Zakwalifikowanie na specjalizację dotowaną przez MZ.

Niestety nie mogę rozpocząć tej specjalizacji, bo pierwszeństwo mają panie z województwa x. Niestety ja mieszkam i pracuję w woj. y, w którym nie ma możliwości podjęcia takiej specjalizacji.

Mam pytanie dotyczące kryteriów przyjęcia na specjalizację dotowaną przez MZ?
Według informacji zamieszczonej w internecie przez organizatora o naborze chętnych na rozpoczęcie specjalizacji X złożyłam wniosek. Spełniam warunki przyjęcia tzn. prawo wykonywania zawodu oraz ponad 2-letni staż pracy zawodowej. Zgłosiłam się na egzamin kwalifikacyjny i napisałam test. Dzwonię i pytam się o wyniki . ODPOWIEDŹ: na 46 pytań tj. 46 punktów zdobyłam 44 punkty. Niestety nie mogę rozpocząć specjalizacji na tym kierunku bo pierwszeństwo mają panie z województwa x. Ja mieszkam i pracuję w woj. y, w którym nie ma możliwości podjęcia takiej specjalizacji. Moje pytanie jest takie: czy w Polsce pielęgniarka nie może podjąć nauki w interesującym ją kierunku specjalizacji tylko dlatego , że pochodzi z innego województwa?
Dlatego jest gorsza? Mój wynik testu to ok. 96% poprawnych odpowiedzi. Myślę, że nie taki zły. Powiedziano mi, że mogę rozpocząć tą specjalizację, ale za pełną odpłatność. Według kryteriów podanych przed egzaminem wystarczyło aby uzyskać tylko 50% poprawnych odpowiedzi. Proszę o odpowiedż!!!


Odpowiedź redakcji portalu Pielęgniarek i Położnych

Pani rozgoryczenie i watpliwości są jaknajbardziej uzasadnione. Jestem sam uczestnikiem specjalizacji w dziedzinie organizacji i zarządzania dla pielęgniarek i położnych. Gdy ja rozpoczynałem rok temu specjalizację, to takiego wymogu nie było, aby uczestnicy specjalizacji byli mieszkańcami województwa wielkopolskiego. Natomiast taki zapis mógł się obecnie pojawić w umowie pomiedzy organizatorem specjalizacji  a ministerstwem zdrowia. Także organizator specjalizacji może wpisać w regulaminie organizacyjnym szkolenia specjalizacyjnego, że specjalizacja jest kierowana np. do mieszkańców wybranego obszaru. Może także wpisać, że pierwszeństwo mają osoby z danego obszaru.

W Pani przypadku, sprawa nie przyjęcia na specjalizację była by mniej bolesna, gdyby organizator poinformował o zasadach przyjęcia na specjalizację na stronie internetowej. Sprawdziłem, takiej informacji nie ma! Należy dodać, że w przypadku, gdyby na specjalizację miały być przyjete osoby z danego województwa to dopuszczenie Pani do egzaminu było by sytuacją skandaliczną. Natomiast gdyby pierwszeństwo miały osoby z danego obszaru to wcześniejsza informacja o tym fakcie ze strony organizatora przyczyniła by się do innego spostrzegania przez Panią całej sytuacji przed egzaminem.

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

Zobacz też:

Specjalizacja