Pielęgniarki - Ile dodatkowych etatów pielęgniarskich stworzyły szpitale?

Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek.


ILE DODATKOWYCH ETATÓW PIELĘGNIARSKICH

STWORZYŁY SZPITALE? 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sytuacji szpitali w woj. lubelskim po wprowadzeniu wskaźnika zatrudnienia pielęgniarek

Szanowny Panie Ministrze!

11 października 2018 r. podpisane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, w którym zostały określone normy zatrudnienia dla pielęgniarek na poszczególnych oddziałach szpitalnych. Rozporządzenie obowiązuje od stycznia 2019 r. Jego podstawowym założeniem jest wprowadzenie wskaźnika zatrudnienia pielęgniarek zależnego od liczby łóżek na danym oddziale. Na oddziałach zachowawczych wskaźnik wynosić ma 0,6 etatu na jedno łóżko, a na oddziałach zabiegowych – 0,7 etatu pielęgniarskiego.

Docierają do mnie niepokojące informacje o tym, że dyrektorzy wielu szpitali w województwie lubelskim nie są w stanie zapewnić określonej rozporządzeniem liczby etatów pielęgniarskich, w związku z czym dochodzi do sytuacji likwidowania łóżek lub całych oddziałów. Powodem takiej sytuacji jest brak środków finansowych na zatrudnienie odpowiedniej liczby pielęgniarek oraz brak odpowiedniej liczby pielęgniarek na rynku pracy.

W związku z powyższym proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jak zmieniła się sytuacja personalna w poszczególnych szpitalach województwa lubelskiego po wprowadzeniu nowych regulacji prawnych? Ile dodatkowych etatów pielęgniarskich stworzyły szpitale? Proszę o dane z podziałem na powiaty województwa lubelskiego.

2. Czy do ministerstwa docierają sygnały ze szpitali województwa lubelskiego o zamykaniu oddziałów z powodu braku odpowiedniej liczby pielęgniarek? Jeśli tak, to ile oddziałów w województwie lubelskim zostało zamkniętych po wprowadzeniu nowych przepisów? Proszę o dane z podziałem na poszczególne powiaty województwa lubelskiego.

Czytaj dalej poniżej...

3. Ile miejsc na oddziałach szpitalnych zostało zlikwidowanych z powodu braku odpowiedniej liczby etatów pielęgniarskich w województwie lubelskim? Proszę o dane z podziałem na poszczególne powiaty województwa.

4. Czy poza rozwiązaniami prawnymi ministerstwo przekazało na realizację zapisów rozporządzenia środki finansowe do szpitali w województwie lubelskim? Jeśli tak, to jakie są to kwoty? Które szpitale je otrzymały? Jaki był klucz przyznawania dofinansowań? Proszę o dane z podziałem na poszczególne powiaty województwa lubelskiego.

5. Ile dodatkowych etatów pielęgniarskich powstało w 2019 r. w województwie lubelskim?

Z wyrazami szacunku

Kornelia Wróblewska

Posłanka na Sejm RP

13 marca 2019 roku 

Zobacz także: Jedna pielęgniarka na 40 pacjentów! To skandal. Mówi wiceminister. 


Zobacz także: Pielęgniarki: tak nas traktował ordynator!

Zobacz także: Pielęgniarki - miesięcznik branżowy - pielęgniarka pomyliła krew...

Zobacz także: Pielęgniarkę zwolnił szpital. O ukaranie dyrektora wystąpiła... policja! 


Komentarze użytkowników

#1  2019.03.30 12:38:36 ~piel

Po włączeniu dodatków do podstawy , oraz "punktowych" strajków i podwyżek ,szpitale zmniejszają liczbę etatów. Oficjalnie z powodu braku podań. Ale to nieprawda. My wiemy ,że głównie z powodu oszczędności. . . . . .Ale nie tylko .

#2  2019.03.30 12:59:04 ~&

Będa zatrudniać opiekunki żeby trochę mniej zapłacić i stopniowo "rozszerzać kompetencje", czyt. dowalać obowiazków i odpowiedzialności za gratis, tak jak pielęgniarkom.

#3  2019.03.30 14:02:49 ~Plg

Do 2 Święta racja.

#4  2019.03.30 14:04:50 ~Plg

Współpraca z Rządem.Oni chcą szybciej nas wykończyć.Do tego już bizko.

#5  2019.03.30 22:04:11 ~#

Póki co pielęgniarki jeszcze są na rynku . Środki finansowe również , ale jak zawsze na "ważniejsze" cele niż etaty pielęgniarskie .To czego z pewnością nie ma to woli i zgody na " MINIMALNE normy " zatrudnienia pielęgniarek.

#6  2019.03.31 08:28:06 ~Iza

Do młodych jeśli chcecie wykonywać tę służbę bo całe lata będą wszyscy was tak traktować, mało płacić dużo wymagać służyć pacjentowi i jego rodzinie babrać się w g. I smrodzie za marne grosze to zapraszam a wiem co mówię 36 lat w tym zawodzie żałuję że tak się zakręciłam i zostałam ale były inne czasy i pracy jaj na lakarstwo ale teraz macie wybór na rynku pracy przemyślcie wszystko zanim podejmiecie tą służalczość. Praca w szpitalu zmiany nocne wiecznie brak snu zmęczenie fizyczne i psychiczne co widać po mojej wypowiedzi nie macie wolnych weekendów ferii wakacji wtedy kiedy chcecie bo jeszcze są koleżanki a one też chcą odpocząć to tylko 10 dni żaby mieć pod gruszą. Itd. Mam dość tego pięknego zawodu. Czuję jak by że mnie ktoś wyssał życie. Powodzenia moje koleżanki po fachu i nie plujcie na siebie.

#7  2019.03.31 08:50:34 ~Agnieszka

Dlaczego nasze kochane środowisko myli pojęcia służby i służalczości?

#8  2019.03.31 11:38:32 ~Go

Nasze srodowisko nie myli tych dwóch pojęć - tylko władze i społeczeństwo.Stereotyp pielęgniarki - niedorozwinięte umysłowo, niewyksztalcone popychadło dla wszystkich.Frajerka,która za darmo prawie babra się w cudzych fekaliach.Czyli -niczego innego nie potrafi,skoro wykonuje tak odrażającą pracę.Dopóki będziemy od toalet i pampersow nie ma mowy o podniesieniu prestiżu zawodu,przynajmniej w Polsce,ponieważ większość naszego społeczeństwa ma chłopski,przaśny rodowód.Tylko,kiedy znajdą się w szpitalu, nagle włącza się im tryb "wielkopanski" i żona chorego żąda np.by go karmić,mimo,że chłop jest samodzielny i sam spożywa posiłki.Bo im się wydaje,że personel medyczny musi spełnić wszystkie ich,choćby najglupsze,zachcianki.Tu trzeba edukacji społecznej,ale pewno w najblizszych latach bardziej przećwiczy to całe towarzystwo niedobór pielegniarek.

#9  2019.03.31 22:28:56 ~Gosia

# 9 Jedna na 25 lub 35 pacjentów-norma. Miasto niedaleko Katowic. Na nocy : jedna na 25 pacjentów i 2 na 35 pacjentów. W 90% leżący. Polecam przyjść na siłownię. Dużo wolnych etatów.

#10  2019.04.01 00:32:06 ~ja

"Czuję jakby ktoś ze mnie wyssał życie". Trafne określenie. Też tak czuję. Po 30 latach pracy zmianowej w szpitalu powinnyśmy mieć prawo do wcześniejszej emerytury. Tak jak nauczyciele, policjanci, strażacy, wojskowi,pogranicznicy, celnicy, górnicy, hutnicy, kierowcy, leśnicy i wiele, wiele innych zawodów.

#11  2019.04.01 06:03:42 ~Do #2

I bardzo dobrze, opiekun nie żąda wypłaty z kosmosu, a robi dobra robotę w przeciwieństwie do was leniwe krowy,

#12  2019.04.01 06:05:43 ~Do #10

I legalne spanie w nocy na dyżurze za 10000 zł hehe

Dodaj komentarz