Pismo – Od pielęgniarek wykonywanie iniekcji przejmie asystent medyczny!

3 min czytania
AktualnościPISMO DO MZ – OD PIELĘGNIAREK WYKONYWANIE INIEKCJI

PRZEJMIE ASYSTENT MEDYCZNY!  

W dniu 12 marca informowaliśmy na portalu, że jedna ze szkół wyższych wystąpiła o zgodę na prowadzenie kształcenia na kierunku: asystent medyczny.

Szkoła informuje, że "utworzenie nowego zawodu asystenta medycznego jest więc odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Osoba zatrudniona na tym stanowisku nie musiałaby legitymować się wyższym wykształceniem. Wystarczyłoby ukończenie szkoły średniej o odpowiednim profilu. Do podstawowych obowiązków tej grupy pracowników należałby m.in. czynności związane z obsługą pacjentów i wsparciem lekarzy. Asystenci medyczni będą mogli zajmować się zarówno sprawami administracyjnymi, jak i przygotowaniem pacjentów do zabiegów. Warto podkreślić, że pomysł wpisuje się w  opublikowaną w zeszłym roku „Strategię na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce", w której ministerialny zespół stwierdza, że przy rosnących kompetencjach i obowiązkach pielęgniarek w prostszych czynnościach pielęgnacyjnych mógłby je zastępować mniej wykwalifikowany personel".

W materiale wideo dotyczącym powyższej informacji pada stwierdzenie, że "od pielęgniarek wykonywanie iniekcji przejmie asystent medyczny"! Zobacz wideo i artykuł w tej sprawie.

Natomiast redakcja portalu pielęgniarek i położnych zwróciła się w dniu 13 marca z pytaniem do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek-Żelazko o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie.


Gazeta i Ogólnopolski Portal                                                                        13 marca 2019 roku
Pielęgniarek i Położnych
pielegniarki.info.pl 
[email protected] 
                                                                                                   Pani
                                                                                                   Józefa Szczurek-Żelazko 
                                                                                                   Sekretarz Stanu 
                                                                                                   Ministerstwo Zdrowia

W związku z informacją medialną (link: podany w załączniku) podaną przez Zespół Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej – Curie w Tarnowskich Górach,  który zwrócił się z wnioskiem do Ministra Zdrowia, a także Ministra Edukacji Narodowej o poparcie inicjatywy utworzenia nowego zawodu asystenta medycznego, proszę o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.


W powyższej informacji pada stwierdzenie:

"Młodzież byłaby przygotowana do obsługi sekretariatu, pacjentów, rejestracji, czyli taka część rejestracji medycznej. Planujemy tam opiekuńczą część, ale też wykonywanie iniekcji, czyli takie pewne czynności od pielęgniarki, były by przejęte". 

W związku z powyższym proszę o zajęcie stanowiska w przedmiocie przyznania  asystentom medycznym kompetencji w zakresie „wykonywania iniekcji”.

                                                                                  Mariusz Mielcarek
                                                                                  Redaktor Naczelny 
                                                                                  Gazety i Ogólnopolskiego Portalu 
                                                                                  pielegniarki.info.pl 

Załącznik: https://www.youtube.com/watch?v=2GW6Gc4fM8s&t=8s


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7906 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Aktualności

Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

2 min czytania
W dzisiejszych czasach zdrowie jest jednym z najcenniejszych skarbów, którymi dysponujemy. W związku z tym, prywatne ubezpieczenie zdrowotne staje się coraz bardziej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 65–70 PLN netto/godz.

1 min czytania
Oferta odmienna od innych… W dniu dzisiejszym publikujemy kolejna ofertę pracy skierowaną do osób wykonujących zawód pielęgniarki. Ta oferta jest odmienna od innych…
Komentarze