Prorządowy NSZZ Solidarność - tzw. podwyżki dla pielęgniarek "naruszają ład prawny, ład społeczny i ład pracowniczy".

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

 

Z inicjatywy ministra Konstantego Radziwiłła w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z udziałem związków zawodowych i samorządów medycznych

 

Tematem spotkania była sprawa wzrostu wynagrodzeń – zarówno rozwiązań doraźnych jak i systemowych.
Przedstawiciele samorządów i związków 
zawodowych przedstawili ocenę aktualnej sytuacji i propozycję rozwiązań kryzysu jaki nastąpił po wprowadzeniu rozporządzenia w sprawie podwyżek dla pielęgniarek i położnych.

Wszyscy uczestnicy spotkania potwierdzili iż utrzymanie rozwiązań zapisanych w wyżej wymienionym rozporządzeniu nie jest możliwe, rozwiązanie to – jak ocenił Jarosław Lange członek Rady z NSZZ Solidarność w trakcie Rady Dialogu Społecznego narusza ład prawny, ład społeczny i ład pracowniczy.

Uczestnicy spotkania w Ministerstwie Zdrowia rozważając zapisy prawne stwierdzili że nie chodzi o odebranie podwyżek dla pielęgniarek i położnych ale o przygotowanie ustawy o charakterze incydentalnym, która objęła by wszystkich pracowników oraz wskazywała źródło finansowania podwyżki.

Pracodawcy bowiem podkreślili iż realizacja kolejnej transzy podwyżek dla pielęgniarek i położnych zmusi ich do ograniczenia wydatków na świadczenia zdrowotne i spowoduje dalsze zadłużanie szpitali.

Konkludując minister zdrowia stwierdził: w systemie musi być więcej pieniędzy – może to nastąpić między innymi poprzez przejęcie finansowania części procedur przez budżet Państwa. Jednocześnie stwierdził iż w najbliższym czasie przedstawi propozycje rozwiązań doraźnych jak i modeli docelowych.

Szanując instytucje dialogu społecznego, przy Ministerstwie Zdrowia zostanie powołany Zespół Branżowy, który niezwłocznie ma rozpocząć prace.

W celu znalezienia optymalnych rozwiązań minister zwrócił się do polskich placówek dyplomatycznych o zebranie informacji jak funkcjonują systemy płacowe w innych krajach i posłużyć się tym jako wzór do negocjacji.

Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" zadeklarowali gotowość do współpracy nad rozwiązaniami systemowymi, ale podkreślili że w pierwszej kolejności muszą być przygotowane i wdrożone podwyżki obejmujące wszystkie grupy zawodowe funkcjonujące w ochronie zdrowia.

Powyższy komunikat opublikowano na stronie NSZZ solidarność

 

 

Zobacz także:

Video! Dyrektor szpitala powiatowego: "Lekarze przez odpowiednie działanie teraz godziwie zarabiają. Natomiast pielęgniarki, które skromnie pracowały, mają niewielkie dochody. Proszę Państwa! WSZYSTKIE MŁODE PIELĘGNIARKI WYJECHAŁY ZA GRANICĘ! Nikt z młodych pielęgniarek nie chce pracować w naszym szpitalu."

 

Video - Sejm - dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych o tzw. podwyżkach pielęgniarek: sygnały stanu niezadowolenia...

 

W sejmie głosowana jest poprawka, przyznająca podwyżki dla grupy pielęgniarek. Jak głosuje posłanka - pielęgniarka, przewodnicząca zespołu parlamentarnego ds. pielęgniarek i położnych?

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.04.28 13:05:06 ~Ania

Wszystkie Pielęgniarki i Położne-wypiszcie się z Solidarności! Dajmy im po nosie tak jak oni nam!

#2  2016.04.28 15:23:23 ~ania:)

Swiete slowa.poprzedniczki dialogu.kto im bronil jechac z pielegniarkami na protest.w moim zakladzie z ramienia solidarnosci nie pojechala zadna pielegniarka na protest,natomiasta pieniadze chetnie wszystkie wziely.pozdrawiam:)

#3  2016.04.28 16:11:01 ~jola

W styczniu wypisałam się z zakładowej solidarności

#4  2016.04.28 17:57:29 ~Zuza

Brawo Jolu! Wszystkie powinnyśmy tak zrobić!

#5  2016.04.28 17:59:23 ~Siła

Siła w naszej mądrości! Oni biorą aż 1%składki. OZZPiP dwa razy mniej kosztuje i są NASI!

#6  2016.04.28 19:55:11 ~

Dostałam jakieś gówniane 260 zł od stycznia i to ma zaburzyć gospodarkę .ludzie co wy mówicie ja robię drugie studia mam wszystkie możliwe kursy i zarabiam szkoda mówić muszę pracować na 3 etatach . Źebym dobrze znana język to bym chwili nie czekała już bym była zagranicą. CZY o to chodzi rządowi . Czy chcą źeby pracowały Chinka. Koreański. Murzynki itp

#7  2016.04.28 21:14:47 ~:(

Ład prawny, ład społeczny, ład pracowniczy, hmmm. A gdzie są te wszystkie łady, gdy jedna pielęgniarka pielęgnuje 30-stu obłożenie chorych? Wtedy żaden z ładów nie jest naruszony.

#8  2016.04.28 22:05:45 ~megi

Lekarze, poslowie, jak dostaja podwzke to nie zaburza ładu boto jest oczywiste .śmieszne

#9  2016.04.29 22:12:54 ~gośc

Jak lekarz zarabia 40 tys na miesiąc to jest wszystko w jak najlepszym pożądku, może tu trzeba szukać oszczedności

#10  2016.06.12 15:48:04 ~gość

Ja uważam, że my jako grupa zawodowa (pielęgniarki, położne) powinnyśmy być jak jeden mąż w ZZPiP zjednoczyć się i stawiać warunki. A już nie wybaczalne jest jak koleżanka posłanka i nasze władze są przeciw nam. Pojedynczo nikt nas nie słyszy.

Dodaj komentarz