Izby pielęgniarskie do pielęgniarek: jak mamy promować zawód pielęgniarki?

Pielęgniarki 2018.

Izby pielęgniarskie do pielęgniarek:

jak mamy promować zawód pielęgniarki? 

Szanowni Państwo

W związku z realizacją Strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce zwracam się do Państwa z prośbą o przedstawienie propozycji działań samorządu mających na celu promocję naszych zawodów.

Przedstawione przez Państwa propozycje będą wykorzystane do wspólnych prac  z   Ministerstwem Zdrowia w ramach realizacji Strategii IV Obszar "Warunki pracy, wynagrodzenia i prestiż zawodów pielęgniarki i położnej". Ponadto informuję, że podczas posiedzenia NRPiP w dniach 5-6 grudnia 2018 roku powyższy temat będzie między innymi przedmiotem dyskusji.

Propozycje działań w powyższym zakresie proszę przesyłać do 15 listopada 2018 roku na adres e-mail [email protected]

Przewodnicząca ORPiP w Koninie

Wiesława Welke

źródło: strona internetowa izby pielęgniarek w Koninie


Czytaj całe listopadowe wydanie Gazety Pielęgniarek i Położnych
 

Dzień po. Tabletka? Nie! Pielęgniarki

"Dobra zmiana" zdecydowała, że w roku 2018 po raz pierwszy w historii Niepodległej Święto będzie nie tylko w święto, ale także dzień po, czyli 12 listopada. Pomijając absurdalność tego pomysłu, należy podkreślić, że "dzień po" ma nastąpić już za 5 dni, a formalnie święto nie jest uchwalone. Sejm i Senat postanowiły, że pielęgniarki i położne nie będą w tym dniu świętowały. Mają pracować! Minister zdrowia, rozumiejąc absurdalność takiego rozwiązania, wydał komunikat, że panie z kadr i płac w szpitalach nie muszą przychodzić do pracy w tym dniu, bo i po co? Pielęgniarki - tak.

Senat zdecydował, że pracownicy handlu nie powinni przychodzić do pracy w "dniu po", ponieważ:

Senat podzielił opinię partnerów społecznych, reprezentujących pracowników handlu (m.in. NSZZ "Solidarność"), że pracownicy handlu nie mogą być traktowani gorzej niż pracownicy innych działów gospodarki. Zdaniem Wysokiej Izby Parlament powinien być konsekwentny w swoich ocenach i preferencjach dotyczących ochrony pracownika i działania w interesie rodziny. Nie znaleziono merytorycznego uzasadnienia, aby w przypadku nowo stanowionego święta odstąpić od poglądów i idei przyświecających Parlamentowi w momencie uchwalania Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni.

Jak widać, Senat jednak "znalazł merytoryczne uzasadnienie, aby w przypadku nowo stanowionego święta odstąpić od poglądów i idei" i nakazać pielęgniarkom i położnym pracę w tym dniu.

Może to początek nowej tradycji? "Dzień po" przypada jeszcze w tym roku 27 grudnia - dzień po świętach Bożego Narodzenia. I zaraz w 2019 roku dzień po Nowym Roku. Pielęgniarki i położne oczywiście w pracy.

Dzień po święcie, po imieninach, po urodzinach...

Mariusz Mielcarek

Zobacz więcej w sprawie: 12 listopada - święto nie dla pielęgniarek


Komentarze użytkowników

#1  2018.11.12 18:28:03 ~1

He, He, He

#2  2018.11.12 23:13:08 ~a_

Koleżanki pielęgniarki wysyłamy propozycję: godna płaca, normy i poprawa warunków pracy. To wszystko piszemy drukowanymi literami :d może w końcu dotrze to do pańć:d Żadne tam strategie-sregie!

#3  2018.11.12 23:13:31 ~a_

Koleżanki pielęgniarki wysyłamy propozycję: godna płaca, normy i poprawa warunków pracy. To wszystko piszemy drukowanymi literami :d może w końcu dotrze to do pańć:d Żadne tam strategie-sregie!

#4  2018.11.13 00:04:05 ~B

Jeśli chcesz żyć , nie zostawaj pielęgniarką. Tak dobrze ?

#5  2018.11.13 04:39:14 ~mysza

Delikatnie mówiąc LECA SOBIE Z NAMI W KULKI, CIU.JĄ NAS, ZABIERAJA PIENIADZE! I MY TO MAMY PROMOWAC, REKLAMOWAC! WOLNE ZARTY! DZIEWCZYNY NIE BADZCIE GŁUPIE! JAK NAJDALEJ OD PIELEGNIARSTWA! MLODYM PIELEGNIARKOM KAZA PRACOWAC NA CIEZKICH ODDZIALACH A TAM JEST DELIKARNIE MOWIAC NIEZLA HAROWKA!

#6  2018.11.13 05:25:42 ~Anna C

Najpierw obejrzy sobie Botox . Potem pomysl ze nie masz wsparcia w zadnej kolezance z pracy , ktora pracuje od dawn albo bardzo dawna ,bo koleazanki beda zazdrosne o to ze masz wiecej jak ona np. Masz męża , dziecko .zato one zapierdalaja na dwoch etatach .bardzo duzo pielegniarek jest samotnych . Juz wiem , mieszkania dla pielegniarek , po preferencyjnych oplatach .Opieka medyczna , co wcale nie jest takie oczywiste bedac pielegniarka. Przedszkola przy szpitalach .wielkich klinikach , mozliwosc dostepu do lekarza psychologa , mediatora , możliwośc dostepu lekarza i opieki medycznej ,rehabilitacji .dostep do udogodnień .ułatwiające toalete . Prawnika .To wszystko w oparciu o standardy zatrudnienia .

#7  2018.11.13 06:09:21 ~Ja

Koleżanka z izb żarty sobie robi.Strategie,śmiechu warte! Nie trzeba będzie promować,wystarczy zapłacić dobre pieniądze a chętnych będzie by wykonywać ten trudny zawód. Póki co sobie izbianki napychaja kieszenie.Wstyd!

#8  2018.11.13 06:27:59 ~omcmgr

W odpowiedzi na prośbę samorządu pielęgniarskiego informuję , że najlepszą promocją zawodu będzie informacja o rozwiązaniu tych kilkudziesięciu izb "działających" w każdej większej gminie.

#9  2018.11.13 06:29:32 ~Www

Prawda jest taka że gdy skończyłam SM bo takie były czasy nik mi nie proponował ani nikomu pr,aż myśl nie przez myśl nie pr,wyszło by zaproponować lekki oddział starsze koleżanki siedziały machaly nogami a nowa po.la moje były dzwonki zmiana pościeli zlecenia dyżury z lekarzami z którymi nikt nie chciał dyskutować po mycie basenów ssaków rozdawanie posiłków bo Pani stalowej nie było a dyżur pojedynczy powiedziałam sobie że nigdy tak nie postępie z nową koleżanka i słowa dotrzymuje bo sama zdobywała wiedzę co innego teoria a co innego praktyka nie lubię jak ktoś leci w kulki lubię swój zawód skończyłam studia i specjalizacje choć mi to utrudnianie cena była wysoka system kształcenia jest teraz inny każdy to wie zawód ten uczy pokory szacunku pokazuje jakimi jesteśmy ludźmi prawda bywa okrutna nie mamy szacunku dla koleżanek zazdrość nienawiść a pro zawodu wyższe pensje nie jakieś ocalały i równe traktowanie

#10  2018.11.13 08:05:35 ~Alina

Salowe, ochrona, pracownicy gospodarczy w szpitalach tez w te dni pracują a nie tylko pielęgniarki i położne i maja w przeciwieństwie do was najniższa krajowa. Niestety taki zawód wybraliście gdzie od zawsze wiadomo ze choroby i porody nie robią sobie pauzy na weekend czy święto i za ta prace macie niezła kasę .

#11  2018.11.13 08:21:12 ~Do 10

Jakim prawem zrównujesz ze sobą te zawody? Jak ci żal d.ściska, to rozpocznij studia pielęgniarskie, a nie wypisuj głupot. I nie zaglądaj komuś do portfela, tylko pilnuj swojego.

#12  2018.11.13 08:23:42 ~Piel

Do wszystkich, którzy myślą o tym zawodzie- NIE WCHODŹCIE W TO BAGNO I KŁĘBOWISKO ŻMIJ! SZKODA ZDROWIA I ŻYCIA!

#13  2018.11.13 08:26:54 ~Rebeka

Pani Alino, tyle ,że odpowiedzialność mamy inną. Salowa odpowie za szczotkę A ja za życie pacjenta. Stalowa może pracować w swoim zawodzie po skończeniu gimnazjum a ja mam studia mgr. i specj. Widzi więc Pani różnicę? Ja nie jestem za tym aby Pani, elektryk czy szatniarka w szpitalu nie zarabiali więcej czy nawet bardzo dużo, wyjaśniam ,że nie możemy wszyscy zarabiać po tyle samo. A co do strategii. Największą strategią jest zainwestowanie w pracowników. Wszystkich. Krótko mówiąc trzeba nam za pracę dobrze zapłacić i wtedy pielęgniarki, stalowe i inni pracownicy szpitali sami się chętnie zatrudnią. I nie ma co tworzyć wzniosłych strategii. KASA.

#14  2018.11.13 08:40:47 ~Taki

Prestiż żaden, pieniądze małe w stosunku do wykonywanej pracy,dyżury w czasie gdy inni świętują, zero przywilejów pracowniczych. .A jeszcze ciężkie studia na początek -nie idzdzcie tą drogą

#15  2018.11.13 08:40:55 ~Ola

Bez przesady teraz na pielęgniarstwie jest dwa razy więcej ludzi niż te 10 lat temu jak ja szłam. A to że nie chcą dziewczyny pracować. No cóż nie tylko kasa, która teraz zrobiła się lepsza, ale atmosfera. Jak zaczynałam pracę to panie non stop na papierosku, a ja zapieprzalam. Ja na oddziale a one na serialu, bo ku.wa bez serialu żyć się nie da. A jak szłam po pomoc przy pampersie np to było że zaraz pójdą i co i nic. A potem wiele o żal że ludzie mają jakieś ale do pielęgniarek. A są też takie które skończyły tylko liceum medyczne i nic więcej, a potem wydzielają. I to jie jest tak że piel że stażem ma większą wiedze, już się o tym przekonałam. Jak człowiek się nie doksztalca to w miejscu siedzi, są coraz nowsze leki, są nowe procedury wykonywania czynności więc sory koleżanki, ale to tak nie działa jak myślicie. A za tekst typu "po studiach jesteś powinnaś wiedzieć" to powinna być nagana.

#16  2018.11.13 08:54:52 ~Becia

I czemu jęczycie? Przecież zawsze w święta pracujemy. Albo Wam zapłacą za świąteczne, albo, tak jak w moim przypadku, będę miała wigilię wolną, zamiast 12-go. Jestem zadowolona!

#17  2018.11.13 08:58:07 ~Salowa

Jak czytam te pielęgniarki to zastanawiam się czy one na pewno mają średnie. Mam nadzieję, że wejdzie ustawą o pomostowki dla Ukrainek i limity dyżurów dla pielegniarek. Może w końcu przestaną robić z siebie niezastąpione święte krowy.

#18  2018.11.13 10:33:44 ~Ewa

Zacząć od stworzenia jednej centralnej Izby PiP.Zmniejszyć składki na izby. Płacić za kursy i specjalizacje pielęgniarek i położnych.Zmniejszyć uposażenie pracowników izb .Wyegzekwować zapis o jasnej ścieżce kariery i określić minimalną płacę na poziomie średniej krajowej.Amen

#19  2018.11.13 10:43:58 ~do 18

Piszesz o zmniejszeniu składek na izby,a te właśnie poszły mocno w górę po włączeniu zembalowego do podstawy.

#20  2018.11.13 10:48:29 ~Fajna

Pracuję w DPS,zrównano mnie z opiekunami ,zakres obowiązków taki sam,tylko 100 zl różnicy między nami,żenada!

#21  2018.11.13 10:53:17 ~Fajna

Izby nie interesują się losem pielęgniarek w DPS,nawet nie dostajemy czasopism bo za drogo,jak promować nasz zawód w DPS?

#22  2018.11.13 10:53:37 ~Do 17

Ukraińskie pielęgniarki w polskich szpitalach, żart roku. One nie będą pracować za 700 euro, nawet po studiach pomostowych, jak mogą pracować za 1400 euro, jako opiekunki osób starszych w Dojczlandzie, który już im to umożliwił. Myślałem, że salowe są "mądrymi życiowo" kobietami w przeciwieństwie do niektórych decydentów ale i tu można się pomylić.

#23  2018.11.13 11:26:57 ~Funia

Taa, pańcie z izb wróćcie do harówy w szpitalach od razu was oświeci!

#24  2018.11.13 12:17:42 ~Joanna

NIGDY W ŻYCIU NA PIELĘGNIARKE.Szkoda życia i zdrowia.

#25  2018.11.13 14:01:16 ~Do 17

O swoich nadziejach napisz na portalu dla salowych. Tam możesz leczyć swoje kompleksy i wyzywać do woli równych sobie.

#26  2018.11.13 15:00:49 ~Jan

A jak długo IP będą o tym rozmawiać. Oczywiście w nieskończoność, tu chodzi o przeciąganie w czasie a nie o konkrety.

#27  2018.11.13 15:06:23 ~ja

Jestem pielęgniarką z 20 letnim stażem pracy.Promocja zawodu pielęgniarki.Nie .Gdybym miała 20 lat mniej wybrałabym inny zawód.Apel do młodych .Absolutnie nie wybierajcie tego zawodu.Za dużo by opowiadać.

#28  2018.11.13 15:13:07 ~ja

Apel do pań z izb.Najpierw ustalenie norm zatrudnienia,potem szybsza emerytura o 5 lat dla pielęgniarek,co roku jak policjanci 500 zł podwyżki,Płacimy składki więc czas podwyższyć stawki zwrotu pieniędzy za doszkalanie.A potem promocja.Zacznijmy od siebie.

#29  2018.11.13 15:17:20 ~ja

I jeszcze jedno.Zachętą jest też zniesienie darmowego przeszkolenia po 5 letniej przerwie w zawodzie.Państwo powinno płacić tym pielęgniarkom które zdecydują się wrócić do zawodu.

#30  2018.11.13 15:45:42 ~Artur

Ja uwazam ze najlepsza promocja jest wynagrodzenie bo jesli ktoś wie ze po studiach bedzie dobrze zarabiac to wybierze ta droge zawodowa. Ja wybralem i nie zaluje choc wynagrodzenie mogloby byc wyzsze. Oprocz tego izby powinny naciskac na pracodawcow do zatrudniania opiekunow na wuekszosci oddzualow do podsrawowych czynnosci pielegnacyjnych ewentualnie wprowadzenie zawodu asystenta pielegniarskiego jak ma to miejsce w wielu krajach.

#31  2018.11.13 15:58:31 ~ja do Artu

Racja.Opiekun medyczny też przydałby się przelicznik ile opiekunów na psychiatryk,ile na pediatrię a ile na geriatrię.Tego nie ma a to odciąża znacznie pracę pielęgniarską.Na moim oddziale nie ma lekarza całodobowo.Jest dyżurny gdzieś na 5 oddziałów.Pielęgniarka podłącza kroplówki ,ratuje życie i zmienia pampersy.Asystent pielęgniarski też dobry pomysł.

#32  2018.11.13 16:09:31 ~Selena

Jak promować? To proste; zatrudnianie wiekszej liczby pielęgniarek w szpitalach a nie tworzenie sztucznych nie wiadomo skad wzietych przelicznikow bokujacych zatrudnianie bo trzeba zaplacic kolejnej pielegniarce no na pewno nie z prac pielegniarek na oddzialach bo zawsze brakuje pielegniarek , gdyż pacjentów jest mnóstwo i pracy przy nich. Stworzenie lepszych warunków pracy wlasnie poprzez pakiety socjalne , pomocowe I zatrudnianie opiekunów. Dofinansowanie calkowite każdej formy szkolenia, nauki , doszkalania , studiowania, specjalizacji, kursów. Wysokie pensje bo niestety za jałmużnę nikt pracowac I przyjść do tego zawodu nie zachce bo co jak nie pieniądze A każdy chce lepiej żyć I dzieci kształcić I wypocząć. Wprowadzenie urlopów zdrowotnych rocznych co 5 lat nawet 80 % płatnych na odbudowanie zdrowia , poprawienie i zapobieganie chorobom zawodowym bo niestety ale takie sa gdyz pielegniarki sa narazone na calkowite uszkodzenia organizmu przy tak ciezkiej fizycznej i psychicznej pracy. Urlopy szkoleniowe 100 % płatne I co najmniej 2 tygodniowe. Jeżeli chociaż te warunki będą spełnione to na pewno chętni się znajdą do tak ciężkiej I odpowiedzialnej pracy I tak słabo oplacanej . bo nawet obecne płace nie oddadzą zaangażowania poświęcenia pielęgniarek pod każdym względem.

#33  2018.11.13 16:45:23 ~Ela do 17

SALOWA - to ty jesteś już BYKIEM św, już świeci nad tobą AUREOLA? Czy miotła? POWINNA, POWINNA

#34  2018.11.13 18:09:47 ~do#20

Od dłuższego czasu zastanawiam się, jak Izby realizują ustawodawstwo opisujące ich działanie?

#35  2018.11.13 19:36:07 ~studentka

"Wysokie pensje bo niestety za jałmużnę nikt pracować I przyjść do tego zawodu nie zachce bo co jak nie pieniądze A każdy chce lepiej żyć I dzieci kształcić I wypocząć".sedno problemu

#36  2018.11.13 20:51:55 ~piel

Bardzo śmieszne pytanie.Czym wobec tego się szanowne izby się zajmują skoro na podstawowe pytanie nie znają odpowiedzi.

#37  2018.11.14 00:12:30 ~piel

0. NORMY ZATRUDNIENIA ! BEZ NACIĄGANIA I OSZUSTWA.NORMY FAKTYCZNE. NIE PAPIEROWE , GDZIE WYKAZUJE SIĘ ,ŻE PIELĘGNIARKA MA POD OPIEKĄ 7 A W RZECZYWISTOŚCI 17 PACJENTÓW ! . 1.Adekwatne do ciężkiej, niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy "za trzech" wynagrodzenia. 2. Urlopy zdrwotne. 3. Możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę dla pielęgniarek które przepracowały w szczególnych warunkach tj "przy łóżku chorego" 25 lat i osiągnęły 55 rok życia. TAK Z GRUBSZA WIDZĘ PROMOCJĘ ZAWODU PIELĘGNIARKI.

#38  2018.11.14 00:26:56 ~promocja

Uśmiechnięta pielęgniarka poprawiająca kroplówkę ze słuchawkami lekarskimi na szyi które podnoszą jej (nie szyi) prestiż.

#39  2018.11.14 00:35:22 ~szpital

Coś wreszcie by się przydało w kwestii zdrowia które sypie się przy braku odpowiednich norm zatrdnienia . Nie mamy psychicznie i fizycznie lzejszej pracy od policjantów i nauczycieli .

#40  2018.11.14 00:52:51 ~piel-ka

Izby, które palcem nie kiwną kiedy pielęgniarki są eksploatowane i wyzyskiwane coraz bardziej chcą promować zawód pielęgniarki ?

#41  2018.11.14 00:58:09 ~do 40

Ale zawsze stają na stanowisku i apelują. Tylko do kogo.

#42  2018.11.14 13:36:31 ~aga

Liczę na to że panie z izb z zainteresowaniem czytają te posty.

#43  2018.11.14 18:58:25 ~do 4

Bardzo dobrze. Najlepiej ! Dlatego muszę to powtórzyć a nawet wykrzyczeć : " JEŚLI CHCESZ ŻYĆ, NIE ZOSTAWAJ PIELĘGNIARKĄ " !

#44  2018.11.15 13:10:39 ~promocja

Trzeba coś w końcu zrobić dla pielęgniarek , przejść się po oddziałach szpitalnych porozmawiać z pielęgniarkami zobaczyć jak ciężko pracują . W pielęgniarstwie nie ma czego promować dopóki decyzję o pielęgniarkach będą podejmować osoby które o tym nie mają najmniejszego pojęcia . do izb jeśli one już muszą istnieć powinny przejść osoby młodsze ,które jednak znają prace pielęgniarki w obecnych czasach ,a nie 30 lat temu . Panie z izb promujcie tylko to co same robicie dla pielęgniarek , inny rodzaj promocji będzie oszustwem .

#45  2018.11.15 15:33:25 ~piel .

Policjanci czy nauczyciele nie mają izb tylko związki zawodowe które sa świadome zagrożeń zdrowotnych wiążących się z wykonywaniem obu zawodow i które zadbaly o ich zdrowie stąd przywileje. Pielęgniarki mają i związki i izby w ktorych pracują pielęgniarki.I nic nie mają.

#46  2018.11.15 15:37:05 ~Piel

Jakie to przykre , że nikt nie dba o zdrowie tych którzy dbają o zdrowie innych.

#47  2018.11.16 00:00:56 ~piel

" To jest bardzo ciężki zawód który się odbija na układzie kostno-stawowym. Pielęgniarki musza często dźwigać. Mogą być porównywane z tymi pracownikami z wczesnych lat Biedronki w naszym kraju,że nie było wózków widłowych i oni musieli wszystko dźwigać i w rezultacie rozwalali sobie kręgosłupy. Do tego stopnia trudną sytuację mają pielęgniarki, których nie wyposażono w odpowiednie narzędzia,żeby ta praca fizycznie była mniej uciążliwa. Ale sam jej nadmiar,przez to ,że ich jest tak mało na określoną liczbę pacjentów już mnoży ten wysiłek nawet jeżeli byśmy je lekko doposażyli." red Ł.K. w : Radio dla Ciebie. "Jest sprawa : deficyt pielęgniarek".

#48  2018.11.16 10:08:52 ~pie

Promocja pielegniarstwa jest prorzadowa i antypielegniarska. Palcem nie kiwną kiedy robicie za trzech, ręki nie podadzą gdy wyzysk kwitnie .Jeszcze rękę przylożą żeby naprodukować tanich -konkurencyjnych niewolników . Takie normy.

#49  2018.11.16 10:35:13 ~piel .

Tylko zmiana warunków pracy (post 47) i do tego adekwatne płace mogą przyczynić się do większego zainteresowania tym uciażliwym i wyniszczajacym zawodem który nie jest i nigdy nie będzie zawodem prestiżowym.

#50  2018.11.17 09:24:37 ~Do#8

Celem usprawnienia akcji promocyjnej zawodu pielęgniarki prowadzonej przez nasze ukochane izby ( kochają same siebie ) należy w każdej gminie utworzyć gminną izbę pielęgniarek i położnych. Na dziś są bowiem gminy, gdzie ich jeszcze, o zgrozo, nie ma. Mam nadzieję, że przyszłoroczne spotkanie towarzystwa wzajemnej adoracji czyli zjazd weźmie to łaskawie pod uwagę a nie tylko podniesie nam składki a "izbiankom" wynagrodzenia.

#51  2018.11.17 21:08:03 ~do#47

Czy radiowcy podejmują problem realizacji obowiązku prawnego przez państwo ochrony praktyki pielęgniarskiej, która ma w tej kwestii normy podobne jak praktyka lekarska od lat 30-tych XX w?

#52  2018.11.20 01:05:25 ~piel

MIĘDZYNARODOWA KARTA CHARAKTERYSTYKI ZAGROŻEŃ ZAWODOWYCH. PIELĘGNIARKA. Jest najlepszą "promocją" tego najniebezpieczniejszego zawodu. Warto przeczytać ,żeby uświadomić sobie w jakiej rzeczywistości pracują pielęgniarki .