Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko odpowiada na pytanie: ile powinna zarabiać pielęgniarka z 33-letnim stażem w prywatnej przychodni sądeckiej, która zarabia 3100 złotych. Ile powinna zarabiać pielęgniarka z takim doświadczeniem?

2 min czytania
Aktualności

 


POWIEDZIAŁA WICEMINISTER ZDROWIA PIELĘGNIARKA

– To problem, który nawarstwia się od wielu lat – tak o kłopotach służby zdrowia mówiła na antenie Radia Kraków wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Podczas spotkania z mieszkańcami Olkusza wicepremier Beata Szydło przekonywała, że służba zdrowia wymaga zmian systemowych, zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną nie wystarczy. Wicepremier Szydło przypomniała, od 2024 rząd będzie przeznaczał na służbę zdrowia sześć procent PKB rocznie. "Zwiększamy ilość miejsc na uczelniach kształcących pielęgniarki, już teraz do służby zdrowia co roku trafia o tysiąc pielęgniarek więcej" – mówiła wiceminister Szczurek-Żelazko w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak zapowiedziała, od 2021 roku pielęgniarki mają zarabiać ponad pięć tysięcy złotych brutto. Do tego dojdą dodatki. Już we wrześniu tego roku mają one wynieść 1600 złotych.


Pielęgniarki mają wysokie kompetencje, dokształcają się, ale zarabiają, jak zarabiają. W Gazecie Krakowskiej czytamy listę wynagrodzeń ludzi zawodów medycznych w Małopolsce. Czołówka listy to 24 tysiące złotych miesięcznie. Tyle zarabia ordynator jednego z oddziałów w zakopiańskim szpitalu. Pod koniec listy jest pielęgniarka z 33-letnim stażem w prywatnej przychodni sądeckiej, która zarabia 3100 złotych. Ile powinna zarabiać pielęgniarka z takim doświadczeniem?

– Godziwie i odpowiednio do kwalifikacji. Większość pielęgniarek ma wyższe wykształcenie. To powinno być zauważone. Stąd ustawa o minimalnym wynagrodzeniu. Parlament to przyjął. Na mocy tej ustawy, do 2021 roku pielęgniarka z wyższym wykształceniem magisterskim, ze specjalizacją, będzie miała minimalne uposażenie zasadnicze na poziomie 5100 złotych.

To kwota brutto?

– Tak, ale do tego musimy pamiętać, że pielęgniarki zatrudnione w szpitalach mają zagwarantowane dodatki za godziny nocne i świąteczne, inne niż w kodeksie pracy. Tu jest 65% więcej za pracę w nocy i 45% za niedziele i święta. Do tego jest dodatek za wysługę lat. Od 2015 roku pielęgniarki otrzymują dodatek 4×400, który od 1 sierpnia tego roku będzie w kolejnej transzy. Już we wrześniu pielęgniarka dostanie ekstra 1600 złotych. To środki z NFZ.

Zobacz cały wywiad


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8892 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka przetoczyła krew. Lekarz nie był obecny.

2 min czytania
Lekarz nie dokonał identyfikacji biorcy krwi oraz kontroli dokumentacji medycznej przed zabiegiem przetoczenia, który zlecił pielęgniarce… Sąd Rejonowy stwierdził:  (…) lekarz pełniąc…
Aktualności

Izba pielęgniarek - pielęgniarka powinna mieć uprawnienie do samodzielnego ordynowania adrenaliny.

1 min czytania
Ministerstwo o uprawnieniach pielęgniarek. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego…
Aktualności

Praca dla pielęgniarki. Umowa zlecenia 75 zł/godz.

1 min czytania
Praca przy badaniach klinicznych Lubisz swój zawód, ale masz dosyć pracy nocami i w święta? Masz optymistyczne nastawienie i zależy Ci na…
Komentarze