Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 9/2016 - Liceum medyczne? Tak czy nie? Komentarze użytkowników pielegniarki.info.pl (4)

Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne

 

      

 

Zobacz także: Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

 

Nie jestem za wprowadzaniem liceów, ale nie dlatego, że pielęgniarki były dawniej gorzej wykształcone niż teraz. Uważam, że były lepiej wykształcone. Chodzi o to że ministrowi lepiej i wygodniej jest obniżać rangę zawodu, a w konsekwencji i wynagrodzeń. Przypominam wszystkim Paniom: dawniej mało kto kończył liceum nie mówiąc o studiach. Dzisiaj mamy magistrów od wszystkiego, tak samo jak "wyedukowanych" lekarzy.

Po co Ci studia pomostowe? Zastanów się! Masz już dyplom z pielęgniarstwa ogólnego! Potrzebujesz drugiego takiego samego? Uniwerek daje tytuł pielęgniarstwa ogólnego. Rób specjalizację!

A jaką stawkę zaproponuje nasz minister technikowi pielęgniarstwa? Pielęgniarki po studiach zarabiają najniższą krajową, czyli rozumiem, że absolwenci tych szkółek zarobią mniej? Zresztą nieważne, niech zrobią trzymiesięczny kurs pielęgniarstwa, żeby zapełnić szpitale "siostrzyczkami służącymi".

Oj, marzy się doktorom i dyrektorom powrót do ery sióstr. Uniwersalna, tania, cicha, potulna - tylko w Polsce! Jak na to pozwolimy, będzie to koniec polskiego pielęgniarstwa! Gdzie są nasze władze i izby, do cholery?

Pytasz, "gdzie są nasze władze i izby, do cholery". Nasze władze i izby umierają śmiercią naturalną, bo umiera zawód pielęgniarki. Niech się dzieje wola boska, bo już ręce opadają. Można pisać, wołać, a "góra" głucha. Czas leci szybko, ockną się z ręką w basenie i sami będą ten basen wynosić.

Ręce w basenie to mamy my, pielęgniarki odcinkowe. Władze wszelkiej maści sobie poradzą. To my - wszechstronnie wyedukowane, doświadczone, urobione po pachy, żyjące według dzisiejszych standardów w biedzie, pracujące ponad siły, mamy problem. Rząd i władze izb sobie poradzą!

Bardzo dobre rozwiązanie z przywróceniem liceum medycznego. Uważam, że całe szkolnictwo wymaga naprawy i kształcenia na średnim i policealnym poziomie zawodowym. Magistrem jest już prawie każdy, ale nie oszukujmy się: brakuje ludzi do pracy, a nie do zarządzania. Pielęgniarek jest już tak mało, że niedługo nie będzie kim zarządzać.

Dokładnie. Ja również uważam, że licea medyczne powinny wrócić i kształcić asystentów pielęgniarek. Nie każdego stać na studia i nie wszyscy chcą je robić. W dobie tak ogromnego kryzysu pielegniarskiego powinniśmy naprawdę poważnie się zastanowić i zabrać do pracy. Jest już bardzo źle, a z każdym dniem będzie coraz gorzej. Pracujemy na 2-3 etaty i dłużej tak nie chcemy, tylko żal jest pacjentów i szpitali, które proszą nas o dodatkowe dyżury, bo nie mają personelu.

Pierwszy dobry pomysł Ministra Zdrowia. Jeśli nie wrócimy do kształcenia pielęgniarek na poziomie średnim, to zostaniemy za kilka lat bez pielęgniarek. Jestem pielęgniarką po studiach i uważam, że tego wszystkiego mogłabym się nauczyć w liceum medycznym albo w studium policealnym. Nie trzeba do tego poziomu wyższych studiów.

Ministerstwo próbuje wyjść z impasu. Jakimś wyjściem jest utworzenie na nowo LM. No, i oczywiście zatrzymają w ten sposób pielęgniarki w kraju. Chyba, że w świecie nadal będzie brak pielęgniarek i "będą brać, jak leci", chociaż wątpię w to. Fakt faktem, pielęgniarka ma pielęgnować, sama nazwa to mówi. Zawsze będziemy podlegać lekarzom, a kto myśli inaczej, ten ma jakiś problem. Kierownicy, naczelne, oddziałowe powinny mieć wyższe wykształcenie, ale przepraszam - do pielęgnacji i opieki nad pacjentem pielęgniarka po LM-ie też poradzi sobie w 100%. Ważniejsza od magisterki jest specjalizacja. To droga do wiedzy. Natomiast absolwentki studiów są pielęgniarkami z wykształceniem wyższym, ale ogólnym jak po liceum medycznym.

Proszę bardzo, niech wróci LM, ale pod warunkiem, że w ślad za tym pójdzie zróżnicowanie w kompetencjach i wynagrodzeniu.

Myślisz, że dyrektor zatrudniając pielęgniarki odcinkowe będzie wolał zatrudnić magistra, który oczekuje z tego tytułu wyższego angażu, czy osobę po liceum, która wykona tę samą pracę, bo przecież ma przygotowanie zawodowe. Niestety, Polska jest fabryką pielęgniarek dla świata. Większość wyjeżdża. Ja wiem, że rządy zapracowały na tę sytuację nie szanując nas. Ale to jakaś kuriozalna sytuacja. Przez 50 lat licealistki były dobre, a teraz panie magiser tak brzydko o nich się wypowiadają.

Oczywiście, że w ślad za tym pójdzie zróżnicowanie w kompetencjach i płacach. Pielęgniarki po studiach powinny wykonywać świadczenia wysokospecjalistyczne, a pielęgniarki bądź asystenci pielęgniarscy powinni wykonywać świadczenia podstawowej opieki pielęgniarskiej. Nie wyobrażam sobie, aby w specjalistycznym szpitalu uniwersyteckim pracowała pielęgniarka ze średnim wykształceniem, ale akurat tam ich aż tak mocno nie brakuje, ale już w domach opieki, gdzie dyrektorzy nie mogą znaleźć pielęgniarek do pracy, świetnie się sprawdzi pielęgniarka z mniejszymi kompetencjami bądź asystent pielęgniarki, którzy będą uprawnieni do wykonywania iniekcji, podawania leków itd. Nie mylmy asystenta pielęgniarki z opiekunem medycznym, bo z tego, co rozumiem, będzie to zupełnie coś innego.

Jeżeli na całym świecie jest poziom europejski, tzn. pielęgniarka z licencjatem lub magistrem, to dlaczego cały czas mówimy o normach europejskich, a pielęgniarka ma wrócić do epoki kamienia łupanego. Poziom średni od poziomu wyższego różni się tylko odbyciem większej ilości praktyk. Powinny być opiekunki i one powinny kończyć licea, a pielęgniarki niech wykonują to, co do nich należy. Tak jak jest w innych krajach. Może to kiedyś się spełni i nas.

 

Zobacz także:

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 9/2016 - Jakie pensje „po studiach” a jakie „po liceum”?

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 9/2016 - Radziwiłł wymyślił szkolenia pielęgniarek. Komentarze użytkowników pielegniarki.info.pl (1)

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.10.21 13:13:05 ~mOnia

Jak wróci LM to będziemy mogly się schować z tą całą naszą walką o godne zarobki. Osoby które tak zawiecie bronią LM powinny zdawać sobie z tego sprawę, że same wbijaja sobie noz w plecy. Czasy bardzo sie zmieniły i o ile dawniej do LM szły osoby z dobrymi stopniami o tyle dziś taka szkole będą wybierać przecietniaki, reszta pójdzie na studia. Nie chcemy chyba takich pielęgniarek? Nie od dziś wiadomo że szkoły policealne wybierają osoby nie grzeszace wysoka średnia, a studia osoby ponadprzeciętne! Nie dotyczy to tylko pielęgniarstwa ale wszystkich. Powrót LM to najlepsza droga do wyprodukowania taniej i miernej siły roboczej, a pielegniarka to ma być SPECJALISTA!

#2  2016.10.21 16:40:19 ~Ja!

Z degradacją naszych zawodów do personelu średniego trzeba walczyć! Mamy wiele osiągnięć i nie dajmy tego zabrać. Polecam: http://www.oipip.gda.pl/komunikat/22

#3  2016.10.21 16:42:18 ~tak

Tak! Walczmy z planami produkcji taniej siły roboczej , bo tylko o to chodzi! Te plany to demontaż naszych zawodów i osiągnięć-dorobku walki z wielu lat!

#4  2016.10.21 16:48:02 ~Anna Czarn

A no wywalczyły! Uprawnienia do wyższych zarobków, bo to właśnie poziom wykształcenia kształtuje siatki płac gdzie doceniony jest każdy rodzaj doskonalenia zawodowego! Wiedza to jakość i na Pomorzu to wiemy! Po szkołach branżowych będzie powrót do przeszłości i personelu średniego i utrata całego dorobku! Czy dopiero po utracie niektórzy dostrzegą co mieli! Mieli dzięki Samorządowi i ZZPiP - a nie buntowaniu jednego na drugiego! Tylko współdziałaniu! Zamiast się buntować i opluwać wzajemnie polecam zgranie sił w walce o obronę wspólnego dorobku: http://www.oipip.gda.pl/komunikat/22

#5  2016.10.21 20:12:19 ~ja

Fajnie, w końcu :) Panie co za różnica , czy poda zastrzyk ktoś po magistrze lub pupkę umyje czy po liceum. Nareszcie utrą wam noski :-)

#6  2016.10.22 08:26:22 ~eliza

Brawo liceum! Precz z przemądrzałymi,wyniosłymi niedowartościowanymi wykształciuszkami

#7  2016.10.22 12:24:16 ~:-)

Ewidentnie grubymi nićmi szyta prowokacja- ww.ja i Eliza to trolle zakompleksione lub podkupione by temat się kręcił. Nie dajmy się głupiej prowokacji i róbmy swoje

#8  2016.10.22 12:29:40 ~Anna

Wybieranie tak trudnego zawodu w wieku 15 lat jest nieporozumieniem, nastolatek jest z psychologicznego punku widzenia zupełnie niedojrzały aby zdawać sobie sprawę jakiego rodzaju pracę będzie wykonywał w przyszłości. Kontakt z ludzkim cierpieniem, konieczność wykonywania zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych skutecznie zniechęca do wykonywania tego zawodu ( niedojrzałość emocjonalna). Wolałabym aby tego wyboru dokonywały osoby świadome czekających je zadań. Koniec, kropka!

#9  2016.10.22 13:16:24 ~do #7

Mania prześladowcza to objaw choroby.Pani magister należy udać się do specjalisty!

#10  2016.10.23 07:50:29 ~ala

Jestem za liceum ,sama kończyłam i była inna lepsza opieka,teraz pacjent leży i umiera,nie ma komu ust zwilżyć,pościeli zmienić a leki nawet nieprzytomnym rzucane na szafkę,a panie studentki mówia że nie po to studia kończyły zeby gówna odwalać

#11  2016.10.23 07:53:40 ~kaska

Rozchodzi im sie tylko kasę,a gdzie słowa w ,żeby ludziom dać pokój i słońce i cierpiącym przywrócić nadzieję,jestem za liceum,pokończyły studia za kasę,i teraz pacjent nie ma opieki

#12  2016.10.23 10:18:40 ~jola

Magisterki są wyniosłe,zarozumiałe,napuszone jak pawice i niedowartościowane,bo zarabiają mniej niż lekarze.Czy więc ma sens kształcenie mgr, aby potem w ich ocenie "marnowały"się i męczyły przy opiekowaniu się pacjentem?

#13  2016.11.02 13:13:08 ~do ala - A

Dlatego trzeba zrobić gradację w uprawnieniach w zależności od poziomu wykształcenia.

Dodaj komentarz