Komentarz na pielegniarki.info.pl: Kilka interesujących propozycji dotyczących pielęgniarek... Dałoby się. Bez pitolenia, jakichś akcji, zjazdów, cudów.

Komentarze pielęgniarek i położnych

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


Komentarz na pielegniarki.info.pl:

Kilka interesujących propozycji: 1. Wprowadzenie widełek płac dla pielęgniarek, nie w ramach pracodawcy, ale ogólnopolskich, zamiast tej idiotycznej ustawy i żartobliwego zrównania z opiekunami. To żart. 2. Ustalenie minimalnego wynagrodzenia dla pielęgniarki (przymusowego nie jak NFZ da albo jak pracodawca ma) minimum 1.5 średniej krajowej niezależnie od stażu. 3. Zlikwidowanie kontraktów póki się sytuacja nie unormuje, tylko szkodzą. 4. Zakaz pracy w więcej niż jednym miejscu dla pielęgniarki. 5. Ustalenie norm zatrudnienia w normalny sposób, nie żadnymi przelicznikami, 1 pielęgniarka 10 pacjentów i tyle pisania i cudowania. Na oiom i innych trudnych odcinkach 1/5 i do widzenia. 6. Jednoznaczne rozszerzenie uprawnień pielęgniarki tak jak tylko daleko się da, dając jej rzeczywiste podstawy do pracy samodzielnej. 7. Wprowadzanie zachęt dla POLAKÓW I POLEK do studiowania pielęgniarstwa (darmowe książki, zerowy kredyt na studia jeśli się ukończy spłata połowy) itd. 8. Wprowadzenie obligatoryjnie zawodu opiekuna do placówek. 9. Zorganizowanie systemu tak, aby pielęgniarka nie zajmowała się za ciężkie pieniądze takimi rzeczami jak mycie pacjenta, czy jego przenoszenie i inne sprawy. Nie po to się studiuje. Sorry. Dałoby się. Bez pitolenia, jakichś akcji, zjazdów, cudów. Proste, jednoznaczne rozwiązania. Nie wszystkim się mogą podobać ale po prostu są konieczne. I nie takie, które będą na rękę pracodawcom czy komuś tam innemu. I na koniec, niedobór pracowników to problem pracodawcy, a nie pracownika. Więc zamiast pisać o braku pielęgniarek proszę zacząć pisać o chorym systemie.

Zobacz komentowany artykuł: Media: Możemy wkrótce stracić wiele pielęgniarek...

Zobacz inne komentarze na pielegniarki.info.pl 

Zobacz także aktualności według działów - Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.09.08 13:43:33 ~madzia

W Polsce skupiają się na tym jak jedną pielęgniarką zaorać cały szpital albo dwa .

#2  2017.09.08 14:09:35 ~mgr piel.

Artykuł trafia w sedno sprawy. Zamiast rozprawić co to będzie od października i udawać, że chce się co zmienić wprowadzić te rozwiązania i po problemie. Chętni pojawiają się sami. Warunki pracy i godziwa płaca będą najlepszym motywatorem.

#3  2017.09.08 15:21:15 ~M

TYLKO NIE TEN ZAKAZ PRACY JESTEM PRACOCHOLICZKĄ I MUSZE PRACOWAC

#4  2017.09.08 17:14:03 ~obserwator

"Ustalenie minimalnego wynagrodzenia dla pielęgniarki (przymusowego nie jak NFZ da albo jak pracodawca ma) minimum 1.5 średniej krajowej niezależnie od stażu" - z prostego rachunku wynika, że to ponad 21 % budżetu NFZ. Zanim zacznie się pisać należy trochę pomyśleć. " i do widzenia".

#5  2017.09.08 17:18:20 ~mm

Jak szpitala nie stać na zatrudnienie odpowiedniej liczby pielęgniarek to trzeba go zamknąć.i do widzenia.

#6  2017.09.08 17:43:27 ~Do #5

W Twoim komentarzu jest tylko trochę mądrych informacji, godnych poparcia - "do widzenia"

#7  2017.09.08 18:22:39 ~do 1

100/100

#8  2017.09.08 21:16:59 ~a

Historycznie, tradycyjnie utarło się, że pielęgniarka pracuje za grosze i tak ma być wg.tzw. społeczeństwa. Ciągle mam jednak złudzenia, że do czasu.

#9  2017.09.08 23:18:18 ~piel

Płace nędzne, pracy tyle, że na zakrętach nie można się wyrobić i jeszcze szacunek pacjenta taki, że się spoufala siostruje, zwracasz prostakowi uwagę a on dalej siostro a jakie to my niby jego siostry jesteśmy, co to za durny, prostacki naród

Dodaj komentarz