MZ: 1100 zł dla pielęgniarek. Będzie kontrola tego szpitala.

Działalność prorządowej izby i związku pielęgniarek.


MZ: 1100 ZŁ DLA PIELĘGNIAREK.

BĘDZIE KONTROLA TEGO SZPITALA.

3 kwietnia 2019 r. przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych wskazali Ministrowi Zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu i Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Grecie Kanownik trudności w realizacji Porozumienia z 9 lipca 2018 r.

Poniżej fragment komunikatu 

(...)

Wynagrodzenie pielęgniarek i położnych

Niestety, część pracodawców odmawia respektowania stanowiska Ministra Zdrowia w kwestii trybu i sposobu rozliczania dodatkowych środków przekazywanych od 1 września 2018 r. przez NFZ na podstawie OWU na wzrosty wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Ustalono, że Ministerstwo Zdrowia przekaże to stanowisko bezpośrednio dyrektorom podmiotów leczniczych z wnioskiem o bezwzględne zastosowanie się do tej wykładni. Stanowisko to zostanie również przekazane do poszczególnych oddziałów NFZ z wnioskiem o skontrolowanie, czy świadczeniodawcy się do niego stosują. Ustalono, że w skrajnych przypadkach, jeśli dany pracodawca nadal odmawiać będzie stosowania się do wytycznych Ministra Zdrowia, czyli nie będzie rozliczał środków przekazanych przez NFZ od 1 września 2018 r. i nie będzie akceptował obowiązku stosowania podziału tych środków w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi lub w wypadku ich braku z właściwymi oipip, Minister Zdrowia skieruje do takiego podmiotu bezpośrednią kontrolę z MZ. W pierwszej kolejności zostanie ona przeprowadzona w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, gdzie pracodawca w piśmie z 14 marca 2019 r. do Ministra Zdrowia wprost zakwestionował stanowisko Ministra z 5 marca 2019 r.

(...)

Kontrola spełniania warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych:

Porozumienie z 9 lipca 2018 r. zmieniło warunki płacy pielęgniarek i położnych zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Niestety, pracodawcy próbują „obejść” te uzgodnienia. Niektórzy zwiększyli wynagrodzenia zasadnicze tylko na czas określony, inni nie podnieśli płacy zasadniczej, a wzrost wynagrodzenia o kwotę 1.100 zł. miesięcznie rozliczają na odrębnym pasku wynagrodzeń i doliczają pochodne do tej części wynagrodzenia zasadniczego. Strony uzgodniły, że konieczne będzie uzyskanie w tej sprawie opinii Głównego Inspektora Pracy. Przedstawi on jednolite stanowisko i wytyczne, które będą podstawą kontroli prowadzonych przez poszczególnych inspektorów pracy.

NRPiP zwróciła uwagę na kwestię niedoszacowania środków na pochodne – Zarządzenie Nr 99/2018/DSOZ Prezesa NFZ – w zakresie wyliczania cen jednostkowych produktów finansowanych przez NFZ, np. opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, ratownictwo medyczne, ZOL i ZOP, AOS – stacje dializ działające całodobowo.

Na wniosek Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Ministerstwo Zdrowia przedstawi pełną informację na temat wypłaty podwyżek w RCKiK i stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Zobacz także: Pielęgniarki specjalizują się na potęgę!

źródło: prorządowa izba pielęgniarek

wybrał: Mariusz Mielcarek  

Zobacz więcej: Państwowy egzamin pielęgniarek i położnych.


Zobacz także: Pielęgniarki: tak nas traktował ordynator!

Zobacz także: Pielęgniarki - miesięcznik branżowy - pielęgniarka pomyliła krew...

Zobacz także: Pielęgniarkę zwolnił szpital. O ukaranie dyrektora wystąpiła... policja! 


Komentarze użytkowników

#1  2019.04.05 08:50:37 ~kochani

Testy ze specjalizacji I O M bardzo trudne,nie wiadomo o co chodzi ,czy o to ,żeby pielęgniarki nie zdały tej najtrudniejszej specjalizacji ? Najwięcej brakuje specjalizacji właśnie I OM! Czeka na nas praca ,wiadomą rzeczą jest ,że żeby pracować na IOM i tak oddziałowe sprawdzają okres adaptacyjny.I tak pielęgniarka jest oceniana.To dlaczego Panie tam pracujące Tworzą tak trudne pytania i progi ,to należy pomóc niższym progiem.Czy panie chca ,aby brakowało pielęgniarek na tym oddziale ?

#2  2019.04.05 10:28:52 ~do 1

A czy możesz być tak uprzejma/my i podać definicję pielęgniarstwa, na bazie której przeprowadza się szkolenie o którym piszesz?

#3  2019.04.05 17:13:38 ~Do 2

Przeczytaj sobie definicję i wreszcie się odwal.We wszystkich wątkach te chore,bezsensowne prowokacje.Piel.dypl. to Ty? Do 1 -nie od dziś wiadomo,że lekarze nie znają nawet odpowiedzi na pytania ze specek pielegniarskich.Też uwazam,ze jest to wyjatkowa złośliwość układających pytania,zwlaszcza te jaka np.szczegółowa diagnostyka-to rola lekarza,nie nasza działka. Ale jak mozna komus dokopać- to czemu nie?

#4  2019.04.05 17:13:39 ~Piel.

Skandaliczna sprawa, żeby po roku czasu kontrolowano wypłacalność podwyżki ? I nie wszędzie są nadal realizowane, jak również nie zostały włączone do podstawy. Ptok daleko do Broniarza mocnego przewodniczącego związków nauczycieli. Pielęgniarki w tym kraju nie są ważne.

#5  2019.04.05 17:13:40 ~Piel.

Skandaliczna sprawa, żeby po roku czasu kontrolowano wypłacalność podwyżki ? I nie wszędzie są nadal realizowane, jak również nie zostały włączone do podstawy. Ptok daleko do Broniarza mocnego przewodniczącego związków nauczycieli. Pielęgniarki w tym kraju nie są ważne.

#6  2019.04.05 17:48:32 ~plg

Do #4. Masz 100% rację.

#7  2019.04.05 18:47:08 ~Iwona

To będzie podwyżka dla polskich pielęgniarek. To dziękuję w imieniu wszystkich.

#8  2019.04.05 19:09:05 ~Go

To samo było z zembalowym w rkcik i sanepidach-związek mówił, że jest wypłacane-bo tak ich zapewnialo MZ,a w realu do dziś niektóre nic nie dostały.A to,co zrobiono z piel.z DPS to megaskandal.Państwo teoretyczne?

#9  2019.04.05 20:07:04 ~Gość

Najważniejsi nauczyciele.Oni faktycznie mają uciążliwy zawód i nadmiar godzin.To intelektualiści,pielęgniarki pracownice fizyczne.One nie nie myślą ,one zaiwaniają.Oczywiście mały żarcik.

#10  2019.04.05 20:09:01 ~Ja

Nauczyciele już zarabiają tyle co wy na zmianach ze świętami.Mam w rodzinie nauczycielkę.

#11  2019.04.05 20:10:54 ~Plg

Kiedy kontrole odnośnie norm? Jeszcze rok a wyciągniemy nogi.

#12  2019.04.05 20:23:40 ~Marlena

A co z pielęgniarkami i polożnymi na zwolnieniach lekarskich i urlopie macierzyńskim, które pomimo decyzji ZUSu o konieczności przeliczeniu zasiłków pieniędzy nie otrzymują? Szpitale twierdzą, że są ponad prawem i nie muszą ich nadal wypłacać. Dlaczego to my musimy iść osobiscie do sądów, a nie tak jak w tym przypadku państwo się tym zajęło?

#13  2019.04.05 23:03:29 ~Lech

Miłe Panie, jeżeli Pani Szydło proponuje rozwiązanie systemowe nauczycielom i wzrost ich wynagrodzeń do 8100,00 w 2023 ! to na co Wy czekacie ? Domagajcie się wzrostu Waszych poborów do 2023 do poziomu min. 12.300,00. Bądźmy szczerzy, PiS nie dał Wam nic, żadnej podwyżki, PiS jedynie roluje środkami PO/Zembali. Od PiS-u nie dostałyście nic - null - zero ! Wszyscy dostali oprócz Was ! Trzymam za Was kciuki - zbierzcie się a napewno coś ugracie, chociaż z pięć stówek - należy Wam się jak mało komu. Znam Wasz zawód i nie zazdroszczę Wam - 40 godzin na etacie, nocki, święta, duża odpowiedzialność, upierdliwi pacjenci i ich rodziny, w ryj papierkowej roboty, skanery, liczenie pigułek, inwentaryzacje etc. Jeżeli Pani Szydło oferuje takie środki belfom-nierobom, którzy niby to są przepracowani i zestresowani ! sic. ale jaja, zestresowani ! To co Wy macie powiedzieć ? Stres to powinno być wasze drugie imię a przepracowana to drugie lub trzecie nazwisko ! Sorry, pomyłka - jeżeli belfrom Szydłowa oferuje za pensum 24 godziny lekcyjne (nie zegarowe) 8100,00 to Wy domagajcie się 16200,00. Miłe Panie, ja nie robię sobie z Was żartów, Żarty to sobie robi z Was PiS, znowu Was odstawiło na boczny tor - nic nie dali, a mówią, że dali ! Dobre, prawda ? Trzymam za Was kciuki - walczcie, mamy rok wyborczy.

Dodaj komentarz