Zdaniem pielęgniarki: "Nie jesteśmy grupą zawodową mężczyzn, wyrywającą płyty chodnikowe i palącą opony. Jesteśmy w większości kobietami, a te w Polsce są traktowane z lekceważeniem."

Zdaniem pielęgniarki - Monika Drobińska.

      
 

ZDANIEM PIELĘGNIARKI
 

Co kilka miesięcy, nasz kraj obiega wiadomość, że gdzieś, tam, daleko od nas strajkują, protestują pielęgniarki...

Społeczeństwo się do tego chyba przyzwyczaiło...

Dziś, na jednym z portali, przeczytałam reportaż dziennikarki, która spędziła z pielęgniarką
jeden dzień, jeden dyżur, jedne 12 godzin...
Dla mnie... codzienność.

Tak jest. Tak pracujemy.

Przeczytałam również komentarze internautów pod artykułem.
Większość jest pochlebna. Jednak zdarzają się i takie (w reportażu pielęgniarka słowem się nie poskarżyła na zarobki, powiedziała tylko ile zarabia), które są nie tylko mało pochlebne ale i wrogie i lekceważące.

Dlaczego Polacy lekceważą zawód, od którego zależy ich życie i zdrowie?

Pielęgniarki, ze wszystkich zawodów medycznych, na studiach, mają najwięcej godzin wykładowych - więcej przez 5 lat niż lekarze przez 6 (o 100 godzin), więcej niż fizjoterapeuci i farmakolodzy.

Skąd wśród Polaków takie lekceważenie?

Przecież każdy z nas, ma wśród znajomych, przyjaciół, rodziny kogoś, kto pracuje jako PIELĘGNIARKA.

Ten zawód to nie wstyd, a ludzie, którzy go wykonują to nie odrzuty z lekarskiego, którym brakło punktów.
To ludzie, którzy chcą być pielęgniarkami...

Skąd więc taki brak szacunku przy jednoczesnej, często nagonce?

Mam swoją teorię...

Otóż...

Nie jesteśmy grupą zawodową mężczyzn, wyrywającą płyty chodnikowe i palącą opony.
Jesteśmy w większości kobietami, a te w Polsce są traktowane z lekceważeniem.
Mniej zarabiają, więcej muszą, więcej się od nich wymaga, muszą wyjść za mąż, dbać o dom, 
wychowywać dzieci, pracować, bo czasy takie ,że biedny pan mąż na życie rodziny sam nie
zarobi, ale to nie jego wina tylko wina czasów, rządu, albo kto tam kogo chce.

Już strajk w CZD pokazał, co myśli o moim zawodzie społeczeństwo, media - jakby nie było to władza, rząd.

Proszę sobie przypomnieć jeden z postulatów - zwiększenie finansowania procedur. Tymczasem, po kilku miesiącach, cichcem się kombinuje jak je obniżyć. Tu wspomnę tylko, że MZ publicznie deklarował, że w nowym roku, czyli w tym, który teraz mamy, te procedury będą wyżej wycenione...

Mamy średnio po 50 lat. 
Nie ma nas kto zastąpić.

Jeżeli pielęgniarka po studiach zarabia poniżej dwóch tysięcy, musi zapłacić za wszelkie kursy, specjalizacje, utrzymać się i wynająć pokój. Nie ma się co dziwić, że młodzi się nie garną do zawodu.
Nie ma się co dziwić, że rodzice im odradzają.

Ci sami rodzice, którzy krzyczą, że jesteśmy stadem rozwydrzonych bab, wiecznie pijących
kawę i takie tam inne...

Nic nie poprawi naboru na studia. Tu są potrzebne radykalne podwyżki.
Nie zembalowe grosze wypłacane w formie dodatku, którym ZZPiP zamknął nam drogę do
strajkowania, który dla rządu jest karta przetargową...
Wszak owa sławna podwyżka 1200zł (ja dostaje na konto 640zł), jest zagwarantowana
wypłatą z NFZ. A ten już przestaje istnieć...

Bierność naszych związkowych władz, liczenie na ministra Gowina itd, itd, pie......enie kotka
za pomocą młotka, jest niczym innym jak ochroną własnych tyłków i wysokich pensji... (20 000 to ja zarabiam w anestezjologii przez kilka miesięcy, więcej niż pół roku... Ciut mniej niż rok).

Teraz strajkuje Staszów.

I niech dziewczyny strajkują.
Niech odejdą od łóżek.

A wiecie dlaczego???
Bo jak NAS ludzie nie szanują, niech radzą sobie sami...

W końcu...
I tak nic nie robimy...
To i potrzebne nie jesteśmy...

A związek i izby niech milczą...

Moim zdaniem, prywatnym i daję słowo, że piszę je na trzeźwo - Panie pracujące w tych dwóch firmach (tak, ogromnie rozbudowanych, dobrze płacących firmach), zapomniały co to pielęgniarstwo.
Są oderwane od rzeczywistości...

Ot, taki sposób na dostatnie życie...

Trzymam kciuki za Staszów.    

 

 

Monika Drobińska

 

 

29 marca 2017 r.

Komentarze użytkowników

#1  2017.03.30 13:52:52 ~Dorota

Nic dodać, nic ująć.

#2  2017.03.30 14:45:09 ~obserwator

Tu nawet podwyżki nie pomogą bo dzisiejsza młodzież kalkuluje .Nie bardzo odpowiada im praca z chorym przy pampersie ,krew itd itp.To zupełnie inne pokolenie.

#3  2017.03.30 14:49:31 ~Pielęgniar

Niekoniecznie to co napisane jest powyżej dotyczy wszystkich kobiet w Polsce ! Odsyłam do portalu Onet - dziś jeden z tematów. : "zdecydowane podwyżki dla nauczycieli " Proszę a pielęgniarkom wymyśla się nierealne 4x400 i p.w. dodatki ! Jakim prawem taka dyskryminacja i zero info nt. protestu pielęgniarek w Staszowie. Mądre i odważne(i) Koleżanki i Koledzy ze Staszowa to dzięki wam obronimy zembalowe w pensji - tym razem nie oddamy.Tylko nie dajcie się podzielić- pomimo, ze jesteśmy już wielokrotnie podzielone ! Nie interesuje nas skąd wezmą pieniądze na wyrównanie minimalnych pensji - wożnym szkołach i innym wyrównano i bynajmniej nie kosztem nauczycieli, którym nigdy nie daje się podwyżek-dodatków tylko jeśli są to podwyżki pensji. Oni dodatków i przywilejów mają nadto w przeciwieństwie do pielęgniarek ! Przetrzymajcie tych co chcą zabrać nasze ciężko zarabiane pieniądze nawet i do 1 lipca ! NIE DAJCIE SIĘ ZASTRASZYĆ PIELĘGNIARKI ZE STASZOWA I MY POZOSTAŁE DOŁACZYMY WKRÓTCE ! SKANDAL ŻEBY DYREKTOR NIE REAGOWAŁ NA TELEFONY PIELĘGNIAREK W STASZOWIE ! NIE MAMY MĄDREGO PRZYWÓDCY JAK NAUCZYCIELE MAJĄ (BRONIARZ) JAK PANI NIE WSTYD PANI LUCYNO DARGIEWICZ - PAPIEROWA SZEFOWA ! A CO TAK MILCZY WICEMINISTER DS PIELĘGNIARSTWA PANI SZCZUREK-ŻELAZKO. CO GŁUCHA JEST PANI NA STASZÓW I NIE TYLKO ? A MOŻE POSTRASZY NAS PANI UKRAINKAMI ? NIE BOIMY SIĘ ! NAUCZYCIELE MAJĄ JUTRO STRAJK W 16 WOJEWÓDZTWACH I POTRAFIĄ SIĘ ZORGANIZOWAĆ A PRZY TYM DZIŚ ZAPOWIEDŻ ZDECYDOWANEJ PODWYŻKI ! ZA CO NAS MAJĄ - NAS PIELĘGNIARKI ? POZDRAWIAMY PIELĘGNIARKI ZE STASZOWA - TRZYMAJCIE SIĘ !

#4  2017.03.30 14:51:58 ~Aha

BRAWO!

#5  2017.03.30 15:00:10 ~Obserwator

Co za wstyd ? żeby pielęgniarki pracowały na minimalnych pensjach albo żeby nawet tego nie miały .wasza też w tym wina - bo rzuciłyście się na dodatkowe etaty a nie zawalczyłyście mądrze, odważnie, solidarnie i wytrwale ! Przykład : lekarze, nauczyciele od tych się uczcie a pierwszy krok to zacznijcie się szanować a nie prowokować kłótnie o wykształcenie. Oglądajcie programy info, publikujcie, komentujcie - nawet w tym portalu bardzo mało wypowiedzi, interesujcie się polityką, kandydujcie na radnych, do sejmu po to by zmieniać oblicze polskiego pielęgniarstwa - mocno nie szanowanego ! Do 2 -3 dobrze napisane, pozdrawiam.

#6  2017.03.30 15:29:14 ~basia.

Niestety masz rację niewielu ludzi szanuje nasz zawód,dla większości siedzimy i pijemy kawkę.Ostatnio nawet nasze przełożone mają podobne zdanie,a ja przychodząc do domu po 12 godzinach padam ze zmęczenia.Zastanawiam się jak niektóre koleżanki dają radę na kilku etatach i dochodzę do wniosku ,że aby dożyć do emerytury trzeba zacząć się oszczędzać!

#7  2017.03.30 16:52:09 ~do Moniki

Dziękuję Moniko za to co napisałaś. Wszystko to prawda. Nie musisz dawać słowa ,że twoja opinia o izbach i związkach była pisana na trzeźwo bo pokrywa się z moją i przkonana jestem - wszystkich pielęgniarek niepracujących w obu firmach. Czekam na twoje komentarze.

#8  2017.03.30 19:34:02 ~alfa

Jedna Polska a taka niesprawiedliwość. Pozbawili nas 13-tek a nauczyciele mają i 14-tki. Emerytowani pracownicy służby zdrowia odchodzą z pracy i zatrzaskują się dla nich drzwi do socjalu i zapomóg a emeryci i renciści oświaty wszyscy łącznie ze sprzątaczkami korzystają ze wszystkiego, z wycieczek zagranicznych, zapomóg, itd itd. My, pielęgniarki pracujące przy pacjencie tak ciężko pracujemy fizycznie i nie tylko. Praca naprawdę ponad siły, chore kręgosłupy. A mundurowi, zdrowe byki w wieku 40 latach idą na emeryturę! To jest normalne i sprawiedliwe? Kiedy to się skończy! Wdowy po policjantach dostają także zapomogi na remonty mieszkań! To jest normalne? Pytam się! Idąc do lekarza muszę siedzieć w kolejce. Nie mówię, żeby od razu wchodzić bez kolejki, ale co któraś osoba. Ale nawet tego nie mamy. Kolejarze mają darmowe bilety, deputaty na węgiel chociaż niejednokrotnie ogrzewają gazem. A my co mamy? Chore kręgosłupy i w najbliższym czasie udary. Taka jest sprawiedliwość w Polsce.

#9  2017.03.30 20:17:54 ~erka

3 i 8 super napisane - mądrze - brawo ! :)

#10  2017.03.30 21:00:33 ~my

Mamy GÓWNO I POGARDĘ od wszystkich

#11  2017.03.31 07:28:48 ~pielęgniar

Do 10 bo na to POZWALAMY - 3,5,8 bardzo dobrze napisane - piszmy jak najwięcej takich postów !

#12  2017.03.31 08:06:41 ~my pielęgn

Do 3 PRAWDA

#13  2017.03.31 12:16:50 ~piel szcze

Wszystko to prawda co kolezanki piszecie, tylko nie tedy droga. Nam nic nie dadza protesty, strajki bo rzadzacy już się uodpornili. Wiedzą dobrze że rzucą nam ochłap i tak wezniemy,bo mamy dziwny sposób myslenia, niech cokolwiek dadza aby dali. Ja od dłuższego czasu kolezankom powtarzam ,uczmy się od najlepszych, czyli lekarzy, oni umieją się skrzyknąć ,składają hurtem wypowiedzenia i dyrekcja musi z nimi gadać a my ,co , tylko przy kawie jestesmy mądre a jak trzeba jakąś decyzje podjąć to krtyjemy się za innymi, którzy za nas decyzję podejmą. Rzucajmy w jednym dniu wypowiedzenia dyrekcja musi wtedy z nami rozmawiać, myslicie że lekarze zmienią pampersa, podadzą zastrzyk ,opatrzą pacjenta, wykąpią go , porozmawiają, wysłuchaja. Absolutnie nie. Pomyslmy , za nas nikt nie podejmie decyzji jak same nie dojrzejemy do wzięcia spraw w swoje rece. Pozdrawiam

#14  2017.03.31 12:30:22 ~BeJot

Do 13.Proponowałam takie rozwiązanie ale niestety,po wypiciu kawy stan myślenia koleżanek bez zmian! Brak nam środowiskowej solidarności!

#15  2017.03.31 14:53:55 ~Piel

Trzymam kciuki za Staszow. Nie dajcie sie oszukac, nie idzcie na zadne ustepstwa. Musicie wytrzymac do konca. Jestesmy z Wami. Mam nadzieje ze Region Was wspiera? Moze by tak pojechac do Staszowa? Wesprzec kolezanki i kolegow tak jak kolezanki z CZD w Warszawie w tamtym roku. Moze niech nowa (stara) Przewodniczaca OZZPiP Region Świetokrzyski pomysli o wyjezdzie? Aby wesprzec Staszow. Niech widza ze sie z nimi solidaryzujemy.

#16  2017.04.04 11:22:39 ~piel

Do 3 cała prawda

#17  2017.04.05 08:57:26 ~WIMI70

Brawo Pani Moniko, mądre słowa

Dodaj komentarz