Powiedziała dziś w Radiu Kraków wiceminister Józefa Szczurek-Żalezko: "Już we wrześniu pielęgniarka dostanie ekstra 1600 złotych".

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

 


POWIEDZIAŁA WICEMINISTER ZDROWIA PIELĘGNIARKA

- To problem, który nawarstwia się od wielu lat - tak o kłopotach służby zdrowia mówiła na antenie Radia Kraków wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Podczas spotkania z mieszkańcami Olkusza wicepremier Beata Szydło przekonywała, że służba zdrowia wymaga zmian systemowych, zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną nie wystarczy. Wicepremier Szydło przypomniała, od 2024 rząd będzie przeznaczał na służbę zdrowia sześć procent PKB rocznie. "Zwiększamy ilość miejsc na uczelniach kształcących pielęgniarki, już teraz do służby zdrowia co roku trafia o tysiąc pielęgniarek więcej" - mówiła wiceminister Szczurek-Żelazko w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak zapowiedziała, od 2021 roku pielęgniarki mają zarabiać ponad pięć tysięcy złotych brutto. Do tego dojdą dodatki. Już we wrześniu tego roku mają one wynieść 1600 złotych.


Pielęgniarki mają wysokie kompetencje, dokształcają się, ale zarabiają, jak zarabiają. W Gazecie Krakowskiej czytamy listę wynagrodzeń ludzi zawodów medycznych w Małopolsce. Czołówka listy to 24 tysiące złotych miesięcznie. Tyle zarabia ordynator jednego z oddziałów w zakopiańskim szpitalu. Pod koniec listy jest pielęgniarka z 33-letnim stażem w prywatnej przychodni sądeckiej, która zarabia 3100 złotych. Ile powinna zarabiać pielęgniarka z takim doświadczeniem?

- Godziwie i odpowiednio do kwalifikacji. Większość pielęgniarek ma wyższe wykształcenie. To powinno być zauważone. Stąd ustawa o minimalnym wynagrodzeniu. Parlament to przyjął. Na mocy tej ustawy, do 2021 roku pielęgniarka z wyższym wykształceniem magisterskim, ze specjalizacją, będzie miała minimalne uposażenie zasadnicze na poziomie 5100 złotych.

To kwota brutto?

- Tak, ale do tego musimy pamiętać, że pielęgniarki zatrudnione w szpitalach mają zagwarantowane dodatki za godziny nocne i świąteczne, inne niż w kodeksie pracy. Tu jest 65% więcej za pracę w nocy i 45% za niedziele i święta. Do tego jest dodatek za wysługę lat. Od 2015 roku pielęgniarki otrzymują dodatek 4x400, który od 1 sierpnia tego roku będzie w kolejnej transzy. Już we wrześniu pielęgniarka dostanie ekstra 1600 złotych. To środki z NFZ.

Zobacz cały wywiad