Pismo - Od pielęgniarek wykonywanie iniekcji przejmie asystent medyczny!

Wykonywanie iniekcji.


Odcinek 8 Pielęgniarskiego vloga,

który został wyemitowany w dniu 12 marca

nagrywaliśmy w szpitalnej szatni...


Zobacz poprzednie odcinki pielęgniarskiego vloga


PISMO DO MZ - OD PIELĘGNIAREK WYKONYWANIE INIEKCJI

PRZEJMIE ASYSTENT MEDYCZNY!   

Zobacz także: Pielęgniarka - miesięcznik branżowy - prorządowy związek pielęgniarek.

Zobacz także: Pielęgniarki - miesięcznik branżowy - wydanie marzec 2019.

Zobacz także: Dramat! Prawda o pielęgniarkach i pielęgniarstwie. A oni? Piszą ustawę...

W dniu 12 marca informowaliśmy na portalu, że jedna ze szkół wyższych wystąpiła o zgodę na prowadzenie kształcenia na kierunku: asystent medyczny.

Szkoła informuje, że "utworzenie nowego zawodu asystenta medycznego jest więc odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Osoba zatrudniona na tym stanowisku nie musiałaby legitymować się wyższym wykształceniem. Wystarczyłoby ukończenie szkoły średniej o odpowiednim profilu. Do podstawowych obowiązków tej grupy pracowników należałby m.in. czynności związane z obsługą pacjentów i wsparciem lekarzy. Asystenci medyczni będą mogli zajmować się zarówno sprawami administracyjnymi, jak i przygotowaniem pacjentów do zabiegów. Warto podkreślić, że pomysł wpisuje się w  opublikowaną w zeszłym roku „Strategię na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce", w której ministerialny zespół stwierdza, że przy rosnących kompetencjach i obowiązkach pielęgniarek w prostszych czynnościach pielęgnacyjnych mógłby je zastępować mniej wykwalifikowany personel".

W materiale wideo dotyczącym powyższej informacji pada stwierdzenie, że "od pielęgniarek wykonywanie iniekcji przejmie asystent medyczny"! Zobacz wideo i artykuł w tej sprawie.

Natomiast redakcja portalu pielęgniarek i położnych zwróciła się w dniu 13 marca z pytaniem do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek-Żelazko o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie.


Gazeta i Ogólnopolski Portal                                                                        13 marca 2019 roku
Pielęgniarek i Położnych
pielegniarki.info.pl 
[email protected] 
                                                                                                   Pani
                                                                                                   Józefa Szczurek-Żelazko 
                                                                                                   Sekretarz Stanu 
                                                                                                   Ministerstwo Zdrowia

W związku z informacją medialną (link: podany w załączniku) podaną przez Zespół Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej – Curie w Tarnowskich Górach,  który zwrócił się z wnioskiem do Ministra Zdrowia, a także Ministra Edukacji Narodowej o poparcie inicjatywy utworzenia nowego zawodu asystenta medycznego, proszę o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie. 

Czytaj dalej poniżej...


Zobacz także: Pielęgniarka - miesięcznik branżowy - prorządowy związek pielęgniarek.


W powyższej informacji pada stwierdzenie:

"Młodzież byłaby przygotowana do obsługi sekretariatu, pacjentów, rejestracji, czyli taka część rejestracji medycznej. Planujemy tam opiekuńczą część, ale też wykonywanie iniekcji, czyli takie pewne czynności od pielęgniarki, były by przejęte". 

W związku z powyższym proszę o zajęcie stanowiska w przedmiocie przyznania  asystentom medycznym kompetencji w zakresie „wykonywania iniekcji”.

                                                                                  Mariusz Mielcarek
                                                                                  Redaktor Naczelny 
                                                                                  Gazety i Ogólnopolskiego Portalu 
                                                                                  pielegniarki.info.pl 


Załącznik: https://www.youtube.com/watch?v=2GW6Gc4fM8s&t=8s


Zobacz także:


Komentarze użytkowników

#1  2019.03.13 16:41:43 ~Piel.

Chory pomysł

#2  2019.03.13 18:27:56 ~piel

Asystent medyczny? A kto miałby być tym asystentem? Może w końcu ktoś wpadnie na to że bardziej teraz potrzeba opiekunek medycznych które zajmowałyby się całkowitą pielęgnacją pacjenta bez udziału pielęgniarek? Pomiary ciśnienia,temperatury też powinien wykonywać opiekun medyczny.Wtedy asystent medyczny to osoba pomagająca lekarzom.Nie iniekcje powinny być w jego profesji a przygotowanie do badań,pobieranie materiału do badań w tym krwi,i całościowa opieka i łącznik między lekarzem a rodziną pacjenta.

#3  2019.03.13 18:30:52 ~aga

Przejęcie iniekcji? a kto będzie ratował pacjenta gdy wystąpią ,objawy uboczne'' po iniekcji lekarz czy pielęgniarka?

#4  2019.03.13 19:36:38 ~do #3

Tyś się nauczył, to dlaczego One mają się nie nauczyć?

#5  2019.03.13 19:39:27 ~dypl piel

Ustawodawca swoje, a szkolnictwo i Redakcja swoje?

#6  2019.03.13 23:15:54 ~Marta

Jeżeli podejmą pracę opiekunek medycznych np. jak w UK czy w Niemczech, to jest to dobry pomysł. Całkowicie zajęcie się pielęgnacją, zmierzeniem ciśnienia, glukozy- to super pomysł, ale nie podawaniem leków droga żylna, bądź domiesniowa czy podskorna. To już nie jest takie proste.

#7  2019.03.13 23:28:15 ~#

S.syny szukają oszczędności. Zastrzyki zrobią opiekunki a pampersy pielęgniarki no bo nikt inny tak dobrze dupy nie wymyje .##

#8  2019.03.13 23:42:39 ~ja

Powiedziałam, że pielegniarstwo to najgorszy zawód a pacjentka : " szczerze mówiąc to prawda ,leżę tutaj ( wewnetrzny) kolejny raz i widzę.Leżących musicie karmić, myć i podnosić a chodzacych ciagle szukać bo gdzieś wychodzą.I cały czas chodzicie".

#9  2019.03.14 00:26:03 ~#9

To szkolnictwo szuka pieniedzy i wymysla nowe twory,jakies dziwne zawody.Szpitale i przychodnie potrzebuja konkretnych profesjonalistow,nikt nie bedzie tworzyl etatow dla takiego tworu jak asystent medyczny co sekretariat poprowadzi i zastrzyk zrobi,az zaczynam sie bac o wlasne zycie.Przypomina mi to ksztalcenie znachorow.

#10  2019.03.14 01:03:57 ~Piel

Asystent medyczny NIE! gdybym była pacjentka .Nie pozwolę zeby mi ktoś taki podawał leki .iniekcje.bo chciałabym przeżyć.chory kraj.opiekunów wyszkolic żeby nas odciążyć w pracy pielegnacyjnej.A iniekcje zostawcie pielegniarkom.

#11  2019.03.14 06:12:11 ~Julia

Bardzo dobry pomysł.reakcja na braki kadrowe pielęgniarek.Brawo! a Panie Pielęgniarki zamiast się czuć urażone powinne się cieszyć bo przecież są bardzo przepracowane.i bez obawy- nikt nie chce Was ominąć-

#12  2019.03.14 06:25:51 ~Do #11

Racja te lenie pielęgniarki zaczynają się bać, że przestaną zarabiać po 6000zl za siedzenie i picie kawy. Myślą, że tylko one chcą zarabiać, ale jak inni mają zarabiać np. Nauczyciele itp.jak trzeba zapłacić kokosy leniwej pielęgniarce. Brawo, że rośnie im konkurencja.

#13  2019.03.14 06:59:08 ~Gosiak

Jestem za zawodem asystenta albo poprostu doszkolic opiekunów medyczny to też mądrzy ludzie poradzą sobie a co do pielegniarek i tak nas do wszystkiego wykorzystują i z D.mi siedzą i tylko o.kasie gadają maja gdzieś chorych. Popieram ten zawód

#14  2019.03.14 07:53:13 ~a_

Myślę, że to są różne kombinacje: dupa się pali rządzącym od MZ po starostów i stąd te pomysły. A to asystent, a to opiekun i tak w nieskończoność, co się komuś z rządzących przyśni, z tym wyskakują;d Jak nie wiadomo co co chodzi, to chodzi o pieniądze. Opiekun jak yeti: wszyscy słyszeli,nikt nie widział. Sama organizacja pracy asystenta? Nie widzę tego. I teraz dochodzimy do sedna czyli pieniędzy: niewiele osób za minimalną pensję zdecyduje się na orkę. Zdania które padają na tym portalu, że nie tylko pielęgniarki pracują, że wiele osób pracuje za mniejsze pieniądze, że chodzi nam tylko o kasę itp. Odpowiadam: walczcie o swoje i nie czekajcie aż pielęgniarki wywalczą coś dla was. Po drugie: jeżeli pracujecie za mniejsze pieniądze, co w tym problem? Zacytuję, co nam piszą w postach inni: zmieńcie pracę. I teraz tym, którzy piszą , że chodzi nam tylko o kasę. Tak, ponieważ wykonujemy ciężką i odpowiedzialną pracę i musi mieć to przełożenie na nasze pensje. I jeszcze jedno: jeżeli aż tak dużo zarabiamy, piejmy hektolitry kawy i wcinamy ciasteczka, to zapraszam do pracy na oddział. Chętnie się podzielimy. A teraz wypad trolle ;d

#15  2019.03.14 08:45:56 ~ja do 12

Spadaj trolu z tego Portalu na drzewa liście pompować! Do roboty trolu!

#16  2019.03.14 08:50:49 ~piel

Ale jaja;)

#17  2019.03.14 12:28:18 ~DO 12

Nie rozumiem jak można pisać takie rzeczy. Moja pierwsza stawka na umowie 3 LATA TEMU WYNOSIŁA 2TYŚ ZŁ BRUTTO. Coś jeszcze? 6 tyś. chyba w innym wcieleniu

#18  2019.03.14 13:50:50 ~Stara plg

Do 12.Przejmij moje iniekcje i mnie nie strasz! Będę szła do pracy spokojniejsza bez nerwusi.Jak trafi się tobie zespół lub wstrząs ,to będziesz martwił się o podkłucie i wiele czynności ,które czekają w tym stanie.No i zanim pojawi się lekarz musisz sam zadecydować o wszystkim.Czekając na fachowca wyślesz poszkodowanego tam skąd nie ma powrotu.Twoje myślenie świadczy o tym ,że jesteś bezmózgowcem.Powtarzam jeszcze raz,nie ośmieszaj się!

#19  2019.03.14 13:59:44 ~Plg do 12

Ja Ci nie żałuję ,przyjdź i zarób te 6 tysięcy,nawet 8.Powodzenia.Czemu nie? Zarobisz ,jak będziesz rekordzistą ,za 400 godzin.

#20  2019.03.14 14:04:38 ~Plg

Ale rozpacz! Zabiorą nam zastrzyczki! Huraaaaaaa! Boże, już umieram ze strachu.

#21  2019.03.14 14:18:39 ~a_

Trzeba czytać ze zrozumieniem i tyle. Wpadają tu trolle tylko po to, by dokopać pielęgniarkom i zainkasować 1,5 -2 zł. Zamiast komentarza krótkie: WYPAD! Nic nam nie zabiorą, nie widzę tego od strony organizacyjnej i personalnej, a pracuję długo, oj długo. Jak zwykle w 'tym piękna kraja" zamiast rozwiązywać problemy, to gasi się pożar. A d*py się palą rządzącym, od MZ począwszy na starostach kończąc.

#22  2019.03.14 15:34:32 ~on

Nic się nikomu nie pali asystent medyczny nowy zawód a stary na zachodzie.Mgr pielęgniarstwa jak najbardziej się nadaje do tej roli no przecież te 5 tys. za coś trzeba dać plus papiery, komputery tzw. czysta robota a reszta robole różnej maści będą. Proste jak drut a wy szaty rwiecie tu. A I promocja zawodu jak trzeba i pozamiatane. I co nadal kłótnie będą?

#23  2019.03.14 16:54:55 ~Karolina

Nie gadaj ie że zarabiamy po 6tys zł bo to pomylone. Ja pracuje 10 lat i dostaje 2400zl przelewem i nie wiem na co to wydać. Więc denerwuje mnie jak ktoś kto nie pracuje w tym zawodzie pisze mi ile zarabiam. Zajmij ie się sobą. A co do siedzenia to nie wrzucamy wszystkich do jednego worka bo to nie sprawiedliwe. A szkolić niech szKola kogo chcą byle by szybciej było i sprawniej w czasie pracy.

#24  2019.03.14 17:58:53 ~Piel.

Do 23 nikogo nie muszą już szkolić bo do czystej pracy już mają wykształconych mgr do zastrzyków i do ogarnięcia papierów, recept. Tak jest stopniowane pielęgniarstwo na zachodzie. I to jest przed nami 22 dobrze pisze.

#25  2019.03.14 18:41:39 ~a_

Darujcie sobie porównania jak to jest na zachodzie. " Nie idźcie tą drogą" , że tak zacytuję klasyka. Porównując- obnażacie do cna naszą szpitalną rzeczywistość. Bardzo słabo wypadamy pod każdym względem. Nasze szpitale jawią się raczej jako przytułki, no może nie wszystkie, ale jednak zdecydowana większość. Smutne i prawdziwe.

#26  2019.03.14 19:19:31 ~Wer

Asystent niech zajmuje się opieką i pielęgnacją a iniekcje nich zostawi .

#27  2019.03.14 20:07:14 ~r

Oj tam oj tam. Pielęgniarka? a cóż to za zawód? co to za praca? Przecież każdy może ją wykonywać. Pierwsza lepsza osoba z ulicy może tę pracę siedzącą, przy filiżance kawy i czekoladkach wykonać za te 6000 zł. Tyle że za 2 miesiące tego siedzenia. Od tego siedzenia Panie pielęgniarki mają z każdego dyżuru przechodzone 8-10 a nawet więcej km. Proponuję do tej pracy zorganizować łapankę na ulicy. Za te pieniądze i to siedzenie chętnych nie będzie brakować. Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki. Jesteście wielkie.

#28  2019.03.15 00:57:06 ~do#27

Przy takim komentarzu to aż strach pomyśleć co Ty wypisujesz o lekarzach.

#29  2019.03.15 06:43:41 ~Go

Do 28 - naprawdę nie łapiesz ironii w komentarzu nr 27?

#30  2019.03.15 07:21:09 ~Kati

Pracuję w biurze i uważam że zawód pielęgniarki to cholernie ciężka i odpowiedzialna praca bez porównania z pracą nauczyciela. Pozdrawiam wszystkie wspaniałe kobiety które wybrały zawód pielęgniarki.

#31  2019.03.15 11:42:36 ~piel

Dziekujemy za ten komentarz

#32  2019.03.15 14:17:56 ~on

Do 25 myślenie nie kosztuje. Podział obowiązków jest celowy. Jednej/mu mgr na dyżurze zapłacą za zastrzyki a nie kilku magistrom na zmianie. Pozostali: licencjaty, LM, opiekunowie do innej gorszej roboty za mniej i to nie jest porównywanie z zachodem tylko zachód już dawno wyliczył że to się opłaca. W Niemczech zastrzyki wykonuje asystent mmedyczny (po studiach) plus dokumentacja.Pozostałe pielęgniarki leki doustne plus dokumentacja plus pielęgnacja wspólnie z opiekunami.

#33  2019.03.15 15:52:03 ~Piel.

Asystent medyczny to nie to samo co opiekun medyczny czy asystent pielegniarski i raczej to pierwsze określenie obowiązuje W wielu krajach pielęgniarstwo jest stopniowane i to się właśnie poczęło - pocznie i u nas. I od rodzaju obowiązków wg określonych kwalifikacji są określone pieniądze.A to jest oszczędność.

#34  2019.03.15 16:57:48 ~Piel.

Do 33 prawda tak będzie

#35  2019.03.15 17:25:43 ~do#33

Oczywiście, ale po1935 r.do czasów obecnych, państwo nadaje tytuł pielegniarki osobie, która spełniała kryteria ustawy,a ta z kolei definiuje praktykę pielęgniarską jako tą, której nikt nie może wykonywać bez ustawowej zgody państwa ( taki sam zapis jest jak w ustawodawstwie opisującym zawód lekarza) w domu czy w placówce służby zdrowia. W tym samym akcie prawnym umieszczony jest opis szkoły pielęgniarstwa, która nadając tytuł pielęgniarki informuje, że przygotowała zgodnie z wolą Ustawodawcy. Czy nie jest to ograniczenie w dowolności koncepcji?

#36  2019.03.15 21:17:56 ~111

Dajcie pieniadze a pielegniarki sie znajda bez reklam mlode dziewczyny chca kase 5 - 6 tys netto

#37  2019.03.15 21:24:50 ~do 35

Proszę zmienić portal. My pielęgniarki wiemy , co jest zapisane w Ustawie z 2011 r. Archaizmy do pracy historycznej. Tych wpisów mamy dość. Od teraz je pomijam.

#38  2019.03.15 22:49:48 ~do#37

Tekst składa się nie tylko z cyfer ale i liter.

#39  2019.03.15 23:05:25 ~do 38

Czyżby literówka? Czy co innego?

#40  2019.03.16 07:21:24 ~do #39

Regionalizm.