Poseł pisze do ministra zdrowia w sprawie raportów pielęgniarek "składanych w formie ustnej". Zobacz co odpowiedział minister zdrowia.

1 min czytania
Aktualności
Poseł pisze do ministra zdrowia w sprawie raportów pielęgniarek "składanych w formie ustnej". Zobacz co odpowiedział minister zdrowia.

 

Poseł pisze do ministra zdrowia:

Czy jest możliwość wprowadzenia do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. Nr 252, poz. 1697) poprawek proponowanych podczas konsultacji projektu ww. rozporządzenia w postaci zapisu, zgodnie z którym księga raportów pielęgniarskich powinna zawierać również informację o przekazaniu i przyjęciu raportu pielęgniarskiego w formie ustnej?

 

Minister zdrowia odpowiada posłowi:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. z 2014 r. poz. 177, z późn. zm.) stanowi, że w szpitalu jest sporządzana i prowadzona dokumentacja zbiorcza wewnętrzna, na którą składają się m.in. księgi raportów pielęgniarskich. Księga raportów pielęgniarskich jest pisemną formą sprawozdania ze świadczonej opieki wobec pacjentów w określonym oddziale. W celu zapewnienia ciągłości opieki konieczny jest prawidłowy przepływ informacji pomiędzy kadrą pielęgniarską z kolejnych dyżurów (dyżuru zdającego i przyjmującego). Dlatego też pielęgniarki zobowiązane są dokonywać niezbędnych wpisów w dokumentacji medycznej, zarówno indywidualnej, jak i zbiorczej. Dokumentacja medyczna powinna zawierać wszystkie zdarzenia dotyczące opieki nad pacjentem, co przyczynia się do lepszej organizacji pracy i ułatwia kontynuację procesu pielęgnowania. Raport ustny jest realizowany w celu wzmocnienia przekazu informacji powstałych np. w momencie zmiany dyżuru po napisaniu raportu pielęgniarskiego lub spraw organizacyjnych oddziału. Rozszerzenie zakresu księgi raportów pielęgniarskich o adnotację o przekazaniu i przyjęciu raportu w formie ustnej nie wydaje się celowe w sytuacji, gdy z przepisów nie wynika obowiązek jego składania, a w szczególności nie jest określony zakres informacji i danych, jakie powinien zawierać. Odnotowanie w dokumentacji medycznej zdarzeń mających miejsce w trakcie dyżuru na oddziale i podjętych działań gwarantuje pełną i rzetelną wymianę informacji.

Ze strony sejmu RP wybrał 

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz więcej informacji o raportach pielęgniarek w aktualnościach w dziale – raport pielęgniarski PONAD 200 KOMENTARZY!

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8875 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki z grupy 2 - szpital musi wypłacić im należne wynagrodzenia. Do 90 tys. złotych.

1 min czytania
Szpital przegrał batalię sądową z pielęgniarkami z grupy 2. Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w…
Aktualności

Dlaczego białko jest tak ważne? Kluczowa rola w funkcjonowaniu organizmu

2 min czytania
Dietetycy bardzo często powtarzają, jak ogromną rolę w zbilansowanej diecie odgrywają białka. Dlaczego jednak tak właściwie jest? Jaka jest ich funkcja i…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – propozycja kwoty dodatku za wykształcenie. 

2 min czytania
Propozycja padła w sejmie podczas dyskusji o siatce płac pielęgniarek. Redakcja pielegniarki.info.pl przedstawia kolejną wypowiedz, która padla podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej…
Komentarze