Pielęgniarka do ministra, który mówił, że jej zawód to dar i pasja.

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.

PIELĘGNIARKA DO MINISTRA,

KTÓRY MÓWIŁ,

ŻE JEJ ZAWÓD TO DAR I PASJA.

Komentarz na pielegniarki.info.pl:

Panie Ministrze, pasja na pewno, ale dar? Zawód pielęgniarki to zawód troski. Troska to stan duszy i umysłu, który wynosi się z domu, nabywa w rodzinie, dlatego zawód nie dla każdego. Jednocześnie zawód niskiej rangi, bo jedyny szacunek jakiego doświadczamy, to szacunek ciężko chorego człowieka, który z poziomu łóżka widzi nasz codzienny trud. Dyrektorzy i nasze przełożone widzą w nas tylko siłę roboczą, dzięki której szpital może funkcjonować, ale szpital to nie jest zwykły zakład pracy, tu się nie da wymierzyć wszystkiego od - do jak w fabryce. Tymczasem pielęgniarstwo zostało sprowadzone do odfajkowywania czynności i przestrzegania procedur, których mamy tyle, że nie jesteśmy w stanie spamiętać, (ale musisz się podpisać, że się zapoznałaś). Pielęgniarstwo to zawód troski. Tylko troski nie o nas, pielęgniarki.


Od kilku ładnych lat na Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje w dniu 12 maja ten sam tekst. Mamy 12 maja 2019 roku. Lecimy...

Wobec innych zawodów jak: górnik, informatyk, cukiernik, stoczniowiec nikomu do głowy nie przychodzi mówienie o misji, powołaniu. W społecznej świadomości to "normalne" zawody.

Natomiast mówienie o "misji" i "powołaniu" wobec osób wykonujących zawód pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego odbieram jako głoszenie tezy, że osoby te powinny wykonywać zawód niezależnie od poziomu ich wynagradzania oraz warunków jego wykonywania. Z założenia mają się poświęcać!

Po raz kolejny muszę wysłuchiwać, że  zawód pielęgniarki i położnej to "misja" i "powołanie". Głoszenie takich stwierdzeń odbieram jako wpisywanie się w nurt przyzwolenia dla lekceważenia ponad dwustutysięcznej rzeszy osób wykonujących te zawody w Polsce! Od kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi po ministra zdrowia, czego nasza grupa zawodowa doświadcza na co dzień.

Zawód pielęgniarki i położnej to zawód taki sam jak inny!

Czytaj więcej tutaj...

Komentarze użytkowników

#1  2019.05.13 13:28:45 ~Piel.

Jeśli to tak wazny zawód dla pana ministra to dlaczego czekałysmy na podwyżkę w ratach oszukaną zresztą aż przez 4 lata? Tym bardziej przy deficycie kadrowym! A dlaczego nasze święto nie jest na równi ważne z innymi zawodami jeśli chodzi o obchody, celebrację na poziomie premiera-prezydenta z nagrodami i podkreśleniem naszej szczególnej roli zawodowej I z przekazem telewizyjnym? Też bierzemy udział w ratowniu życia i co i nic? A nawet częściej niż inni.Doczekam odpowiedzi?

#2  2019.05.13 13:34:28 ~piel.

Do 1 bardzo trafne spostrzeżenia a dlaczego Szumowskiego z tymi życzeniami nie pokazano w telewizji? Telewizja to potężne medium i tam wysyłamy bardzo merytoryczne art. o naszym profesjonaliżmie - hej tam panie Szumowski profesjonalizm a nie dar dar to powinna miec siostezyczka zakonna a dlaczego tych nie ma w szpitalach?

#3  2019.05.13 16:36:05 ~P

Pielęgniarki to z natury dobre, opiekuńcze, wspaniałe kobiety, które dzięki tym właśnie cechom są przez wszystkich wykorzystywane. Bo kto się nie zlituje jak nie pielęgniarka, jak trzeba to i jedzenie odda pacjentom lub okradną głodni lekarze

#4  2019.05.14 00:04:30 ~Plg

Do 3 ,przesadziłaś z tą drugą częścią komentarza.Jak nas mogą szanować inni,pomyślałaś?

#5  2019.05.14 00:07:21 ~Piel

Jako pielęgniarka jestem zniesmaczona komentarzem 3.Oczywiście tą końcówką.

#6  2019.05.14 07:44:05 ~do 3

Co to jest?

#7  2019.05.14 09:39:41 ~Jaro

3 ma rację wielokrotnie moja druga połowa która jest pielęgniarka opowiada w domku historie o lekarzach którzy na krzywy ryj dosiadają się do pielęgniarskich kanapek sałatek i innych rużnosci które sobie przygotowały w domu.Dopisze tylko że oni jedzą głównie przy zamkniętych drzwiach i nie dzielą się wcale a tym bardziej z pielęgniarka

#8  2019.05.14 10:56:30 ~do 7

Różności

#9  2019.05.14 14:14:53 ~Gabi

Pani 3_napisała prawdę wiem to z wieloletniego doświadczenia.

#10  2019.05.15 06:07:46 ~do 9

A może by tak coś zmienić,a nie wiele lat tkwić w zacofaniu i nic z tym nie zrobić?

#11  2019.05.15 08:10:41 ~Piel.

A może tak bardziej merytorycznie dyskutujmy w kontekście komentarzy 1,2. Kiedyś 7 kwietnia było Święto Pracownika Służby Zdrowia wszystkich pracowników! W innych zawodach obchodzi się święta zawodowe bardzo uroczyście i na szczeblu rządowym, prezydenckim (święto policji, wojska, strażaka, nauczyciela itd) Priorytet stanowią święta zawodów ratujących życie. A my ludzie ochrony zdrowia (zmiana nazwy celowo bo służba to ciężka praca, która powinna być doceniona finansowo i nie tylko, przywileje itd) A nas podzielono na najmniejsze grupki zawodowe bo takimi łatwiej rządzić i jeszcze odebrać święto? A my to co nie ratujemy ludzi? A co to znowu za oszukańczy obyczaj by obchodzić Święto Pielęgniarstwa w swoim kółeczka wzajemnej adoracji? Obchody innych zawodów mają przekaz w telewizji! Co to jest za nasze składki urządza się imprezki dla swoich i non stop te same się odznacza i daje się tym samym nagrody? Bo co - bo są spolegliwe, konformistki co popierają się nawzajem? DLACZEGO NIE REAGUJEMY? P.Szczurek-Żelazko wiceministrowa -pielęgniarka miała nadać od tego roku rangę 12 maja jako obchodzenie święta pielęgniarstwa, miała być solidna promocja zawodu i co i dalej nic? Oszukiwać nadal pielęgniarki a dlaczego to ? I głupie niewolnice z nas robić? HAŃBA! DOŁĄCZMY DO WIELKIEGO PROTESTU 1 CZERWCA LEKARZY I WSPOLNIE WALCZMY O PKB A TO NASZA JAKOSC PRACY M.IN. I NIE TYLKO !

#12  2019.05.15 08:13:31 ~nurse

9-10 bardzo dobre komentarze, prawda!

#13  2019.05.15 20:02:11 ~Go

Do 9-przecież w MZ planują już w pocie czoła jakieś nowe, cudne filmiki promujące zawód pielęgniarki, bo tamten z muzeum pielęgniarstwa został totalnie wyszydzony.Tylko jak tu promować g.wno w papierku? Dlatego pot leje się obficie z wielu czaszek na górze. A wystarczyłoby dobrze zapłacić pielegniarkom, zapewnić optymalne obsady,w tym opiekunów medycznych(dać im też kasę i narzędzia do ułatwienia pracy fizycznej),zapewnić bhp w miejscu pracy i uznać pracę w ochronie zdrowia za szkodliwa (czyli urlopy zdrowotne i wcześniejszą emeryturę ). A że to przy tym poziomie finansowania zdrowia to niemożliwe, więc będziemy się dalej latami męczyć i irytować coraz dziwniejszymi sposobami promocji zawodu, który jest skazany na klęskę przy takiej nieudolności MZ i asekuranctwa polityków wszystkich opcji.

#14  2019.05.16 14:57:48 ~do 13

1000/1000