Komunikat prasowy w sprawie obecnej sytuacji związanej z tzw. podwyżkami dla pielęgniarek i położnych.

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych

 

 

 

Komunikat prasowy

Warszawa 28.01.2016

 

Najbardziej przeszkadza biurokracja!

Podwyżki dla pielęgniarek najwcześniej na koniec lutego

Najwcześniej dopiero pod koniec lutego pielęgniarki i położne Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą liczyć na (obiecane z początkiem 2016 roku) podwyżki wynagrodzeń. ... - Znacząca większość z nas, świadczeniodawców, rozlicza się drogą elektroniczną, a tu nagle - w sprawie podwyżek dla pielęgniarek - wymaga się od nas pisania oświadczeń i wypełniania dodatkowych papierowych dokumentów. Uważamy, że byłoby znacznie prościej i szybciej bez tylu dodatkowych „papierów”. Biurokracja tylko opóźnia sprawę! - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. PPOZ swoje uwagi przekazało do Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia.

W 2015 roku, po długim i zaciętym „boju” pielęgniarki i położne wywalczyły podwyżki wynagrodzeń. Lekarze skupieni wokół PPOZ popierając ich żądania, alarmowali jednocześnie, że nie wolno dzielić środowiska na lepsze i gorsze (początkowo o podniesieniu płac mówiono wyłącznie w kontekście pielęgniarek i położnych pracujących w szpitalach - pomijając pielęgniarki

lecznictwa otwartego). Ostatecznie Minister Zdrowia zapowiedział podwyżki również dla pielęgniarek i położnych Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz lecznictwa otwartego.

Zgodnie z zapowiedziami podniesienie płac miało nastąpić z początkiem 2016 roku. Tymczasem sprawa się opóźnia. Chodzi głównie o wymagania formalne: oświadczenia, opinie, potwierdzenia oraz o wyliczenie kwoty przez WOW NFZ. Kwestii tej poświęcone były między innymi spotkania w Centrali NFZ jak również rozmowy z dyrekcją WOW NFZ.

… - A miało być tak prosto, a okazuje się, że w związku z podwyżkami dla pielęgniarek będziemy musieli wypełniać specjalne, dodatkowe szablony oświadczeń i potwierdzeń na kwoty podwyżkowe, które zostaną wyliczone przez WOW NFZ ( których jeszcze nie ma, a na które czekamy!). Dodatkowo jest konieczność składania oświadczenia zaopiniowanego przez izby pielęgniarskie, a także oświadczenia potrzebne do sprawozdania do  NFZ. Uważamy, że „papierologia” i biurokracja tylko opóźniają procedury, co jest obecnie tematem wystąpienia do Ministra Zdrowia jak również do Prezesa NFZ   - komentuje Bożena Janicka.

Najbardziej prawdopodobnym terminem wprowadzenia podwyżek jest koniec lutego. Do tego czasu NFZ ma przekazać środki finansowe na ten cel. Jednocześnie zastrzega, że w przypadku niespełnienia wymogów formalnych, termin ten może się jeszcze… przesunąć.

 

źródło: www.porozumieniepoz.pl

 

 

Zobacz także:

Pielęgniarki mówią: Miały być podwyżki - 4 razy 400 zł. A są tzw. podwyżki brutto brutto. Czyli 231 zł netto.

Demontowania tzw. podwyżek dla pielęgniarek i położnych ciąg dalszy...

 

 

 

Zobacz także artykuły z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.02.19 15:15:09 ~Prawda

Prawda jest taka,że w roku 2015 POZ-y otrzymały aż o 50% większą kasę na poprawę ich funkcjonowania - tak tak 50% więcej. Ani pacjentom się nie polepszyło ani pielęgniarkom. Pielęgniarki nie otrzymały dobrowolnie danych od PRACODAWCÓW podwyżek-ani grosza.Bardzo za to wzrosły pensje lekarzy POZ. 10-tys to norma! To pikuś! Teraz wzrosła stawka kapitacyjna umożliwiająca by Pracodawca dał pielęgniarce tzw. gabinetowej, której rozporządzenie nie objęło. I jak myślicie? Dają ? Otóż nie! Skandal i bolesna prawda. Tak nas doktory traktują i "szanują" czy "doceniają".

#2  2016.02.19 15:49:23 ~Helena

Dosłownie tak jest u mnie. Walczę u mego pracodawcy o podwyżkę ze wzrostu stawki,ale rozmowa jest na zasadzie: wam się nie należy.Czy któraś z koleżanek wywalczyła? Proszę dajcie znać.

#3  2016.02.19 20:06:31 ~gosia 67

Pielegniarki z poz to druga kategoria tak jesteśmy traktowane przez rząd,nfz,prezesów,lekarzy.nie ma żadnego nadzoru który sprawdził by takich prezesów czy lekarzy z nzoz na jakie cele wydaja pieniądze które należą się na etat pielęgniarki.tak,tak na swoje konta.

#4  2016.02.20 18:46:25 ~mery

Nam na konto podwyżek odebrano socjalne w POZ.

#5  2016.02.21 20:56:56 ~paola

ZAPRASZAM KOLEŻANKI Z POZ NA SPOTKANIE,KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ 26 LUTEGO O GODZ.12.00 W IZBACH PIELĘGNIARSKICH W KALISZU !

#6  2016.03.30 15:12:38 ~Ewa

Nam w POZ dano w lutym 2016 r 50zł brutto i 50 zł brutto w marcu (to jest ta podwyżka! ).Śmiać się czy płakać !

Dodaj komentarz