Jest rok 2018. Weszła w życie ustawa o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, autorstwa związków zawodowych. Na oddziale internistycznym pracuje pielęgniarka oraz ratownik medyczny. Jakie mają wynagrodzenie zasadnicze?

(NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

       

Poniżej prezentujemy projekt okładki najbliższego wydania (kwietniowego) Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy - wydawnictwo bezpłatne.


 

(NIE)porozumienie Zawodów Medycznych,

a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

 

Porozumienie Zawodów Medycznych zbiera obecnie podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Ustawa ta "określa sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz kwalifikacje wymagane przy jej wykonywaniu oraz tryb przyznania wynagrodzenia". 

Cały projekt przedmiotowej ustawy opublikowaliśmy w listopadowym wydaniu Ogólnopolskiego Miesięcznika Gazeta Pielęgniarki i PołożnejTekst projektu zobacz tutaj

Wiecej informacji w przedmiotowej sprawie znadziesz pod linkiem: (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

Przechodzimy do konkretów

(Proszę nie jarajcie się poniższymi liczbami! I tak na to nie ma środków finansowych. Liczby maja tyko pokazać w jaki sposób (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, sytuuje osoby wykonujące zawód pielęgniarki i położnej w stosunku do osób wykonujących inne zawody medyczne).

Pielęgniarka absolwentka liceum medycznego. Posiada 25 letni staż pracy. Ma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości - 5 850 zł;

Ratownik medyczny absolwent studium medycznego ma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości - 5 850 zł.

Ale to nie koniec... 

We wrześniu 2018 roku ratownik medyczny będzie posiadał staż pracy ponad pięć lat. Dlatego jego wynagrodzenie zostanie podniesione. Bo tak zdecydowno w ustawie autorstwa (NIE)porozumienia Zawodów Medycznych, a którą poparły panie w czepkach. 

Wobec powyższego wynagrodzenie tego ratownika medycznego absolwenta studium medycznego zostanie podwyższone do kwoty 6 825 złotych

UWAGA!!! (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych nie obdarzyło grupy zawodowej pielęgniarek i położnych przywilejem w postaci wzrostu wynagrodzenia ze względu na staż pracy. 

Wobec tego wynagrodzenie pielęgniarki nie zostanie podwyższone jak w przypadku ratownika medycznego. 

Dlatego pielęgniarko i położno, gdy przyjdą do ciebie z poniższą tabelką, abyś wpisała do niej swoje dane nie czyń tego!!!

P.S. Dlaczego piszę, że ratownik na oddziale internistycznym? O tym wkrótce...

Mariusz Mielcarek 

Komentarze użytkowników

#1  2017.04.22 13:46:40 ~piel

Panie w czepkach może pora je zdjąć niech świeże powietrze dotrze do waszych głów, niech wiatr przewieje wam myśli, aby na przyszłość głowy wasze podpisywały wartościowe dla nas ustawy, zapisy czy decyzje. To co zrobiłyście w W- wie we wrześniu o 3 godz. w nocy woła o pomstę do nieba. Może było wtedy niskie ciśnienie, wiał halny, a może herbatę podawali nie taką jak potrzeba?

#2  2017.04.22 14:25:37 ~znawca

Pan skarbnik z świętokrzyskiej Izby Piel.-RATOWNIK MEDYCZNY_ obecnie członek Naczelnej Rady dobrze pilnuje panią PREZES by pilnowała jego interesów. Możecie sprawdżić co to za pan i jak gra/

#3  2017.04.22 15:06:20 ~do 2

Panów w izbach jest więcej i niestety,jest gorzej, skoro tak to powinni wrócić do fizycznej roboty na oddziałach

#4  2017.04.22 15:45:43 ~piel

Trzeba wymienić całą załogę Pań z Izb Pielęgniarskich. Przecież to ich wina braku pielęgniarek, naszych głodowych pensji i całej bezradności w tych sprawach. Proponuję aby Panie podały sumiennie swoje zarobki dla Nas, tak dla porównania. Myślę, że wiele by nam to powiedziało.

#5  2017.04.22 15:55:01 ~do4

Dla izb jesteś nikim,zerem,ma znaczenie tylko składka od pensji i opłata za kursy

#6  2017.04.22 16:17:46 ~piel

Pracujący na Internie ratownik będzie ratował życie,jeśli zajdzie taka konieczność, pracował przy komputerze i papierze,z łaski trochę zrobi planowych zleceń i zarobi więcej od pielęgniarki. Na pielęgniarkę spadnie tzw brudna robota-pielęgnacja-toalety,karmienia itp a tego na oddziałach internistycznych cała masa. Obecnie dwie pielęgniarki na internie nie mogą przerobić ogromu zadań w normalnym tempie i czasie . W przypadku dyżuru ratownika i pielęgniarki ta jeszcze straci bo więcej się narobi a mniej zarobi. Szpital też straci bo będzie musiał więcej zaplacić ratownikowi i pielęgniarce niz dwóm pielęgniarkom. Zyska ratownik. Na Zachodzie Europy od dawna najłatwiej znaleźć pracę w oddziałach, gdzie jest najwięcej typowej pielęgnacji czyli interny . W Polsce pielęgniarki też najszybciej rezygnują z pracy w odziałach internistycznych a Ukrainek chętnych brak. Od czerwca ukraińskie pielęgniarki będą mogły starać się o pracę w tych unijnych krajach , w których pielęgniarkom za trudną,obciążającą i odpowiedzialną pracę , płacą pensję a nie łaskawie dają jałmużnę.

#7  2017.04.22 17:04:16 ~ja

Do 1 prawda dlaczego ta co podpisywała LUCYNA DARGIEWICZ nie pokazuje się ?

#8  2017.04.22 19:24:40 ~Only

Izby pielęgniarskie to mafia ściągająca comiesięczny haracz

#9  2017.04.22 22:13:57 ~Piel

Do 2, Tak wiem ze to p. Jacek, pracuje w ŚIPiP Kielce ,ma ciepła posadke skarbnika za bodajrze 8.000zł miesiecznie. Wiec logoczne ze bedzie pilnował koryta

#10  2017.04.22 22:52:12 ~gość

Ratownik medyczny na oddziale to nieporozumienie,ta grupa zawodowa nie posiada kwalifikacji zawodowych do wykonywania czynności pielęgnacyjnych,ich zakres obowiązków tego nie przewiduje.Zatrudnianie ratowników medycznych w oddziałach szpitalnych, to podstępny sposób na zepchnięcie pielęgniarki do roli opiekuna medycznego,kogoś niżej stojącego w hierarchii , więc bardzo dziwię się,że dziwne wydają się wam różnice między wynagrodzeniem pielęgniarki a ratownika medycznego.Mam nadzieję,że pielęgniarki naczelne i oddziałowe nie będą godziły się na taki podzial obowiązków-pan ratownik do komputera a pani pielęgniarka do zasranego pampersa,mam również nadzieję ,że same pielęgniarki na to się nie zgodzą.Mam też nadzieję,że panie z izb ruszą swoje szanowne tyłki , uderzą pięścią w stół i coś z tym zrobią.Ratownik medyczny powinien posiadać zdolność pielęgnowania pacjentów,bez tych umiejętności nie powinien być zatrudniany na oddziałach szpitalnym.Już na SOR-ach są z nimi problemy,chodzą jak ćwierć doktora i rozprawiają , że tego i tego to robić nie będą, bo nie są np. od mycia pacjenów itp.Panie naczelne i oddziałowe nic z tym nie robią.

#11  2017.04.23 02:34:13 ~6 i 10

Tak jest jak 10 pisze w/s ratowników i tak będzie-6. Państwo Izbowe nie kiwa palcem w tej sprawie i zada nie ruszy bo NIE LEŻY TO W JEGO INTERESIE TYLKO NASZYM. A INTERESY, TAK JAK KASĘ,MAMY GALAKTYCZNIE ODMIENNE.

#12  2017.04.23 09:39:32 ~do 10

Masz rację, że nas chcą zepchnąć do pielęgnacji a ratownicy do wyższych celów. I dlatego takie propozycje w ustawie o wynagrodzeniu. Jak puścicie nas w maliny z tym kretyńskim pomysłem wynagrodzenia, miejcie się na baczności reprezentantki naszego zawodu, bo tego Wam nie darujemy!

#13  2017.04.23 10:24:13 ~Anita

Pora już najwyższa wymienić nasze reprezentantki zarówno w innych jak i wyżej. Łażą pięknie wyczesane, ubrane uśmiech na twarzy, a niejedna chyba zapomniała już jak pachnie osrany pampers. Może powinny wrócić do pracy na odcinku to szybciutko przypomną sobie priorytety.

#14  2017.04.23 13:12:21 ~do #13

No cóż zważywszy na wiek Nas reprezentujących pań muszę się z Tobą nie zgodzić;otóż w czasach ich pracy nie było pampersów jak i innych udogodnień z jakich możecie korzystać obecnie i zapewniam Cię wiedzą najlepiej jak wyglądała wówczas praca.Niestety z przykrością muszę jednocześnie stwierdzić, iż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia:)

#15  2017.04.23 17:03:41 ~do 14

Kto ma te udogodnienia to ma! Ja, jak do tej pory jak pracowałam bez nich 39 lat temu, tak dalej pracuję. Własne ręce i jedna na nocy. Jak się coś dzieje to nie wiadomo co najpierw robić przy akcji. Nie ma nawet tego łącznika. Często tym łącznikiem jest inny pacjent. Kiedyś to była chociaż salowa, ale wiadomo, oszczędności. Śmiech ogarnia człowieka jak informują nas co mamy mówić jak nas zapytają na audycie czemu służy ISO.

#16  2017.04.23 18:30:20 ~do14

Jakie udogodnienia, których kiedyś nie było a z których obecnie możemy korzystać masz na myśli ? .Wymień trzy ,oprócz pampersa

#17  2017.04.23 18:46:03 ~PIEL

DO 15. ZDECYDOWANA WIEKSZOSC SZPITALI W POLSCE W TYM KLINIKI NIE SPEŁNIA STANDARDOW JAKOŚCI GDY IDZIE O BEZPIECZEŃSTWO PACJENTÓW I PIELĘGNIAREK. ALE MA PAPIERY ,ŻE SPEŁNIA. TYLE, ŻE TE PAPIERY W RZECZYWISTOŚCI MAJĄ NIŻSZĄ WARTOŚĆ NIŻ PAPIER TOALETOWY BO CHOCIAŻ TEŻ SĄ DO DUPY, TO JEDNAK ZUPEŁNIE NIE NADAJĄ SIĘ DO PODTARCIA .

Dodaj komentarz