Posłanka pielęgniarka Bernadeta Krynicka w sejmie w dniu 26 października o wieku emerytalnym: "Chciałabym przypomnieć, zwolniono masę pielęgniarek i położnych, wygnano je z zakładów pracy po 30 latach pracy na tzw. świadczenia przedemerytalne bez możliwości dodatkowego zarobkowania".

Wiek emerytalny pielęgniarek i położnych.


Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 26 października 2017 roku 

Poseł Bernadeta Krynicka:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Obecnie na emeryturę kobiety będą mogły przechodzić w wieku 60 lat, mężczyźni - w wieku 65 lat. Jeśli będą chcieli, będą mogli pracować dłużej.
    Szanowni Państwo! Kobiety będą pracowały o 7 lat krócej. Wiele osób, szczególnie kobiet po 50. roku życia, które straciły pracę w okresie różnych restrukturyzacji za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego...
    (Poseł Ewa Drozd: Przykłady.)
    ...nie miało szans na pracę, pozostało bez środków do życia. Dzięki tej ustawie otrzymają
wcześniejszą emeryturę, a jednocześnie środki do życia. Znam wiele takich kobiet i mężczyzn w moim okręgu. Za czasów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, chciałabym przypomnieć, zwolniono masę pielęgniarek i położnych, wygnano je z zakładów pracy po 30 latach pracy na tzw. świadczenia przedemerytalne bez możliwości dodatkowego zarobkowania.
    (Poseł Ewa Drozd: Rezydenci teraz za to...)
    (Wypowiedź poza mikrofonem)
    Nie można było.
    (Głos z sali: Można było.)
    Bez środków do życia. Teraz te panie będą mogły otrzymać emeryturę, która będzie
wyższa. A swoją drogą proszę sobie wyobrazić 67-letnią pielęgniarkę, pracującą na noce, 12 godzin...
    (Głos z sali: Na OIOM-ie.)
    ...na OIOM-ie, przy wkłuciach, przy noworodkach, przy małych dzieciach, asystującą jako instrumentariuszka podczas zabiegu operacyjnego.
    (Poseł Ewa Drozd: Doskonały przykład.)
    Chcielibyście państwo? Albo przy reanimacji. Wyobrażacie sobie państwo pracę 67-letniej pielęgniarki?
    (Poseł Ewa Drozd: Ale czytała pani tę ustawę czy nie? Raczej nie.)
    Po tylu latach ciężkiej pracy na zmiany?
    Pani Minister! Mam pytanie: Jaka jest liczba osób, które pozostawały bez pracy i oczekiwały na przywrócenie wcześniejszego wieku emerytalnego, a teraz otrzymają emeryturę? Dziękuję bardzo. (Oklaski)

źródło: stenogram posiedzenie sejmu 

Komentarze użytkowników

#1  2017.11.12 12:24:17 ~emerytka

Oj ty bernadetto dobrze wiesz jaka jest praca pielęgniarek o tym mów ! mów o brakach pielęgniarek i ukrytych wakatach od dziesięcioleci to wyganianie na emerytury było normalne te co odchodziły same bo tak chciały nigdy nie były wyganiane bo od lat wielu w Polsce brakuje pielęgniarek a wy teraz co śmieci pod dywan mówić głośno! gdzie ta szumnie obiecywana promocja zawodu ale to już nie pomoże.Jakiś głupek by chciał pracować za te pieniądze fizycznie i psychicznie dodam w smrodzie zero szkodliwości praca non-stop świątek piątek noce ! bo taka jest praca pielęgniarki bez szacunku, nawet życzeń im nikt nie składa z okazji zawodowego święta brak przywilejów brak wcześniejszych emerytur moja po 35 latach pracy niecałe 1.500 brutto ! opieka społeczna przede mną !

#2  2017.11.13 07:28:36 ~kate

Kto to jest ta posłanka Bernasia Krynicka? Jakaś zupełnie niedoinformowana osoba. Mówi nieprawdę bez ładu i składu, i jeszcze przeciwko pielęgniarkom. Tak ją władza oślepiła, że nie widzi prawdy. A prawda leży tam, gdzie leży.

#3  2017.11.13 09:19:38 ~Anka

Szczurek Źelazko i Kryniczanka-reprezentantki naszego zawodu. Obie dziwne, mało realistyczne , przy tym nieprzyjemne , nawet stylistycznie nie umiejące przekazać tych bzdur o których szumnie pieją. Wstyd.

#4  2017.11.13 12:25:27 ~Do #1

Jestem przykładem "wygonionej" na emeryturę pielęgniarki oddziałowej. Z perspektywy czasu jestem bardzo zadowolona. Nadal pracuję w zawodzie za znacznie wyższe wynagrodzenie i nikt nie ma teraz możliwości mnie zwolnić - indywidualna praktyka specjalistyczna, kontrakt z NFZ.

#5  2017.11.13 18:27:10 ~a_

Nie było żadnej zsyłki! Po prostu nasze koleżanki odeszły /lub nie/ na emeryturę dobrowolnie. Jedne podjęły pracę, inne być może bardziej zmęczone lub schorowane odpoczywają. Po co niejaka Bernadeto dorabiać tu ideologię?

#6  2017.11.13 19:36:45 ~Do #5

Przykro mi, ale w tej sprawie ma rację Pani Poseł . Zsyłki może nie było, wysyłanie na emerytury były. Odejścia na emerytury nie były zawsze dobrowolne.

#7  2017.11.13 23:17:46 ~piel

Spełniają się marzenia bernadetty żeby pielęgniarki pracowały do 80-tki,albo i dłużej

#8  2017.11.14 12:20:46 ~Kol. z pra

Oj Bernatka, ale Ci się pozmieniało jak stałaś się pisiorkiem. Płakać się chce, co Ty wygadujesz dziewczyno. Ktoś Ci to pisze i każe tak gadać? Litości.

#9  2017.11.14 14:15:04 ~Do #8

„Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” - czasem klęczenia, w określonych przypadkach.

#10  2017.11.14 18:30:45 ~# do Pani

Niech Pani przestanie już pracować w tym Sejmie,bo zaczynam się poważnie bać Pani słów,Pani czynów i tego co Pani dobrego jeszcze wymyśli dla pielęgniarek .

Dodaj komentarz