Komentarz na pielegniarki.info.pl: "A co do magistra - w Szwajcarii żadna pielęgniarka z tytułem magistra nie pracuje na oddziale przy łóżku pacjenta"!

Komentarze pielęgniarek i położnych

Komentarz na pielegniarki.info.pl

Jestem w trakcie specjalizacji z intensywnej terapii w Szwajcarii:

Tutaj na intensywnej terapii pracują TYLKO specjalistki (mają też wysokie kompetencje, prowadzą same farmakoterapie, dawkowanie leków, obsługują respirator, dializy, są bardzo samodzielne), otrzymując równocześnie odpowiednio wyższe wynagrodzenie niż pielęgniarka po licencjacie pracująca na oddziale. Jest zachowana hierarchia, najpierw praca na oddziale, zdobycie doświadczenia, dopiero potem można dostać miejsce specjalizacyjne- czyli jest się studentem pracującym równocześnie na OIT. Praktyka przeplata się z zajęciami teoretycznymi w szkole - i to ma sens! Nikt ode mnie nie wymaga znajomości respiratora czy leków i innych nowości związanych z intensywną terapią, bo się dopiero tego stopniowo uczę. 

A co do magistra - w Szwajcarii żadna osoba z mgr nie pracuje na oddziale przy łóżku pacjenta! Ten tytuł mają naprawdę nieliczni, a przede wszystkim pielęgniarki z dużym doświadczeniem zawodowym i jako mgr mają głownie pracę biurową w szpitalu - kontrolują, piszą procedury, albo zajmują stanowiska kierownicze - za co oczywiście tez mają odpowiednie wynagrodzenie, nie tylko za staż pracy, ale wykonywane funkcje i tytuł.