Zarobki pielęgniarek - „całkiem niezła” dezinformacja prezesa NFZ.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.


Odcinek 8 pielęgniarskiego vloga,

który został wyemitowany w dniu 12 marca

nagrywaliśmy w szpitalnej szatni...

Zobacz poprzednie odcinki pielęgniarskiego vloga


SĄD: PIELĘGNIARKA POWINNA ZWERYFIKOWAĆ

TREŚĆ  ZLECENIA LEKARSKIEGO

Zobacz także: Pielęgniarki - wiceminister w sejmie o Liceach Medycznych.  

Zobacz także: MZ o pielęgniarkach - pojawiły się NAGLE duże deficyty kadry pielęgniarskiej.


www.pulshr.pl

W wywiadzie prezes NFZ wyraża opinie, że "w stosunku do lekarzy pielęgniarki zarabiają całkiem nieźle. Poprawa jest znaczna - tak na pytanie o różnice w zarobkach lekarzy i pielęgniarek odpowiada prezes NFZ.

Prezes NFZ mówiąc o różnicach w wynagrodzeniu pielęgniarek i lekarzy podkreśla, że po serii podwyżek, jakie dotyczyły tych pierwszych, dziś można powiedzieć, że zarobki pielęgniarek są dziś na przyzwoitym poziomie. 

Więcej w sprawie czytaj na: https://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/9815


Poniżej pismo redakcji pielegniarki.info.pl do prezesa NFZ

Gazeta i Ogólnopolski Portal                                                         16 marca 2019 roku
Pielęgniarek i Położnych
pielegniarki.info.pl 
[email protected] 
                                                                                                  Pan
                                                                                                  Andrzej Jacyna  
                                                                                                  Prezes 
                                                                                                  Narodowy Fundusz Zdrowia 

W związku z wypowiedzą pana Prezesa z dnia 14 marca 2019 roku, w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek proszę o przyjęcie następującego stanowiska.

Pana wypowiedź o różnicach w wynagrodzeniu pielęgniarek i lekarzy: 

„w stosunku do lekarzy pielęgniarki zarabiają całkiem nieźle. Poprawa jest znaczna” jest nie do przyjęcia. 

Wspomniana przez pana seria podwyżek w kwocie 400 zł brutto brutto, to dla pielęgniarki kwota 236 zł netto. Za miesiąc pracy. Natomiast  236 zł  w przypadku lekarza to 1-2 godziny pracy. 

Nie jest tajemnicą, że obecnie kwoty za jedną godzinę dyżuru lekarza wzrosły nawet do 250  złotych, natomiast w rozliczeniu miesięcznym lekarze zatrudnieni na kontraktach wystawiają faktury w wysokości 15-40 tys. złotych. 

Wobec powyższego użycie przez pana prezesa zwrotu „w stosunku do lekarzy pielęgniarki zarabiają całkiem nieźle” jest „całkiem niezłą” dezinformacją. 

                                                                                       Mariusz Mielcarek
                                                                                       Redaktor Naczelny 
                                                                                       Gazety i Ogólnopolskiego Portalu 
                                                                                       pielegniarki.info.pl 


Komentarze użytkowników

#1  2019.03.17 10:54:40 ~Plg

Czemu nie! Pan Prezes może tak twierdzić. Jeżeli plg 4 lata temu z dyżurami zarabiały 1700-2100,a po ponad 4 latach 1000zł więcej,to Panu prezesowi i wszystkim obserwatorom szok.

#2  2019.03.17 10:57:40 ~Plg

Zaznaczam z dyżurami świątecznymi i z 7 nocami.Nie wspomnę o plg pracujących na 1 zmianie.Wstydzę się.Nikt i tak nie uwierzy.

#3  2019.03.17 10:58:19 ~Plg.

Lekarz za 1 dyżur zarabia ponad 2-3 tys, plg tyle za cały miesiąc, czyli podobnie tak? Nóż się w kieszeni otwiera słysząc takie kłamstwa. Pielegniarstwo to najgorszy i najmniej doceniany zawód w Polsce!

#4  2019.03.17 11:04:43 ~EWA

Dlaczego wogóle ktoś porównuje zarobki lekarza i pilegniarki ! TO SA DWA RÓŻNE ZAWODY !

#5  2019.03.17 11:16:00 ~Sombrerro

Może brał udział w meksykańskiej imprezie i jeszcze nie wytrzeźwiał .

#6  2019.03.17 11:49:00 ~*** do 4

Nie ktoś , tylko prezes NFZ, główny płatnik w procesie leczenia pacjenta. Tego typu sformułowania świadczą albo o niewiedzy, albo o wielkiej ignoracji naszego środowiska. Pacjentem zajmuje się zespół terapeutyczny! /tak jest w założeniu/.

#7  2019.03.17 12:27:18 ~Pigułka

Kto powiedział, że nie można porównywać zarobków lekarza i pielęgniarki. Ba nawet trzeba. To zawody ściśle że sobą powiązane, to jeden zespół, który nawzajem się uzupełnia. Takie różnice plac są nie do pomyślenia. Praca pielęgniarki to nie ciężka praca to jest orka.

#8  2019.03.17 12:36:09 ~Do7

Wspaniały wpis.Pozdrawiam.

#9  2019.03.17 12:37:32 ~Anna

"Praca pielegniarki to ciezka orka "? Buahaha fajnie jest spac na dyzurze nocnym imiec placone w trybie nadgodzin po sto procent ? Za spanie ? Dwie godziny po operacji prosilam o lek przeciwbolowy a pielegniarki sobie rozmawialy o sprawach prywatnych w tym czasie przy kawie. Poza tym zawod lekarza to operacje ktorych pielegniarki nie potrafia wykonac i leczenie chorob. Sorry zmiencie zawod jak nie pasuje.

#10  2019.03.17 12:42:52 ~do 7

Orka na ugorze naszpikowanym bombami z opóźnionym zapłonem .

#11  2019.03.17 12:48:25 ~Do 10

Pracujecie jak każdy . Jedna różnica to to że zarabiacie krocie. A o wdziecznosciach to już nie wspominam.

#12  2019.03.17 12:53:05 ~Gość

Jedna jedyna grupa społeczeństwa wykształcona .Gdyby nie pielęgniarki w skali kraju jesteśmy minusem

#13  2019.03.17 12:53:15 ~do 9

Dlaczego wszędzie na świecie od wielu lat coraz bardziej brakuje pielegniarek nawet w krajach, gdzie pielęgniarki mają dobre warunki pracy i płacy ?

#14  2019.03.17 13:40:40 ~***do#9

Nie warto a może jednak ? Nie omijać tego typu wpisów ? Leczeniem i profilaktyką pacjentów zajmuje się grono specjalistów.A lekarz w wspomnianej przez Ciebie operacji bez pielęgniarki-instrumentariuszki nie wiele jest w stanie zrobić,nie licząc innych. A poprawa warunków pracy i płacy jest należna każdemu zawodowi. Sorry a co do środków p/bólowych po operacji zleca lekarz.

#15  2019.03.17 13:49:32 ~Do 9

A tę operację to ci księżniczko Anno lekarz sam wykonał tak? Oczywiście sam podawał sobie narzędzia i kroił bez znieczulenia, bo pielęgniarki anestezjologiczna i operacyjna potrzebne nie były? Dziwne, bo w takim razie dlaczego w łódzkim szpitalu stoi blok operacyjny, bo brakuje tychże pielęgniarek? Trzeba było wziąć od lekarza prywatny nr tel, bo przecież sam mógłby ci te leki podać, a przy okazji i basen. Skoro tak wszystko wiesz na temat tej pracy i płacy, to zapraszam na dyżury do szpitala. Wyśpisz się i jeszcze zarobisz w "trybie nadgodzin", cokolwiek rozumiesz pod tym pojęciem prosta kobiecino. I życzę ci choć dwie pacjentki twojego pokroju, wystarczy:-) Jeszcze jedno- czy ty w swojej pracy nie pijesz kawy i nie rozmawiasz z koleżankami o sprawach prywatnych? Oczywiście, że to robisz, bo z pewnością nie siedzisz o suchym pysku i nie robisz za niemowę, podobnie jak wszyscy lekarze, których uważasz za bogów, więc bądź łaskawa odczepić się od pielęgniarek. Wypad trollu z tego portalu!

#16  2019.03.17 14:49:18 ~do 9

gwoli informacji. https://www.youtube.com/watch? v=kLRn1ulxGno https://www.youtube.com/watch? v=wDhUaMhCDXo https://www.youtube.com/watch? v=rETLvf71Y7I

#17  2019.03.17 15:12:27 ~Iwona

Do 9 puknij się w łeb i nie obrażaj pielęgniarek to ku nie mogą rozmawiać o prywatnych sprawach. Jesteś niekulturalna bo podsluchujesz. Kawę na nocy piją żeby nie zasnąć oslico

#18  2019.03.17 15:44:50 ~Basia

Brawo#15,masz rację. Lekarz bez pielęgniarki nic nie zrobi (wbrew przekonaniu całego społeczeństwa), jednak to on spija całą śmietankę. Pacjencie Pani Pielęgniarka to nie cyborg, to człowiek. Też należy się kawa i odpoczynek, a nie ciągła orka.

#19  2019.03.17 15:58:38 ~hmm

To najczesciej lekarz spi i kaze go nie budzić. i dlatego dostaniesz swoje przeciwbólowe rano, bo ich nie wspial

#20  2019.03.17 15:59:51 ~ja

Jak to jest.Pielęgniarka i lekarz ponoszą odpowiedzialność za leczenie 50:50.Wyższe wykształcenie ma w zasadzie powoli większość pielęgniarek,specjalizację też.Szkoła w sumie ta sama.Nawet na studiach pielęgniarka musi więcej godzin szkoleniowych odbyć.Dlaczego zarobki lekarza ,muszą być większe od pielęgniarskich? ''

#21  2019.03.17 16:18:02 ~Ja

Co miesiąc każda na etat dostaje dodatkowe 1600 a nie 400.

#22  2019.03.17 16:26:44 ~Do 21

Skąd takie informacje?

#23  2019.03.17 16:30:10 ~Owu

Z owu

#24  2019.03.17 16:34:04 ~Basia

Chciałbym dostać 1600, a nie brutto brutto. Z tego ma jeszcze pani w kadrach. No właśnie wszyscy myślą, że pielęgniarki dostały 1600, a to nie prawda.

#25  2019.03.17 19:48:38 ~#25 do 9

No cóż skarbie,jak sama slusznie zauwazylas,jaka placa taka praca,a poniewaz pielegniarki dalej slabo zarabiaja,to lepiej nie bedzie,bo czasy siostr milosierdzia sie skonczyly.Jest zimna rzeczywistosc.

#26  2019.03.17 20:29:45 ~Do 5

Dobry wpis. Trochę humoru nie zaszkodzi.

#27  2019.03.18 09:55:23 ~lek

Dlaczego wymagacie szacunku do siebie, do swojego zawodu a same nie szanujecie innych? Na każdym forum milion komentarzy jak to lekarz nic nie robi a pielęgniarka tyra za niego. Za mnie nikt nie tyra ani na "etacie", ani na dyżurach. odpowiedzialność 50:50? Odleciałyście Panie daleko w kosmos ze swoim ego. Ile razy do sądu jest wzywana pielęgniarka? Może na świadka. widać to nawet po składkach OC, ktorą ja płacę 20x wyższą niż pielęgniarki na Oddziale. Lekarz "śpi i nie każe sie budzić? " - pojedyncze przypadki, w dzisiejszych czasach nie może mieć to miejsca - zgłaszać! I z całym szacunkiem do instrumentariuszek, wiem jak ciężką pracę wykonują ale proszę nie mówić, że "sam sobie sprzętu nie podam". Nie wiem w jakich szpitalach Panie pracujecie, u mnie są dwie instrumentariuszki ortopedyczne na cały szpital i one faktycznie znają sprzęt. Pozostałe wymagają ciągłej pomocy i instrukcji, gdyż zwyczajnie nie chce im się uczyć na pamięć całego ortopedycznego instrumentarium. O pielęgniarkach anestezjologicznych się nie wypowiem bo mnie utopicie w smole. Walczcie Panie o swoje, większości z Was sie należy. ale przestańcie używać argumentu "bo lekarz zarabia więcej". Zarabia, bo odpowiada za wszystko. Chyba, że nie zależy wam na poparciu środowiska. Pozdrawiam lekarz ortopeda

#28  2019.03.18 11:40:18 ~Ewa

Nie wiem w jakim szpitalu szanowny Pan ortopeda pracuje ale powiem fakt że nie będąc ani pieleg. ani lek. tylko pacj. oglam więcej dowiedzieć się od pielęgniarek które uważa Pan za niedouczone niż od lekarza prowadzącego Proszę zatem nie pisać że pielegniarki nie mają wiedzy itp. A o tym że w nocy lek nie ma wśród chorych tylko piel robią za was robotę to nie wspomnę I nie leżałam w byle jakim szpitalu tylko w klinicznym Wzywam zatem do przeproszeniem Pan pielęgniarek za swój post

#29  2019.03.18 14:39:01 ~lek

Pani Ewo. pierwszego posta Pani nie zrozumiała, więc nie będę się silił na odpowiedź, gdyż jej też pewnie Pani nie zrozumie. Na specjalistycznym forum wypowiada się Pani na tematy "od kuchni", o których nie ma Pani pojęcia. Jeżeli nie znam tematu to się nie wypowiadam. Pani polecam to samo. Pozdrawiam serdecznie.

#30  2019.03.18 16:52:14 ~do lek

Nie jestem instrumentariuszką, ale musi Pan zwrócić uwagę, że wykonuje tylko zabiegi ortopedyczne. Pielęgniarki operacyjne rotują się między każda specjalność. Zresztą tego sprzętu nie trudno się nauczyć, moja znajoma świeżo po studiach zaczęła prace jako operacyjna i przyswoiła nazewnictwo po paru dyżurach. Problem w tym, że lekarze czasem sami nie wiedzą, co w danej chwili chcą "podaj mi no ten to.nie, nie to - mimo ze podany został dobry sprzęt" tu bardziej chodzi o zapamiętywanie etapów operacji i przewidywanie, co należy dalej zrobić, a tych zabiegów jest mnóstwo w wielospecjalistycznym szpitalu. To prawda, że przypadki gdy dyżurny śpi (lub operuje) i nie ma zleceń nie są rutyną, ale niestety się zdarzą, co spotyka się z dezaprobatą do personelu pielęgniarskiego przez pacjentów, ze nie reagują na ich ból i dolegliwości. Dziękuje za udział w dyskusji. Pozdrawiam.

#31  2019.03.18 17:10:47 ~pytanie

Czy na kontrakcie przysługuje dodatek Zembali? Jak to wygląda zl/godz na umowie zlecenie?

#32  2019.05.29 10:11:29 ~pielęg. A

Dlaczego mówi się ,że pielęgniarki otrzymały 4x400 zł . Pracuję w POZ-cie jako pielęgniarka praktyki, praktycznie zajmuje się wszystkim i nie dostałam ani razu choćby jedno 400 zł,ponieważ moja pracodawczyni powiedziała ,że jest to dla pielęgniarek środowiskowych.Gdy była podniesiona stawka kapitacyjna dla lekarzy z czego mogli dać dla pielęgniarek praktyk ,ponownie usłyszałam ,że to dla środowiskowych.Weszła ustawa po1100 dla wszystkich pielęgniarek znowu usłyszałam ,że to nie dla mnie tylko znowu dla środowiskowej . Pytam więc czy tylko w POZ-tach pracuja piele. środowiskowe.Od lipca następna podwyżka o 100 zł a ja nie otrzymała jeszcze pierwszych podwyżek ,które mi się należały Więc niech nie piszą bzdur o średniej krajowej 5000 zł bo nie wiem kto je ma ,chyba tylko te środowiskowe