Jakość w trosce o bezpieczeństwo – bezpieczne i pielęgnujące zniszczone dłonie rękawiczki nitrylowe…

2 min czytania
Aktualności

Rękawiczki nitrylowe – bezpieczne i pielęgnujące zniszczone dłonie

Żadne rękawiczki nie zastąpią regularnej dezynfekcji rąk. Jednak poza myciem ważna jest również pielęgnacja dłoni każdego dnia. Codzienna praca w rękawiczkach wysusza i niszczy skórę dłoni. Najlepszą opcją byłoby, gdyby po każdej zmianie rękawiczek, umyciu i dezynfekcji można by zastosować odpowiednią pielęgnację dłoni i dopiero zabierać się do dalszej pracy. Niestety w praktyce nie zawsze jest to możliwe. Pielęgnacja także służy bezpieczeństwu. Uszkodzona skóra – czyli wysuszona, podrażniona, łuszcząca, zmacerowana – może doprowadzić do różnych chorób skórnych. Doświadcza tego duża liczba opiekunów medycznych i pielęgniarek. Na zniszczonej skórze występuje też większa kolonizacja drobnoustrojów, co może stwarzać duże zagrożenie w środowisku szpitalnym. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest używanie rękawiczek nitrylowych, które nie powodują alergii, jak to się zdarza w przypadku rękawic lateksowych. W dodatku mogą wewnątrz zawierać warstwę ochronną z aloesem, witaminą E lub jedwabiem.

Rękawice nitrylowe bez lateksu

Rękawice nitrylowe okazały się przełomowym rozwiązaniem ze względu na to, że nie zawierają lateksu, Rękawiczki stworzone z nitrylu – syntetycznej mieszanki związków chemicznych obojętnych dla skóry człowieka. Nie wywołują żadnych alergii skórnych i uczuleń, chronią przed mikroorganizmami, bakteriami i wirusami, zwiększają bezpieczeństwo personelu medycznego oraz pacjentów przy wykonywaniu podstawowych czynności medycznych. Rękawice nitrylowe nie zawierają chloru, protein lateksowych oraz żadnych akceleratorów, są najlepszą alternatywą dla rękawic lateksowych. Rękawice diagnostyczne powinno się przechowywać w chłodnym, suchym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
 

Rękawiczki nie tylko dla medycyny

Tego typu rękawiczki są łatwiejsze w zakładaniu – co także jest ogromnym plusem, gdy liczy się każda sekunda przy pacjencie. Nie zaburzają czucia, co jest ważne przy wykonywaniu czynności wymagających większej precyzji, a przy tym zachowują wysoką wytrzymałość materiałową i są odporne na uszkodzenia. Popularne dzisiaj rękawiczki nitrylowe znajdują zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w kosmetyce, fryzjerstwie, wśród tatuażystów oraz w gastronomii.
 

Zastosowanie rękawic nitrylowych

Dużą popularność zyskały w ostatnim czasie rękawice nitrylowe z wewnętrzną powłoką z serycyną, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo przy wykonywaniu czynności medycznych. Stosowanie rękawic nitrylowych z serycyną znacząco zmniejszyło ilość zakażeń w szpitalach. Wykazują również działanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe oraz ochronę przed promieniowaniem UV, co w dużym stopniu zwiększyło możliwy zakres zastosowania rękawic nitrylowych. Personel medyczny dbają o swoich podopiecznych, siebie samych, a także nasze rodziny. Aby nie przenosić drobnoustrojów ich na własnych rękach należy pamiętać o myciu i dezynfekcji oraz korzystaniu z odpowiednich rękawiczek. Nasze dłonie będą nie tylko zdrowe, ale i piękne!


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8171 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent 113 kg, zarzuca pielęgniarce w sądzie, że nie podniosła go niezwłocznie z podłogi.

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku napisano: (…)…
Komentarze