Powiedziała dziś w Radiu Kraków wiceminister Józefa Szczurek-Żalezko: "Już we wrześniu pielęgniarka dostanie ekstra 1600 złotych".

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

 


POWIEDZIAŁA WICEMINISTER ZDROWIA PIELĘGNIARKA

– To problem, który nawarstwia się od wielu lat – tak o kłopotach służby zdrowia mówiła na antenie Radia Kraków wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Podczas spotkania z mieszkańcami Olkusza wicepremier Beata Szydło przekonywała, że służba zdrowia wymaga zmian systemowych, zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną nie wystarczy. Wicepremier Szydło przypomniała, od 2024 rząd będzie przeznaczał na służbę zdrowia sześć procent PKB rocznie. "Zwiększamy ilość miejsc na uczelniach kształcących pielęgniarki, już teraz do służby zdrowia co roku trafia o tysiąc pielęgniarek więcej" – mówiła wiceminister Szczurek-Żelazko w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak zapowiedziała, od 2021 roku pielęgniarki mają zarabiać ponad pięć tysięcy złotych brutto. Do tego dojdą dodatki. Już we wrześniu tego roku mają one wynieść 1600 złotych.


Pielęgniarki mają wysokie kompetencje, dokształcają się, ale zarabiają, jak zarabiają. W Gazecie Krakowskiej czytamy listę wynagrodzeń ludzi zawodów medycznych w Małopolsce. Czołówka listy to 24 tysiące złotych miesięcznie. Tyle zarabia ordynator jednego z oddziałów w zakopiańskim szpitalu. Pod koniec listy jest pielęgniarka z 33-letnim stażem w prywatnej przychodni sądeckiej, która zarabia 3100 złotych. Ile powinna zarabiać pielęgniarka z takim doświadczeniem?

– Godziwie i odpowiednio do kwalifikacji. Większość pielęgniarek ma wyższe wykształcenie. To powinno być zauważone. Stąd ustawa o minimalnym wynagrodzeniu. Parlament to przyjął. Na mocy tej ustawy, do 2021 roku pielęgniarka z wyższym wykształceniem magisterskim, ze specjalizacją, będzie miała minimalne uposażenie zasadnicze na poziomie 5100 złotych.

To kwota brutto?

– Tak, ale do tego musimy pamiętać, że pielęgniarki zatrudnione w szpitalach mają zagwarantowane dodatki za godziny nocne i świąteczne, inne niż w kodeksie pracy. Tu jest 65% więcej za pracę w nocy i 45% za niedziele i święta. Do tego jest dodatek za wysługę lat. Od 2015 roku pielęgniarki otrzymują dodatek 4×400, który od 1 sierpnia tego roku będzie w kolejnej transzy. Już we wrześniu pielęgniarka dostanie ekstra 1600 złotych. To środki z NFZ.

Zobacz cały wywiad

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7270 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Stres i niepokój, jak sobie pomóc? Czy leki na uspokojenie rozwiążą problem?

3 min czytania
Stres towarzyszy nam każdego dnia, w pracy, w szkole, w domu. Na niektórych działa mobilizująco i daje siłę oraz motywację do działania,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wyższe pensje pielęgniarek albo zamykamy oddział.

4 min czytania
Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 9 września 2021 roku. Senator: Mamy pozwolić odejść tym pielęgniarkom? Panie Ministrze, pora na to, żeby…
AktualnościOferty pracy

Dodatkowa praca dla pielęgniarki. 50 godzin miesięcznie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Dzisiaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych prezentujemy ofertę pracy dla pielęgniarki POZ w Warszawie. Pracodawca informuje, że…
Komentarze