Dyrektor szpitala: nie zamierzam wypełniać rozporządzenia o normach, póki ktoś nie zacznie z tego powodu wyciągać konsekwencji.... Brakuje mi 106 pielęgniarek a łóżek nie będę likwidować.

Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek.


Dyrektor szpitala: nie zamierzam wypełniać rozporządzenia

o normach, póki ktoś nie zacznie z tego powodu wyciągać

konsekwencji.... Brakuje mi 106 pielęgniarek

a łóżek nie będę likwidować.

Od 1 stycznia obowiązują nowe normy dotyczące liczby pielęgniarek przypadających na liczbę szpitalnych łóżek. Jaki wpływ zmiany będą miały na fukncjonowanie Szpitala Powiatowego w Radomsku?

Od 1 stycznia obowiązują nowe normy dotyczące liczby pielęgniarek na poszczególnych oddziałach. Pielęgniarki się cieszą, a dyrektorzy liczą łóżka, które należałoby zlikwidować. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia na oddziałach zachowawczych (niezabiegowych) 0,6 pielęgniarki ma "przypadać" na jedno łóżko, a na oddziałach zabiegowych – 0,7. Wyższe normy obowiązywać będą na oddziałach dziecięcych. Na niezabiegowych – to 0,8 pielęgniarki na łóżko, a zabiegowych 0,9 pielęgniarki. Likwidacja łóżek jest problemem dla pracodawców, bo od ich liczby uzależnione są kontrakty z NFZ i dlatego to oni najbardziej są przeciwni normom.

Biorąc pod uwagę normy zapisane w rozporządzeniu, w Szpitalu Powiatowym w Radomsku brakuje aż... 106 etatów personelu (etatów jest obecnie około 340). Jak mówi dyrektor Piotrk Kagankiewicz, zatrudnienie takiej liczby pielęgniarek jest fizycznie niemożliwe m. in. z powodu braku personelu na rynku pracy. Dyrektor zapewnia, że póki co nie ma też zamiaru z powodu nowych regulacji zmniejszać liczby szpitalnych łóżek. Obecnie jest ich 480.

- Zgodnie z nowym rozporządzeniem powinienem zlikwodować 95 łóżek, ale tego nie zrobię. Wiem, że w ten sposób nie stosuję się do nowych zasad, ale w mojej ocenie w przypadku naszego szpitala zastosowanie się do nich jest niemożliwe - mówi Piotr Kagankiewicz. - Co będzie dalej? Nie wiem, ale nie zamierzam wypełniać rozporządzenia, póki ktoś nie zacznie z tego powodu wyciągać konsekwencji...

źródło informacji: radomsko.naszemiasto.pl

Czytaj cały artykuł prasowy: W Szpitalu Powiatowym w Radomsku albo dodatkowych 106 etatów, albo likwidacja 95 łóżek?

źródło: radomsko.naszemiasto.pl


Przeczytaj także:

Szefowa pań w czepkach: "pielęgniarki nie są przypisane do
oddziałów. Ogólnie szpitale zatrudniają pielęgniarkę na szpital.
Jest więc możliwość przesuwania pomiędzy oddziałami".

Posłuchaj audycji radiowej:

Jest sprawa: normy zatrudnienia pielęgniarek

W szpitalach likwidują łóżka, by sprostać nowych normom zatrudnienia pielęgniarek. Ale czy rachunki matematyczne sprawią, że w placówkach personel medyczny będzie bardziej liczny? Czy możemy być spokojni, że w przyszłości nie zabraknie pielęgniarek?

W audycji „Jest sprawa” gośćmi byli Jarosław Rosłon – dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Krystyna Ptok – Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Posłuchaj o czym opowiada pani Ptok szefowa związku pielęgniarek - słuchaj tutaj


Krótki filmik o nowych normach zatrudnienia pielęgniarek


Widzimisię dyrektora będzie decydowało

o przyznaniu pielęgniarce urlopu szkoleniowego.

O urlopie szkoleniowym na bieżąco piszemy w aktualnościach w dziale - Urlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych.

Okazuje się, że urlop nie będzie przysługiwał na wszystkie szkolenia:

Na jakie szkolenia pielęgniarce nie będzie przysługiwał urlop szkoleniowy?

Tylko na nieliczne:

Urlop szkoleniowy pielęgniarek nie na: kursy i specjalizacje! No to na co? Ministerstwo wyjaśnia...

Kto będzie decydował o przyznaniu urlopu?

Kto będzie decydował, że szkolenie pielęgniarki w ramach urlopu szkoleniowego jest zgodne "z zakresem obowiązków wykonywanych na danym stanowisku pracy".

Teraz czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy o urlopie szkoleniowym dla pielęgniarek, że:

Szkolenia muszą być "zgodne z zakresem obowiązków wykonywanych przez pielęgniarkę i położną na danym stanowisku pracy".

Natomiast ustawa przyznaje "Uprawnienie kierownika podmiotu leczniczego do udzielenia urlopu szkoleniowego pielęgniarkom lub położnym zgodnie z potrzebami, przy uwzględnieniu obowiązków wykonywanych na danym stanowisku pracy".

źródło: uzasadnienie do ustawy o urlopie szkoleniowym pielęgniarek

Mariusz Mielcarek  


Aktualności według działów - Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek.

Sukces wprowadzenia nowych norm zatrudnienia pielęgniarek. Konferencja wojewody: zlikwidowano 339 łóżek.

Dyrektor: w związku z nowymi normami zatrudnienia będą w naszym szpitalu "przeniesienia pielęgniarek między oddziałami".

Zatrudnienie dodatkowo 40 pielęgniarek (aby spełnić nowe normy zatrudnienia) kosztowałoby szpital 6 mln rocznie.

Nasza dyrekcja zmniejszyła liczbę pielęgniarek na zmianie. Gdy wspomniono o nowych normach to powiedzieli, że zobaczą co powie kontrola!

Nowe normy. Pielęgniarka: Jak ma być lżej, skoro na 3 pielęgniarki pracujące na odcinku przypada 5-6 lekarzy zlecających.

 

Komentarze użytkowników

#1  2019.01.08 17:56:40 ~Nikt

Ja rozumiem tego dyrektora.bo to nie on bedzie pracowsl za te 109 pielegniarek.beda orac te co oraly do tej pory.i beda dziekowac za ta ze maja prace.i to jest dramat.kto kieruje szpitalami?

#2  2019.01.08 18:44:33 ~piel

A czy zamierza placic w/g rozporzadzenia , uwzgledniac wyksztalcenie

#3  2019.01.08 19:45:25 ~Plg

Dlaczego plg mają zapieprzać za 4.Przyzwyczajenie.Już nie długp pociągną ,te które zostały.Zmuszone będą same uciekać żeby troszkę podźyć.W ten sposób ani młodych,ani starszych nie zatrzymacie.Poczekajcie jeszcze miesiąc.

#4  2019.01.08 19:58:58 ~Pig

Pan dyrektor niech sam pracuje.

#5  2019.01.08 20:00:05 ~do3

Pielęgniarki zniosą wszystko,każde upodlenie,tak jest od lat i zmienia się tylko na gorsze.

#6  2019.01.08 20:12:14 ~Iwona C

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o uzupełnienie poniższej ankiety. Ankieta jest anonimowa i całkowicie dobrowolna. Zostanie ona użyta do celów naukowych. https://docs.google.com/forms/d/1n27OAjhodZ9-GeVOjPRAiRgIRPDOYmHghFX45Q4lhsI/viewform? edit_requested=true

#7  2019.01.08 22:22:21 ~Rebeka

A ja myślę,ż z tych co pracują to powinien zwolnić przynajmniej połowę i wtedy poczekać na kontrolę. Ciekawe jakie jest motto tego szpitala? Profesjonalizm? Sumienność?

#8  2019.01.09 06:03:40 ~do 7

Nieoficjalne motto wszystkich-wynik finansowy.

#9  2019.01.09 20:34:23 ~greg

Pan dyrektor wymięknie jeśli będzie zgłoszona jakakokwiek sprawa o błąd czy zaniedbanie.To pierwsze co sprawdza po dokumentacji kontrola.Inna sprawa to, liczenie pielęgniarek na łóżka to czysta głupota. Bo niestety puste 10 łóżek a piguła musi być. Pomijam fakt wykonywania wielu czynności pielęgnacyjnych przez bliskich.

#10  2019.01.10 02:30:28 ~do greg

Jeśli są puste łóżka to jest dziwna polityka i strata dla szpitala. Pielęgniarek na 1 pacjenta mamy mało jesteśmy na szarym końcu w UE. Włączanie rodziny do opieki jest także zadaniem pielęgniarki bo ma za zadanie pokazać i przeszkolić żeby w domu umieli się zająć. Bo większość pacjentów popada w tzw syndrom łóżka szpitalnego. Mimo siły i własnych możliwości chcą żeby pielęgniarka zajmowała się nimi jak niemowlakiem. Wszystko rób wokół niego.

#11  2019.01.10 10:54:30 ~do#10

Pozabijacie się o własne nogi.Nie zajmujecie się pacjentami.Robi to rodzina.Zwłaszcza na oddziałach dziecięcych.

Dodaj komentarz