To niewiarygodne, że praca pielęgniarki anestezjologicznej nie jest często zaliczana do "pracy o szczególnym charakterze"! Bo nie ma w Polsce definicji "ostrego dyżuru".

Pielęgniarstwo 2015.

 

Interpelacja do ministra pracy i polityki społecznej, ministra zdrowia w sprawie uznania pracy pielęgniarek na poszczególnych stanowiskach pracy w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych za pracę w szczególnym charakterze


Zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych /Dz. U. nr 237, poz. 1656 ze zm./ do prac w szczególnym charakterze zaliczone zostały, wymienione w pkt 24 załącznika nr 2 tej ustawy, „prace personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii w warunkach ostrego dyżuru”.

Art. 3, ust. 5 tej ustawy mówi, że warunkiem zaliczenia wykonywania w/w prac do okresu uprawniającego do emerytury pomostowej, jest wykonywanie ich w pełnym wymiarze czasu. Jednak ustawa nie zawiera definicji „ostrego dyżuru”. Podmiotem uprawnionym do kwalifikowania danego rodzaju pracy, jako pracy w szczególnym charakterze jest pracodawca, w tym przypadku kierownik placówki medycznej, który zawiera umowę o pracę z pracownikiem. Pracownik winien znać kryteria kwalifikowania pracy, jako pracy w szczególnym charakterze, aby w razie wątpliwości mógł złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Najwięcej kontrowersji budzi kwalifikacja pracy pielęgniarek a szczególnie pielęgniarek anestezjologicznych w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii w warunkach ostrego dyżuru.

Szanowny Panie Ministrze,

czy zapis pkt 24 załącznika nr 2 ustawy o emeryturach pomostowych zostanie doprecyzowany z uwzględnieniem definicji „ostrego dyżuru”, co jednoznacznie pozwoli kwalifikować prace pielęgniarek na poszczególnych stanowiskach jako prace w szczególnym charakterze?

Stanisław Szwed

22 kwietnia 2015 roku 

 

Stanowisko ministra zdrowia w powyższej sprawie zamieścimy na Portalu po jego opublikowaniu.

 

Zobacz komentarze na facebooku

 

Zobacz więcej informacji w przedmiotowej sprawie na Portalu w dziale Emerytury pomostowe pielęgniarek i położnych. PONAD 50 KOMENTARZY!

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.05.23 19:43:13 ~piel.oper.

3 i pół roku walczyłam w sądach różnych instancji o uznanie mojej pracy jako instrumentariuszka, za pracę o szczególnym charakterze i prawie rok temu wygrałam ostatecznie.Niestety Pan Mariusz nie raczył o tym napisać mimo, że go o tym fakcie informowałam a chyba rok wcześniej opisał moją przegraną sprawę w niższej instancji.Panie Mariuszu nie jest Pan obiektywny nie informując moich koleżanek o wygranej sprawie w rzeszowskich sądach.Przecież skoro dotarł Pan do wyroku o mojej przegranej to mógł Pan opublikować moją wygraną w Sądzie Apelacyjnym.Dziewczyny walczcie o swoje prawa.

#2  2015.05.23 22:12:05 Redakcja Portalu

Proszę Panią o przesłanie skan wyroku to go opublikuję. Nie rozumiem zarzutów. Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#3  2015.05.28 19:03:17 ~piel.oper.

Dziwne, ze opublikował Pan wyrok który zapadł w sprawie którą przegrałam.Nie posiadam wyroku z Sądu Apelacyjnego, gdyż jak się Pan na pewno orientuje musiałby wystąpić o jego odpis adwokat.Nie jest mi on potrzebny, gdyż 3 dni po wyroku dostałam sprostowanie świadectwa pracy w którym uwzględniono czas który pracowałam w poprzednim zakładzie za pracę w warunkach szczególnych.Pozdrawiam.

#4  2015.06.11 18:57:41 ~JA

Gratuluje koleżanko odwagi i samozaparcia w dążeniu do celu-sprawiedliwości. Niestety nie wszędzie jest to takie proste.mamy przedstawicielki w izbach;związkach opłacamy składki a same musimy dochodzić swoich praw przed sądami i nie tylko.Smutne ale prawdziwe.Ja próbuję dojść prawdy w sprawie przyznanej od lat choroby zawodowej i nic;beton nikt mi nie potrafi pomóc.Po co mi ten papier skoro żadnych nie ma z tym związanych profitów itp.Pocztą pantoflową dowiedziałam się,iż pracodawca powinien wypłacać z tego tytułu dodatek.Może na tym forum ktoś mnie nakieruje.Z góry dzięki.

#5  2015.11.30 22:12:09 ~Ala

Pielegniarki pracujace na zmiany nocne powinny miec mozliwosc przechodzeia na emeryture w wieku 55 lat.Starsze kobiety w tak odpowiedzialnym zawodzie nie daja bezpieczenstwa pacjentom,a dluzsza praca na noce jest niebezpieczna dla zdrowia i zycia pielegniarek.Pielegniarki sa gorzej traktowane niz tkaczki,przadki,bo w tych zawodach kobiety za prace zmianowa mialy przelicznik i uzyskiwaly prawo do emerytury w wieku 55 lat.

#6  2017.02.14 22:41:58 ~aaaaaaaa

Mundurowe wdowy które nigdy nie pracowały biorą EMERYTURĘ MUNDUROWĄ MĘŻA od 50 roku życia, fajnie . Wyje.ć samorząd i związki bo po co one sa ?

#7  2017.08.18 23:46:03 ~#7

Pielęgniarki ciche,skromne,pokorne,nie mają prawa być chore i zmęczone, oraz czegokolwiek wymagać.To drugi człowiek jest chory , zmęczony i wymaga służebności od natchnionych powołaniem.Pielęgniarka to bardzo silna fizycznie i psychicznie istota ,jeśli się żali że jest inaczej, to popełnia nietakt i zaburza tok myślenia ludzi o ideale osoby wykonującej ten zawód . Czas chyba pokazać ludzką twarz , mówić głośno jak praca nas wykańcza ,jak wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie,po latach pracy w systemie zmianowym jesteśmy wrakami kobiet ,zapadamy na choroby zawodowe ,krócej żyjemy od naszych rówieśników nauczycieli rozpieszczanych urlopami zdrowotnymi , są badania ,o których należy mówić głośno, jeśli nie ma to należy je przeprowadzić.Tym powinny zająć się związki i władze IP,a nie pierdołami i wymyślaniem programu nauczania na kolejny kurs kwalifikacyjny, bo koleżanki muszą mieć gdzie świetnie dorobić. Nie jestem silna psychicznie ani fizycznie ,po latach pracy jestem wrakiem człowieka,żądam od przedstawicieli mojego zawodu -IP, Związków Zawodowych zajęciem się ważnymi problemami nurtującymi nasze środowisko,to są wcześniejsze emerytury,krótszy czas pracy,godne dodatki za pracę w nocy,osoby wykonujące pracę w systemie nocnym, średnio krócej żyją o 5 lat od swoich rówieśników, i gdzie za to godna rekompensata.Pielęgniarka to taki sam człowiek jak policjant, strażak ,nauczyciel i też ulega negatywnym wpływom pracy zawodowej,też choruje i też umiera.Tylko niestety inaczej jest opłacana ,jak służąca,która ma milczeć i zapier.i niczego nie żądać, bo pielęgniarce nie wypada.

Dodaj komentarz