MZ: 1100 zł dla pielęgniarek. Będzie kontrola tego szpitala.

Działalność prorządowej izby i związku pielęgniarek.


MZ: 1100 ZŁ DLA PIELĘGNIAREK.

BĘDZIE KONTROLA TEGO SZPITALA.

3 kwietnia 2019 r. przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych wskazali Ministrowi Zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu i Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Grecie Kanownik trudności w realizacji Porozumienia z 9 lipca 2018 r.

Poniżej fragment komunikatu 

(...)

Wynagrodzenie pielęgniarek i położnych

Niestety, część pracodawców odmawia respektowania stanowiska Ministra Zdrowia w kwestii trybu i sposobu rozliczania dodatkowych środków przekazywanych od 1 września 2018 r. przez NFZ na podstawie OWU na wzrosty wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Ustalono, że Ministerstwo Zdrowia przekaże to stanowisko bezpośrednio dyrektorom podmiotów leczniczych z wnioskiem o bezwzględne zastosowanie się do tej wykładni. Stanowisko to zostanie również przekazane do poszczególnych oddziałów NFZ z wnioskiem o skontrolowanie, czy świadczeniodawcy się do niego stosują. Ustalono, że w skrajnych przypadkach, jeśli dany pracodawca nadal odmawiać będzie stosowania się do wytycznych Ministra Zdrowia, czyli nie będzie rozliczał środków przekazanych przez NFZ od 1 września 2018 r. i nie będzie akceptował obowiązku stosowania podziału tych środków w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi lub w wypadku ich braku z właściwymi oipip, Minister Zdrowia skieruje do takiego podmiotu bezpośrednią kontrolę z MZ. W pierwszej kolejności zostanie ona przeprowadzona w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, gdzie pracodawca w piśmie z 14 marca 2019 r. do Ministra Zdrowia wprost zakwestionował stanowisko Ministra z 5 marca 2019 r.

(...)

Kontrola spełniania warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych:

Porozumienie z 9 lipca 2018 r. zmieniło warunki płacy pielęgniarek i położnych zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Niestety, pracodawcy próbują „obejść” te uzgodnienia. Niektórzy zwiększyli wynagrodzenia zasadnicze tylko na czas określony, inni nie podnieśli płacy zasadniczej, a wzrost wynagrodzenia o kwotę 1.100 zł. miesięcznie rozliczają na odrębnym pasku wynagrodzeń i doliczają pochodne do tej części wynagrodzenia zasadniczego. Strony uzgodniły, że konieczne będzie uzyskanie w tej sprawie opinii Głównego Inspektora Pracy. Przedstawi on jednolite stanowisko i wytyczne, które będą podstawą kontroli prowadzonych przez poszczególnych inspektorów pracy.

NRPiP zwróciła uwagę na kwestię niedoszacowania środków na pochodne – Zarządzenie Nr 99/2018/DSOZ Prezesa NFZ – w zakresie wyliczania cen jednostkowych produktów finansowanych przez NFZ, np. opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, ratownictwo medyczne, ZOL i ZOP, AOS – stacje dializ działające całodobowo.

Na wniosek Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Ministerstwo Zdrowia przedstawi pełną informację na temat wypłaty podwyżek w RCKiK i stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Zobacz także: Pielęgniarki specjalizują się na potęgę!

źródło: prorządowa izba pielęgniarek

wybrał: Mariusz Mielcarek  

Zobacz więcej: Państwowy egzamin pielęgniarek i położnych.


Zobacz także: Pielęgniarki: tak nas traktował ordynator!

Zobacz także: Pielęgniarki - miesięcznik branżowy - pielęgniarka pomyliła krew...

Zobacz także: Pielęgniarkę zwolnił szpital. O ukaranie dyrektora wystąpiła... policja! 


Komentarze użytkowników

#1  2019.04.05 08:50:37 ~kochani

Testy ze specjalizacji I O M bardzo trudne,nie wiadomo o co chodzi ,czy o to ,żeby pielęgniarki nie zdały tej najtrudniejszej specjalizacji ? Najwięcej brakuje specjalizacji właśnie I OM! Czeka na nas praca ,wiadomą rzeczą jest ,że żeby pracować na IOM i tak oddziałowe sprawdzają okres adaptacyjny.I tak pielęgniarka jest oceniana.To dlaczego Panie tam pracujące Tworzą tak trudne pytania i progi ,to należy pomóc niższym progiem.Czy panie chca ,aby brakowało pielęgniarek na tym oddziale ?

#2  2019.04.05 10:28:52 ~do 1

A czy możesz być tak uprzejma/my i podać definicję pielęgniarstwa, na bazie której przeprowadza się szkolenie o którym piszesz?

#3  2019.04.05 17:13:38 ~Do 2

Przeczytaj sobie definicję i wreszcie się odwal.We wszystkich wątkach te chore,bezsensowne prowokacje.Piel.dypl. to Ty? Do 1 -nie od dziś wiadomo,że lekarze nie znają nawet odpowiedzi na pytania ze specek pielegniarskich.Też uwazam,ze jest to wyjatkowa złośliwość układających pytania,zwlaszcza te jaka np.szczegółowa diagnostyka-to rola lekarza,nie nasza działka. Ale jak mozna komus dokopać- to czemu nie?

#4  2019.04.05 17:13:39 ~Piel.

Skandaliczna sprawa, żeby po roku czasu kontrolowano wypłacalność podwyżki ? I nie wszędzie są nadal realizowane, jak również nie zostały włączone do podstawy. Ptok daleko do Broniarza mocnego przewodniczącego związków nauczycieli. Pielęgniarki w tym kraju nie są ważne.

#5  2019.04.05 17:13:40 ~Piel.

Skandaliczna sprawa, żeby po roku czasu kontrolowano wypłacalność podwyżki ? I nie wszędzie są nadal realizowane, jak również nie zostały włączone do podstawy. Ptok daleko do Broniarza mocnego przewodniczącego związków nauczycieli. Pielęgniarki w tym kraju nie są ważne.

#6  2019.04.05 17:48:32 ~plg

Do #4. Masz 100% rację.

#7  2019.04.05 18:47:08 ~Iwona

To będzie podwyżka dla polskich pielęgniarek. To dziękuję w imieniu wszystkich.

#8  2019.04.05 19:09:05 ~Go

To samo było z zembalowym w rkcik i sanepidach-związek mówił, że jest wypłacane-bo tak ich zapewnialo MZ,a w realu do dziś niektóre nic nie dostały.A to,co zrobiono z piel.z DPS to megaskandal.Państwo teoretyczne?

#9  2019.04.05 20:07:04 ~Gość

Najważniejsi nauczyciele.Oni faktycznie mają uciążliwy zawód i nadmiar godzin.To intelektualiści,pielęgniarki pracownice fizyczne.One nie nie myślą ,one zaiwaniają.Oczywiście mały żarcik.

#10  2019.04.05 20:09:01 ~Ja

Nauczyciele już zarabiają tyle co wy na zmianach ze świętami.Mam w rodzinie nauczycielkę.

#11  2019.04.05 20:10:54 ~Plg

Kiedy kontrole odnośnie norm? Jeszcze rok a wyciągniemy nogi.

#12  2019.04.05 20:23:40 ~Marlena

A co z pielęgniarkami i polożnymi na zwolnieniach lekarskich i urlopie macierzyńskim, które pomimo decyzji ZUSu o konieczności przeliczeniu zasiłków pieniędzy nie otrzymują? Szpitale twierdzą, że są ponad prawem i nie muszą ich nadal wypłacać. Dlaczego to my musimy iść osobiscie do sądów, a nie tak jak w tym przypadku państwo się tym zajęło?

#13  2019.04.05 23:03:29 ~Lech

Miłe Panie, jeżeli Pani Szydło proponuje rozwiązanie systemowe nauczycielom i wzrost ich wynagrodzeń do 8100,00 w 2023 ! to na co Wy czekacie ? Domagajcie się wzrostu Waszych poborów do 2023 do poziomu min. 12.300,00. Bądźmy szczerzy, PiS nie dał Wam nic, żadnej podwyżki, PiS jedynie roluje środkami PO/Zembali. Od PiS-u nie dostałyście nic - null - zero ! Wszyscy dostali oprócz Was ! Trzymam za Was kciuki - zbierzcie się a napewno coś ugracie, chociaż z pięć stówek - należy Wam się jak mało komu. Znam Wasz zawód i nie zazdroszczę Wam - 40 godzin na etacie, nocki, święta, duża odpowiedzialność, upierdliwi pacjenci i ich rodziny, w ryj papierkowej roboty, skanery, liczenie pigułek, inwentaryzacje etc. Jeżeli Pani Szydło oferuje takie środki belfom-nierobom, którzy niby to są przepracowani i zestresowani ! sic. ale jaja, zestresowani ! To co Wy macie powiedzieć ? Stres to powinno być wasze drugie imię a przepracowana to drugie lub trzecie nazwisko ! Sorry, pomyłka - jeżeli belfrom Szydłowa oferuje za pensum 24 godziny lekcyjne (nie zegarowe) 8100,00 to Wy domagajcie się 16200,00. Miłe Panie, ja nie robię sobie z Was żartów, Żarty to sobie robi z Was PiS, znowu Was odstawiło na boczny tor - nic nie dali, a mówią, że dali ! Dobre, prawda ? Trzymam za Was kciuki - walczcie, mamy rok wyborczy.

#14  2019.05.01 20:20:31 ~Pielęg. A

A kiedy będą kontrole lekarzy poz-tów, którzy nie wypłacili 1100 zł nie mówiąc o pochodnych,tzn płacę sama zus i podatki

#15  2019.05.01 20:24:45 ~Pielęg A

Panie bez kwalifikacji w bankach zarabiają po 40 50 tyś zł miesięcznie gdzie ja pielęgniarka przez cały rok tyle nie mam ,więc dlaczego nauczyciele czy pielęgniarki nie mogą zarabiać bedę skromna po 10 tyś zł No co dziewczyny dobrze mówię?

#16  2019.05.05 21:22:32 ~Ania

Pielęgniarki Poz nie dostały ani centa z zembalowego. A przychodnia na potęgę się rozwija.

#17  2019.05.05 21:24:00 ~Ania

Bo my nie jesteśmy pielęgniarkami praktyki. To co ja robię w zabiegowym?

#18  2019.06.24 08:51:15 ~Jasiczek

Moja koleżanka w POZ dostała lepsze pieniądze niż ja w szpitalu / z to chyba zależy od szefa przychodni . Pozdrawiam