Nadciąga katastrofa – brak pielęgniarek. Wiceminister: Jeszcze niedawno było ponad 8 tys. pielęgniarek, w tej chwili jest około 5,5 tysiąca.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarka DPS
Nadciąga katastrofa – brak pielęgniarek. Wiceminister: Jeszcze niedawno było ponad 8 tys. pielęgniarek, w tej chwili jest około 5,5 tysiąca.


Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 10 października 2017 roku: 

Poseł Gabriela Masłowska:

W bardzo trudnej sytuacji niestety znajdują się pielęgniarki, które pracują w domach pomocy społecznej. Kurczy się liczba zatrudnionych tam pielęgniarek, odchodzą z pracy, wynagrodzenia są bardzo, bardzo niskie. Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zna problem i czy próbuje znaleźć jakąś receptę na poprawienie tej sytuacji? Wkrótce nie będzie żadnych osób chętnych do pracy.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz

Pani poseł Masłowska w pytaniach pytała o wynagradzanie pielęgniarek w domach pomocy społecznej. Przypomnę, że pielęgniarki w domach pomocy społecznej podobnie jak pozostali pracownicy są pracownikami samorządowymi i nie są finansowani z Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast faktem jest, że w domach pomocy społecznej, w ośrodkach pomocy społecznej, w całej pomocy społecznej te wynagrodzenia są rzeczywiście bardzo niskie, budzą słuszne zaniepokojenie pracowników. Jeśli chodzi o pielęgniarki, wyraźnie widać spadek zatrudnienia pielęgniarek. Jeszcze niedawno było ponad 8 tys. pielęgniarek w domach pomocy społecznej, w tej chwili jest około 5,5 tys. pielęgniarek.

Natomiast równocześnie coraz częściej domy pomocy społecznej korzystają ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej. Mieszkańcy domów pomocy społecznej są zarejestrowani w przychodniach i mogą korzystać ze świadczeń w ramach kontraktu, w ramach opieki długoterminowej. Bardzo dużo domów pomocy społecznej ma podpisane umowy na świadczenie tego typu usług. Wydaje się, że jest czymś naturalnym, że mieszkańcy domów pomocy społecznej są także osobami ubezpieczonymi i powinni korzystać z przysługujących im usług w ramach kontraktów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wybrał ze stenogramu: Mariusz Mielcarek 

"Wstydzę się mówić o tym, ile zarabiam" mówi pielęgniarka zatrudniona w DPS. Po ponad trzydziestu latach w zawodzie otrzymuje pensję… A ministerstwo zdrowia nadal tym pielęgniarkom odmawia dodatku brutto brutto.

Reportaż telewizyjny: Pielęgniarki odchodzą z pracy. Ich zarobki to 3 300 zł brutto. Ale na ich miejsce nie ma chętnych pielęgniarek…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze