Urlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych w wymiarze 6 dni roboczych rocznie zostanie wpisany do ustawy o zawodach.

Urlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych.

Urlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych

w wymiarze 6 dni roboczych rocznie

zostanie wpisany do ustawy o zawodach 

Zobacz także: Sąd Okręgowy: od dodatku zembali dla pielęgniarek odprowadzany był ZUS, więc pielęgniarkom należy wypłacać...

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w dniu 7 grudnia dodano pozycję: Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

W praktyce występują sytuacje, gdzie pielęgniarki i położne, które zamierzają wziąć udział w formach podnoszenia kwalifikacji zawodowych innych niż określone w art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 123, z późn. zm.), np. w szkoleniach, konferencjach i kursach naukowych w ramach stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych, wykorzystują własny urlop wypoczynkowy w powyższym celu.

Zmiana dotycząca płatnego urlopu szkoleniowego jest realizacją ustaleń, o których mowa w § 1 ust. 7 Porozumienia zawartego w dniu 9 lipca 2018 r. pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych i Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych a Ministrem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Projektowana ustawa wprowadza urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie, który będzie płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Urlop szkoleniowy skierowany jest do pielęgniarek i położnych podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach innych niż określone w art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, zgodnie z zakresem obowiązków wykonywanych na danym stanowisku pracy. Udział w formach podnoszenia kwalifikacji zawodowych będzie potwierdzany przez podmiot prowadzący daną formę podnoszenia tych kwalifikacji.

Projekt ustawy nie będzie miał wpływu na życie społeczne, w tym osób niepełnosprawnych i osób starszych. Zmiana w projekcie ustawy, wprowadzająca urlop szkoleniowy dla pielęgniarki i położnej wpłynie na wzrost zainteresowania podjęciem pracy w tych przedsiębiorstwach oraz poprawę warunków pracy pielęgniarek i położnych.

Pierwsze efekty wprowadzonych rozwiązań będzie można zaobserwować po upływie kilku lat od wejścia w życie projektowanej zmiany.

Proponowanym miernikiem będzie liczba pielęgniarek i położnych, która skorzystała z urlopu szkoleniowego.

Zobacz także: Sąd Okręgowy: od dodatku zembali dla pielęgniarek odprowadzany był ZUS, więc pielęgniarkom należy wypłacać...

źródło: ministerstwo zdrowia


Dołącz do naszej grupy, która liczy już ponad 5 tys. osób!
Niech powrócą wspomnienia...
Osoby zainteresowane dołączeniem do grupy prosimy o kliknięcie tutaj...


Zobacz INFORMATORY:

  

Komentarze użytkowników

#1  2018.12.08 15:08:20 ~Iwona

Studiującym mgr też będzie należał się urlop szkoleniowy?

#2  2018.12.08 16:53:40 ~Alicja

Magisterke konczylam w 2016 i wykorzystałam 21 dni urlopu szkoleniowego

#3  2018.12.08 16:55:09 ~Ewa

To teraz bedzie tylko 6 dni.

#4  2018.12.08 17:05:52 ~szkoda

Tak skrzywdzono z pensją magistra pielęgniarsta bez specjalizacji

#5  2018.12.08 18:05:21 ~Ewa

W moim szpitalu mgr ma wiecej 40zł na zasadniczej. A specjalistka ok. 80zł. Wiec u nas lepiej być specjalistką.

#6  2018.12.08 19:23:43 ~Ja

Moja siostra za studia dostala 50 zl.brutto wiecej. A za specjalizacje 300 netto,tak jak kazda inna specjalistka. Ona jest polozna.

#7  2018.12.08 20:06:53 ~Pigula

Ja się pytam, dlaczego za licencjat nie mamy żadnego dodatku? Dlaczego się na to godzimy? Czy to nie jest podnoszenie kwalifikacji? Pytam gdzie są, te panie, które ustalały wskaźniki dla nas, dlaczego nie pomyślały o nas? A tak naprawdę ,szkoda, że nie nie płacą pielęgniarką za fachowość, za umiejętności w wykonywaniu swojej pracy tylko za tytuły. Mamy w oddziale mgr głąby do potęgi entej, strach się bać. Mają problemy z wykonaniem prostych czynności!

#8  2018.12.08 20:56:47 ~Met

A ja za mgr mam zero jeszcze raz zero I tez pracuje bo co mam zrobic obrazic sie

#9  2018.12.08 21:04:00 ~Pigula

Do Met #8 Droga koleżanko jak masz za mgr zero, twój współczynnik wynosi 0,73, czyli podstawę masz w/g ustalonej ustawy z lipca. Nawet nie wiesz, że masz. Jesteś bardzo zorientowana!

#10  2018.12.08 22:04:16 ~do 9

Moze w jej woj. maja wiecej niz minimalnie?

#11  2018.12.08 22:37:44 ~Jaka

Do #7 Możesz się nie zgodzić.

#12  2018.12.08 23:28:05 ~Ola

W życiu nie korzystałam z urlopu szkoleniowego i pewnie w praktyce nikt nie będzie korzystał bo nie ma kogo w grafik. Wstawić

#13  2018.12.09 05:29:53 ~Technik rt

A kiedy technicy rtg dostaną wogóle ustawę o zawodzie? :)

#14  2018.12.09 06:11:26 ~Do#3

Nie będzie 6 dni. Nadal będzie to 21 dni w w ostatnim roku studiów, na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego pod warunkiem, że z inicjatywą podnoszenia kwalifikacji wystąpi pracodawca lub też sam pracownik za zgodą pracodawcy. Polecam zapoznanie się z obowiązującymi aktami prawnymi.

#15  2018.12.09 13:11:12 ~do 12

Nie rozumiem. Zamierzasz zbawić cały świat? To jakby nie Twój problem, że nie ma kogo wstawić w grafik. To problem kogo innego. Ty zgłaszasz urlop , wypisujesz karteczkę i wychodzisz. Bądźcie asertywne, bo niedługo nawet nie weźmiesz urlopu wypoczynkowego, bo nie będzie komu pracować.

#16  2018.12.09 13:40:56 ~Sylwia

Ja ostatnio złożyłam podanie o urlop szkoleniowy ponieważ kończę kurs kwalifikacyjny z anestezjolog i naczelny dosłownie bezczelnie mnie wyslamiał, powiedział, że u. Nas nigdy nie było urlopu szkoleniowego i na tego rodzaju kursy i że nie dostanę. Nie ma takiej opcji.

#17  2018.12.09 19:12:49 ~Do#15

"Ty zgłaszasz urlop , wypisujesz karteczkę i wychodzisz" i zgodnie z kodeksem pracy możesz oczekiwać zwolnienia dyscyplinarnego za nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.

#18  2018.12.09 19:17:22 ~Do#16

Pytanie 1 - czy na kurs skierował Cię pracodawca ? Pytanie 2 - czy zawiadomiłaś pracodawcę o uczęszczaniu na kurs a on wyraził zgodę ? W przypadku odpowiedzi "nie" na oba pytania urlop Ci nie przysługuje.