MZ o pielęgniarkach. Profity dla absolwentów szkół pielęgniarskich.


MZ O PIELĘGNIARKACH.

PROFITY DLA ABSOLWENTÓW SZKÓŁ PIELĘGNIARSKICH.

Pielęgniarskie kompetencje zamawiane – III edycja (tzw. Program 800+, Program stypendialny) - projekt realizowany od 2018 r., nabór wniosków zakończył się 31 lipca 2018 r. Alokacja na konkurs – 90 000 000 zł, w tym planowana kwota na stypendia motywacyjne w wysokości 15 041 600 zł oraz planowana kwota na stypendia dla absolwentów w wysokości 23 280 000 zł. Do realizacji wybrano 28 projektów.

III edycja konkursu zakłada, oprócz realizacji programów rozwojowych dla uczelni uczestniczących w procesie kształcenia pielęgniarek i/lub położnych ukierunkowanych na zwiększenie liczby absolwentów ww. kierunków, także realizację systemu kształcenia podyplomowego w ramach programu rozwoju absolwenta dostosowując kompetencje i umiejętności pielęgniarek i położnych zakresie potrzeb epidemiologicznych i demograficznych. W ramach tego konkursu studenci od II roku kształcenia otrzymają stypendia motywacyjne w wysokości 800,00 zł.

Ponadto projekt przewiduje finansowanie ponadprogramowych praktyk zawodowych oraz dofinansowanie wynagrodzenia opiekunów grup. Po ukończeniu kształcenia absolwenci będą otrzymywać stypendium szkoleniowe na czas trwania cyklu szkoleń zawodowych (wartość stypendium może wynieść max. 1000 PLN brutto, wypłacane co miesiąc przez okres 24 miesięcy pod warunkiem, że absolwent pielęgniarstwa lub/i położnictwa zatrudniony jest na cały etat w podmiocie leczniczym na terenie Polski). W aktualnej edycji konkursu będzie wspierany okres pracy pielęgniarek po zakończeniu kształcenia.
 

źródło: powyższy tekst to fragment odpowiedzi na interpelację poselską, której udzieliła wiceminister zdrowia pani Józefa Szczurek-Żelazko w dniu 12 lutego 2019 roku

Zobacz także:

Zobacz także poprzednie odcinki pielęgniarskiego vloga

 

Komentarze użytkowników

#1  2019.02.20 13:08:25 ~000

Czy od kwietnia jest nowy wykaz zembalowego?

#2  2019.02.21 05:30:36 ~Lilith

Super. Tylko dlaczego stypendium dostały studentki 2 roku a 3 już pominięto? Nie wiem czy wszędzie, ale tak jest np w Nysie. I gdzie tu motywacja i sprawiedliwość.

#3  2019.02.21 09:05:42 ~K123

Lilith nie tylko w Nysie. W WSM to samo, w projektem nie jest objęty III rok

#4  2019.02.21 09:07:32 ~Anna

To jest wszystko chore nie trzeba było likwidować średnich. szkół medycznych to dziś nie byłoby problemu z pielegniarkami a dzis dziura kształcenie słabe praktyki mało wiedza słaba panie przychodzą do pracy i są w szoku co muszą robić

#5  2019.02.21 09:37:46 ~Anna

Dadzą 800 dadzą 1000 a co z tymi co już pracują pieniądze się skończą i pozostanie szata rzeczywistość dac wszystkim zarobić u mnie w szpitalu na rękę za miesiąc dostaję mniej n9z lekarz za dyżur 1

#6  2019.02.21 09:45:47 ~Piguła

Moje 3 pechy: 1Urodziłam się Polką 2 Zostałam pielęgniarką 3 Mam 917 zł EMERYTURY

#7  2019.02.21 09:48:10 ~Xxx

Na jakie kształcenie 1000 skoro kursy są po 2 tyg no i te po 2 3 dni też a urlop s,koleniowy trwa 6 dni paranoja na specjalizację 2 lata trwająca czy kurs kwalifikacyjny to mało ile jest samych praktyk które muszą się odbyć w ciągu tygodnia wystarczy wziąć do ręki plan szkolenia którego ani Szumowski i Żelazko chyba nigdy nie miało w reku

#8  2019.02.21 10:53:52 ~Do Anna

Nie zgadzam się. Wiedza po studiach mają dużo wiekszą i aktualną brak im praktyki ale ta nabywa się w pracy.

#9  2019.02.21 10:56:27 ~Do Anna

Droga Pani w obecnych czasach nikt do szkoły średniej pielegniarskiej nie pójdzie nie ma szans.każdy wybierze studia.wiecej możliwości. Nie tylko pielęgniarstwo. .

#10  2019.02.21 10:59:17 ~111111

To jest nieporozumienie.to chodzień o 1 tys.brutto za rok ze będą pracować w zawodzie i podnosić kwalifikacje i płacone będzie przez 24 mies.co jest głupota bo potem wyjadą

#11  2019.02.21 11:00:39 ~Do 4

Pani Anno Zlikwidowano szkoły średnie bo nie było chętnych do nich.nie ma już o czym mówić. .

#12  2019.02.21 11:06:08 ~Plg po SM

Nie pozwólcie żeby wróciły średnie szkoły .Wtedy to już całkowity amen tego zawodu.Zgnoją ten zawód całkowicie.

#13  2019.02.21 11:17:40 ~do 12

Taka prawda. Ale młodzi nie są naiwni.nikt nie pójdzie do SM i LM

#14  2019.02.21 11:20:38 ~Do Anna

Dlaczego pielegniarki są tak wredne dla siebie? Jak przy chodzi zielony lekarz rezydent.nic nie wie.po studiach o wszystko pyta to spoko.ja przychodzi pielegniarka po studiach to by ją zabiły inne.każdy zaczynał i się uczył. Często pielegniarki wprowadzaly i uczą lekarzy.to dlaczego nie mogą innej nowej pielegniarki? ?

#15  2019.02.21 11:33:35 ~Plg

Po każdej szkole,czy średniej ,czy studiach praktykę nabywa się w pracy.Szkoły to minimum.

#16  2019.02.21 11:40:26 ~Plg do Ann

Jestem plg. z 30 letnim stażem.Na oddziale mam 8 młodych koleżanek i 1 kolegę.Super młodzi,pracowici ludzie.Nie ma między nami żadnych nieporozumień.To co pisze się na tym portalu to są wyjątki.Nawet jeśli młodzi wprowadzają jakieś zmiany mają na to 100 %poparcie.Nie oszukujmy się ,jeżeli chodzi o komputery my stare będziemy troszkę w tyle.

#17  2019.02.21 13:52:21 ~Tomek

Zawsze ktoś traci lub nic nie zyska jak ktoś inny zyskuje nie nażekać.

#18  2019.02.21 14:31:39 ~Plg do 17

Dopisałabym popierać i walczyć o swoje.

#19  2019.02.21 14:59:19 ~Agnieszka

Od zawsze chciałam być pielęgniarką. Jednak moja mama również pielegniarka zabroniła mi tego zaraz po podstawówce. Po liceum już nie miałam takiej możliwości, bo studium pielęgniarskie zlikwidowali. Skończyłam studia zaoczne po których wyjechałam zagranicę. Obecnie kończę trzyletnią szkołę dla pielęgniarek geriatrycznych w Niemczech. Od samego początku mamy płacone przez pracodawcę wynagrodzenie. Nie ważne czy to jest blok praktyk, czy teorii. Podoba y się taki podejście. Wszyscy są traktowani równo.

#20  2019.02.21 20:14:40 ~Pielęgniar

To teraz studentki będą miały więcej od emerytek. Płacić za naukę, a co z innymi zawodami, a gdzie powołanie. Dopiero w pracy okaże się czy dana osoba się nadaje. Tego nie zrobi bo się brzydki itp

#21  2019.02.22 11:24:58 ~Hmmmmm

Moim zdaniem to jest po to aby kto w ogóle jeszcze z młodych ch ciał pracować w zawodzie po studiach.

#22  2019.02.22 12:53:17 ~Piel.

I po co znowu te podziały i płacenie młodym dla zachęty a starsze to co śmieci? Nie dzielcie się i szanujcie się bo skłóconymi łatwiej rządzić. Bierzecie przykład z lekarzy pomagają sobie, szanują się a jak walczą to razem całą grupą zawodową. Mam wrażenie, że niektóre pielegniarki wyssały zawiść z mlekiem matki. A jeśli chodzi o te nowe wskaźniki płacowe to są bardzo niesprawiedliwe.Pielęgniarki po promocji zdrowia czy po licencjacie nadal są w najniźszej grupie.

#23  2019.02.22 14:17:16 ~Iwona C

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o uzupełnienie poniższej ankiety. Ankieta jest anonimowa i całkowicie dobrowolna. Zostanie ona użyta do celów naukowych. https://docs.google.com/forms/d/1n27OAjhodZ9-GeVOjPRAiRgIRPDOYmHghFX45Q4lhsI/viewform? edit_requested=true

#24  2019.02.22 21:58:24 ~a_

Do @ 23 Iwona C przestań wklejać w kółko to samo. Wystarczy.

#25  2019.02.22 23:52:17 ~do 24

Przestań być złośliwa/y. To jest właśnie pielęgniarstwo XXI wieku opierające się na badaniach naukowych, jeżeli nie chcesz brać w nich udziału - nie bierz. Ja ankietę uzupełniłam. Pozdrawiam: pielęgniarka 34 lata w zawodzie.

#26  2019.02.23 11:03:15 ~a_

Gdzie tu widzisz złośliwość? Pod każdym postem wklejone to samo-ile razy można?

#27  2019.02.23 13:34:00 ~do#25

Co to jest pielęgniarstwo?

#28  2019.02.25 22:42:05 ~do 27

Odwieczne pytanie. Kto pyta? Odpowiedż będzie zapewne człowiek. Ale ja się pytam, czy osoba postronna, czy mająca związek z ochroną zdrowia?

#29  2019.02.27 13:44:47 ~do 26

Popieram a do 25 taa.teorie pielęgniarstwa to akurat najlepiej wychodzi w polskim pielęgniarstwie!