Minister zdrowia odpowiada na pytanie: co się stanie jeśli tzw. podwyżki pielęgniarek i położnych, zostały "przyjęte niezgodnie z procedurą, że są sprzeczne z konstytucją lub innymi przepisami?"

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

 

                                                               *Kliknij po więcej informacji

 

 

 


 

 

Wypowiedź ministra zdrowia z posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w dniu 1 grudnia 2015 roku 

 

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł: 

(...) Jestem między młotem i kowadłem, bo jedni mówią utrzymać, a drudzy mówią, za nic w świecie – mówię o rozporządzeniu w sprawie podwyżek. Otóż, chcę zadeklarować, że porozumienie z pielęgniarkami w kwestii podwyżek musi być podtrzymane, natomiast zapisana w rozporządzeniu droga do tych podwyżek nie jest jedyną. Zdaję sobie sprawę z tego – są takie sygnały – że jakby to ktoś zaskarżył, to mogłoby się okazać, że to rozporządzenie zostało przyjęte niezgodnie z procedurą, że jest sprzeczne z konstytucją lub innymi przepisami. Gdyby więc tak było, to nie znaczy, że należy się wycofać z podwyżek. Bardzo mocno to deklarujemy. Jeszcze raz deklaruję to, że widzę możliwość rozwiązania tego problemu całościowo. Chciałbym do tego doprowadzić, oczywiście we współpracy z reprezentacją pracowników, w tym także pielęgniarek. 

 

Powyższy fragment wypowiedzi ministra zdrowia zacytowano za "zapisem przebiegu posiedzenia komisji", zamieszczonym na: www.sejm.gov.pl

 

 

                                   *Kliknij po więcej informacji

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.12.13 12:42:44 ~Piel

Rozporządzenie jest po części bublem ponieważ daje związkom możliwość reprezentowania i opiniowania podwyżek dla pracowników kontraktowych. "Związki" w żaden sposób nie są z nimi związane a wręcz wrogo nastawione. Powstaje patologia typu USK2 W Bydgoszczy gdzie szpital zmusił pracowników na cywilnoprawnych do podpisania aneksów z podwyżką należną na 1 etat pomimo że pracują min 1.2 etatu (i tak płaci NFZ).

#2  2015.12.13 15:31:45 ~???

To niech pracują na 1 etat !

#3  2015.12.13 15:46:36 ~mery

A co z podwyżkami dla pielęgniarek z POZ czy o nich zapomniano? Mamy połowę grudnia u nas cisza.

#4  2015.12.13 16:57:09 ~piel

A wy kurwa jak zwykle o pieniadzach

#5  2015.12.14 01:04:03 ~gość

Niech pan minister ucieka bo gdy młot spadnie na kowadło - to miejsce nie jest odpowiednie.

#6  2015.12.15 19:37:21 ~oo

Całe to rozporządzenie jest niedopracowane i chore. Zaznaje to na własnym przykładzie.Pracuję w zawodzie 35 lat. Ze względu na mój stan zdrowia i inne przyczyny - nie chcę na forum się wypowiadać-- zwolniłam się z pracy w szpitalu i przeszłam z dnia na dzień, od 1 grudnia tegoż roku do pracy w przychodni specjalistycznej- zakład działa na zasadzie spółki. Okazuję się że na 15 września nie byłam wykazana w obecnym zakładzie pracy i mnie się dodatek "Zembali" nie należy. Pytam się: czy ja przestałam być pielęgniarką? Ja już nie figuruję w wykazie zatrudnionych pielęgniarek? Co sie dzieje z dodatkiem co miałam wypłacany w szpitalu? Dlaczego nikt nie pomyślał o tych pielęgniarkach które tak jak ja będą zmieniać pracę w trakcie istniejącego rozporządzenia? Dlaczego odbiera się mi zasłużony dodatek? Jestem ukarana za to że zmieniłam zakład pracy w okresie, dla mnie nidopracowanego rozporzadzenia!

#7  2015.12.15 19:47:44 ~cd. oo

Czy ktoś tam na górze upomni się za takimi pielęgniarkami które znalazły sie w takiej sytuacji? Nikt mi nie umie wytłumaczyć, każdy zasłania sie rozporządzeniem. Czemu ja mam być stratna finansowo? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? A tak pięknie reklamowana infolinia na stronach internetowych Izb w całej Polsce, MILCZY! CZY MAM IŚĆ  Z TYM DO SADU? .

#8  2015.12.17 18:56:41 ~gość 38

Ja pracuje 38 lat w tym samym publicznym zakładzie,ktory ma w swoich strukturach;POZ ASO i MEDYCYNE PRACY.poniewaz mam specjalizace z medycyny pracy to pracuję w POR MED.PRACY i jako jedyna nie mam tej podwyżki.Może ktoś wyjaśni mi dlaczego? Popieram cd.oo.A tak swoją droga to te PANIUSIE NEGOCJATORKI chyba nie maja pojecia o pracy pielęgniarek .WSTYD

Dodaj komentarz