Dwóch konsultantów wojewódzkich w dziedzinie pielęgniarstwa wniosło propozycje zmian w siatce płac pielęgniarek i położnych. Zobacz jakich aspektów dotyczą…

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Dwóch konsultantów wojewódzkich w dziedzinie pielęgniarstwa wniosło propozycje zmian w siatce płac pielęgniarek i położnych. Zobacz jakich aspektów dotyczą…

 


W ramach konsultacji społecznych do projektu nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych wniesiono między innymi poniższe uwagi:

Konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych dla województwa małopolskiego:

propozycje zmian w załączniku do ustawy dotyczącego współczynnika pracy:
– dla lp. 7 tj. „Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia” – proponuję by współczynnik pracy wynosił 1,25. Proponowany współczynnik uzasadniam koniecznością gratyfikacji posiadanych dodatkowych kwalifikacji zwłaszcza, że odsetek pielęgniarek/położnych w Polsce z tytułem magistra i posiadających dodatkowo specjalizację wynosi zaledwie 7%.
– wykreślenie lp. 8 tj. „Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia albo pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa”.
– dla lp. 9 tj. „Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia” – proponuję by współczynnik pracy wynosił 1,05. Proponowany współczynnik wynika z faktu, że największy odsetek pielęgniarek/położnych posiada takie właśnie kwalifikacje i to ta grupa pielęgniarek przede wszystkim sprawuje opiekę nad chorymi.

 

Konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego dla województwa małopolskiego:

-dla lp. 7 – Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – proponuję by współczynnik pracy wynosił 1,20, jest to mała grupa (około 7 %),
– dla 1p. 8 – Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia albo pielęgniarka 
z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa proponuję by współczynnik pracy wynosił 1,05,
– dla 1p. 9 – Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia proponuję by współczynnik pracy wynosił 0,9.
Pielęgniarki i położne to grupa profesjonalistów medycznych, które do tej pory nie były w sposób właściwy do swoich kwalifikacji zawodowych uposażane. Proponowane powyżej współczynniki w mojej opinii pozwolą na zmianę dotychczasowego sposobu gratyfikowania ich pracy.

Jakie stanowisko w sprawie powyższych propozycji zajęło ministerstwo zdrowia:

Proponuje się nie uwzględnić. 

Określona w projekcie wysokość najniższych wynagrodzeń zasadniczych ustalona została w taki sposób aby realne było jej osiągnięcie w terminach wskazanych w projekcie przy uwzględnieniu możliwości finansowych sektora ochrony zdrowia. Wprowadzenie dla  grupy zawodowej pielęgniarek najniższej wysokości wynagrodzeń w postulowanej wysokości powodowałoby skutki finansowe przekraczające możliwości systemu ochrony zdrowia. Podkreślenia wymaga, że zmieniana ustawa regulować ma minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny. W dalszym ciągu w gestii pracodawców pozostanie więc ustalanie  wynagrodzeń ww. pracowników zgodne z przepisami ogólnymi Kodeksu pracy, a więc przy uwzględnieniu w szczególności wymaganego na stanowiskach przez nich zajmowanych wykształcenia i kwalifikacji.

Wybrał: Mariusz Mielcarek


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8178 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.

3 min czytania
Hurtownie medyczne są bardzo ważnym ogniwem w skutecznej opiece zdrowotnej. Dostarczają niezbędne materiały, sprzęt oraz leki do placówek na całym świecie. Tym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek – pani posłanka "nie ogarnia tej kuwety".

4 min czytania
Wypowiedź posłanki na posiedzeniu sejmowej podkomisji zakłamuje, rzeczywisty problem w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek… W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze