Poseł pyta ministra zdrowia o dodatki brutto brutto dla pielęgniarek zatrudnionych w Domach Pomocy Społecznej. Mało tego, te pielęgniarki nie obejmie ustawa o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych bo DPS nie są... podmiotami leczniczymi. Pielęgniarek w DPS jest około 6 tysięcy!

Pielęgniarki Domów Pomocy Społecznej.

Wideo powyżej: Wiceminister zdrowia (pielęgniarka) w dniu 8 czerwca 2017 roku, mówi na posiedzeniu plenarnym sejmu, ile będzie miała wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarka z tytułem magistra oraz ze specjalizacją.  Za 4 lata tej pielęgniarki wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o ponad 2,5 tysiąca złotych!


Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w części odnoszącej się do wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych

Szanowny Panie Ministrze,

zwracam się do Pana w sprawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w części odnoszącej się do wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. W/w rozporządzenie nie przewiduje możliwości przyznania podwyżek pielęgniarkom i położnym, które pracują jako podwykonawcy danego podmiotu leczniczego, pomimo, iż placówki te są w 100% oparte na kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz pielęgniarkom pracującym w Domach Pomocy Społecznej, które de facto podlegają pod Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale są pełnoprawnymi osobami na tych stanowiskach z prawem wykonywania zawodu i niejednokrotnie z wykształceniem wyższym. Powoduje to, iż te pielęgniarki i położne są w dużym stopniu poszkodowane, a ich strata finansowa w stosunku do rocznych zarobków jest znacząca. Z pozyskanych informacji wynika, iż w takiej sytuacji znajduje się duża ilość pielęgniarek i położnych w Polsce. Zwracam się zatem do Pana Ministra z zapytaniem, czy istnieje możliwość zmiany w/w rozporządzenia tak, aby wszystkie pielęgniarki i położne, jako osoby wykonujące trudny zawód, mogły być objęte podwyżkami wynagrodzeń?

Dariusz Starzycki

Poseł na Sejm RP 

14 czerwca 2017 roku 

3 lipca 2017 - Pierwsze pismo redakcji portalu pielęgniarek i położnych do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek- Żelazko.

4 lipca 2017 Drugie pismo redakcji portalu pielęgniarek i położnych do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek- Żelazko.

5 lipca 2017 Trzecie pismo redakcji portalu pielęgniarek i położnych do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek- Żelazko.

Zobacz także:

Deprecjacja zawodu pielęgniarki w nowej ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych.

Komentarze użytkowników

#1  2017.07.06 17:43:43 ~wrocław

Nic tylko masowo się zwalniać z DPS-ów, wtedy zaraz znajdą się podwyżki bez względu na ustawę a jak nie, to pozamykają te zakłady a pielęgniarki pracę znajdą gdzieś indziej. Jeszcze nie ma października a już zaczyna padać blady strach, bo dalej jest 0 podać a rok akademicki się skończył.

#2  2017.07.06 17:58:20 ~mgr spec

I jaka byla dpowiedz?

#3  2017.07.06 18:17:03 ~Kasia

A co z pielegniarkami pracującymi w szkole lub Ośrodku Wychowawczym?

#4  2017.07.06 18:20:25 ~do 3

A One nie maja? Przeciez szkolne naleza pod przychodnie, wiec chyba maja. Czy ktos wie jaka byla odpowiedz w sprawie dps

#5  2017.07.06 22:03:29 ~8

Józka tańczy jak jej śpiewają-szkoda było pokładać w niej nadzieję,mam nadzieję że jak się naż. .to poda się do dymisji

#6  2017.07.08 09:59:14 ~Do #3

Pielęgniarki zatrudnione w DPS nie otrzymują dodatku "brutto brutto" - DPS nie realizują kontraktów z NFZ. Nie podlegają również ustawie podwyżkowej - nie są podmiotem leczniczym podlegającym pod Ministerstwo Zdrowia, podlegają pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Znane mi są przypadki zorganizowania się pielęgniarek w DPS w grupową praktykę pielęgniarską i zawarcie kontraktu z NFZ na długoterminową opiekę pielęgniarską domową. Może tędy droga ?

Dodaj komentarz