Pielęgniarka lubię jak pacjenci do mnie mówią siostrzyczko.

2 min czytania
Gazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa
Pielęgniarka lubię jak pacjenci do mnie mówią siostrzyczko.

„Miło usłyszeć od pacjentów: O, jest nasza kochana siostrzyczka”

Co jakiś czas w komentarzach pod artykułami na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych wraca sprawa zwracania się przez pacjentów do pielęgniarek zwrotem „siostro”. W bieżącym numerze Gazety Pielęgniarek i Położnych przytaczamy kilka wybranych komentarzy na ten temat:

  • A 74-letnia pacjentka nie wie, że sióstr nie ma, tylko są pielęgniarki? Bez przesady.
  • Uważam, że to bardzo miłe i ciepłe sformułowanie, pełne zaufania, nadziei, związane z misją tego zawodu. Do nikogo więcej tak się zawodowo nie mówi. Określenie „pani” jest powszechne, np. pani w sklepie, na przystanku itp. Mnie zwrot „siostro” nie przeszkadza, a wręcz jest mi bardzo miło. Pracuję 27 lat w zawodzie.
  • Lekarz, który nie ma doktoratu, jest lekarzem, a nie doktorem, a pielęgniarka czy położna to nie siostra (siostrą jestem dla mojego rodzeństwa, tylko i wyłącznie). Jest to zawód, za którego wykonywanie pobieramy pensję, więc dlaczego mamy zgadzać się na zwracanie się do nas ,,siostro”? Pracuję ponad 25 lat w zawodzie i nawet pokusiłam się o napisanie pracy magisterskiej na ten temat. Dostępna na WUM w Warszawie, wydział położnictwa.
  • A ja proszę, aby nie mówić do mnie „siostro” i nie mam zamiaru tego zmieniać. Nie mam rodzeństwa, więc nie jestem niczyją siostrą, a jeśli pana to nie drażni, to niech do pana wszyscy mówią „bracie”.
  • Dziwne tylko, dlaczego do pielęgniarza nie mówią „bracie”, tylko umieją powiedzieć per pan. Problemem jest powiedzenie do pielęgniarki „pani”, jakby to było nie wiadomo jakie poświęcenie.
  • A mnie denerwuje nazywanie pacjentów: „babcia”, „dziadek” albo jeszcze gorzej – zwrot bezosobowy. Dotyczy to wszystkich zawodów medycznych.
  • A jak starsza osoba odezwie się do nas per siostro, czy to jest aż tak obraźliwe lub uwłaczające? No, bez przesady! (…)

Wszystkie komentarze pielęgniarek przeczytasz w bieżącym numerze Gazety, w artykule na stronie 7.

Zachęcamy także do zaprenumerowania Gazety w wersji papierowej. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z tej formy prenumeraty:

  • BĘDZIESZ INFO – nie umkną Ci żadne ważne kwestie dotyczące zawodu pielęgniarki i położnej,
  • KOMFORT – będziesz mógł w wygodnych warunkach i czasie przeczytać na spokojnie wszystkie artykuły,
  • WYGODA – co miesiąc otrzymasz Gazetę w wersji papierowej pod wskazany adres,
  • PERSONALIZACJA – oferty dedykowane pielęgniarkom i położnym, np. oferta szkoleniowa,
  • EKONOMICZNOŚĆ – roczna prenumerata wychodzi korzystniej finansowo, niż comiesięczny zakup pojedynczego numeru Gazety.
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1043 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: pielęgniarka winna skutkom wynaczynienia podawanego leku przez kilkanaście minut.

5 min czytania
Sąd: Nie zachowując należytej ostrożności w powyższym zakresie, pielęgniarka z opóźnieniem zareagowała na wynaczynienie leku… Przytaczamy fragmenty wyroku, który uznał winę pielęgniarki…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - tematy aktualnego wydania.

2 min czytania
Kwietniowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Tylko 200 pielęgniarek ukończyło ten kurs kwalifikacyjny (w latach 2016 -2022).