Posłanka (PiS) Bernadeta Krynicka (pielęgniarka) w sejmie: "Ja trochę się dziwę środowiskom pielęgniarek, że nie popierają tego projektu ustawy, ponieważ, jakby nie patrzeć, podnosi wynagrodzenie nawet o 1700 zł i to będą podwyżki wprowadzone w podstawę. O to walczą pielęgniarki. One tego chciały".

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

8 czerwca 2017 - Spontaniczna akcja wysyłania przez pielęgniarki i położne pisma w sprawie "społecznego niezadowolenia" w związku z projektem ustawy autorstwa związków zawodowych. Zobacz propozycję pisma, które ma być wysyłane do izby pielęgniarek.

10 czerwca 2017 - Czarno na białym. Tak samorząd pip dzielił pielęgniarki i położne, w kontekście wysokości wynagrodzenia. Wczoraj zmienił zdanie! Dzień po uchwaleniu nowej ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. Pomroczność jasna?

10 czerwca 2017 - Panie w czepkach doznały OLŚNIENIA! Napisały list do ministra Radziwiłła, dzień po uchwaleniu przez sejm ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. Szkoda, że się nie zająknęły o projekcie ustawy autorstwa (nie)porozumienia związków zawodowych. Ale wezwał je do tego marszałek sejmu! Poczekamy...

10 czerwca 2017 - Izba naczelna pip wydała komunikat: "W związku z licznymi zapytaniami członków samorządu pielęgniarek i położnych...".


20 czerwca 2017 

Informacja z obrad senackiej komisji zdrowia - początek obrad 12.00 - dnia 20 czerwca 2017. Informacja uaktualniana na bieżąco. Ponad 90 KOMENTARZY!

Druga część informacji z obrad senackiej komisji zdrowia - początek obrad 16.00 - dnia 20 czerwca 2017. Informacja uaktualniana na bieżąco. Ponad 50 KOMENTARZY!

21 czerwca 2017 

Zobacz sprawozdanie senackiej komisji zdrowia w sprawie ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. Podział pielęgniarek i położnych dokonany tą ustawą, jeden z senatorów określił jako "niesprawiedliwy na chłopski rozum".


21 czerwca 2017 roku - PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE JESZCZE JEST CZAS... Senat na dzisiejszym posiedzeniu nie zajmie się ustawą o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia... a taki punkt był w porządku obrad.

22 czerwca 2017 roku - Projekt Radziwiłła o wynagrodzeniach spada z porządku obrad senatu, a marszałek sejmu kieruje do pierwszego czytania projekt (nie)porozumienia związków zawodowych, który w zdecydowanie uprzywilejowany sposób traktuje inne zawody medyczne, niż pielęgniarki i położne.

22 czerwca 2017 - Najwyraźniej PiS wprowadza w życie plan"B" w zakresie ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych (w tym pielęgniarek i położnych). Można przypuszczać, że senat jednak wprowadzi poprawki do ustawy o wynagrodzeniach...

22 czerwca 2017 - Zobacz najnowsze wydanie internetowe (wydanie papierowe - nakład 30 tysięcy egzemplarzy) miesięcznika branżowego dla pielęgniarek i położnych - numer w całości poświęcony nowej ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia.

Zapraszam do lektury, kliknij w poniższą grafikę lub kliknij tutaj.

Mariusz Mielcarek 


DZIAŁALNOŚĆ POSŁANKI (PIELĘGNIARKI)

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 7 czerwca 2017 roku

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Czy wszyscy? Wszyscy. Pani poseł Krynicka, a potem jeszcze ja i kończymy.

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS):
Dziękuję bardzo. Panie przewodniczący, pani minister, chciałabym państwu przypomnieć, że te wynagrodzenia, to zaniedbania sprzed wielu lat. Platforma Obywatelska przez 8 lat nic nie zrobiła poza tym, że wprowadziła bałagan i tylko określona grupa zawodowa…

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Przepraszam, proszę o ciszę na sali. Poseł Krynicka ma prawo wypowiedzieć swoje przemyślenia, więc niech je wypowie.

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS):
W ciągu ośmiu lat tak naprawdę jedna grupa zawodowa zaczęła dobrze zarabiać… Panie przewodniczący, mógłby pan się wstrzymać z komentarzem…

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Mógłbym.

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS): 

Nie może pan wytrzymać. Proszę trochę się opanować.

Ja trochę się dziwę środowiskom pielęgniarek, że nie popierają tego projektu ustawy, ponieważ, jakby nie patrzeć, podnosi wynagrodzenie nawet o 1700 zł i to będą podwyżki wprowadzone w podstawę. O to walczą pielęgniarki. One tego chciały. Ta kwota obok, nie satysfakcjonuje pielęgniarek. Dziwię się więc bardzo i nawet tego nie rozumiem. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
A ja rozumiem, że pani nie rozumie. Teraz ja mam pytanie…

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS):
Panie przewodniczący, pan sobie za dużo pozwala. Pan nie jest tutaj bogiem na posiedzeniu Komisji i pan obraża ludzi…

Poseł Tomasz Latos (PiS):
Panie przewodniczący, ja bardzo proszę…

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Ja powiedziałem, że panią rozumiem.

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS):
Wie pan co? Nie musi pan tego gadać. Ja pana też rozumiem i pana słabości. Pan już nie daje rady. Pan szuka momentów, żeby kogoś dotknąć. To jest bardzo niskie.

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Pani minister. Proszę o ciszę na sali. Jeszcze jedna osoba. Bardzo proszę. I proszę się przedstawić.

Przewodnicząca ZK OZZPiP Lucyna Dargiewicz:

Lucyna Dargiewicz, OZZPiP, przewodnicząca. Pani poseł, proszę nie obrażać pielęgniarek. Jeżeli chodzi o stawki, jakich środowisko pielęgniarek i położnych oczekuje, złożyliśmy swoje propozycje do Ministerstwa Zdrowia. Były to 1,5, 1,75 i 2 średniej w gospodarce. I proszę nie mówić, że pielęgniarki oczekują 1700 zł, bo za chwilę przez państwa politykę dojdzie do tego, że padną zakłady, bo pielęgniarki wyjadą. Ja już się nie boję o pielęgniarki, bo one są już wiekowe – przepraszam za określenie – i 80 tys. z nich nabywa prawa, więc ich nie będzie w systemie. Państwo mają zobowiązania nie w stosunku do pielęgniarek, tylko do obywateli, bo to społeczeństwo państwa wybrało i państwo kreują politykę i zasady działania. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Pani poseł Krynicka.

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS):
Muszę się odnieść, bo ja mówiłam o podwyżce – to jest dodatkowa kwota – a nie o takim wynagrodzeniu. Jeśli do obecnej kwoty dodać 1700 zł, to naprawdę nie jest mało. Proszę wziąć pod uwagę to, że przez 8 lat pielęgniarki, ale nie tylko, bo w zasadzie prawie wszyscy pracownicy opieki zdrowotnej byli zaniedbani, pomimo że kandydat na premiera, pan Donald Tusk, obiecywał, jak to będziemy dobrze zarabiać. Nie dotrzymał słowa. I to trzeba wziąć pod uwagę. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zaczyna to porządkować i proszę nie oczekiwać, że spełni wszystkie oczekiwania, bo na to wszystko potrzebne są pieniądze. Proszę o cierpliwość. Od czegoś trzeba zacząć. Dziękuję.

źródło: stenogram z posiedzenia komisji

Wybrał: Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Aktualności według działów:
Działalność wiceministra zdrowia (pielęgniarki)
Dofinansowane specjalizacje
Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych