Komunikat ministra zdrowia w sprawie recept pielęgniarek z dnia 17 lutego 2016 roku

Recepty pielęgniarek i położnych.

 

 

Informacja dotycząca nadawania uprawnionym pielęgniarkom i położnym unikalnych numerów identyfikujących recepty na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.

Pielęgniarki i położne posiadające uprawnienia i zamierzające wystawiać recepty na  leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, a także zlecenia na wyroby medyczne w trybie indywidualnym (w ramach praktyki zawodowej, pro familia, pro auctore) mogą zgłaszać się do właściwego wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w celu uzyskania uprawnienia do pobierania unikalnych numerów identyfikujących recepty.

Na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ zostały zamieszczone komunikaty dotyczące zasad uzyskania ww. uprawnienia. NFZ udostępnia także wzór wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numeru recept wraz z instrukcją, jak go prawidłowo wypełnić.

Przykładowy wniosek o uzyskanie uprawnienia do pobierania numeru recept dla pielęgniarek i położnych realizujących  świadczenia w województwie mazowieckim znajduje się na stronie internetowej mazowieckiego oddziału wojewódzkiego NFZ.

W celu uzyskania uprawnienia do pobierania numerów recept pielęgniarki i położne są zobowiązane do osobistego złożenia wypełnionego wniosku wraz z dokumentami w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na:

  •     adres miejsca udzielania świadczeń, albo
  •    adres miejsca przyjmowania wezwań – w przypadku wykonywania działalności leczniczej w miejscu wezwania, albo
  •     adres miejsca zamieszkania –  w przypadku wystawiania wyłącznie recept na leki refundowane pro auctore i pro familia.

Z informacji przekazanych przez NFZ wynika, że obecnie trwają prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych NFZ do nowych warunków prawnych. Funkcjonalność pobierania unikalnych identyfikujących numerów recept dla pielęgniarek i położnych zostanie uruchomiona przez Fundusz w najbliższym czasie.

W przypadku pielęgniarek i położnych realizujących świadczenia u świadczeniodawcy za zabezpieczenie numerów recept refundowanych odpowiada podmiot leczniczy (pracodawca). 

 

Komunikat został opublikowany na stronie Ministerstwa Zdrowia w dniu 17.02.2016r.

 

Zobacz także:

 

Kurs wypisywania recept dla pielęgniarek i położnych to koszt od 500 do 700 złotych:

   *Kliknij po więcej informacji

 

ZOZ zgłosił gotowość pokrycia kosztów kursu "wypisywania recept ", ale nie ma tyle zgłoszeń pielęgniarek, aby opłacało się taki kurs zorganizować.

 

Sonda telewizyjna wśród pacjentów, pytanie: Czy pielęgniarki powinny wypisywać recepty?

 

Pielęgniarki: Nie ma czasu na recepty. Nic za darmo

 

Zobacz także artykuły z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.02.19 11:24:04 ~Ważne.

U nas w Gdańsku w Izbie już Przewodnicząca zorganizowała nam spotkanie z przedstawicielami NFZ zajmującymi się polityką lekową. Arcyciekawe i przydatne spotkanie a ludzie fachowo wyjaśnili am wszelkie niuanse i zagadnienia. Polecam takie spotkania wszystkim.

#2  2016.02.19 11:26:49 ~POZ

Jako pielęgniarka środowiskowa mająca swoją działalność już widzę jak ta możliwość zwiększa atrakcyjność mego podmiotu na rynku: pacjenci mocno są zainteresowani by zapisywać się do mnie a ci zapisani już o recepty pytają. Warto to wykorzystać.Zgrajmy się!

#3  2016.02.19 16:04:25 ~Ania

Byłam na tym spotkaniu. Wiele ciekawych spraw się dowiedziałam. Chcę wypisywać recepty ale konkretnie jeszcze trzeba wyjść z apelem o konkretne wynagrodzenie za dodatkowe czynności. Prestiż rośnie ale warto by i kasa za to była.Konkretnie ten temat trzeba podnieść jak to i my robimy.

#4  2016.02.19 17:41:14 ~Slaskie

Śląski NFZ podpisuje umowy, ale oprogramowanie uniemożliwia uzyskanie puli numerów na recepty refundowane.

#5  2016.02.20 09:35:26 ~....

Przeciez zanim lekarze dostali mozliwosc elektronicznego uzyskania zakresu numerow recept dostawali je zglaszajac sie za kazdym razem do NFZ po ten zakres wiec wyjscie zawsze jest zanim dostosuja System nadawania numerow do potrzeb, trzeba tylko chciec nie rozumiem problemu.

#6  2016.02.20 09:39:07 ~-----

Ania ja bylam na kursie i wiele ciekawych rzeczy sie nauczylam i dowiedzialam , tez tak uwazam ze to jest dobra sprawa dla pielegniarek i poloznych dlatego ten kurs zrobilam. Natomiast nie zmuszam inne kolezanki po fachu kazdy decyduje za siebie przeciez nie wszystkie musimy wypisywac recepty jesli ktos nie czuje sie na silach nikt nikogo do tego nie zmusza . Wlasnie zaczynam rejestracje w NFZ pozdrawiam wszystkich

#7  2016.02.20 12:32:40 ~Do ,,1\'\'

,Arcyciekawe'' jest to ,że napisałaś(eś) ten i wszystkie komentarze poniżej ha ha!

#8  2016.02.20 15:07:14 ~ah

Nie zniżajmy się do komentowania powyższych wypowiedzi tych biednych,otumanionych kobiecin.Im już nic nie pomoże.

Dodaj komentarz