Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko (pielęgniarka) opowiada w sejmie o nowych zawodach...

"Należy odciążyć te tradycyjne zawody, które pełnią najistotniejszą rolę w systemie, od dodatkowych obowiązków, które niekoniecznie musi wykonywać lekarz czy pielęgniarka...".


Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 13 grudnia 2017 roku w sprawie: "Informacja Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła w sprawie wypowiadania klauzul opt-out oraz zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom po realizacji wypowiedzianych klauzul".

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

W trakcie tych rozmów powstało bardzo dużo dobrych pomysłów. Te pomysły zostały przelane na papier i konkretne rekomendacje – jak powiedziałam – zostaną przedstawione panu ministrowi, a pan minister przedstawi je panu premierowi. Te rekomendacje dotyczą, między innymi, problemów związanych z brakiem kadr medycznych, koniecznością powstania nowych zawodów medycznych, które wspomagałyby te tradycyjne zawody medyczne funkcjonujące obecnie w ochronie zdrowia. Wyzwania, jakie stają przed system, powodują, że musimy pomyśleć nad nowymi zawodami. Zespół bardzo mocno to podkreślił, że należy podjąć prace mające na celu przegląd kompetencji w poszczególnych grupach zawodów medycznych i delegować pewne kompetencje do innych zawodów po to, żeby odciążyć te tradycyjne zawody, które pełnią najistotniejszą rolę w systemie, od dodatkowych obowiązków, które niekoniecznie musi wykonywać lekarz czy pielęgniarka. Można je delegować na innych pracowników medycznych, którzy już funkcjonują w systemie. Podkreślano więc rolę dietetyczek, absolwentów zdrowia publicznego i różnych innych zawodów, które już funkcjonują w obszarze ochrony zdrowia, ale wskazano również konieczność wykształcenia nowych zawodów, które pełniłyby rolę wspomagającą, jak chociażby asystenta administracyjnego, który przejąłby część obowiązków od lekarzy i pielęgniarek, żeby te profesje skupiały się na wykonywaniu czynności, które są przypisane konkretnie do tego zawodu i wymagają tak wysokich kwalifikacji, jakie te zawody prezentują. Tak więc, to forum dialogu jest i nadal trwa. Rozmawiamy.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Aktualności według działów - Asystent lekarza a zawód pielęgniarki.

Pielęgniarka „asystentem lekarza”? - artykuł z lutowego wydania ogólnopolskiego miesięcznika branżowego pielęgniarek i położnych pielegniarki.info.pl - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Asystent lekarza a zawód pielęgniarki. Zobacz stanowisko ministerstwa zdrowia w tej sprawie...

(3) Profesor Marian Zembala pisze do Ministra Konstantego Radziwiłła o potrzebie utworzenia w Polsce nowej profesji "asystenta lekarza". Profesor pisze: "Nowy zawód mógłby zostać wprowadzony jako nowa specjalizacja w pielęgniarstwie – asystenta lekarza chirurga". I stawia pytania...

(2) Profesor Marian Zembala pisze do Ministra Konstantego Radziwiłła o potrzebie utworzenia w Polsce nowej profesji "asystenta lekarza". Prof. pisze gdzie przedstawiciele nowego zawodu mogliby znaleźć zatrudnienie. Ma na myśli także pielęgniarki...

(1) Profesor Marian Zembala pisze do Ministra Konstantego Radziwiłła o potrzebie utworzenia w Polsce nowej profesji "asystenta lekarza". Okazuje się, że w Polsce przeprowadzono już pilotaż w przedmiotowej sprawie. Duże zainteresowanie wykazali absolwenci Wydziału Pielęgniarstwa...

Komentarze użytkowników

#1  2018.01.04 11:36:13 ~XXXX

Pani sekretarz a podwyżki kurwa gdzie?

#2  2018.01.04 14:39:29 ~plg

A skąd weżmie szpital pieniądze na nową profesję.Zabierze lekarzom.Może zlikwiduje zawód pielęgniarki,a w jakiejś nowej profesji,będą tylko myć,karmić,pieluchy prać.Czy wykształcona pielęgniarka,oprócz studiów pielęgniarskich,specjalizacji,kursów,będzie musiała kończyć szkołę asystentki lekarza,aby nią zostać? Wykładowcy nie mają kogo szkolić,trzeba wymyślić profesję,aby zarabiać.

#3  2018.01.04 15:01:41 ~Zgorszona

Czy pod #1 wypowiada się pani pielęgniarka? Pogratulować poziomu. A może warto przemyśleć zmianę profesji.

#4  2018.01.04 15:49:27 ~do3

A ja jestem zgorszona tym co wszyscy nastepni decydenci robią z pielegniarkami i z tym zawodem.Wymyślają kolejne okołopielegniarskie zawody.Pielegniarstwo chcą cofnac do szkół średnich,żeby mieć władzę nad subordynowanymi pomywaczkami tyłkow za pensję niewolnika .Komentarz nr 1 nie mój ale jest zwięzłą i jak najbardziej adekwatną reakcję na tę poniewierkę .

#5  2018.01.04 16:30:48 ~gg

Popieram 1

#6  2018.01.04 16:36:12 ~do 4

Masz rację.Lekarzom nie pasują wykształcone pielęgniarki.Zrobią wszystko,aby ich znaczenie przystopować.

#7  2018.01.04 17:48:52 ~ad 1

Komentarz odpowiedni i stosowny . Tyle że wprost,bez ogródek ,niezawoalowany jak bełkot tych do których jest adresowany.

#8  2018.01.04 19:35:05 ~MeadowDew

Rozumiem że pielęgniarka będzie miała swoją sekretarkę ( pracownika administracyjnego) - zostanie przy czynnościach a sekretarka bedzie to odnotowywać . Cóż za odciążenie :D

#9  2018.01.05 04:32:36 ~Do #8

Oczywiście bardzo dobrze rozumujesz - pod warunkiem, że pielęgniarka zatrudni sobie sekretarkę i wypłaci jej wynagrodzenie.

#10  2018.01.05 15:39:17 ~piel. z 40

Napisze Wam prawdę o szanownych Paniach pielęgniarkach.Szpital 250 łóżek w średniej wielkości mieście.Oddział chirurgi ogólnej, 50 łóżek pełnych, 1 dietetyk który robi wszystko sam tzn:rozdaje posiłki ,karmi ,poi pacjentów,podaje pokarm do sond .itp.Osoba non stop na obrotach.A co w tym czasie robią pielęgniarki? Głośne śmiechy, głupie komentarze na dyżurce i tekst.dietetyk od tego jest.Do tego bardzo nieładne traktowanie i zwracanie się do salowych.BARDZO NIEŁADNIE.Wstyd mi za Was koleżanki.Brak szacunku do innych grup zawodowych.Niestety mam pecha być pacjentką na tym oddziale.

#11  2018.01.05 22:58:31 ~nina

Juzia co ty gadasz?

Dodaj komentarz