Pielęgniarki 2019 - obiektywny artykuł prasowy o pielęgniarkach.

Pielęgniarstwo i pielęgniarki 2019.


PIELĘGNIARKI 2019

- OBIEKTYWNY ARTYKUŁ PRASOWY

O PIELĘGNIARKACH I PIELĘGNIARSTWIE

natemat.pl

W artykule prasowym pt.: Ministerstwo odtrąbiło sukces. On ujawnia niewygodną prawdę o polskich pielęgniarkach poruszono aktualne zagadnienia dotyczace pielęgniarek i pielęgniarstwa w Polsce. 

Autorka artykułu, dziennikarka pani Patrycja Wszeborowska, z redakcji natemat.pl we wstępie zauważa:

"Z roku na rok zmniejsza się liczba polskich pielęgniarek wyjeżdżających za granicę – chwali się Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Ba, pielęgniarki zza granicy chcą wręcz wracać do Polski, zachęcone coraz lepszymi warunkami pracy i płac. Jednocześnie coraz więcej młodych ludzi lgnie do zawodu i odbiera zaświadczenie do jego wykonywania. Mogłoby się wydawać, że pielęgniarstwo przechodzi w Polsce renesans i powstaje niczym feniks z popiołów. Tylko czy rzeczywiście"?

Bardzo proszę użytkowników portalu o wnikliwą analizę treści zawartych w artykule i zapraszam do dyskusji.

Czytaj cały artykuł: Ministerstwo odtrąbiło sukces. On ujawnia niewygodną prawdę o polskich pielęgniarkach

Mariusz Mielcarek 

Zobacz także: Podwyżki dla 1 procenta pielęgniarek, 5% lekarzy i 90% innych zawodów.


NFZ - NA ODDZIALE NIE BYŁO JAKIEJKOLWIEK 

OBSADY PIELĘGNIARSKIEJ!

Zobacz także: Podwyżki dla 1 procenta pielęgniarek, 5% lekarzy i 90% innych zawodów.

W dniach 20 września  - 26 października 2018 roku Wojewódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadził kontrolę w jednym ze szpitali powiatowych. Co stwierdziła kontrola? 

W podsumowaniu kontroli czytamy:

1. Świadczeniodawca nie posiada ani minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek ani rekomendacji wyliczonych Minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych przez Dolnośląską Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych.

Czytaj dalej poniżej...

2. Na Oddziale Otolaryngologicznym, Oddziale Neurologicznym, Oddziale Pediatrycznym i Oddziale Neonatologicznym była obsada jednoosobowa na dyżurach dziennych i nocnych. Na Oddziale Pediatrycznym stwierdzono brak obsady personelu w dniach wykazanych w niniejszym protokole. W związku z powyższym obsada jednoosobowa lub jej brak zagraża bezpieczeństwu pacjentów i jednocześnie naraża personel na odpowiedzialność.

3. Struktura Oddziału Ginekologiczno-Położniczego obejmująca miejsca realizacji świadczeń: izbę przyjęć, blok porodowy, patologię ciąży, salę pooperacyjną ginekologiczną, odcinek ginekologii, odcinek położnictwa oraz organizacja pracy (przy obsadzie w godz. od 14.30 do godz.19.00 i od 19.00 do godz. 7.00 – dwóch położnych) zagraża bezpieczeństwu pacjentek i jednocześnie naraża personel na odpowiedzialność.

źródło: NFZ - strona internetowa

Wybrał: Mariusz Mielcarek
 

P.S. W powyższej sprawie artykuł na portalu w dniu jutrzejszym... tj. 28 marca 2019 roku


Zobacz także:


Komentarze użytkowników

#1  2019.03.28 22:26:26 ~Plg

Szkoda pisać .Trzeba przejść się po oddziałach i przychodniach.To jest prawdziwy obraz.

#2  2019.03.28 22:35:51 ~do 1

Bycie obserwatorem nie da pełnego zrozumienia sprawy: trzeba edukować, tłumaczyć tak jak próbują to robić nauczyciele.

#3  2019.03.29 07:25:20 ~j

Propaganda jak za czasów komunizmu .

#4  2019.03.29 08:21:47 ~#4

Czytalam ostatnio o najbardziej stresujących zawodach,stres towarzyszacy w pracy oceniany byl w skali 100 pkt. I tak,policjant 74 pkt,strazak 74 pkt,pielęgniarka 76 pkt.Wynikami badan bylam przerazona,bo my pielegniarki nie mamy nawet swiadomosci ,tak naprawdę jaki zawod wykonujemy.Policjanci i strazacy za swoja pracę to chociaż jakąś grafitykacje mają np.wcześniejszą emeryturę,nauczyciele kartę praw nauczyciela i urlopy zdrowotne.Zawod pielegniarki jako sfeminizowany jest dyskryminowany,bo ogolnie kobiety w Polsce są dyskryminowane.Nikt by nie pomyślał,że nasza praca to taka katorga,uczylo sie nas skromnosci i pokory,oraz chowania głowy w czepek.Wstydem było przyznac się,ze do zawodu poszlam nie majac powolania.Dzisiaj wiem,ze ogromna odporosc na stres,umiejetnosc pracy w ciezkich warunkach,umiejetnosc szybkiego reagowania i podejmowanie wlasciwych dzialan,to sprawia,ze my kobiey pielegniarki jestesmy tak wyjatkowe,tacy gornicy,strazacy i policjanci w bialych fartuchachl.Tylko jak to się ma do naszych finansów,jeszcze bardzo zle w stosunku do policjantow,strazakow.

#5  2019.03.29 09:14:36 ~Plg

Jak można uczyć bez bez obserwacji? To to samo co piszą Ci na górze ,nie wiedząc co się dzieje w rzeczywistości.Papier wszystko przyjmie.Praktyka i teoria daje prawdziwy obraz.

#6  2019.03.29 10:00:45 ~do5

Ludzie maja prawo do intymnosci i nikt chorych z zewnatrz by nie mogl ogladac, a opowiadanie o naszej pracy bez pacjenta to jak, nauczyciele bez uczniow. Niby mozna opowiadac jak wyglada praca ale to wciaz nie bedzie obserwacja ktora ktos zrozumie obiektywnie.

#7  2019.03.29 13:18:50 ~piel

" Pielęgniarka zarabia fatalnie w stosunku do tego, jakie ma warunki pracy i jaką ponosi odpowiedzialność. . . . Nie pieniądze są najważniejsze. Większość pielęgniarek marzy o poprawie warunków pracy". . . . W tej chwili pielęgniarki są tak zmęczone,że jakby powiedziano ,"możemy albo podnieść wam pensje o 50% albo podnieść ją o 20 procent i poprawić warunki pracy"to gwarantuję,że zdecydowana większość wybrałaby drugą opcję". . . . Panie Mariuszu w punkt, istota problemu.

#8  2019.03.29 15:18:24 ~Plg do 7

Popieram.

#9  2019.03.29 15:49:07 ~Emi

Pielegniarki są przemeczone chcemy urlopu zdrowotnego!

#10  2019.03.29 16:00:12 ~Piel

Po 35 latach pracy jesteśmy zmeczone pracując w porze nocnej przez tyle lat zaczynamy czuć się zle a tłumaczymy pacjentom jak mają prowadzić zdrowy tryb życia ile potrzebują snu itd .oszukujemy same siebie ale o nas się nie mówi że może jakiś urlop zdrowotny czujemy się jak obywatele tego kraju gorszej kategorii i nie będę pouczać ludzi jak mają żyć zdrowo bo to my prowadzimy niehiginiczny tyb życia.

#11  2019.03.29 16:00:25 ~Piel.

Wygodne dla rządzących konie też dobijane są ciężka pracą! Pielęgniarki harujące na kilka etatów też to samo czeka.Wszystko jest do czasu dopóki się kręci a jeśli Feniks z popiołów powstał w tak szybkim tempie znowu się posypie z wielkim hukiem. Do społeczeństwa dotarł ważny komuniakt : pielęgniarki są już do pracy, są normy zapewnione - problem deficytu rozwiązany. Tak więc będą wymagać więcej od pielęgniarek, ale nikt nie przekazał z tym artykułem najistotniejszego info, że zdecydowana większość pielęgniarek pracuje na kilku etatach.Są przepracowane, zmęczone, wypalone niektóre zachaczają nawet o terapię i jaka będzie więc jakość opieki a dobrej jakości będą pacjenci i ich rodziny wymagać bo jak wynika z artykułu Feniks powstał ;)

#12  2019.03.29 16:12:57 ~Piel

Pielegniarek nie ma dyżur y słabo obstawione gdzie są te pielęgniarki gdzie?

#13  2019.03.29 16:46:55 ~Yxuz9

Jaka oszczędność dla rządu mało która pożyje długo na emeryturze.Starczy na 500+ i inne wspaniałe przedsięwzięcia

#14  2019.03.29 18:25:33 ~Iza

Chcę mieć tyle godzin co nauczyciel roczny urlop zdrowotny wprowadzić kartę pielęgniarki wolne wakacje ferie i weekendy i jeszcze jedno znajoma nauczycielka po tylu latach pracy w zawodzie ma 3500zł. emerytury a ja po 40 latach w szpitalu na oddziale może dostanę 1800zł. Czy nauczyciele tak mało zarabiają chyba nie mają tak źle wida" to ich emeryturach.

#15  2019.03.29 18:34:48 ~Iva

Mam 58 lat więc nie mam 500+ muszę płacić podatki bo nie mam27 lat nie dostanę renty bo wychowałam 2 a nie 3czy 4 dzieci nie dostałam mieszkania od PiS za przysłowiową złotówkę nie dostałam akcji. Nie dostałam od nikogo nic. Z mężem ciężko pracujemy i jestem zawiedziona jak słyszę że temu i tamtemu się należy tylko dla takich ludzi jak my nic się nie należy ani młodzi ani starzy.

#16  2019.03.29 18:42:26 ~Bbd

Chcemy wszyscy mieć takie przywileje jak nauczyciele tzn.urlop zdrowotny,wolne tak z 2,5 mięs.w roku kartę pielęgniarki itp,jak równo to dla wszystkich zawodów teraz mgr.ma każdy

#17  2019.03.29 19:32:21 ~Yxuz9

14. 15. 16 popieram

#18  2019.03.29 19:54:48 ~do izb

Kiedy karta pielęgniarki ?

#19  2019.03.29 20:16:00 ~Plg

Domagamy się urlopu zdrowotnego i karty pielęgniarki.

#20  2019.03.29 20:19:40 ~Plg

Chociażby z racji tego tego ,że tracimy zdrowie na dyżurach nocnych ,należy się nam wcześniejsza emerytura.Chyba ,że wszyscy myślą ,że sobie smacznie śpimy.

#21  2019.03.29 20:22:30 ~Plg

Bardzo dobrze ,że nauczyciele mają przywileje.My też zasługujemy na takie same traktowanie.

#22  2019.03.29 20:29:29 ~Plg

Pytam się czym różnimy się od zawodów z przywilejami? Chyba tym ,że mamy kontakt z różnymi chorobami,środkami chemicznymi,które rujnują nam płuca i skórę.Komputery na nockach ,które kradną nam wzrok.Ciężary przerzucane przez cały dzień ,niczym na budowie.Widzimy jeszcze różnicę.

#23  2019.03.29 20:38:46 ~Piel

Myślę że nasze problemy to wołanie na pustyni !

#24  2019.03.29 21:02:08 ~Plg

Ale tu możemy wyrazić co czujemy.Kiedyś była cisza.Dzisiaj możemy porównywać swoją pracę,płacę.Kiedyś żyłyśmy w nieświadomości.

#25  2019.03.29 22:17:26 ~do 21

NIE ! Nie zasługujemy na takie same traktowanie. My zasługujemy na większe przywileje bo mamy cięższą pracę. Nauczyciele nie pracują w nocy Nauczyciele nie dźwigają. Nauczyciele nie reanimują. Nauczyciele nie pracują wśród cierpienia ,umierania i śmierci. W środowisku pracy nauczycieli nie ma tylu czynnikow uciążliwych , szkodliwych i niebezpiecznych jak w pracy pielegniarek. Nauczyciele nie ryzykują swojego zdrowia i życia tak bardzo jak pielęgniarki.To bardzo źle,że nauczyciele mając lżejszą pracę mają przywileje a pielegniarki nie mają.

#26  2019.03.29 22:24:26 ~ *

Nauczyciele nie myją zasranych tyłkow , nie odsysaja flegmy nie grzebia sie w obrzydliwych wydalinach i wydzielinach . Nie wiedzą jak śmierdzi gówno , odlezyna czy rozpadajacy się nowotwór.

#27  2019.03.29 22:31:30 ~Piel

Nauczyciele mają wakacje ferie wikendy krótkie długie śpią w nocy niedziele spędzają z rodziną nie mają stresu nie odpowiadają za życie nie ingeruja w ludzkie ciało nie widziałam nauczyciela w stresie a mam też w rodzinie pedagoga.

#28  2019.03.30 08:47:27 ~Plg

Tak naprawdę nauczyciel nie jest pedagogiem.

#29  2019.03.30 09:23:14 ~Piel.

Nareszcie doczekałem mądrych i merytorycznych komentarzy - Brawo.Bez podziałów z szacunkiem dla siebie tak jak to inne grupy zawodowe robią. :)

#30  2019.03.30 10:16:38 ~Anna B.

Popieram urlop zdrowotny i wcześniejszą emeryturę. Zgadzam się z tym, że praca jest słabo wynagradzana. Co zrobić żeby to zmienić?

#31  2019.03.30 12:46:34 ~do26

A nauczyciele pielęgniarstwa?

#32  2019.03.30 12:52:18 ~do#31

Dodam, że wszyscy.

#33  2019.03.30 14:57:05 ~Teresa

Bo pielegniarki czy pielęgniarze, bo przecież są też mężczyźni w tym zawodzie to przede wszystkim LUDZIE. I wreszcie faktycznie zaczyna się do zauważać. U nas w medicover pielegniarka i w ogole personel traktuje sie jak drugą reke lekarza. Jestesmy dla nich wsparciem dlatego nas szanuje caly zespol. Stad tez pewnie mamy i bonusy świateczne i programy rabatowe. Wszyscy jestesmy ludźmi i każdy zasluguje na docenienie tego co robi zwłaszcza jesli robi to dobrze

#34  2019.03.30 22:43:36 ~33

Nie wyjeżdzają? Rok temu w pewnym niemieckim szpitalu pracowały 2 Polki. Obecnie 30 i to prościutko z Polski. Polki w niemieckiej sł. zdrowia robią furorę. Są bardzo cenione za swoje doświadczenie, nie wykształcenie. Płacą nam nie za papierek tylko pracę. Zarobki adekwatne do wykonywanej pracy. Niemiecki pracodawca twierdzi że żadnej Polki nie wymieni na Niemca! tak nas tam szanują. Mam 30 lat pracy w zawodzie. Ciężkiej pracy w polskim szpitalu. Nie oszczędzałam się. Zaniedbywałam rodzinę. Ciągle podnosiłam swoje kwalifikacje. Kilkanaście kursów kwalifikacyjnych, które kosztowały sporo wyrzeczeń i fotrunę, potem licencjat. I co? Wszystko to do bani. W Polsce do niczego tylko zapierdol za friko. NIE MA DO CZEGO WRACAĆ!