Olewanie pielęgniarek – na realizację obietnicy wyborczej pieniędzy nie ma, na podwyżki w NFZ są.

2 min czytania
Nowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Olewanie pielęgniarek – na realizację obietnicy wyborczej pieniędzy nie ma, na podwyżki w NFZ są.

Są pieniądze na podwyżki dla pracowników NFZ, na realizację obietnicy wyborczej wobec pielęgniarek nie…

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 25 kwietnia 2024 roku. Jednym z punktów obrad było – zaopiniowanie projektu zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2024. Poniżej publikujemy fragmenty stenogramu z obrad komisji. 

Poseł Czesław Hoc (PiS):

Mam 2 króciutkie pytania, również odnoszące się do wynagrodzeń dla administracji NFZ-u. Nie wiem, skąd wzięli państwo informację, że jest 20% podwyżki wynagrodzeń. Wyczytałem, że na 2024 r. jest to 9,6% waloryzacji. Jest to więc 0,42% przychodów NFZ-u, czyli 575 mln ze 160 mld zł. 

Natomiast pragnę przypomnieć, upomnieć się czy też poprosić i przekazać informację, że trójstronny zespół do spraw ochrony zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia w czerwcu 2021 r. zajął takie stanowisko, że zaproponował rozwiązanie tego kompleksowo. Chodzi o aspekt procentu kosztów administracji Narodowego Funduszu Zdrowia. Mowa była o docelowym dojściu do poziomu 1% kosztów w stosunku do przychodów NFZ. 

Oczywiście jest to zasadne, albowiem ci pracownicy mają bardzo, bardzo odpowiedzialną pracę. Mają też wiele dodatkowych obowiązków. Jednocześnie pamiętajmy o tym, że oni nie mogą świadczyć żadnej innej pracy w innych instytucjach. Chodzi na przykład o lekarzy. Ich wynagrodzenie w porównaniu do innych grup jest więc, powiedziałbym, mało atrakcyjne. Jednocześnie jeszcze raz podkreślam mnogość obowiązków tych pracowników i sumienność przy ich wykonywaniu, jak również ich wielką odpowiedzialność. To jest olbrzymia kwestia – prawie 190 mld zł. Obrót tymi pieniędzmi to kwestia odpowiedzialności i pewnego wykorzystania swoich funkcji. Dobrze, dziękuję bardzo, tylko tyle.

Zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw Służb Mundurowych Miłosz Anczakowski:

Dzień dobry państwu. Dzień dobry, panie przewodniczący, szanowna Komisjo. W związku ze zmianą przychodów i kosztów ogółem o kwotę przeszło 5 385 mln zł, zwracam się z uprzejmą prośbą o zmianę projektu planu finansowego w takim zakresie, jaki zostanie przedstawiony za chwilę.

Poseł Janusz Cieszyński (PiS):

Bardzo dziękuję, panie przewodniczący.

Pierwsze pytanie mam takie: czy skoro udało się zwiększyć wpływ składki o 5 mld zł, to nie oznacza to, że przynajmniej w części można zrealizować postulaty środowiska pielęgniarek i położnych oraz innych środowisk medycznych, które są przedmiotem obrad podkomisji?

Podkomisja otrzymała do rozpatrzenia obywatelski projekt ustawy w tej sprawie. Podczas ostatniego posiedzenia Komisji pan minister Kos informował nas, że nie ma na to środków. Jednak w toku szybkich szacunków wyszło nam, że właśnie mniej więcej taka kwota kilku miliardów złotych, o której tutaj mówimy, pozwoliłaby już sfinansować istotną część tych podwyżek. 

Pytanie, czy to nie jest właśnie moment na to, żeby odłożyć środki na ten cel. Miejmy na uwadze to, ze postulat środowiska jest taki, żeby nowa ustawa weszła w życie od 1 lipca bieżącego roku.

Dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego Centrali NFZ Dariusz Jarnutowski:

Panie przewodniczący, szanowni państwo, zacznę od wynagrodzeń dla pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia. W pierwotnym planie finansowym NFZ na rok 2024 założony wzrost wynagrodzeń dla pracowników NFZ wynosił 9,6%. Następnie w związku z przyjęciem w ustawie budżetowej wskaźnika wzrostu dla państwowej sfery budżetowej na poziomie 120%, czyli 20% podwyżki, w przedłożonym projekcie zmiany planu finansowego wyrównujemy tę podwyżkę do poziomu 20%. Te środki zostaną przeznaczone na zwiększenie wynagrodzeń pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to liczone od 1 stycznia 2024 r. (…) 

źródło: sejm.gov.pl 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 56

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8265 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Nowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka oddziałowa bez uznanego tytułu magistra i specjalisty.

3 min czytania
Kuriozalne skutki interpretacji zapisów siatki płac pielęgniarek Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty prawnika.

3 min czytania
Koszty prawnika w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat za prawnika w…
Komentarze