Problem braku pielęgniarek jest fikcyjny czy rzeczywisty? Zobacz ile obecnie w Polsce jest ..... bezrobotnych pielęgniarek. TYSIĄCE!

Pielęgniarstwo 2013.

..............................

W dniu 11 września 2013 roku na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia padły niżej cytowane zdania:

Poseł Dariusz Piontkowski (PiS):

Mówimy tutaj o niedoborach, które (jak zaznaczono w tym materiale) będą dotyczyć pielęgniarek. Chciałbym w związku z tym zapytać, jak ministerstwo widzi praktykę w polskich szpitalach, bo tam dochodzi do odwrotnego zjawiska – w ramach oszczędności w wielu szpitalach dochodzi wręcz do likwidowania stanowisk pracy i zwalniania pielęgniarek i położnych. W związku z tym, te alarmistyczne dane z tego materiału nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Część pielęgniarek po prostu nie ma dzisiaj zatrudnienia.

Podsekretarz stanu w MZ Krzysztof Chlebus:

Jeśli chodzi o zwalnianie pielęgniarek i położnych, to mamy taką informację, że jest około 4000 bezrobotnych pielęgniarek. Ten problem jest bardzo złożony. Z jednej strony potrzeby rynku usług medycznych, z drugiej strony – bezrobotne pielęgniarki, ale bardzo ciężko tę kwestię kategoryzować. 
Tu mamy bardzo złożone sytuacje – pielęgniarki odchodzą z powodów najróżniejszych, chociażby z takich, że wybierają inne zawody, inny, bardziej atrakcyjny finansowo rodzaj funkcjonowania poza swoim zawodem. To znowu jest kwestia stworzenia bodźców finansowych na poziomie zarządczym, czyli – krótko mówiąc – dyrektorzy poszczególnych jednostek, którzy borykają się z brakami kadrowymi, powinni uatrakcyjniać płace i przyciągać w ten sposób pielęgniarki.

Z sejmowej strony internetowej wybrał

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz także:

Aktualności według działów - Nadciąga katastrofa - brak pielęgniarek Ponad 250 KOMENTARZY!

.

Komentarze użytkowników

#1  2013.10.08 09:38:42 ~Aga

Pielęgniarki chcą pracować, dokształcają się ale pracodawcy je zwalniają a zatrudniają opiekunki medyczne, ponieważ opiekunki można zatrudnić za najniższą krajową. Pielęgniarka, która się kształci, podnosi swoje kwalifikacje nie jest wygodna dla pracodawcy, ponieważ ona walczy o podwyżkę, więc można ją zwolnić, ponieważ osoba która jest bezrobotna, nie ma środków do życia to zgodzi się na każde warunki ;(

#2  2013.10.08 09:56:06 ~Dora

I tylko na kontrakcie za 8 zł za godzine, 300 godzin miesięcznie i 1 na oddział

#3  2013.10.08 13:33:26 ~ObserVator

Gdzie w ogóle jest ta praca? Niech mi ktoś powie? :)

#4  2013.10.08 16:13:45 ~do ~Dora

Koleżanko Dorotko współczuję Ci, moja koleżanka która zajmuje się sprzątaniem z zawodowym wykształceniem zarabia 1400zł na rękę, zatrudniona na 8 godzin dziennie, ale realnie pracuje około 4 godziny.Pozdrawiam

#5  2013.10.08 16:17:12 ~ do~Dora

A raz w miesiącu dostaje od szefa tzw.ekwiwalent środki do czystości za około 150zł, ma ich tak dużo że rozdaje swoim koleżankom:)

#6  2013.10.08 19:53:29 ~Pinka

Zgadza się! nie można zatrudnić się na stanowisku pielęgniarki ponieważ szpitale tną koszty. Szantażują ludzi zwolnieniami, eksploatują ich lub dla wygody każą się zatrudnić na kontrakt (co też nie daje gwarancji zatrudnienia). Pracownik kontraktowy jest szpitalom bardzo na rękę z wiadomych względów. Szpital woj. w Szczecinie wydał pieniądze na oddział Intensywnej Terapii w pełni go wyposażając ale nie ma już pieniędzy na pracowników i co? Oddział działa tylko połowicznie cała nowa część jest obiektem do podziwiania! Czyli pustym-nie służącym chorym. Przykładów można mnożyć. Brak pielęgniarek jest mitem, opiekunki są cudowne ale nie są pielęgniarkami to inna grupa pracownicza czas o tym pamiętać. Za to urzędników w szpitalach jest stanowczo za dużo!

#7  2013.10.08 20:19:29 ~anka

Te 4 tysiące bezrobotnych pielęgniarek to te, które zdecydowały, że wolą w pośredniaku szukać normalnie płatnej pracy niż w wyuczonym zawodzie, za byle co i jeszcze na 2 etaty. I figurują jako bezrobotne mimo, że nie szukają pracy w tym zawodzie.

#8  2013.10.08 20:38:14 ~elazet

Oj dziewczyny, tyle jest pracy w Niemczech. Nie jestem pielęgniarką , tylko opiekunką i to w domu prywatnym. W firmie polskiej zarabiam netto 1200 eu.No i mam bezpłatne wyżywienie i mieszkanie. W domach opieki dziewczyny dociągają do 2.500 eu. Na niemieckiej gewerbie mozna zarobic więcej. Pomoc w nostryfikacji dyplomów, kursy językowe itp pomagają zalatwić firmy. Trudno, rozstanie z rodziną,ale można wybrać system np. miesiąc pracy/ miesiąc wolnego,lub inny dowolny , jak komu wygodniej.

#9  2013.10.08 21:49:29 ~@

Nie rozumiem dlaczego dziwi kogokolwiek fakt, że gdzieś są bezrobotne pielęgniarki? Przecież to wynika ze zwykłej arytmetyki - jeżeli jedna, druga, piąta, setna, czy n-ta pracuje na dwu, a czasami i trzech etatach, jeżeli osoby uprawnione do odejścia na emeryturę nie korzystają ze swojego prawa do zasłużonego odpoczynku, . jeżeli kontraktowe cyborgi zasuwają po 300 godzin miesięcznie . to każdy wakat natychmiast jest obsadzony! Przecież takim postępowaniem wy same nie dopuszczacie do ujawnienia niedoborów kadry w naszym zawodzie i do tego obrażacie się na tych wszystkich, którzy próbowaliby (nie daj Boże! ) ograniczyć waszą ,kreatywność" w dążeniu do zaj.ania się na śmierć! A jak już tak jedna, będzie ostatnie tchnienie na tym życia padole wydawała, to co najmniej trzy inne sępy o godziny do wzięcia po niej oczy sobie będą wydrapywały. Arbeit macht frei!

#10  2013.10.08 22:22:58 ~do @

ŚWIĘTA RACJA TYLKO PIELĘGNIARKI TAK POTRAFIĄ

#11  2013.10.09 17:24:27 ~~;

Z przykrością ale popieram komentarz @

#12  2013.10.09 23:11:05 ~maria

Praca za granicą jest rozwiazaniem i spodziewajmy się ze jak juz wszyskie wyjedziemy to ktoś się ocknie.Wyjezdzjcie dziewczyny chocby po to żeby zobaczyc jak się pracuje za granicą .Ja nie załuję ,zarabiam jak kazdy kto pracuje i ciagle sie uczę na koszt pracodawcy.Stać mnie na godne zycie i utrzymanie dzieci w Polsce .Powodzenia

#13  2013.10.11 09:43:29 ~do Anka

Nie bredź. w tym roku absolwentom WUMu jest cholernie ciężko znaleźć pracę. Nie ma przyjęć czy to dla nas czy dla innych pielęgniarek. Kadra pielęgniarska w szpitalach jest ograniczona do takiego minimum by ludzie za szybko nie umierali. Nie ma norm odnośnie ilości zatrudnionych pielęgniarek ( w przeciwieństwie do minimalnych ilości zatrudnianych lekarzy). Więc nie gadaj głupot.

#14  2013.10.15 23:25:20 ~Olga :)

Taaaa jak ma nie brakować pracy dla pielęgniarek , jak kretyński babsztyle biorą po 10 etatów , stare pracują choć powinny siedzieć juz od 6 lat na emeryturze. To gdzie maja te młode prace zacząć, co do zarobków to juz nie narzekajmy jest duża konkurencja i płaca w Warszawie o 3000-5000 tys ale jak ktoś utknął bez matury, studiów specjalizacji to juz inna rzecz i biadoli , innym jak to złe , a jak to lekarze maja dobrze . Weźcie sie ogarnijcie ;0

#15  2013.10.16 11:40:32 ~do Olga:)

Trochę tolerancji.z czystej przyjemności i braku rozrywki nikt nie pracuje na emeryturze ani na 10 etatach. jestem ciekawa gdzie to zarabia się 5 tysięcy? owszem zarabiam ponad trzy tysiące na jednym etacie, mam wyższe wykształcenie ale od co najmniej 5 lat nie widziałam podwyżki płacy a podwyzki opłat oraz wyżywienia w tym czasie sięgnęły ponad sto procent, sama weź się ogarnij i nie obrażaj innych

#16  2013.10.20 18:18:00 ~anna

Zdziwłabyś się ile jeszcze pielęgniarek - emerytek pracuje.

#17  2013.10.24 13:56:23 ~ania

Drogie koleżanki prawda jest taka że panie które mogłyby odejść na emeryturę i dać miejsce pracy młodszym tego nie robią. W placówce w której ja pracuję na dzisiejszy dzień dwie panie oddziałowe mają po 62 lata i naliczoną emeryturę i co ? i siedzą dalej pobierają i emeryturę i pensję i widzisz Boże i nie grzmisz.

#18  2013.11.18 22:32:49 ~Położna

Jestem położną po 5 letnich studiach magisterskich z dwuletnim stażem na sali porodowej. Moja pensja za pełny etat, wliczając dyżury nocne i świąteczne wynosi 1650zł. Szukam pracy za granicą od tygodnia i już dostałam odpowiedź na kilka ofert. Wyjadę i nie wrócę. Pozdrawiam.

#19  2013.12.06 21:51:55 ~ja

Pielegniarki na emeryturze nie pracuja dla rozrywki sa do tego zmuszone glodowymi emeryturami.Ja tez swoja przyszlosc widze tak wlasnie praca do smierci albo fizycznej niemoznosci .A strsza nas ze bedzie jeszcze gorzej

#20  2017.09.01 20:42:50 ~Mira

Jestem bezrobotną pielęgniarką,11 lat pracy w zawodzie.W chwili obecnej szukam pracy w godzinach 8-16stej z powodów rodzinnych i tu kompletna klapa.Takie pielęgniarki nie są potrzebne.