Ministerstwo zdrowia: Porządkujemy problem wynagrodzeń poszczególnych zawodów medycznych... Następuje wzrost wynagrodzenia średnio od 400 do 500 zł.

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych


Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 13 grudnia 2017 roku w sprawie: "Informacja Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła w sprawie wypowiadania klauzul opt-out oraz zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom po realizacji wypowiedzianych klauzul".

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

Jeżeli chodzi o kwestię wynagrodzeń, bo to też jest postulat, o którym głośno  – protestujący zwracają na ten fakt uwagę – chcę podkreślić, że po pierwsze, weszła w życie ustawa o minimalnym wynagrodzeniu zasadniczym, która w sposób systemowy i kompleksowy reguluje przyrost wynagrodzeń pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych, według konkretnych wskaźników. Celem tej ustawy jest doprowadzenie do takiej systemowej regulacji, która jest wyjątkowa, jeżeli chodzi o gospodarkę narodową, bo tego typu regulacja nie występuje w innych obszarach gospodarki narodowej poza Kartą Nauczyciela, która podobnie reguluje te sprawy. Natomiast tutaj podchodzimy w systemowy sposób. Porządkujemy problem wynagrodzeń poszczególnych zawodów medycznych.

Przypomnę, że do 2021 r. z budżetu pastwa na ten cel – na podwyżki dla pracowników w podmiotach leczniczych – zostanie wydanych prawie 17 mld zł. To zostało już zagwarantowane w budżecie państwa na realizację tych podwyżek. Równolegle – jak państwo zapewne wiedzą – w październiku minister zdrowia podpisał rozporządzenie, na mocy którego przyznano wzrost wynagrodzenia rezydentom. To są konkretne kwoty zaproponowane w ramach tych podwyżek. Następuje wzrost wynagrodzenia średnio od 400 do 500 zł. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie zasadnicze, w zależności od rodzaju specjalizacji i roku, na którym jest ona realizowana. Czyli, są to konkretne podwyżki, konkretne kwoty, które już zostały przekazane do realizacji. Ta regulacja obowiązuje z datą wsteczną od 1 lipca. Tak więc rezydenci w tej chwili, zgodnie z tą regulacją, powinni otrzymać to wynagrodzenie plus wyrównanie od 1 lipca 2017 r.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Aktualności według działów - Asystent lekarza a zawód pielęgniarki.

Pielęgniarka „asystentem lekarza”? - artykuł z lutowego wydania ogólnopolskiego miesięcznika branżowego pielęgniarek i położnych pielegniarki.info.pl - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Asystent lekarza a zawód pielęgniarki. Zobacz stanowisko ministerstwa zdrowia w tej sprawie...

(3) Profesor Marian Zembala pisze do Ministra Konstantego Radziwiłła o potrzebie utworzenia w Polsce nowej profesji "asystenta lekarza". Profesor pisze: "Nowy zawód mógłby zostać wprowadzony jako nowa specjalizacja w pielęgniarstwie – asystenta lekarza chirurga". I stawia pytania...

(2) Profesor Marian Zembala pisze do Ministra Konstantego Radziwiłła o potrzebie utworzenia w Polsce nowej profesji "asystenta lekarza". Prof. pisze gdzie przedstawiciele nowego zawodu mogliby znaleźć zatrudnienie. Ma na myśli także pielęgniarki...

(1) Profesor Marian Zembala pisze do Ministra Konstantego Radziwiłła o potrzebie utworzenia w Polsce nowej profesji "asystenta lekarza". Okazuje się, że w Polsce przeprowadzono już pilotaż w przedmiotowej sprawie. Duże zainteresowanie wykazali absolwenci Wydziału Pielęgniarstwa...

Komentarze użytkowników

#1  2018.01.04 16:33:48 ~gg

Brawo a my jak zawsze wielkie G

#2  2018.01.04 19:08:52 ~Podwyzkowo

A ja dostalam 4,60 zl podwyzki jupppi :)))))

#3  2018.01.04 19:47:41 ~Monia

Podziękujcie dyżurującym ( nie pracującym-to zasadnicza różnica) po 300 godzin w miesiącu! Czeka nas dalej harówka za nedzną wypłatę. Kontraktowe za każdy ochłap wezmą dyżur . Zamiast zawalczyc o godziwą zapłatę za 160 godz. PRACY w miesiącu. Lekarze znowu potrafili pokazać siłę. A pielęgniarki.to nie nadaje się do publikacji na forum .

#4  2018.01.05 04:28:58 ~Do #3

Jednocześnie "podziękujcie" również tym ( a może i sobie ), które w czasie gdy kontraktowe "dyżurują", wykonują za nich pracę.

#5  2018.01.05 10:24:10 ~Joanna

Super. Ja w sposób kompleksowy i systemowy dostałam aż 29 zł. podwyżki. Naprawdę pogratulować ministerstwu dobrego samopoczucia. Bareja by tego lepiej nie wymyślił

#6  2018.01.06 11:06:34 ~piel.

W szpitalu w Zabrzu pielęgniarki otrzymały podwyżki po ok. 20 zł. -na tyle nas wycenił nasz dyrektor,dziękujemy za taki rozmach i życzymy wszystkiego najlepszego w nowym roku i żeby to nasze dobro wróciło do niego.Tego mu życzymy.

#7  2018.01.06 11:23:09 ~-piel.

Lekarze wypowiadają opt-out i od razu jest larmo. My też musimy zrezygnować z pracy na kilku etatach czy etacie + kontrakcie. Może wtedy nareszcie coś się ruszy w naszej sprawie.

#8  2018.01.06 16:33:55 ~Do #7

Różnica w postępowaniu lekarzy i pielęgniarek jest zasadnicza. Lekarze coś robią ( wypowiadają umowy opt-out ) i później o tym informują. Pielęgniarki tylko proponują rozwiązania. Efekty można porównać.

Dodaj komentarz