INFORMATOR: kontrowersje wokół 1100 do podstawy, pielęgniarki straciły na podwyżkach.

Ogólnopolski miesięcznik branżowy pielegniarki.info.pl


Listopadowe (2018) wydanie miesięcznika branżowego

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - pielegniarki.info.pl

      

      

      

Zobacz inne wydania miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych


Kliknij w grafikę, aby przejść do informatora październikowego...

Komentarze użytkowników

#1  2018.11.09 15:31:03 ~piel.

Co to za brednie jak można stracić? Można nic nie zyskać ale na pewno nie stracić.

#2  2018.11.09 15:42:49 Redakcja Portalu

Jeżeli pielęgniarka na L4 lub urlopie macierzyńskim dostawała zembalowe (1600 zł brutto brutto) a teraz tego nie dostaje i także nie dostaje 1100 do podstawy to chyba nie zyskała a straciła. Tak? Pozdrawiam serdecznie Mariusz Mielcarek

#3  2018.11.09 18:20:54 ~Do 1

Ano, można stracić. Ja straciłam. Te pieniądze gdybyśmy otrzymały 4 lata temu do podstawy, to podstawa jest wyższa. Od podstawy ZUS nalicza świadczenia lekarskie jak L4, za urlop macierzyński i świadczenia rehabilitacyjne, a teraz mamy figę z makiem. Z powodu choroby przebywałam na L4 a teraz na świadczeniu rehabilitacyjnym. ZUS nalicza wysokość świadczeń zawsze od tej samej podstawy, czyli grupy zasadniczej jaka była w momencie ubiegania się o świadczenie lub L4. I w między czasie może być kilka podwyżek, to one są tylko na papierze. Pracownik dostanie tą podwyżkę, ale jak wróci do pracy. Niestety, znowu nie zadbano o wszystkich. ZUS płaci świadczenie procentowo od podstawy a pracodawca wysługę i to co jest obok stałego wynagrodzenia. Do 31 sierpnia, kiedy dodatek zembalowy był osobno, wypłacano go nam. Dlaczego osobom na świadczeniach lek. nie pozostawiono tego dodatku na starych zasadach do momentu powrotu do pracy?

#4  2018.11.11 13:06:56 ~piel.

Zgodzę się z 1 komentarzem. Ja też byłam na długotrwałym zwolnieniu 6 mies kiedy zembalowe było z boku i też nie dostałam złotówki, więc nie histeryzujcie i nie bijcie piany wróci ze zwolnienia otrzyma do pensji i po sprawie.

#5  2018.11.11 22:27:54 ~do 4

Widzisz, z tym dodatkiem to było tak: jeśli byłaś już na długim zwolnieniu, może pracodawca nie zgłosił Cię do NFZ a ten nie przyznał kasy. Jeśli byś pracowała i dostała ten dodatek, i później poszła na L4, nadal dostawała byś go jako osobny składnik Twoich poborów . Od 1 września dodatek jest w zasadniczej i ta kupka zembalowa znika, a ZUS nalicza bez tej kwoty, tylko na podstawie starej zasadniczej.

#6  2018.11.12 10:53:51 ~Do 5

Niekoniecznie, u nas dodatek koleżanki na L4 rozkładał się na pozostałe i faktycznie dostawałyśmy każda po równo, więc zależy od widzimisię pracodawcy.

#7  2018.11.12 11:13:54 ~do 5

Zgłaszanie było zawsze w sierpniu ja na zwolnieniu byłam od połowy stycznia do połowy lipca. Więc moją "działke" pobierał.

#8  2018.11.12 13:54:41 ~Ewa

1100 do podstawy daje pochodne za godziny nocne , świąteczne , stażowe, funkcyjne. . Nareszcie! Przez 3 lata utrzymywania zembalowego obok podstawy straciłam 7-8 tys. Osoby jednozmianowe też niech nie narzekają. Różnicę pomiędzy 1100 a 1600 mają dodawane gratis , zmianowe niestety nie.

#9  2018.11.12 14:51:39 ~Do#8

Przestań pisać o tym 1600 zł. Jeśli nie rozumiesz co to "brutto brutto" może ktoś mądrzejszy Ci wytłumaczy lub poszukaj info na Portalu. Poprawnie byłoby - 1325 zł brutto. I bez względu na system pracy pracodawca musi do tej kwoty dopłacić. Jeżeli z pochodnymi po podwyżce o 1100 zł przekroczysz 1325 zł będziesz to miała zapłacone. Każdy dostanie to co mu się należy.

#10  2018.11.12 20:23:59 ~Piel

Ja nie rozumiem o co chodzi jednozmianowym że są pokrzywdzine? a zapraszam na zmiany "światki, piątki i niedzielę " koniec z weekendami z rodzinką, koniec z siedzeniem przy stole świątecznym z najbliższymi i wtedy zarabiajcie więcej. Dla mnie to jest hipokryzja żeby walczyć o takie same pieniądze.

#11  2018.11.12 21:09:13 ~Ktosia

Cieszcie się ze macie cokolwiek bo sa szpitale gdzie pielęgniarki do dziś nie mają ani dodatku ani włączonych pieniędzy do podstawy.odkąd weszła ustawa ze włączony dodatek w szpitalu w Łomży pielęgniarki nic nie dostały i nawet nie wiedzą czy kiedyś dostaną .każdy milczy.

#12  2018.11.13 03:00:01 ~Do#10

W #8 napisano "Osoby jednozmianowe też niech nie narzekają. Różnicę pomiędzy 1100 a 1600 mają dodawane gratis , zmianowe niestety nie". Kto tu zatem narzeka - chyba nie jednozmianowe a te, które uważają, że jednozmianowe mają jakieś gratisy.

#13  2018.11.13 07:30:40 ~do 11

W tej Łomży to chyba jest za dużo pielęgniarek i dlatego takie pokorne.

#14  2018.11.13 10:39:44 ~do 13

I wszystkie mają zakaz wyjazdu z Łomży

#15  2018.11.13 11:04:48 ~do Ktosia

To należy zgłosić do NFZ. Niemożliwe, żeby NFZ nie przyznał tych pieniędzy dla pielęgniarek. Jeśli kasa poszła na szpital, a ten nie wypłacił ich pielęgniarkom, będzie musiał je zwrócić do NFZ i chyba zapłaci za to karę. Czego się boicie.

#16  2018.11.13 16:19:49 ~Pielęg. A

Pracuję w NZOZ jako pielęg. praktyki i mój pracodawca powiedział ,że fundusz na moja podwyżkę nie przelał ani grosz. Gdzie leży prawda nie wiem,kto mówi prawde a kto kłamie.

#17  2018.11.13 21:01:37 ~grafiki na

Na umowach o pracę gorsze grafiki i nawet świąteczne ,gdzie są Izby i Związki zawodowe

#18  2018.11.14 08:28:41 ~Święta B.

Dlaczego pielęgniarki oddziałowe ,bardziej szanują pielęgniarki kontraktowe i te co mają kilka prac .Święta dla umów o pracę ,niszczą grafikami nasze życie rodzinne,o co chodzi jakie profity z tego mają ?

#19  2018.11.14 08:31:24 ~grafiki na

Smutne ,że pracownice na umowie jako pracownicy szpitala są tak poniewierane grafikami!

#20  2018.11.14 13:51:49 ~apel do Za

Prosimy ,aby na każdym oddziale oddziałowe podały kto ma na umowie wpisaną jedną zmianę ,to pilne bo na końcu tylko ofiary pracują ciągle w te same święta .

#21  2018.11.14 13:53:49 ~ofiary gra

O sprawiedliwe grafiki dla umów o pracę ,bo okazuje się ,że to na umowie są dla tych co mają kilka prac ,a nie odwrotnie.

#22  2018.11.14 19:58:55 ~nurse

O sprawiedliwy podział środków na podwyżki bo dostałam 1000 zamiast 1100:)

#23  2018.11.15 20:48:11 ~Plg

Dziwny świat pielęgniarek.Jak są konktraktowe prosi się oddziałowych żeby nie dawała im nocek ,czy świątecznych ,bo i tak mają tak samo płacone za dyżur.Pielęgniarki z etatu mają dodatek .Jestem już głupia i nic z tego nie rozumiem.Koleżanki po wahu wytłumaczcie mi .Na moim oddziale są takie koleżanki,które liczą ile każda z nas ma świątecznych ,nocek.Nie dajBoże mają mniej .No o co więc chodzi?

#24  2018.11.15 20:51:55 ~Plg

Wahu napisałam celowo.

#25  2018.11.16 11:23:57 ~Pielę. A

Pielęgniarki w POZ-tach tzw praktyki od funduszy (pomorski)też nie dostały żadnych pieniędzy tak twierdzi mój pracodawca ,a czy na pewno tego nie wiem , komu mam wierzyć, powstał jeden wielki bałagan i spyhoterapia.

#26  2018.11.16 13:37:30 ~do redakcj

Dzwoniłem w tej sprawie do ZUS , w takim przypadku należy przeliczyć zwolnienie wliczając dodatek zembali do podstawy, nadal będzie stratna bo podstawa jest z 12 miesięcy (czyli 1200 brutto brutto) ale nie że nie dostanie nic

#27  2018.11.16 15:23:36 ~Do#26

Wyjaśnienie problemu - http://www.oipip.eu/files/Opinia%20dodatek%20zembalowski.pdf

#28  2018.11.16 15:29:08 ~gdzie

Myją się pielęgniarki pracujące na kilka etatów, kiedy zmieniają bieliznę pracując po 24 godziny na dobę w jednym 12 godzin i w drugim 12 godzin

#29  2018.11.16 15:31:40 ~Święta B.

Panie oddziałowe nie mają litości nad pielęgniarkami jednoetatowymi ,dają im gorsze grafiki ,a te co mają kilka prac mają na końcu święta wolne

#30  2018.11.16 15:31:41 ~Święta B.

Panie oddziałowe nie mają litości nad pielęgniarkami jednoetatowymi ,dają im gorsze grafiki ,a te co mają kilka prac mają na końcu święta wolne

#31  2018.11.16 15:31:42 ~Święta B.

Panie oddziałowe nie mają litości nad pielęgniarkami jednoetatowymi ,dają im gorsze grafiki ,a te co mają kilka prac mają na końcu święta wolne

#32  2018.11.16 15:33:40 ~Gdzie Izby

Pielęgniarek i Położnych i Związki Zawodowe ,takie oddziałowe wybrałyście co krzywdzą pielęgniarki na umowach

#33  2018.11.16 15:33:41 ~Gdzie Izby

Pielęgniarek i Położnych i Związki Zawodowe ,takie oddziałowe wybrałyście co krzywdzą pielęgniarki na umowach

#34  2018.11.16 15:33:42 ~Gdzie Izby

Pielęgniarek i Położnych i Związki Zawodowe ,takie oddziałowe wybrałyście co krzywdzą pielęgniarki na umowach

#35  2018.11.16 16:01:36 ~Do#34

Przeceniasz rolę izb i związków przy wyborze oddziałowej. W skład komisji konkursowej na stanowisko oddziałowej wchodzą: przedstawiciel okręgowej rady pielęgniarek i położnych jako przewodniczący komisji, od trzech do sześciu przedstawicieli kierownika podmiotu leczniczego, , przełożona pielęgniarek albo naczelna pielęgniarka, przedstawiciel okręgowej rady lekarskiej, dwaj przedstawiciele okręgowej rady pielęgniarek i położnych. Skład funkcyjny komisji określa §10 ust. 5 rozporządzenia MZ z dnia 6 lutego 2012 r.Komisja konkursowa wybiera kandydata na dane stanowisko w drodze tajnego głosowania, bezwzględną większością głosów. Z prostego rachunku wynika, że decyduje pracodawca.

#36  2018.11.16 16:11:09 ~Święta B.

Skąd się biorą takie oddziałowe,że protegują na kontrakcie i te co mają kilka robót,co za to mają ,że tak doceniają na kontrakcie.Niszczą grafikami swoich pracowników ,a wyróżniają dochodzące na kilka dyżurów.

#37  2018.11.16 16:12:12 ~Boże Narod

Zmieńcie oddziałowe -krzywdzą pielęgniarki na etatach z jedną pracą

#38  2018.11.16 18:30:44 ~do 35

Każdy wie ze rola izb jest od dawna mocno przeceniona.

#39  2018.11.16 18:35:15 ~piel

Nasza oddziałowa jest dobrą oddziałową ,bo jest dobrym człowiekiem po prostu.

#40  2018.11.16 18:39:21 ~An do 36 i

U nas Święta zawsze równo podzielone. Gdzie Was tak krzywdzą Koleżanki?

#41  2018.11.16 19:40:31 ~ja do 40

A gdzie jest taka Dobra Oddziałowa? (sprawiedliwa? )

#42  2018.11.16 21:08:53 ~Plg

Do 41.A umnie w Suwałkach.Piszcie Panie dokładniej gdzie jest taka dyskryminacja.Ukrywając się nic nie zmienicie.W moim oddziale grafiki ustawiane są pod etat.Póżniej jak masz jeszcze jakieś zlecenia uzgadniasz z daną placówką.Nie ma żadnej taryfy ulgowej.Niejednokrotnie rezygnuje się z dodatkowej pracy na rzecz oddziału.

#43  2018.11.18 10:06:16 ~nurse

GDZIE NALEŻY ZGŁOSIĆ ŻE PRACODAWCA ZAMIAST 1100 DO PODSTAWY DAŁ 1000? Rozmowa z panią kierowniczką kadr nic nie dała ,twierdzi że prawo działa wstecz i zostałam potraktowana jak inni pracownicy pracujący w tym szpitalu od 2015 roku ,i tu jest problem bo mnie tam w 2015 r nie było ,zatrudniłam się od 01.10.2018.

#44  2018.11.18 12:06:51 ~Do#43

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 29 sierpnia 2018 r.w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nakazuje włączenie "zembalowego" do podstawy od 1 września 2018 r. Nie dotyczy osób,które wtedy nie pracowały - w tym Ciebie. Osobom zatrudnianym później pracodawca ustala stawki podobne do tych jakie mają osoby po podwyżce. A zgłaszać to możesz wszędzie byle tylko nie co kilka dni na Portalu - to już nudne.

#45  2018.11.18 14:13:00 ~Święta B.

Dlaczego grafiki nie są ustawiane najpierw pod etat ,a to co zostanie to dla kontraktowych i dla tych co maja dwie prace.

#46  2018.11.19 15:07:35 ~Boże Narod

Krzywdzone grafikami pielęgniarki na umowach o pracę

#47  2018.11.20 22:11:11 ~Plg

Piszcie drogie koleżanki gdzie? Żeby nie krzywdzić dobrych ludzi.

#48  2018.11.21 19:05:00 ~Piel

Dowiedziałam się w NFZ, że dla pielegniarki praktyki w przychodni , nie ma pieniedzy w okreslonej kwocie. Lekarz dostał podwyżkę stawki kapitacyjnej i może dac albo nie. Pielegniarka praktyki w kontraktowym gabinecie lekarskim ponoć nie jest pracownikiem poz. Liczy się tylko pielegniarka srodowiskowa i ona ma podwyżkę przydzielona z NFZ. To jest dopiero prawo!

#49  2018.11.21 22:49:49 ~Ludwik

Gratulacje dla Pań z Naczelnej Izby PiP oraz Związków zawodowych.że tak walczą o pielęgniarki i podpisują takie porozumienie, które jest niekorzystne dla pielęgniarek. Należy zwrócić uwagę, że Panie w Izbach pewnie dostaly pieniadze.o sobie nie zapomniały. Rozwiazać trzeba te izby i związki i nie płacić na darmozjadów!

#50  2018.11.22 20:14:01 ~Święta B.

Nie sprawiedliwe grafiki dla tych co mają jeden etat-Oddziałowe nie krzywdzić spracowane na zmiany pielęgniarki ,nie niszczyć rodziny grafikiem

#51  2018.11.23 19:12:39 ~do 22

Napisz gdzie Cię tak krzywdzą. U nas oddziałowa daje po równo.

#52  2018.11.25 20:32:46 ~pielęgniar

Propozycja ,gdyby pielęgniarki oddziałowe wzięły po jednym dyżurze świątecznym ,może zapomniały jak to się pracuje w święta-to wówczas by zrozumiały problem pielęgniarek pracujących na jednym etacie.

#53  2018.11.26 13:33:42 ~Do#52

Oddziałowe mają inny niż Twój zakres czynności, nie mają dodatków za prace w święta i w godzinach nadliczbowych - dlaczego mają pracować za darmo ?

#54  2018.11.26 15:12:50 ~piel.

Do 11 cyt."każdy milczy" i pazernie haruje na kilku etatach.Co to są dziś za pielęgniarki zero wspólneJ walki o swoje jak kiedyś to było.Chore głowy? Brak odwagi i co jeszcze? Ale do klotni miedzy soba pierwsze.Wstyd być w takiej grupie zawodowej !

#55  2018.11.28 11:55:31 ~picasso

A jeśli otrzymujemy w szpitalu 1100 nie do postawy ale obok i mamy liczone podatki od 2 kwot - pierwotnej i 1100, z czego do nocek i swiat nie jest doliczane to czy jest to zgodne z prawem?

#56  2018.11.28 12:28:50 ~Do#55

Nie. Powinno być wliczone do zasadniczej i od niej liczone dodatki. Pracodawca Was oszukuje.

#57  2018.11.29 04:35:31 ~Piel

A jesli pracodawca nie wlaczyl 1100 do wynagrodzenia zasadniczego na pasku widnieje to jako wzrost wynagrodzenia zasadniczego ale nalicza pochodne od sumy czyli wynagrodzenia zasadniczego i 1100 to czy robi to zgodnie z prawem

#58  2018.11.29 08:01:48 ~Piel.

A dlaczego porozumienie nie jest przestrzegane przez niepubliczne zozy?

#59  2018.12.03 17:55:18 ~Aa

Ja otrzymałam tyle, ile zapowiadali. Plus pochodne i jest ok. II gitara!

#60  2018.12.04 00:14:19 ~Do#57

Dla Ciebie nie ma to znaczenia. Twój pracodawca prawdopodobnie obawia się, że w pewnym momencie nie będzie dodatkowego finansowania podwyżek z NFZ i dlatego tak się zabezpiecza.

#61  2018.12.04 00:16:07 ~Do#58

Porozumienie to umowa między stronami a nie akt prawny. ZOZ nie był stroną porozumienia.

#62  2018.12.05 07:44:16 ~do 61

No to ZOZ pielegniarek sobie poszuka

#63  2018.12.05 07:48:38 ~do 62

Zgadza się a rozporządzenie podpisał minister tak więc cwane złoży niech się spodziewają pozwów sądowych

#64  2018.12.05 07:52:45 ~od 63

Pop. zozy nie złoży

#65  2018.12.11 09:46:18 ~magister p

Smutne sprawy ,nie ma dodatku

#66  2018.12.27 23:04:04 ~magister p

Nie ma za magistra ,po liceum ze specjalizacją mają wiecej.

#67  2019.01.04 17:55:27 ~Plg

One pracują 30 lat dłużej od Ciebie.Nie dziw się.Przyszłaś do pracy i tak masz większe zasadnicze.One zaczynając mniały o wiele mniej od swoich starszych koleźanek.Tu masz nagrodę za mgr.

#68  2019.01.18 11:44:31 ~pielęgniar

Pielęgniarki to też ludzie ,należą się też wolne święta ,od czasu do czasu.Nie są robotami,ale nie ma systemu ,żeby czuły się sprawiedliwie! Grafiki jak oddziałowa ,chce .Taka oddziałowa może komu chce ułożyć super ,ale też może być stronnicza i zrobić grafikowy mobbing .Czy jest na to jakiś regulamin ,aby uniemożliwić wyróżnianie swoich ?