Poseł do ministra zdrowia: czy ministerstwo zdrowia zamierza rozwiązać problem pielęgniarek i położnych zatrudnionych po 1 sierpnia? Dlaczego te osoby nie mają otrzymywać dodatków brutto brutto?

Dodatki brutto brutto pielęgniarek.

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie uzyskania informacji na temat wprowadzenia zapisów pozwalających na aktualizację zatrudnionego personelu w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych

Do mojego biura poselskiego docierają sygnały związane z problemem zgłaszania nowo zatrudnionych pielęgniarek, które będą wykonywać świadczenia zdrowotne podczas nocnej i świątecznej opieki w szpitalach. Ustawa o sieci szpitali, czyli nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nakłada na świadczeniodawców obowiązek zorganizowania w szpitalach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Pociąga to za sobą konieczność zatrudnienia kadr medycznych: lekarzy i pielęgniarek. Płace pielęgniarek, zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1628), przewidują wzrost wynagrodzeń w latach 2016-2019 dla pielęgniarek i położnych wykonujących zawód i realizujących świadczenia opieki zdrowotnej u świadczeniodawców posiadających umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Aby otrzymać środki na realizację tych zobowiązań płacowych świadczeniodawcy muszą przekazać do 15 sierpnia danego roku stan zatrudnionego personelu na dzień 1 sierpnia. Szpitale, którym narzucono obowiązek realizacji nocnej i świątecznej opieki nie mogły przewidzieć ile i jaki personel (numer prawa wykonywania zawodu) przystąpi do konkursu na zabezpieczenie świadczeń.

W związku z tym proszę o przekazanie informacji o możliwości i sposobie zgłaszania nowo zatrudnionych pielęgniarek, które będą wykonywać świadczenia zdrowotne w nowo powstałych komórkach organizacyjnych, w terminie późniejszym, niż określony w w/w rozporządzeniu oraz w jakim terminie Ministerstwo przewiduje wprowadzenie zapisów pozwalających na aktualizację zatrudnionego personelu w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych?

Osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym po 1 sierpnia nie mają zabezpieczonych dodatkowych środków w umowach z NFZ a dyrektorzy nie posiadają środków finansowych w budżecie pozwalających na zabezpieczenie oczekiwań finansowych personelu pielęgniarskiego. Wydaje się, że rotacja kadr pomiędzy szpitalami powinna pozwalać na „przesunięcie” środków na podwyżkę wynagrodzenia, pomiędzy poszczególnymi umowami zawieranymi przez tego samego płatnika w obrębie tego samego oddziału funduszu.

Dariusz Starzycki

Poseł na Sejm RP

26 września 2017 roku 

Komentarze użytkowników

#1  2017.10.13 21:05:45 ~pielęgniar

Nie rozumiem, dlaczego niektóre osoby dostają dodatek zembałowy jak zaczną pracę np. we wrześniu, a inne nie. Czy wykonują gorzej pracę, że nie zasłużyły? Niektóre osoby mają szczęście i , wejdą za kogoś, ale to nie jest sprawiedliwe, że ktoś zarobi więcej ode mnie o 600 zł, w skali 3 miesięcy to 1800 zł. To bardzo dużo. Mam nadzieję, że rozwiążą ten problem, aby listy były wcześniej uaktualniane niż 1 sierpień. To jest bardzo przykre. A kto też poprze w strajkach jak część osób jednak zarabia więcej o te około 600 zł . Pielęgniarki podzielą się na dwie grupy. Tych, które dostały i są zadowolone i te, które nie dostały.

#2  2017.10.13 21:25:26 ~Pracownik

Młode dziewczyny nie bez powodu wybierają pracę w sklepie zamiast pracy w zawodzie, w sklepie zarobią 2000 netto i nie ponoszą odpowiedzialności za życie drugiego człowieka. Idą do szpitala zapytać o pracę i dowiadują się, że dodatku nie dostaną. Chociaż wcześniej ktoś im powie, że rozpoczął pracę tydzień wcześniej i dostał. Przyjmą pracę, ale z nastawieniem, że niedługo odejdą , bo za takie grosze nie będą pracować. Jak walczyć o swoje? Jeśli pielęgniarka dopiero rozpoczyna pracę, nie ma na to odwagi.

#3  2017.10.13 23:43:24 ~lol

Proponuję powołać komisję która zbada i przeanalizuje te doniesienia .W tym nikt nam nie dorówna.

#4  2017.10.14 08:08:36 ~woj

Kolejna paranoja prawna, tak samo jak ustawa o wynagrodzeniach. Politycy do szkoły !

#5  2017.10.14 08:12:58 ~ala

Człowiek mało, że wypalony to teraz jeszcze totalnie rozgoryczony. Skąd PiS ma 47% poparcia. Szczurek, Radziwiłł i ich szefowa Szydło nie mają pojęcia co robią ludziom.

#6  2017.10.14 15:18:32 ~Do #5

"Skąd PiS ma 47% poparcia ? ". Sam sobie wyliczył - nawet ci od 500+ i zwolennicy Rydzyka to aż tyle nie będzie.

#7  2017.10.14 18:23:50 ~Xyz

Czy można cokolwiek zrobić aby otrzymać dodatek zembalowy będąc zatrudnionym po 1 sierpnia w ramach umowy o pracę? Czy dyrekcja ma prawo odmówić wyplacenia takiego dodatku?

#8  2017.10.15 05:17:29 ~Do #7

Niestety na dziś nic zrobić nie możesz. Dyrekcja corocznie podaje do NFZ wykaz pielęgniarek zatrudnionych 1 sierpnia. Nie ma możliwości żadnej korekty tego wykazu przez cały rok. W tym wykazie znajdziesz się dopiero w przyszłym roku - jeżeli nic się nie zmieni od 1 września przyszłego roku Twój pracodawca otrzyma za Ciebie 1600 zł miesięcznie. Dyrekcja postępuje zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wypłacając Ci dodatku - nie otrzymuje go z NFZ.

#9  2017.10.19 20:02:40 ~enia

Pielegniarki pracujace na 3-etatach pobieraja 3Xdodatek ,ZEBALOWY:CZ JEST TO PRAWNE.JAK MAJA SIE PRZEPISY DO KONTRAKTU I UMOWY ZLECENIA.ILE RAZY MOZNA BRAC DODATEK I ZA ILE ETATOW.POZDRAWIAM I CZEKAM NA KONKRETY.

#10  2017.10.21 09:13:39 ~Do #9

Dodatek "zembalowy" jest wypłacany przez NFZ na podstawie imiennych list dostarczanych przez pracodawców. Forma zatrudnienia nie ma znaczenia. Pielęgniarka może otrzymywać zatem kilka dodatków "zembalowych". Innym problemem jest przekroczenie godzin pracy - NFZ o tym wie z przekazywanych wykazów czy harmonogramów. A dlaczego nie reaguje to już całkiem inny problem.

Dodaj komentarz