Senat – pielęgniarka o nieakceptowanej siatce płac i dodatkach.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Senat – pielęgniarka o nieakceptowanej siatce płac i dodatkach.

Pielęgniarka w senacie o krzywdzie doświadczonych pielęgniarek

Panie Marszałku, Wysoka Izbo, szanowni państwo nazywam się Wioletta Słowińska, reprezentuję Związek Zawodowy Pracowników Bloków Operacyjnych, Anestezji i Intensywnej Terapii.

(…) Chciałam się również odnieść do znowelizowanej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia w podmiotach leczniczych. Ustawodawca, proszę państwa, w widoczny sposób skrzywdził ogromną rzeszę pielęgniarek i położnych nie uwzględniając doświadczenia pracowników, którzy osiągnęli z racji długoletniej pracy mistrzostwo w zawodzie. 

Proponowane rozwiązania dla tej grupy są głęboko krzywdzące i nieakceptowalne. Docierają do nas również informacje, że część pracodawców nie respektuje wykształcenia ani kwalifikacji posiadanych przez pielęgniarki, argumentując, że posiadane przez nie kwalifikacje nie są potrzebne i nie uznają ich. Prowadzi to do nieprawidłowości, liczymy na refleksję ze strony Ministerstwa Zdrowia. Powiem więcej – oczekujemy natychmiastowej nowelizacji siatki płac

Pielęgniarka o martwej polityce wobec pielęgniarstwa

Tutaj na tej sali mój przedmówca odniósł się również do dokumentu „Wieloletnia polityka państwa na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”. Tutaj chciałabym z tego miejsca podkreślić, że jest to bardzo ważny dla całego środowiska pielęgniarskiego dokument.

Oczekujemy, że w końcu Ministerstwo Zdrowia, które było jakby jednym z beneficjentów powstania tego dokumentu, zacznie realizować zapisy w nim zapisane. Zadaje pytanie, kiedy w końcu Ministerstwo Zdrowia wprowadzi w życie rozwiązania które są zawarte w przytoczonym dokumencie? Ministerstwo zobowiązało się w nim między innymi do podjęcia decyzji organizacyjnych, które przekładać się mają na właściwe gospodarowanie zasobami ludzkimi, na wsparcie kadry pielęgniarskiej poprzez poprawę warunków pracy, na wprowadzenie do systemu ochrony zdrowia zawodów pomocniczych. Niestety do tej pory żadna z tych deklaracji nie doczekała się realizacji. 

Senat – pielęgniarka o nieprzemyślanych zasadach wypłaty dodatków

Na zakończenie chciałam się jeszcze odnieść do najnowszych doniesień, które traktuję w kategorii fantazji ułańskiej, mianowicie chodzi o dodatki covidowe. Któryś raz z kolei Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady wypłaty dodatków, powiem tak, ja widzę to w kategoriach całkowicie nieprzemyślanych. Budzi to wiele kontrowersji, budzi wiele niepotrzebnych dyskusji, wielu pracowników pracujących z pacjentami covidowymi czuje się oszukanych. Nie mogę zrozumieć dlaczego w obecnej sytuacji pracownicy trzeciego poziomu zabezpieczenia zostali pozbawieni tych dodatków.

Dziękując na samym końcu za możliwość przedstawienia głównych bolączek środowiska pielęgniarskiego, wyrażam nadzieję że zasygnalizowane problemy w jakiś sposób zostaną rozwiązane, tym bardziej proszę państwa, że stan zdrowia społeczeństwa się pogarsza, maleje ilość zabiegów, następne oddziały są przekształcane w oddziały covidowe, jest brak pełnego dostępu do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów niecovidowych. Niestety proszę państwa, traktujemy to w kategoriach długu zdrowotnego, a ten dług zdrowotny my będziemy musieli spłacić. Dziękuję bardzo.

Powyższe wystąpienie zostało wygłoszone w senacie w dniu 13 grudnia 2021 roku.

źródło: senat.gov.pl, inf. wł. pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 63

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7262 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – sądowy epilog podłączenia butli z tlenem.

6 min czytania
Podłączenie butli z tlenem a praktyka zawodowa pielęgniarek Fragment uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego z dnia 29 listopada 2021 roku. Wyrokiem z dnia…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki – prawie 4 tys. wniosków w sprawie specjalizacji.

2 min czytania
Specjalizacje pielęgniarek Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych opublikowało dane dotyczące szkoleń pielęgniarek i położnych, w zakresie liczby osób które przystąpią do…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Te pielęgniarki obejmie podwyżka o 1493,16 PLN.

2 min czytania
Pielęgniarki specjalistki w obowiązującej tabeli zaszeregowania W kolejnym artykule poświęconym nowej siatce płac wynagrodzeń pielęgniarek i położnych 2022 zajmiemy się kwestią wzrostu…
Komentarze