Informacja dla pielęgniarek pracujących na oddziałach anestezji, intensywnej terapii, resuscytacji, leczenia bólu niezależnie od jego przyczyny, a także sedacji.

Pielęgniarka anestezjologiczna

      

 

Poprzednio obowiązujące regulacje:

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2012 roku, w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą (Dz. O. z 7 stycznia 2013 roku., poz. 15), pielęgniarka anestezjologiczna, zgodnie z § 2. pkt 6 to pielęgniarka, która ukończyła specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, lub pielęgniarkę, która ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, lub pielęgniarkę w trakcie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.
 

Natomiast zgodnie z § 16, ust 1 pielęgniarki wykonujące przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia czynności przewidziane w dotychczasowych przepisach dla przeszkolonych pielęgniarek, niespełniające wymagań określonych w § 2 pkt 6, mogą wykonywać czynności przewidziane dla pielęgniarki anestezjologicznej nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2016 r.

 

Obecnie obowiązujące regulacje

Minister zdrowia w dniu 16 grudnia 2016 roku podpisał nowe rozporządzenie regulujące powyższe zagadnienie, w następujący sposób: 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.02.26 17:53:27 ~dr13

Haha, to się zesrają w 2019 roku :D Teraz już jest brak miejsc na intensywnych, bo ich za mało (wczoraj przekazywałem pacjentkę na korytarz OIT, bo nie ma miejsca), a jak okroją jeszcze stare wygi, które pomimo braku wymaganego wykształcenia zasługują na ukłon z naszej strony, czyli młodej "wykształconej" kadry, to będzie jedna wielka masakra, bo część OITów będą musieli zlikwidować. Niech opłacą więcej miejsc na specjalizacji intensywnej, bo inaczej będą mieli krew na rękach, a długoletnie staże z intensywnej niech uznają za wystarczające wykształcenie, bo innego wyjścia nie ma niestety.

#2  2017.02.26 18:14:45 ~Prawie eme

Życzę zdrowia chorym. U mnie obecnie pracuje kilka emerytek, bo nie ma komu ich zastąpić, gdyby podjęłyby jutro decyzję o odejściu to 1/3 operacji się nie odbędzie. Specyfika pracy pozwala przy znieczuleniu postawić pielęgniarkę (jak szybko się uczy) po trzech miesiącach czynnej praktyki . Niektóre osoby po dwóch latach nie decydują się zostać na dyżur i uwaga nie ma to nic wspólnego z jakimkolwiek kursem, ma być praktyka z bardzo dużą dozą odpowiedzialności i odporności na stres.

#3  2017.02.27 09:35:34 ~elli

Przepracowałam na OIOM-ie 16 lat i odeszłam na inny oddział gdzie praca jest wcale nie lżejsza ale na pewno mniej stresująca.Podejrzewam,że wiele z moich koleżanek zrobiło by to samo co ja tylko pewnie zabrakło im odwagi.Dodam,że mam 36 lat stażu pracy.

#4  2017.02.27 13:04:20 ~prawda

Do 1 i ty będziesz starym wyga jak ci się chłopaczku uda

Dodaj komentarz