Nadciąga katastrofa - brak pielęgniarek. Wiceminister: Jeszcze niedawno było ponad 8 tys. pielęgniarek, w tej chwili jest około 5,5 tysiąca.

Pielęgniarki 2017.

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 10 października 2017 roku: 

Poseł Gabriela Masłowska:

W bardzo trudnej sytuacji niestety znajdują się pielęgniarki, które pracują w domach pomocy społecznej. Kurczy się liczba zatrudnionych tam pielęgniarek, odchodzą z pracy, wynagrodzenia są bardzo, bardzo niskie. Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zna problem i czy próbuje znaleźć jakąś receptę na poprawienie tej sytuacji? Wkrótce nie będzie żadnych osób chętnych do pracy.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz

Pani poseł Masłowska w pytaniach pytała o wynagradzanie pielęgniarek w domach pomocy społecznej. Przypomnę, że pielęgniarki w domach pomocy społecznej podobnie jak pozostali pracownicy są pracownikami samorządowymi i nie są finansowani z Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast faktem jest, że w domach pomocy społecznej, w ośrodkach pomocy społecznej, w całej pomocy społecznej te wynagrodzenia są rzeczywiście bardzo niskie, budzą słuszne zaniepokojenie pracowników. Jeśli chodzi o pielęgniarki, wyraźnie widać spadek zatrudnienia pielęgniarek. Jeszcze niedawno było ponad 8 tys. pielęgniarek w domach pomocy społecznej, w tej chwili jest około 5,5 tys. pielęgniarek.

Natomiast równocześnie coraz częściej domy pomocy społecznej korzystają ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej. Mieszkańcy domów pomocy społecznej są zarejestrowani w przychodniach i mogą korzystać ze świadczeń w ramach kontraktu, w ramach opieki długoterminowej. Bardzo dużo domów pomocy społecznej ma podpisane umowy na świadczenie tego typu usług. Wydaje się, że jest czymś naturalnym, że mieszkańcy domów pomocy społecznej są także osobami ubezpieczonymi i powinni korzystać z przysługujących im usług w ramach kontraktów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wybrał ze stenogramu: Mariusz Mielcarek 

"Wstydzę się mówić o tym, ile zarabiam" mówi pielęgniarka zatrudniona w DPS. Po ponad trzydziestu latach w zawodzie otrzymuje pensję... A ministerstwo zdrowia nadal tym pielęgniarkom odmawia dodatku brutto brutto.

Reportaż telewizyjny: Pielęgniarki odchodzą z pracy. Ich zarobki to 3 300 zł brutto. Ale na ich miejsce nie ma chętnych pielęgniarek...

Zobacz także:

Aktualności według działów:

Nadciąga katastrofa - brak pielęgniarek
Pielęgniarka DPS

Komentarze użytkowników

#1  2017.10.13 13:05:59 ~motyl

To TACY LUDZIE JAK ONA ( szczurowa) i nie tylko są odpowiedzialni za taki STAN RZECZY ( braku chętnych do tego zawodu i braków kadrowych ) .MOŻNA RZEC JEDYNIE TAK: BRAWO PRZEDSTAWICIELE TEGO ZAWODU - TO WASZA PAZERNOŚĆ NA KASĘ I SPRZEDAWANIE ORAZ PONIŻANIE PAŃ DOBIEGA KRESU I ZNAJDUJE SWÓJ FINAŁ . OSTAŁ SIĘ WAM ( CHAMIE ) INO CO? SZNUR ! Bo nie mogło być innego zakończenia . TO JUŻ KONIEC - TEN TITANIC ( na którym były bale , tańce , rozpusta i swawola ) TONIE ! BRAWO BIJCIE PRZEDSTAWICIELE I CZAS NA TO ABYŚCIE ZASTĄPILI PANIE NA WOLNYCH WAKATACH U SWOICH KOLEGÓW ( pracodawców) . Powodzenia w nowej pracy ! za wskaźnikiem 0,64 w IMIĘ ETOSU TEGO ZAWODU .

#2  2017.10.13 13:16:05 ~motyl

Proponuję 3 w jednym : A co to znaczy? otóz po sporych podwyżkach lekarze MAJĄ SZANSĘ ZOSTAĆ PIELĘGNIARKĄ ODDZIAŁOWĄ < ODCINKOWĄ I LEKARZEM . TANIO , ZDROWO I BARDZO EKONOMICZNIE . A przy tym wszystkim ZMNIEJSZĄ SIĘ NAKŁADY NA SŁUŻBĘ ZDROWIA . A PANOWIE I PANIE LEKARZE MAJĄ TYM SAMYM SZANSĘ NA ZGARNIĘCIE CAŁEJ PULI ( jak w totolotku ) - to PROSTE ( jak budowa cepa ) . Więc po co ten strajk ? NAPRAWDĘ NIE WIEM ? Przecież BĘDĄ WOLNE WAKATY A RACZEJ JUŻ SĄ .A przecież na lekarskim UĆZĄ jak się wykonuje iniekcje . POWODZENIA !

#3  2017.10.13 21:24:11 ~Joanna

"Poszukuje opiekunek do małego Dps pod Warszawą. Praca od zaraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem oraz 8dni wolnego w miesiącu ciągiem. Wynagrodzenie za pracę na początek 1650 zł na czysto. Pielęgniarki i ratowniczki medyczne wynagrodzenie do ustalenia. Kontakt tylko telefoniczny" - to treść aktualnego ogłoszenia. Dziwne, że nie ma pielęgniarek chętnych do pracy w dps? Ile więcej wynegocjuje pielęgniarka? To jest obrażające nie tylko opiekunów i pielęgniarki ale i podopiecznych tychże placówek.

#4  2017.10.14 11:52:07 ~a_

I powoli to co było do przewidzenia staje się faktem. Nie będę pisać, że zal mi staruszków itp. farmazonów. To nie moje koleżanki pielęgniarki są od zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego, ale rząd! Czas się wziąc do pracy. Ochy i achy nie pomogą! To że wreszcie zauważyli ten problem, to ledwie mały kroczek. Druga sprawa, o której tu się pisze do znudzenia, to poprawa warunków pracy. Czasy siłaczek minęły bezpowrotnie. I trzecia ważna kwestia: zarobki.

Dodaj komentarz