Posiedzenie podzespołu ds. ochrony zdrowia zostało poświęcone sytuacji pielęgniarek i położnych. Zobacz notatkę ze spotkania.

Pielęgniarki 2018.


Posiedzenie podzespołu ds. ochrony zdrowia

Kwestia finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) i  braki kadrowe środowiska pielęgniarek i położnych były głównymi tematami posiedzenia podzespołu ds. ochrony zdrowia. Spotkanie odbyło się 9 stycznia 2018 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Finansów oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w projekcie budżetu państwa na rok 2018, w rezerwie 44, została zapisana kwota 177 mln zł na zespoły ratownictwa medycznego, w tym na podwyżki dla ratowników medycznych, pielęgniarek i położnych w ratownictwie medycznym.

Mateusz Komza – Dyrektor Departamentu Ratownictwa Medycznego i Obronności w MZ przedstawił szczegółową informację na temat finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego w 2018 r.

 

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Zofia Małas przedstawiła prezentację nt. „Zabezpieczenia społeczeństwa polskiego w opiekę pielęgniarską i położniczą w zawiązku z migracjami personelu i zmianą systemu emerytalnego”. Poinformowała, że wskaźnik pielęgniarek i położnych zatrudnionych na 1000 mieszkańców  w bezpośredniej opiece nad pacjentem w wybranych krajach OECD wynosi 9,4 natomiast w Polsce wynosi 5,24. Stwierdziła, że z liczby i struktury wieku zatrudnionych pielęgniarek i położnych wynika brak zastępowalności pokoleniowej w tej grupie. Aby osiągnąć średnio-unijny wskaźnik 9,4 pielęgniarek na 1000 mieszkańców powinno rokrocznie wchodzić do zawodu około 15 tys. absolwentów.

W dalszej części spotkania Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informację z prac zespołu do spraw opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Poinformowano, że powyższy dokument został 29 grudnia 2017 r. przedstawiony Ministrowi Zdrowia. Prace nad strategią przebiegały w 5 obszarach: kształcenie przed- i podyplomowe pielęgniarek i położnych, rola i kompetencje pielęgniarek i położnych, normy zatrudnienia w podmiotach leczniczych, warunki pracy oraz w obszarze dotyczącym nowej profesji, nowego zawodu – opiekuna medycznego.

Omówiono również kwestię wdrażania elektronicznej dokumentacji medycznej. Zwrócono uwagę na sposób finansowania tworzonego systemu informatycznego oraz zakresu merytorycznego dokumentacji medycznej.

źródło (także zdjęcie): strona internetowa Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Zobacz także aktualności według działów -  Asystent lekarza a zawód pielęgniarki

Komentarze użytkowników

#1  2018.01.22 22:31:07 ~Pielegniar

Tylko debatuja a gdzie efekty Jestem pielęgniarką na kontrakcie bez urlopu bez chorobowego dać zastępstwo ale kogo nie ma teraz koleżanek gdyż są braki ale debaty co roku są a rozwiązania zero gdzie solidne pensje gdzie szacunek dla nas z rezydentami się dogadują bo to lekarz a my dalej na szarym końcu nikt nie pójdzie na studia pielęgniarskie bo po co Dziewczyny bądźcie mądrzejsze niż my 30 lat temu nie będziesz zarabiać dobrze to daj sobie spokój z tym zapieprzem za marne grosz

#2  2018.01.23 10:02:22 ~eli@

Masz rację. To beznadziejny zawód! Każdy inny jest bardziej szanowany przez społeczeństwo! My traktowane jak sluzki bez wiedzy. Wszystkim pokazuje paski z wyplaty. Gdy mojej koleżanki córka chce pójść na studia pielęgniarskie to pokazuje pensję moją. Na początku nie wierzą. Ale na szczęście młodzi ludzie dzisiaj trzeźwo mysla o życiu i przyszlosci. I gdy uslysza realia zarobkowe w tym zawodzie to przechodzi im chęć nauki w tym zawodzie. Oni chca się uczyć ale po to aby potem godnie zarobić . Dlatego niech izby nie mysla ze młodzież będzie chetna na kształcenie sie w tym zawodzie.

#3  2018.01.23 15:43:18 ~motyl

A te z Naczelnej BUDZĄ SIĘ NA NIBY ZE SNU ZIMOWEGO A MOŻE I INNEGO . Ku ich zaskoczeniu - taka zła sytuacja w Polskim pielęgniarstwie aż nie można W TE ICH KŁAMSTWA UWIERZYĆ . BYŁO IM AŻ ZA WYGODNIE za Wasze składki ( z ciężko zapracowanej kasy ) a one CO ? kawusie , lakier na paznokciach , prestiż za Waszą kasę , luksusowe życie i jeszcze ,nagonka " na specki - to też WPADNIE CIEPLUTKI GROSZ . A to że WYZYSK I NIC ZA TYM NIE IDZIE - TO ICH NIE INTERESUJE . Chodzi mi o miejsca pracy . Może niech ,one " zapełnią tą lukę pokoleniową i będzie po problemie .

Dodaj komentarz