Epidemia? PO OLŚNIENIU samorządu pip, tym razem OLŚNIENIE wykazuje związek pip. Pielęgniarki i położne coraz bardziej zdziwione...

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych


8 czerwca 2017 - Spontaniczna akcja wysyłania przez pielęgniarki i położne pisma w sprawie "społecznego niezadowolenia" w związku z projektem ustawy autorstwa związków zawodowych. Zobacz propozycję pisma, które ma być wysyłane do izby pielęgniarek.

10 czerwca 2017 - Czarno na białym. Tak samorząd pip dzielił pielęgniarki i położne, w kontekście wysokości wynagrodzenia. Wczoraj zmienił zdanie! Dzień po uchwaleniu nowej ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. Pomroczność jasna?

10 czerwca 2017 - Panie w czepkach doznały OLŚNIENIA! Napisały list do ministra Radziwiłła, dzień po uchwaleniu przez sejm ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. Szkoda, że się nie zająknęły o projekcie ustawy autorstwa (nie)porozumienia związków zawodowych. Ale wezwał je do tego marszałek sejmu! Poczekamy...

10 czerwca 2017 - Izba naczelna pip wydała komunikat: "W związku z licznymi zapytaniami członków samorządu pielęgniarek i położnych...".


PILNE! 19 CZERWCA 2017 

OLŚNIENIE związku pip

Dzisiaj, w dniu 19 czerwca 2017 roku, związek pip przesyła do marszałka senatu pismo, w którym zawarto poniższy fragment, dotyczący podziału grupy zawodowej na grupy, który został wpisany w nową ustawę o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowi, którą sejm uchwalił ustawą z dnia 8 czerwca. 

W dniu 27 stycznia br. pisałem na portalu:

Władze związku pip agitują za podpisywaniem niekorzystnego dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych obywatelskiego projektu ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Najpierw dodatki brutto brutto (nie dla wszystkich), teraz rozwiązania deprecjonujące zawody pielęgniarki i położnej. Warto podkreślić zasadniczy fakt, że obywatelskiego projektu ustawy o wynagradzaniu w ochronie zdrowia nie pisała strona rządowa, lecz 9 związków zawodowych. Czyli także władze związku pielęgniarek i położnych. Dlaczego Ogólnopolski Związek dopuścił do tak niesprawiedliwego potraktowania pielęgniarek i położnych w kontekście innych zawodów medycznych?

Mariusz Mielcarek 


Poniżej publikujemy treść korespondencji skierowanej w dniu 28 listopada 2016 roku przez władze Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych do zakładowych, międzyzakładowych oraz regionalnych organizacji związkowych OZZPiP. 

Warto przypomnieć poniżej podział pielęgniarek i położnych autorstwa (nie)porozumienia związków zawodowych, za którym agitował związek pip:

Warszawa, 28 listopada 2016r.
ZK-818/VII/2016
Przewodniczące/y
Zakładowych, Międzyzakładowych i
Regionalnych
Organizacji Związkowych OZZPiP
/wszyscy/

Szanowni Państwo, Działając w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych informuję, że wobec ogromnych rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami strony związkowej dotyczącymi wprowadzenia zapisów ustawowych związanych z wprowadzeniem gwarancji najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmio tach leczniczych a propozycją wypracowaną przez Ministerstwo Zdrowia strona społeczna postanowiła opracować własny projekt ustawy, który będzie zgodny z oczekiwaniami pracowników, ale także będzie uwzględniał postulowany przez stronę rządową 3-letni okres przejściowy na stopniowe wprowadzenie przepisów w życie.

Strona społeczna rozpoczyna obecnie akcję zbierania podpisów poparcia ze strony pracowników dla tego projektu, zatem proszę o zapoznanie się z jego treścią i o ewentualne poparcie projektu ustawy. Liczba zebranych podpisów będzie dodatkowym argumentem w trakcie negocjacji z Rządem RP.

Podstawowe zmiany dotyczące naszej grupy zawodowej to podniesienie wskaźników pracy, w oparciu o które corocznie ustalać się będzie poziom wynagrodzenia zasadniczego, nie zamrażanie – tak jak proponowało to Ministerstwo Zdrowia - kwoty przeciętnego wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, które ma być podstawą do wyliczenia wynagrodzenia zasadniczego oraz skrócenie okresu przejściowego maksymalnie do trzech lat z gwarancją, że corocznie - poczynając od 01.07.2017 r. - pracodawcy będą zobowiązani sukcesywnie podnosić wynagrodzenia miesięczne pracowników wykonujących zawody medyczne co najmniej o 33,33% brakujących do gwarantowanego poziomu docelowego. Przy tym zapisie okres przejściowy skończy się najpóźniej 01.07.2019r.

Przewodnicząca
Zarządu Krajowego OZZPiP
Lucyna Dargiewicz

Zobacz także:

Ustawa o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia zostanie rozpatrzona przez senacką komisje zdrowia w dniu 20 czerwca, natomiast 21 czerwca została umieszczona w porządku obrad posiedzenia senatu.

Komentarze użytkowników

#1  2017.06.19 18:24:18 ~piel.

Jest szansa, iż tą poprawkę odnośnie grupy 8 zatwierdzą ale wątpię aby zmienili te współczynniki, to pobożne życzenia :-((

#2  2017.06.19 18:46:40 ~Fajnie, fa

Tylko szkoda, że pielęgniarki, które skończyły studia II stopnia i mają specjalizację dostałyby prawie tyle samo kasy co ich koleżanki, które mają tylko mgr lub specjalizację.

#3  2017.06.19 18:47:39 ~Ps

Niech to klepną, dziewczyny masowo zaczną rezygnować z robienia studiów II stopnia czy specjalizacji. A taki ruch edukacyjny zrobił się w tym tygodniu ;)

#4  2017.06.19 19:00:31 ~Aqua

Mały krok do przodu czy krok pozorowany - zobaczymy.

#5  2017.06.19 19:06:10 ~KOCHANE

WIDZĘ. Akcje dają skutek, chociaż może i mydlą nam oczy, ale już wiemy, że mamy władzę w naszych rękach :) Dziękujemy wszystkie za pomoc. [email protected]

#6  2017.06.19 19:06:58 ~Aqua

Do 5 :)

#7  2017.06.19 19:45:15 ~ja

Po 32 latach pracy i zrobieniu licencjatu będę zarabiać 1930 zł netto a koleżanka młodsza na tym samym stanowisku 2650 zł, wobec tego w d.pie mam taką sprawiedliwość

#8  2017.06.19 20:27:41 ~Bo

Drogie Koleżanki! Dołączcie do akcji pisania e-maili.To nie jest szczególnie uciążliwa aktywność,ale dosyć skuteczna. Presja kilku-kilkunastu tysięcy głosów na Izby,może Związek czy inne organy może odnieść skutek.Mamy szanse pokazać że nie jesteśmy bezwolna masą i że nie można nas wiecznie lekceważyć.Dzisiaj sfera elektronicznych mediów jest niezwykle ważna - musimy to uwzględniać w naszych działaniach.

#9  2017.06.19 20:39:05 ~obserwator

Do# 2 i # 3 Wam magisterkom się naprawdę w główkach porąbało dlaczego tyle samo kasy ? dlatego że pracując na oddziale robicie to samo co ta z licencjatem ,specjalizacją , czy lm ale nie, zawsze wam mało a nie daj boże żeby inna pielęgniarka miała podobny współczynnik do waszego w gr 7 wstyd i hańba a czym wy jesteście lepsze tylko gębą kłapiecie

#10  2017.06.19 21:55:19 ~ana

P. Dargiewicz przypomniała sobie o pielęgniarkach- może grunt pod nogami się pali lub usuwa. Dlaczego nie działała przed podpisaniem ustawy, gdzie się kryła przez ostatnie 3 lata jak podpisała pewnej październikowej nocy BUBEL na nocy którego obwieszczono narodowi o podwyżce 4x 400 na trwałe umocowane w poborach pielęgniarskich. Nikt nie powiedział, że to tylko DODATEK bez znaczenia do stawki zasadniczej, pochodnych i emerytury. Na trwałe to chyba ta pani się chce umocować w historii polskiego pielęgniarstwa. Zatem w ramach rekompensaty za w/w badziewie niech chociaż tą sprawę przeprowadzi uczciwie.

#11  2017.06.19 22:49:42 ~Piel

Śmiechu warte pobożne życzenia. Nie ma szans na podniesienie współczynników. Senat przyklaśnie decyzji sejmu, a prezydent szybko podpisze. Ten list to tylko mydlenie oczu, próba wyjścia z twarzą z tego impasu. One dobrze wiedzą, że jest już pozamiatane i tak naprawdę są zadowolone, bo w tej chwili jest szturm na uczelnie i specjalizacje. Nie zabija się kury znoszącej złote jajka, nieprawdaż? A tak się wszystkie nasze koleżanki zarzekały, że już niczego nie zrobią. Wystarczyła tylko perspektywa, że druga więcej zarobi i proszę. Przecież o to chodziło naszym decydentom. Kształcie się dziewczyny, przecież to bułka z masłem. Nie takie opinie umieszczałyście na tym forum? Dacie radę z palcem w d . Pozdrawia mgr spec.

#12  2017.06.20 05:47:03 ~piel.

W Senackiej Komisji Zdrowia może być ciekawie. Obecny skład Senatu to : 61 senatorów z PiS, 34 z PO, 1z PSL i czterech niezależnych, ale już senacką Komisję Zdrowia PIS „podarował” opozycji. Na 11 senatorów w jej składzie jest 6 senatorów z PO ( w tym przewodniczący komisji)i ,4 senatorów z PiS( w tym marszałek Senatu ) i 1 niezależny. Dzisiaj, 20 czerwca 2017 r. ,godz. 12:00, http://www.senat.gov.pl/transmisje/biezace-transmisje/

#13  2017.06.20 06:43:39 ~Go

Do 13-nie traktuj wszystkich swoją miarą.Reprezentujesz Izby,związek czy MZ?

#14  2017.06.20 07:36:08 ~pieleg

W oddziale jest taka sama praca

#15  2017.06.20 08:54:28 ~piel

Po pierwsze ta ustawa to bubel nad bublami.Bardzo niesprawiedliwie jesteśmy potraktowane w porównaniu z innymi zawodami medycznymi,czyli zdegradowane.Zabrana została,starsza pielęgniarka",w każdym razie w ustawie nie wspomina się o ,starszej".Po drugie za duże są rozpiętości w podstawach między nami,które jedynie doprowadzą do tego,że bardzo doświadczone koleżanki,które wprowadzają do zawodu nie będą ani chwili dłużej pracowały w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego.Już nawet nie wspominam o uciekaniu z zawodu.Dla naszych nowych adeptek ta ustawa to tylko i wyłącznie zachęta do emigracji.Pominięcie magistra dopełnia całości.Tak się nasze Panie we władzach zakręciły,myśląc pewnie tylko jak ustawa ma brzmieć,aby im kasa szła.Bo nic innego nie przychodzi mi do głowy.Teraz dywagują nad zmianą współczynnika.A tu jedynie można tę ustawę wyrzucić do śmieci.Powinna być jedna podstawa dla wszystkich i to taka,aby wszystkie koleżanki i koledzy odczuli poprawę.Natomiast za, pozostałe" dodatki do podstawy,które by zachęcały do podnoszenia kwalifikacji i jednocześnie naszym Paniom pozwoliły zarobić.I oczywiście osoby,które zjadły zęby na pielęgniarstwie,czyli wszyscy przed emeryturą też byliby usatysfakcjonowani. P.s.sorki za błędy,ale jestem po nocy i być może dla niektórych nie dość jasno się wyraziłam.TRZYMAJMY SIĘ RAZEM! I jeszcze jedno.Tyle ,na górze"mądrych głów i co nam po nich,za chwilę nas już nie będzie.Smutno mi i szkoda pacjentów,bo niestety każdy z nas kiedyś nim będzie

#16  2017.06.20 13:14:07 ~Mgr

Znam koleżanki po liceach które to bardzo doswiadczone wyjmowaly długie wklucia czy zakładały peg na tzw gębę ups ustne zlecenia lekarza. Takie to doświadczone jesteście, tępe nieuki.

#17  2017.06.20 13:37:36 ~Do #18

Do grupy "tępych nieuków" należy zaliczyć również niektórych magistrów - w tym Ciebie.

#18  2017.06.25 15:10:18 ~pielęg.

Do #16.Wstyd mi kobieto za ciebie! ,Przecież tych po LM niedługo wogóle nie będzie,odejdą na emeryturę! Dlaczego nie chcesz żeby na koniec zarobiły tyle co ty? Mogą mieć trochę lepszą emeryturę.Przecież nie zabiorą tobie żeby dać im! .wyluzuj!

Dodaj komentarz