"Świętokrzyskie siostry" spotkały się z okazji Dnia Pielęgniarki.

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.

                                                                           zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

"ŚWIĘTOKRZYSKIE SIOSTRY"

SPOTKAŁY Z OKAZJI DNIA PIELĘGNIARKI

ZAWÓD Z POWOŁANIA – PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE OBCHODZĄ SWOJE ŚWIĘTO

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych świętokrzyskie siostry spotkały się w hotelu „Ameliówka”. Były wspomnienia wybitnych przedstawicielek tego zawodu, a najbardziej wyróżniające się siostry zostały nagrodzone w konkursie „Pielęgniarka i Położna zasłużona dla zawodu”. W uroczystościach wziął udział Marek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego  – Dzisiaj obchodzicie Państwo swoje święto, ale na co dzień wykonujecie ciężką i odpowiedzialną pracę. Nie wyobrażam sobie, żeby proces diagnostyki, leczenia i rehabilitacji odbywał się bez waszego udziału – powiedział Marek Bogusławski.

W spotkaniu uczestniczyła także Bogumiła Niziołek, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Siostry Maria Sierodzka i Hanna Chrzanowska, czy patronka położnych, Stanisława Leszczyńska oraz twórczyni samorządu pielęgniarskiego, siostra Urszula Krzyżanowska – Łagowska. Właśnie im poświęcone były wspomnienia podczas uroczystości. To stały element obchodów święta pielęgniarek.

– Chcemy szanować i pielęgnować swoje autorytety i symbole, po to aby nie zapomnieć o naszej historii. To jest bardzo trudny zawód, niektórzy nazywają go powołaniem i żeby wytrwać w empatii i dobroci wobec chorych musimy mieć swoje autorytety, które są dla nas wsparciem – mówiła Ewa Mikołajczyk, przewodnicząca Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych.

– Chciałbym w imieniu Zarządu Województwa Świętokrzyskiego życzyć Państwu wytrwałości w tej trudnej drodze zawodowej. Wiem, że mimo postępującej cyfryzacji, wy w swojej pracy kierujecie się przede wszystkim empatią, a tego nie da się i niczym zastąpić – mówił Marek Bogusławski.

Po raz pierwszy z inicjatywy Małgorzaty Kaczmarczyk, dyrektor Instytutu Dydaktyki Pielęgniarstwa i Położnictwa UJK zorganizowany został konkurs „Pielęgniarka i Położna zasłużona dla zawodu”. Spośród zgłoszonych przez same siostry kandydatek do nagrody Kapituła wybrała dziewięć osób w kilku kategoriach: działalność praktyczna, dydaktyczna, czy zarządzanie.

– Pielęgniarstwo to zawód, w którym nie robi się kariery, tylko służy drugiemu człowiekowi. Dlatego chcemy docenić wybitne osoby, a takie mamy, które na co dzień pozostają w cieniu – powiedziała Ewa Mikołajczyk. – To jest zawód pewnych przeciwieństw. Bo z jednej strony oczekuje się od pielęgniarki troskliwości, ciepła, czułości i poświęcenia uwagi pacjentowi, a z drogiej strony w określonych sytuacjach trzeba trzeźwo myśleć, szybko działać i nie poddawać się emocjom. I wielu pielęgniarkom to się udaje.

W województwie świętokrzyskim jest 11 tysięcy pielęgniarek i położnych. Choć to zdecydowanie sfeminizowany zawód, to coraz częściej także panowie wybierają tę profesję.

18 maja 2019 roku

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego


Zobacz także:


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Z myślą o pielęgniarkach i położnych...


Chcesz poznać więcej szczegółów? ► Zamów prenumeratę!

Proponujemy różne opcje:
⇒ 3-miesięczna 
⇒ 6-miesięczna 
⇒ 8-miesięczna