Warunki pracy, wynagrodzenia, i prestiż zawodów pielęgniarek i położnych - głos ma Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe.

Pielęgniarstwo 2017.


(5) Warunki pracy, wynagrodzenia, i prestiż zawodów pielęgniarek i położnych

a) nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach; jeśli uznaje się licencjat lub magistra lub specjalizację ratownika, psychologa, laboranta czy rehabilitanta oraz bierze się pod uwagę ich staż pracy, to takie same wskaźniki należy zastosować wobec naszego środowiska, aby zawód pielęgniarki/położnej i podwyższone kwalifikacje były tak samo cenione jak inne zawody. Grupy powinny wyglądać następująco: 7: Pielęgniarka lub położna ze specjalizacją i tyt. mgr - współczynnik 1,05, 8: Pielęgniarka albo położna z tyt. mgr lub specjalizacją - współczynnik - 1,0 oraz dla wszystkich pielęgniarek i położnych - 0,73, stosując analogiczne wyznaczniki jak dla grup: 5 i 6.
b) Doprecyzowanie ustawy i kompetencji pielęgniarek w zależności od poziomu wykształcenia. Zakres obowiązków różny i zależny od kwalifikacji pielęgniarki, odbytych kursów, szkoleń, specjalizacji.
c) wysługa lat, doświadczenie nabywa się z przepracowanymi latami, jest tak samo cenne jak wykształcenie.
d) Roczny urlop po 20 latach pracy dla podratowania zdrowia.
e) Tytuł „starsza pielęgniarka” po 5 latach pracy.
f) Dodatek stażowy kroczący od 5 lat pracy - 1% z każdym rokiem.
g) Pomoc psychologiczna. Problem wypalenia zawodowego jest dużym wyzwaniem i pomoc
psychologa jest konieczna, jeśli chcemy mieć personel będący w stanie uprawiać ten zawód. h) Rzecznik Praw Pielęgniarki – wybierany w sposób jawny przez większość pielęgniarek i położnych. Stanowisko powinno mieć szereg kompetencji regulowanych np. możliwość w imieniu pielęgniarek przeprowadzania wizytacji i raportowania do służb BHP oraz PiP.
i) Rozszerzenie zakresu uznania chorób zawodowych na podstawie badań medycyny pracy, zagrożenia zgłaszane lekarzowi medycyny pracy na podstawie prawdziwych zagrożeń występujących w środowisku pracy (dźwiganie ciężarów, promieniowanie, praca nocna itp.).
j) Pomoc w przypadku mobbingu zgłaszanego do Rzecznika, telefon zaufania, pomoc prawna i psychologiczna (mobbing występuje bardzo często w zawodach medycznych).
k) Karty ryzyka zawodowego sporządzane przez służby BHP na podstawie rzeczywistych zagrożeń na stanowiskach w środowisku pracy na konkretnych stanowiskach w konkretnej placówce. Zagrożenia w obrębie jednego szpitala mogą się drastycznie różnić, a teraz występują sytuacje, gdzie kartę ryzyka traktuje się szablonowo.
l) Cyfryzacja dokumentacji pielęgniarskiej, podpis elektroniczny. Dokumentacja pielęgniarska częścią dokumentacji medycznej pacjenta.
m) Prestiż zawodu – zarobki nieuwłaczające pielęgniarce i położnej, kwalifikacje
umożliwiające prowadzenie poradnictwa oraz praktyki niezależnej od innych grup zawodowych, prowadzenie poradni profilaktycznych, możliwość zlecania i analiza wyników badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Położne – prowadzenie ciąży, wykonywanie badań USG. Używanie czepków jedynie jako symboli, nie nakryć głowy. Hymn pielęgniarski w roku 2017 nie poprawia naszego prestiżu. Stroje pielęgniarskie i położnych z bardzo dobrych jakościowo materiałów, kolory w zależności od pracy, kolorowe na pediatrii i stanowczo zarezerwowany wzór tylko dla pielęgniarek (jeden kolor, który nie byłby mylony z innymi zawodami, np. opiekuna medycznego czy lekarza), finansowane przez pracodawców, zgodnie z kodeksem pracy.

Opracował Zespół Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe

Pozostałe części:

(1) Kształcenie przed- i podyplomowe pielęgniarek i położnych

(2) Nowy zawód medyczny jako zawód pomocniczy dla zawodu pielęgniarki w systemie opieki zdrowotnej

(3) Rola, kompetencje pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia

(4) Normy zatrudnienia i kwalifikacje w poszczególnych zakresach świadczeń

Komentarze użytkowników

#1  2017.11.28 21:22:21 ~piel .

Nauczyciel w znowelizowanej ustawie będzie mógł otrzymac urlop dla poratowania zdrowia już po 7 a nie jak dotychczas po dziesięciu latach pracy.Ustawodawca uznał więc, że zawod nauczyciela wykonywany jest w "szczegolnych warunkach pracy"tj trudniejszych niż wcześniej uważano ,dlatego urlop zdrowotny należy się wcześniej. No tak,uczniowie i ich ocenianie jest bardziej obciążające psychicznie niż cierpiący pacjenci i ich umieranie. Nauczyciele dzwigają ciężary, chodzą 12 godzin dziennie , pracują w pozycji wymuszonej,są narażeni na silnie działające czynniki chemiczne ,biologiczne,promieniowanie,cytostatyki itp. A pielęgniarki mają coroczne ferie i wakacje.

#2  2017.11.28 22:40:53 ~EWA

POPIERAM .ZGADZAM SIĘ . Sensowne , przemyślane , mądre , rzeczowe i budujące ruchy w tym pielęgniarskim chaosie szczególnie ostatnich miesięcy . Może tylko współczynnik 0,73 należałoby podnieść ?

#3  2017.11.28 22:43:36 ~nurse

Bardzo popieram. Bardzo dobrze napisane

#4  2017.11.28 23:41:10 ~piel

A dlaczego urlop zdrowotny dopiero po 20 latch ? .Obsady dyzurowe minimalne zgodnie z obowiazujacym rozp. bylego min zdrowia aRYJkowicza(obecny jeszcze lepszy)poza tym coraz mniej chetnych do pracy w szpitalu,sprzęt wciąż w sferze marzeń i fantazji. Pomoc pan sanitariuszek ograniczona do minimum bo tak ustalili przełozeni.Eksploatacja pielęgniarki zatem przyspieszona.Obozy pracy kwitną bo pielęgniarki uciekają z tych kamieniołomow. Pielęgniarki,dlaczego dbając o zdrowie innych nie dbacie o własne i tak nisko je cenicie ?

#5  2017.11.29 10:08:23 ~była

Nigdy się nie zgodzę,że w latach 80,było tak super j.w. napisane.

#6  2017.11.29 13:14:52 ~Do #5

Super pewnie nie było. Było za to mniej kłótni z powodu braku licencjatek, magistrów i specjalistów.

#7  2017.11.29 17:44:13 ~Stara

Jedno wielkie bagno ,wspolczynnik pracy 0,73 czy 1 to wielkie i tak g.no czy tu jest o co walczyc ginace pielegniarki , w glowach wam sie poprzewracalo od tych tytułów! ! W tym.środowisku nigdy nie mozna bylo nic wywalczyc i tak juz zostanie ,teraz wrecz jeszcze gorzej , dlugie lata tyramy jak woly a teraz jeszcze jedna od drugiej czuje sie lepsza . Tylko w czym pytam ? Dalej na odcinku wykonujemy te samą ciezkom prace no chyba ze magister czy specjalistka inaczej myje zesrany tylek ! Nic wiecej nie mozecie poza wykonaniem zlecenia lekarskiego ! Moim zdaniem nabijacie kase prywatnym firmom szkoleniowym dajac sie w ten sposob uwsteczniac i przywiazac do danego oddziału- bo tu mam papier . Odnosnie uznania licencjata - taki przyklad , kolezanka , pielegniarka nie majaca stycznosci z zawodem ponad 20 kilka lat w celu odnowienia dyplomu robi licencjat ,zeby nie odbywac polrocznego darmowego stazu , zaczyna prace , uczy sie podstaw , strach samodzielnie z nia na dyzurze zostac bo nie posiada nawet wiedzy jaki lek w czym rozpuscic i w jakiej objetosci podac , ale przeciez ma licencjat wiec zarobi z kuli tytulu wiecej.Wierzcie mu jestesmy najgorszym srodowiskiem i bardzo latwo nas podzielić, po prostu szkoda gadac

#8  2017.11.30 00:24:36 ~Katarzyna

Pracuje w szpitalu spcjalistycznym 20 lat dostalysmy w tym czasie 3 komplety ubran (bluza+spodnie) i 2 pary obuwia i jak to sie ma do kodeksu pracy ?

#9  2017.11.30 00:31:15 ~motyl

Bardzo dobre założenia- te Panie z tego Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe tutaj napisały .Bo tak powinno być pod jednym warunkiem .Że CI CO MAJĄ TEN ZAWÓD GODNIE REPREZENTOWAĆ - GODNIE BY WYPEŁNIALI SWOJE OBOWIĄZKI .( bo stanowisko do czegoś zobowiązuje ) .A dotychczas REPREZENTOWALI I REPREZENTUJĄ kogo? TYCH Z PROTESTU ( wiecie o kogo chodzi ) .Bo nawet w czepki się ubrały do tego protestu ( aby oczywiście zhańbić i zeszmacić się jak zwykłe .rwy . Działajcie i NIE ODPUSZCZAJCIE - to może coś z tego będzie ? Chociaż wiem i podpowiem ŻE BĘDZIE NIEŁATWO ( bo ryba psuje się od głowy ) . A doświadczenie nie tak dawne z ustawą pokazało że posłowie ( pomimo wielu pism , przed przegłosowaniem jej nie POSZLI W WASZEJ OBRONIE - NIESTETY , PREZYDENT TEŻ , PREMIER TEŻ . BĘDZIE TRUDNO , BARDZO TRUDNO .

#10  2017.11.30 08:59:24 ~piel.

"Konia z rzędem" dla Tej, która w komentarzach pisanych przez motyla znajdzie coś przydatnego. Miałam nadzieję, że z obniżeniem temperatur motyl zamilknie. Okazało się jednak, że jest to szczególny przypadek - motyl mrozoodporny.

#11  2017.11.30 09:04:19 ~kasia

Pracuję na bloku jako pielęgniarka anestezjologiczna ukończyłam liceum medyczne mam kursy kwalifikacyjne potrzebne do pracy jako pielęgniarka anestezjologiczna i 39 lat pracy w tym ponad 20 jako anestezjologiczna mam 200 zł mniej od koleżanki mgr ma od kilku miesięcy a staż pracy niecałe 10 lat czy to sprawiedliwe dziś żałuję że kilkadziesiąt lat temu dążyliśmy do powstania izb pielęgniarskich które miały nam pomagać i dbać o nasze interesy a wyrządziły mam tylko szkodę za którą muszę jeszcze płacić. DZIŚ CZUJĘ SIĘ UPOKORZONA NA ROK PRZED EMERYTURĄ

#12  2017.11.30 09:13:09 ~piel.

"Konia z rzędem" dla Tej, która w komentarzach pisanych przez motyla znajdzie coś przydatnego. Miałam nadzieję, że z obniżeniem temperatur motyl zamilknie. Okazało się jednak, że jest to szczególny przypadek - motyl mrozoodporny.

#13  2017.11.30 09:21:40 ~Jp

Tylko nie"starsza",co za głupie określenie. Jest się specjalistą pielęgniarstwa i to jest tytuł a nie "starsza ".

#14  2017.11.30 09:38:54 ~Do Stara

Droga Pani, to że koleżanki pielęgniarki mają ochotę się rozwijać kończąc studia licencjackie czy magisterskie, specjalizacje, wcale nie oznacza, że się jak to Pani napisała" uwsteczniają" wręcz przeciwnie rozwijają się, zyskują nową wiedzę, choć oczywiście teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. To że ktoś w swoim prywatnym czasie dokształca się i komu za to płaci, to nie jest Pani problem. W tej chwilii tak wygląda scieżka edukacji że aby uzyskać tytuł pielęgniarki, należy ukończyć studia. A kwestia czy pielegniarki na odcinku z wyszym wykształceniem wykonują tę samą pracę co bez takiego wykształcenia jest odrebnym tematem, który należy uregulować. Co do Pani koleżanki, która ukończyła licencjat w celu odnowienia dyplomu, proszę sobie przypomnieć czy jak Pani zaczynała pracę, to od razu wszystko Pani umiała i wiedziała? Z Panią nie " było strachu dyżurowac"?

#15  2017.11.30 09:51:47 ~do 11

Jest to sprawiedliwe poniewaz kolezanka ma pieniadze za podnoszenie kwalifikacji a za lata pracy jest wysluga za 39 lat pracy masz wiecej placone niz twoja kolezanka za 10 lat pracy i na pewno jest bardziej wydajna bo jest duzo mlodsza. U mnie na oddziale jest 5 pielegniarek rok przed emerytura i mozna zaobserwowac ze nie chce im sie juz pracowac trzeba za nie myslec i wiele rzeczy wykonywac.

#16  2017.11.30 10:30:20 ~Do #13

Nie wiem dlaczego nie podoba Ci się określenie "starsza pielęgniarka" ? Jest to stanowisko ujęte w akcie prawnym określającym stanowiska, na których może być zatrudniona pielęgniarka. Specjalistka też tam jest.

#17  2017.11.30 10:51:37 ~Jp

W jakim akcie prawnym? W ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej? Starsza pielęgniarka to określenie moim zdaniem z poprzedniego ustroju i nie należy go używać .

#18  2017.11.30 11:36:24 ~Magda

Mnie sie podoboja propozycję Pielegniarek Cyfrowych.Brawo!

#19  2017.11.30 11:43:08 ~Ja

Pielęgniarki sie uwsteczniaja poprzez kształcenie? Nie zgodzę sie z Panią, kazda forma kształcenia podyplomowego przyczynia sie do podnoszenia wiedzy pielęgniarki, a co z tym idzie podnosi prestiz zawodu. Medycyna, pielegniarstwo sie zmienia, nie mozna stac w miejscu.

#20  2017.11.30 11:47:06 ~Pigula

Brawo Pielęgniarki Cyfrowe.Ja wierzę, ze mozemy wiele zmienic. Od nas zależy jak będzie wygladalo pielegniarstwo XXI wieku.

#21  2017.11.30 15:57:40 ~MJ do nr.1

Jesteś śmieszna z tym myśleniem za kogoś. Dziewczyno myśl za siebie a nie za starsze kolezanki którym jeszcze do pięt nie dorsastasz.Myśl za siebie żeby się nie pomylić młoda pielegniarka i nie martw się o starsze koleżanki bo One sobie bez Ciebie poradzą ale Ty niestety bez nich nie.Śmiechu warte

#22  2017.11.30 15:59:57 ~MJ

Przepraszam to miało być do nr.15

#23  2017.11.30 16:01:13 ~Do #17

Akt prawny, którego nie znasz to : Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami z dnia 20 lipca 2011 r. (Dz.U. Nr 151, poz. 896) Kwalifikacje wymagane od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami – pkt. 34 – Starsza pielęgniarka A w roku 2011był już nowy ustrój. Zatem moim zdaniem nie masz racji a nieznajomość przepisów prawa nie zwalnia z ich przestrzegania.

#24  2017.11.30 17:45:31 ~Jp

Muszę poczytać

#25  2017.11.30 17:48:04 ~Jp

Całe szczęście, że nie mamy takich tytułów w moim zakładzie pracy! O "siostrę "nie obrazam się ale "pani starsza "to już owszem. .

#26  2017.11.30 18:38:52 ~Do #25

Starsza pielęgniarka to stanowisko pracy a nie tytuł. I choć do młodych się nie zaliczam pewnie też obraziłabym się, gdyby ktoś tak się do mnie zwracał. Przez " panie starszy " kiedyś zwracano się do kelnera.

#27  2017.11.30 22:14:41 ~27

Chyba nie ma pielęgniarki pracującej w szpitalu która zapomniała o dyżurach na których pacjent umierał. Dlatego zadam pytanie czy nie należy nam się urlop na poratowanie zdrowia . Ile znacie osób które ma takie właśnie wspomnienia? Czy takie wspomnienia maja inne grupy zawodowe : nauczyciele a może administracja a może politycy!

#28  2017.12.02 08:08:13 ~do 15

Dlaczego uważasz, że wszędzie płacą tzw. wysługę lat? U mnie nie zlikwidowano dodatek przed kilu laty. Poza tym, jeśli dobrze pamiętam płacono maksymalnie do 20 lat pracy. Czyli jak miałaś 25 lat pracy to i tak dostawałaś za 20 lat . Więc po co tą panią "kłujesz w oczy" jej stażem pracy ? Co z tego, że ma 39 lat pracy, jak jej najwyżej płacą za 20 lat? To też na tych studiach uczą? " A co tam! Jak nie wiem - to wymyślę! "

#29  2017.12.02 08:12:11 ~do 15

Miało być ZLIKWIDOWANO dodatek. Przepraszam.

#30  2017.12.02 09:35:47 ~Do #28

W wielu zakładach zlikwidowano dodatek stażowy włączając go do zasadniczej. Zwykle maksymalnie był płacony do 20 lat - później już nie wzrastał. Nastąpiło to ze stratą dla osób, które nie miały dodatku maksymalnego . Zysk wystąpił wyłącznie po stronie pracodawcy - dodatek przestał wzrastać. Wymagało to akceptacji miłościwie nam panujących zarządów związków zawodowych.

#31  2017.12.02 13:11:08 ~piel.

"Głos ma Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe". Głos wołającego na puszczy.

#32  2017.12.03 02:52:18 ~plg

Już i tak nas ograbiono,że nie mają czego zabierać. Inne zawody nie pozwoliłyby żeby zabrano im trzynastkę,premię nawet czternastki.Chętnie widziane jesteśmy jako wolontariuszki.

#33  2017.12.05 23:12:38 ~zgaga

Drogie koleżanki tylko w jedności jest nasza siła. Nie hejtujmy naszych wypowiedzi. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie nawet odmienne od naszego. Ale zawsze musimy walczyć , mówiąc jednym głosem, o warunki pracy i płacy takie jakie byśmy chciały . Jestem położną, ale nie "jadę" na pielęgniarki, bo jedziemy na tym samym wózku i uważam, że powinnyśmy działać razem. Nauczyciele, lekarze to potrafią i dzięki temu zawsze coś wywalczą . Jad, który wylewamy na siebie widzą inni i to wykorzystują aby nas ignorować. Jedna osoba jest słaba, ale tłum ma siłe. Bądźmy tłumem

Dodaj komentarz