Wielkie możliwości dla polskich pielęgniarek w pięknej południowo-zachodniej Anglii

Praca za granicą

 

 

Jeżeli jesteś wykwalifikowaną pielęgniarką, pragniesz poszerzyć swoje horyzonty i rozwijać karierę w malowniczym otoczeniu, szpital Yeovil w południowo-zachodniej Anglii może być miejscem właśnie dla Ciebie.

 

 

Szpital Yeovil jest nowoczesnym ośrodkiem z 345 łóżkami i prywatnym skrzydłem dla pacjentów - the Kingston Wing. Jest jedną z 29 placó- wek NHS England Vanguard, co oznacza, że otrzymał państwowe wsparcie do unowocześniania i poprawiania standardów opieki medycznej. Poprzez bliską współpracę z lekarzami i pracownikami opieki pozaszpitalnej oraz dzielenie się doświadczeniami, informacjami czy zasobami, pacjenci mają łatwy i szybki dostęp do opieki medycznej. To świetny moment, aby dołączyć do takiego zespołu.

W rekrutowaniu europejskiej kadry medycznej do Yeovil zakorzeniona jest silna tradycja. Innowacyjny system RACE oznaczający pracę w przyjaznym, nowoczesnym środowisku jest jedynie niewielką częścią wachlarza rozwiązań, jakie oferuje ten zaufany w całej Wielkiej Brytanii szpital. Jest ukierunkowany na dyplomowany personel medyczny obecnie pracujący w szpitalach, domach opieki oraz w innych placówkach medycznych w kraju bądź za granicą, który chce wrócić do pracy w dużym i nowoczesnym szpitalu.

Maddie Groves, Zastępca Dyrektora Pielęgniarstwa w Yeovil, tak tłumaczy decyzję o wprowadzeniu systemu: “Wiemy, że wiele pielęgniarek, które pracowały w pozaszpitalnym otoczeniu, może czuć obawy przed powrotem do pracy na tak ruchliwym oddziale. Praktyka pielęgniarska ciągle się rozwija, a my dajemy pielęgniarkom szansę na odświeżenie i doszlifowanie ich umiejętności w pełnym wsparcia zespole, bez zbędnej presji. Jest to niezwykle ważne dla pielęgniarek przybywających z zagranicy, ponieważ mają czas na przystosowanie się do angielskich warunków i standardów pracy”.

Kurs przygotowawczy trwa ponad trzy tygodnie i składa się z części naukowej i klinicznej. Uczestnikom przydzielani są mentorzy, którzy nadzorują i pomagają w pracy na oddziale podczas drugiego tygodnia, po którym pielęgniarki zaczynają pracę jako pracownicy nieetatowi na czas określony (tzw. supernumery – pielę- gniarki otrzymują wynagrodzenie w skali Band 4 oraz kontynuują pracę pod nadzorem mentora). Przez kolejne trzy miesiące pielęgniarki są nadal wspierane przez swoich mentorów do momentu ukończenia serii zadań praktycznych. Po tym okresie pracownik otrzymuje ofertę stałej pracy oraz wynagrodzenie w skali Band 5.

Kurs RACE był po raz pierwszy przeprowadzony w marcu i został okrzyknięty wielkim sukcesem. Kandydaci przyjeżdżali z takich krajów, jak Polska, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Rumunia czy Mołdawia, jak również z samej Wielkiej Brytanii. Maddie dodaje: „Czujemy się szczę- śliwi, że mamy możliwość rekrutowania pielęgniarek z Europy, aby wzbogacić nasz personel. Obecnie mamy trzykrotnie więcej pielęgniarek po przebytym kursie i wszystkie są zadowolone”.

“Jesteśmy przekonani, że praktyczna pomoc dla naszych europejskich pielęgniarek jest im niezbędnie potrzebna, dlatego zapewniamy zakwaterowanie pielęgniarkom oraz, jeśli to możliwe, również ich rodzinom i bliskim. Ponadto - gdy tutaj docierają, otrzymują wsparcie od mentorów klinicznych, którzy także są dla nowych pracowników pierwszymi punktami kontaktowymi w każdej kwestii. Dzięki temu nowi pracownicy są odciążeni i bardziej zrelaksowani po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii. Mogą w 100% skupić się na kursie”.

Helen Ryan, Dyrektor Pielęgniarstwa, zgadza się: “Bardzo cenimy sobie zróżnicowane umiejętności i do- świadczenie, którymi dzielą się z nami europejskie pielęgniarki. Zatrudniliśmy do tej pory już wiele polskich pielęgniarek i mamy w Yeovil świetnie prosperującą polską społeczność. Oferujemy nieporównywalne wsparcie dla naszych pielęgniarek, które rozpoczynają od 4 szczebla zarobków (Band 4) – i pozostają na tym szczeblu, dopóki ich rejestracja w NMC nie dobiegnie końca, następnie są awansowane na 5 szczebel (Band 5). Gdy oferujemy pielęgniarkom stałe zatrudnienie, dopasowujemy ich szkolenie oraz dalszy rozwój do poprzednich doświadczeń oraz preferencji, starając się zapewnić im pracę, w której będą się czuły zadowolone i w której najlepiej będą mogły wykorzystywać swoje umiejętności”.

“Obecnie wprowadzamy program adresowany do pielęgniarek z minimum dwuletnim doświadczeniem, który pomoże przygotować kandydatów do roli siostry oddziałowej.” Andrea Kerekes, jedna z nowo przyjętych członkiń RACE, przeprowadziła się z Rumunii i tak opisuje swoje odczucia: „Opieka medyczna jest tu inna i dlatego nie czułam się na siłach, aby od razu aplikować na stanowisko pielęgniarki. To był jedyny kurs, który pomógł mi się przygotować i znaleźć zakwaterowanie. Wszyscy ciepło mnie tutaj przyjęli”.

W celu uzyskania dalszych informacji o Yeovil District Hospital oraz nadchodzących rekrutacjach zapraszamy do kontaktu z reprezentantem NEU Professionals, Beatą Ornatowską.

 

email: [email protected]

 

tel. 515 129 530

 

 

 

Powyższy artykuł pochodzi z Ogólnpolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych