Pielęgniarka lubię jak pacjenci do mnie mówią siostrzyczko.

2 min czytania
Gazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa
Pielęgniarka lubię jak pacjenci do mnie mówią siostrzyczko.

„Miło usłyszeć od pacjentów: O, jest nasza kochana siostrzyczka”

Co jakiś czas w komentarzach pod artykułami na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych wraca sprawa zwracania się przez pacjentów do pielęgniarek zwrotem „siostro”. W bieżącym numerze Gazety Pielęgniarek i Położnych przytaczamy kilka wybranych komentarzy na ten temat:

 • A 74-letnia pacjentka nie wie, że sióstr nie ma, tylko są pielęgniarki? Bez przesady.
 • Uważam, że to bardzo miłe i ciepłe sformułowanie, pełne zaufania, nadziei, związane z misją tego zawodu. Do nikogo więcej tak się zawodowo nie mówi. Określenie „pani” jest powszechne, np. pani w sklepie, na przystanku itp. Mnie zwrot „siostro” nie przeszkadza, a wręcz jest mi bardzo miło. Pracuję 27 lat w zawodzie.
 • Lekarz, który nie ma doktoratu, jest lekarzem, a nie doktorem, a pielęgniarka czy położna to nie siostra (siostrą jestem dla mojego rodzeństwa, tylko i wyłącznie). Jest to zawód, za którego wykonywanie pobieramy pensję, więc dlaczego mamy zgadzać się na zwracanie się do nas ,,siostro”? Pracuję ponad 25 lat w zawodzie i nawet pokusiłam się o napisanie pracy magisterskiej na ten temat. Dostępna na WUM w Warszawie, wydział położnictwa.
 • A ja proszę, aby nie mówić do mnie „siostro” i nie mam zamiaru tego zmieniać. Nie mam rodzeństwa, więc nie jestem niczyją siostrą, a jeśli pana to nie drażni, to niech do pana wszyscy mówią „bracie”.
 • Dziwne tylko, dlaczego do pielęgniarza nie mówią „bracie”, tylko umieją powiedzieć per pan. Problemem jest powiedzenie do pielęgniarki „pani”, jakby to było nie wiadomo jakie poświęcenie.
 • A mnie denerwuje nazywanie pacjentów: „babcia”, „dziadek” albo jeszcze gorzej – zwrot bezosobowy. Dotyczy to wszystkich zawodów medycznych.
 • A jak starsza osoba odezwie się do nas per siostro, czy to jest aż tak obraźliwe lub uwłaczające? No, bez przesady! (…)

Wszystkie komentarze pielęgniarek przeczytasz w bieżącym numerze Gazety, w artykule na stronie 7.

Zachęcamy także do zaprenumerowania Gazety w wersji papierowej. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z tej formy prenumeraty:

 • BĘDZIESZ INFO – nie umkną Ci żadne ważne kwestie dotyczące zawodu pielęgniarki i położnej,
 • KOMFORT – będziesz mógł w wygodnych warunkach i czasie przeczytać na spokojnie wszystkie artykuły,
 • WYGODA – co miesiąc otrzymasz Gazetę w wersji papierowej pod wskazany adres,
 • PERSONALIZACJA – oferty dedykowane pielęgniarkom i położnym, np. oferta szkoleniowa,
 • EKONOMICZNOŚĆ – roczna prenumerata wychodzi korzystniej finansowo, niż comiesięczny zakup pojedynczego numeru Gazety.
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1036 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent 113 kg, zarzuca pielęgniarce w sądzie, że nie podniosła go niezwłocznie z podłogi.

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku napisano: (…)…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o kontrowersjach w zakresie dodatku stażowego.

2 min czytania
Dodatek stażowy dla pielęgniarek i położnych… W ostatnim czasie do sejmowej komisji ds. petycji wpłynęła petycja w zakresie określenia, że do okresów…
Komentarze
×
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Izba pielęgniarek ustala coś z lekarzami.