Izba organizuje "BEZPŁATNE" kursy, a teraz pielęgniarki i położne będą za nie "płacić jak za zboże?!"

Działalność izby pip.

....................................................

Na Portalu Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 11 września 2013 roku pisałem:

Pielęgniarko i Położno - pamietaj! Od BEZPŁATNYCH szkoleń musisz odprowadzić .... podatek.

Artykuł w tej sprawie zakończyłem słowami: Wobec powyższego, moim zdaniem organizatorzy "bezpłatnych szkoleń" powinni przy rekrutacji podawać ich wartość pieniężną, aby było możliwe określenie wysokości podatku dochodowego.

 

Wiele pielęgniarek i położnych jest zbulwersowanych i oburzonych, że przez niektóre izby pip, dopiero teraz na początku 2014 roku przekazywana jest im przedmiotowa informacja! Gdyby wszystkie izby pip informowały o konieczności odprowadzania podatku dochodowego przy naborze na szkolenia (podpisywania umów) to wiele pielęgniarek i położnych by ich nie podejmowała!

A kwoty podatku mogą być niemałe! Szkolenie o "wartości pieniężnej" np. 1 000 zł to do zapłacenia 180 zł podatku. Szkolenie o wartości np. 5 000 zł to do zapłaty .... 900 zł podatku!

Pielęgniarki i położne informują również, że krążą plotki, iż powyższa sytuacja ma podobno dotyczyć w niektórych izbach nie tylko roku podatkowego 2013, ale także ściągania zaległego podatku z lat poprzednich.

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz także:

Czy Wnioskodawca jest zobowiązany wystawić deklarację PIT-8C dla pielęgniarek/położnych, które uczestniczyły w bezpłatnych kursach kształcenia podyplomowego organizowanych przez Wnioskodawcę w ramach zadań ustawowych?

.

Zobacz komentarze na Facebooku

.

Komentarze użytkowników

#1  2014.01.19 15:19:48 ~piel

Na stronie katowickiej Izby już pojawiła się taka informacja http://www.izbapiel.katowice.pl - kursy są bezpłatne tylko pozornie ponieważ i tak organizowane są z naszych składek czyli de facto współfinansujemy je.

#2  2014.01.19 15:19:48 ~piel

Na stronie katowickiej Izby już pojawiła się taka informacja http://www.izbapiel.katowice.pl - kursy są bezpłatne tylko pozornie ponieważ i tak organizowane są z naszych składek czyli de facto współfinansujemy je.

#3  2014.01.19 16:14:06 ~ana

Wokół tego tematu jest gorąco od paru dni. Pytam: dlaczego mamy być karane podatkiem za udział w kursie, podnosimy swoje kwalifikacje, kursy organizowane z naszych składek i od tego jeszcze płacić podatek? Szanowne panie,które reprezentujecie nas w Izbach - co robiłyście do tej pory? Jak można płacić za coś wstecz, co już było? Gdyby pielęgniarki miały tego świadomość zastanowiłyby się czy w danym kursie brać udział. A tak mydliło się nam oczy, że kursy są bezpłatne, czego izby nie robią dla pielęgniarek, a co zrobiłyście?

#4  2014.01.19 19:32:03 ~m

Prawo przeciez nie działa wstecz wiec mysle ze ten podatek jesli juz ma ktos placic to osoby rozpoczynajace kurs w 2014 i dalej!

#5  2014.01.19 22:07:27 ~abc

Jestem z Wrocławia. U nas jeszcze dwa lata temu Izby zwracały jakaś część za szkolenia w innych ośrodkach. Póżniej przesyłano PIT z Izb i od tego dofinansowania należało odprowadzić podatek. Teraz maja swój ośrodek. I niby bezpłatne kursy ale Pit w 2013 roku za dofinansowanie w 2012 już był niestety. Niestety. było wtedy zaskoczenie :/

#6  2014.01.20 21:11:13 ~mn

Chwila! przeciez szkolenia organizowane przez izby Są z naszych składek.Gdzie są izbowi prawnicy? Składek na izby nie możemy odliczać od podatku a do tego ! mamy podatek płacić za coś co same sobie fundujemy? Chory KRAJ!

#7  2014.01.20 22:05:06 ~tr!!!

Jakie są podstawy prawne, by pielęgniarki indywidualne odprowadzały podatek za odbyte kursy organizowane przez Okręgową Izbę Pielegniarek i Połoznych( rzecz dzieje sie na Śląsku- dotyczy kursów bez dotacji z UE ) ? Dlaczego wcześniej nikt nie informował pielegniarek o takim obowiązku?

#8  2014.01.20 22:06:24 ~tr!!

Jakie są podstawy prawne, by pielęgniarki indywidualne odprowadzały podatek za odbyte kursy organizowane przez Okręgową Izbę Pielegniarek i Połoznych( rzecz dzieje sie na Śląsku- dotyczy kursów bez dotacji z UE ) ? Dlaczego wcześniej nikt nie informował pielegniarek o takim obowiązku? Pobiera się nasze składki ,opłaca się za nie prawników .i co przez ten okres czasu Ci prawnicy robili? Gdzie ich znajomość prawa? Dlaczego podatki za poszczególne pielęgniarki uczestniczace w kursach nie były

#9  2014.01.20 22:07:49 ~tr!!

C.dalszy .odprowadzane na bieżąco do Urzędu Skarbowego, skoro płacimy składki? Na co więc idą nasze pieniadze składkowe? Na utrzymanie posad administracyjnych w Izbach Pielegniarskich? Posad które jak się okazuje nie były efektywne skoro do takiej sytuacji doszło? Jak sie dowiadujemy od naszych pełnomocników przygotowywane, czy też już przygotowane są PIT-y dla pielęgniarek które uczestniczyły w takich kursach.Skąd pielęgniarki utrzymujące sie samodzielnie maja wziąść pieniedze by to uregulować?

#10  2014.01.20 22:09:37 ~tr!!!

A może pielegniarki te będa musiały pozwać do sądu na drodze cywilnej osoby zarządzające OIPiP za wprowadzenie w błąd i nieumiejetne gosodarowanie pieniedzmi składkowymi ? Za jakie pieniadze został wybudwany Ośrodek Szkoleniowy OIPiP w Łaziskach G. Pewnie też za nasze pieniądze składkowe,a czego nikt nie konsultował z samymi pielęgniarkami ? Skoro teraz pielegniarki mają płacić za uczestnictwo w kursach, czy chociażby odprowadzać za to podatek, to jaki sens jest utrzymywania nadal tego ośrodka ? .którego koszty wszyscy ponosimy? A może należy go sprzedać ,a pieniądze przeznaczyć na uregulowanie podatku do Urzędu Skarbowego za kursy pielegniarek ,co zostało zaniedbane przez OIPiP ?

#11  2014.01.20 22:40:03 ~Marta

Pan Milczarek jak zwykle mija się zprawdą , ministerstwo finansów dość długo zwlekał z wyklładnią prawną czy podatek ma być odprowadzany to po pierwsze, po drugie wysokość podatku może wcale się nie zmienić, ponieważ kwotę dofinansowania dolicza się do rocznego dochodu a nie odprowadza się bezpośrednio odezwij sie tego dofinansowania , zwykle po doliczeniu do rocznego dochodu kwota podatku należnego fiskusowi wcale się nie zmieni. Bardzo proszę nie straszyć pielęgniarek.

#12  2014.01.21 08:25:03 ~ala

Marteczko, zastanó się co piszesz. Potem dziwimy się, gdy inni mówią, że pielegniarki sa głupie. Sama dajesz ku temu powód. Podatek jest podatkiem. Obojętnie czy zapłacimy go oddzielnie czy razem z rocznymi dochodami. Trzebago zapłacić. A, że czasmi jest mniej odczuwalny, bo jest ukryty w "masie", to inna sprawa, ale to tylko ukrycie, pozór. PODATEK JEST i basta. Trzeba go zapłacić. Nie kłam więc, albo się doucz.

#13  2014.01.21 10:13:53 ~marta

Sama się doucz, w globalnej kwocie dochodu wcale wymiar podatku nie musi się zwiększyć , bo jest zupełnie inaczej liczony niż od kwoty jak liczone np. są umowy zlecenia, dlatego , że ty jesteś niedouczona, pielęgniarki każdy może "robić w konia"

#14  2014.01.21 10:24:50 ~zosia

Pięlęgiarki z Katowickiej Izby doskonale wiedzą komu taki stan rzeczy zawdzięczają, wielki ukłon w kierunku tej osoby, rzeczywiście przyczyniła się do kształcenia pielęgniarek, order jej za to. Tylko pielęgniarka pielęgniarce może tak zrobić. Żenada!

#15  2014.01.21 14:37:22 ~Marta

Nie zostałyśmy poinformowane o konieczności odprowadzenia podatku - w umowie uczestnictwa w kursie! Lex retro non agit! http://www.izbapiel.katowice.pl/informacje-biezace/1278-informacja-na-temat-podatku-pit-8c

#16  2014.01.21 15:48:11 ~i.m.

Po zakończonym roku, w którym pielęgniarka/ położna bierze udział w kursie, OIPIP w Katowicach zobowiązana jest do wystawienia informacji podatkowej PIT 8C. takie zdanie widnieje teraz na stronie inter.izb katowickich w dziale kursów podyplomowych.i nie można było tak wcześniej! oczywiście nikt nie poczuwa się do winy i zaniedbania .płakać i płacić.

#17  2014.01.21 16:33:46 ~oburzona

Nic tylko trzeba złożyć doniesienie do prokuratury na Izby Pielęgniarskie za takie postępowanie to raz a dwa to dziewczyny powinniśmy teraz zaprzestania wszystkie płacenia na nich składek ! Niech sobie radzą sami teraz jak są tacy mądrzy!

#18  2014.01.21 16:42:42 ~mn

Marta nie kompromituj się Jeśli masz jakikolwiek dochód musisz ZAPŁACIĆ PODATEK!

#19  2014.01.21 20:43:15 ~Sowa

Dziewczyny najlepiej olać wszystkie kursy a Izby same stracą robotę ,bo jeśli my staniemy razem murem to nie będą miały co robić. Chętnych nie będzie to i wykładowcy nie zarobią, a zwykle to te same osoby. Pracodawca też nie wykaże jaki ma wykształcony personel chyba że sam ten personel wyśle na szkolenie za które sam zapłaci. Wszyscy tylko nas wykorzystują.

#20  2014.01.21 21:07:57 ~Marta

Do mn W umowie jasno jest napisane, że Izba zobowiązuje się do bezpłatnego zorganizowania i przeprowadzenia na rzecz uczestnika kursu!

#21  2014.01.21 21:10:09 ~iiii

To może przestać płacić składki na Izby i już.

#22  2014.01.21 22:12:21 ~Renia

Witajcie Koleżanki! Powiem krótko- w Katowicach macie i tak super,w Bielsku nie dość że za KAŻDY kurs się płaci,to za "dofinansowanie"do tegoż kursu jeszcze odprowadzić trzeba podatek.a składki chyba te same. Oto POLSKA wlaśnie :)

#23  2014.01.21 22:21:29 ~Kasia

Wszystko jestem w stanie zrozumieć, ale o konieczności odprowadzenia podatku powinniśmy zostać poinformowani przed rozpoczęciem kursu!

#24  2014.01.22 08:11:52 ~Margot

Dziwi mnie tylko "drobny" fakt, to dlaczego podatku od dochodu nie muszą płacić rzesze pracowników szkolonych przez pracodawców, firmy niejednokrotnie szkolenia te połączone są z wyjazdami, SPA ect.Wniosek nasuwa mi się jeden: pomiomo ustawy o zawodzie pip i rozporządzeniu o obowiązku kształcenia przez cały okres pracy zawodowej w nagrodę jako jedyna grupa musimy odprowadzać za tę przyjemność opłaconą z własnych składek podatek od rzekomego "wzbogacenia".BRAWO IZBY ORAZ PRAWNICY nas reprezentujący!

#25  2014.01.22 09:46:49 ~katowice

W każdym razie, jeśli będę musiała cokolwiek zapłacić rezygnuję z kursów. Muszę biegać w sobotę i niedzielę, poświęcając swój prywatny czas, pracodawca ma to gdzieś, bo i tak od 5 lat nie miałam podniesionej pensji i jeszcze mam płacić ( składki i podatek za kurs). Dziękuję, ale nie jestem masochistką!

#26  2014.01.22 13:50:11 ~zdziwiony

Drogie Pielęgniarki przykro mi to pisać ale jesteście jedyną grupą zawodową dającą się tak dymać, wykorzystywać i upokarzać . nie tylko przez państwo ale co gorsza przez izby które same utrzymujecie. To świadczy o Was.

#27  2014.01.22 21:30:13 ~kasia piel

Właśnie ukończyłam kurs z piel. operacyjnego i dowiedziałam się że będę musiała zapłacić podatek w kwocie 360 i trafia mnie .może by tak wypisać się z izb i nie płacić im składek bo prawo wykonywania zawodu jest związane z płaceniem składek a przepada dopiera po 5 latach .to może nie płaćmy przez 4.

#28  2014.01.23 11:39:27 ~Beatka.

Drogie Panie od dawna wiadomo,że trzeba płacić podatki,więc skąd te zdziwienie? Nie chcecie się kształcić wasz problem albo i nie problem.Nikt wam nie każe .Robicie to, bo jedna przed drugą chce być lepsza.To jest nienormalne.Zamiast zajmować się pacjentami to robicie sobie za złość,żeby pokazać swoją wyższość.Po co wam to? zajmijcie się pracą i tylko pracą a wyjdzie wam to na dobre.A składki to ustalono Uchwałą,więc tego nie zmienicie.Tak było ,jest i będzie.Ze składek nie tylko opłaceni są pracownicy ,ale także dostajecie zapomogi,dofinansowania i refundacje do sanatorium.Więc najpierw przed napisaniem głupot zastanówcie się ,żeby uniknąc kompromitacji.

#29  2014.01.23 11:42:16 ~piel

Przestańmy uczestniczyć w kursach i tak pracodawca nie docenia naszego trudu. Zero podwyżki z tego tytułu tylko papier. Wiedzę możemy poszerzyć w swoim zakresie. Wystarczy dobra aktualna książka wypożyczona w dobrej bibliotece. Przecież panie które wykładają na kursach streszczają fragment książki oprawiają w slajdy przeczytają i zgarniają nie małe pieniądze. A my to łykamy. To że dowiadujemy się o płaceniu podatku po czasie jest grubo nie w porządku. Traktuje się nas jak osoby drugiej kategorii. Wstyd

#30  2014.01.23 12:43:47 ~....

Nie pojde juz na zaden kurs zostalysmy oszukane! nikt nam nie mowil ze trzeba odprowadzac podatek od kursu .Ten caly nasz POPAPRANY rzad okrada nas z naszych wlasnych pieniedzy kazac nam placic podatek od czegos na co same sie skladamy TO JEST CHORE! Zlodziejski rzad! Jakim prawem chca mi wydrzec pieniadze moje pieniadza przeciez ja przez ponad 25 lat pracy uskladalam sobie na niejeden kurs Panstwo Polskie mi w tym nie pomoglo!

#31  2014.01.23 14:10:20 ~Nina

Kursy są wcale nie potrzebne! należy zmienić natychmiast ten stan! Tylko w Polsce zarabia się nieźle na pielęgniarkach. można to zmienić ale nie powiem jak może kiedyś? tuz przed wyborami?

#32  2014.01.23 14:57:45 ~ala

To od specjalizacji bedzie tego ok 900 zl podatku

#33  2014.01.23 15:09:20 ~ala

A jeszcze jedno skoro od dofinansowania kursow doksztalcajacych ma sie placic podatek to rozumiem ze od dofinansowania do studiow tez .

#34  2014.01.23 15:34:52 ~izka

Do 28 Refundacja do sanatorium hehe teraz usprawniają się panie zza biurek izbowych. Dla pielęgniarek "łóżkowych" miejsc brak.

#35  2014.01.23 16:16:22 ~ja

Ja jestem ciekawa jak izby wyliczaja sobie cene za kurs np kurs kwalifikacyjny trwajacy ok 3 miesiace koszt ok 2 tys na osobe jesli w kursie bierze udzial 30 osob to jest to kwota 60tys .jakie skladowe w to wchodza? ile dostaje wykladowca .skoro mamy placic podatek od takiej sumy to chcemy wiedziec co i za ile w ta kwote wchodzi.Druga rzecz skoro kurs 3 miesieczny kosztuje 2 tys a specjalizacja trwajaca 2 lata 5 tys to cos tu nie, halo, chyba ta kwota za kurs kwalifikacyjny jest grubo naciagnieta!

#36  2014.01.24 09:57:48 ~realista

Nie martw się Izby siebie nie oszukają nigdy pielęgniarkę zawsze. Ot co!

#37  2014.01.24 13:02:38 ~marta

Jeszcze raz spróbuję wam wytłumaczyć, że wysokość podatku może wcale się nie zmienić , nie płacicie od kwoty dofinansowania, bo wtedy rzeczywiście podatek byłby wysoki , ale doliczacie tą kwotę do ogólnej liczby dochodu i wtedy nawet jak podatek wzrośnie to niewiele , zróbcie sobie symulację to zobaczycie.

#38  2014.01.24 15:59:19 ~mika

Ja podpisywałam umowę gdzie min mam zapewnione kształcenie na kursie bez dodatkowych opłat. W razie zerwania umowy przeze mnie (brak uczestnictwa, nie zaliczanie itp)byłabym zobowiązana zapłacić za cały kurs 2.500zł. Umowy dotrzymałam, kurs zaliczyłam, składki płacę więc nie ma zamiaru nic dopłacać. Każda na pewno podpisywała taka umowę. Jak jej w domu nie macie to drugi egzemplarz jest u organizatora kursu.

#39  2014.01.25 09:40:29 ~ja

A moze mi ktos wyjasnic czy ten podatek bedzie za szkolenia w 2013 roku czy za wszystkie 5 lat do tylu?

#40  2014.01.25 17:03:09 ~piel111

Proponuję sprzedać ośrodek szkoleniowy w Łaziskach i za te pieniądze pokryć nasz podatek od tzw "bezpłatnych kursów". Myślę, że wszystkie pielęgniarki powinny się zebrać i w jednym czasie udać się do izb i "poprosić" o zwrot zapłaconych składek.

#41  2014.01.25 17:45:19 ~szis

Wina izb jest to, ze nie informowaly nas o podatku.natomiast rzadu, ze drenuje nasze kieszenie ,ktore i tak swieca dziurami interpretujac przepisy na swoja korzysc.Mamy placic podatek od .no wlasnie od czego? od podnoszenia kwalifikacji do czego jestesmy zobligowane zadna z nas nie jezdzi na kursy z nudow .poswiecamy swoj wolny czas i pieniadze na dojazdy na te kursy i za to jeszcze mamy byc UKARANE?

#42  2014.01.25 17:46:52 ~.....

Mam nadzieje ze w wyborach zadna SZANUJACA sie i myslaca pielegniarka i polozna oraz ich rodziny nie zaglosuja na PO

#43  2014.01.28 12:07:11 ~piel.

Przeczytajcie sobie: http://interpretacje-podatkowe.org

#44  2014.01.28 12:11:52 ~piel

Http://interpretacje-podatkowe.org/izba/ibpbii-1-415-818-13-aa to jest ta strona dotycząca nas

#45  2014.01.28 13:12:08 ~abc

Do Marty. Nie muszę robić symulacji bo wypełniając druk wpisuję w odpowiednią rubrykę dla PIT 8C i wyszło mi to co wyszło- od dofinansowania 800 zł za kurs kwalifikacyjny ( to już przeszłość bo dofinansowania zniesiono) i płaciłam 144zł. Nie miałam żadnych innych odliczeń, PIT z zakładu pracy był na ,0, . Po wypełnieniu druku do Urzędu Skarbowego wyszła taka a nie inna kwota. To dokładnie 18%. Więc nie mów,że to ,znika. Być może odliczałaś ulgę na dzieci,internet,miałas kilka etatów i dlatego nie zauwazyłaś. Niestety to nie znika. Podatek jest podatkiem.

#46  2014.01.28 16:50:32 ~onna

Jak mogą ściągać podatek za lata ubiegłe, skoro pity dawno oddane? Co najwyżej mogą wymagać od osób, które kursy miały w 2013 roku.

#47  2014.01.28 22:14:44 ~iga

Ministerstwo Finansow mogloby odstapic od pobierania tego podatku gdyby chcialo ale nie chce! Pisza tez ze nie mozna faworyzowac jednej grupy zawodowej a jak nazwac to ze takiego podatku nie musza placic ci ktorych doksztalcanie finansuje pracodawca ,rzad,unia czy np urzad pracy Czy to nie jest faworyzowanie ?

#48  2014.01.30 12:03:58 ~hm

Czy w innych krajach pielęgniarki, które ustawowo muszą stale się kształcić również płacą podatek od kursów organizowanych przez Izby,np. ABA, NMC? Czy tylko w ojczyźnie jest tak słodko?

#49  2014.02.06 14:00:00 ~piel

A może pozew zbiorowy w związku zaniedbaniem przez izbę ? ktoś o tym myśli , myślał ? dlaczego my mamy płacić ? niech zapłaca odpowiedzialni za ten stan rzeczy- mnie wysłał pracodawca na darmowy kurs do izby , dał delegację a ja mam płacić podatek ? a dlaczego ?

#50  2014.02.07 13:15:11 ~mgr piel

A co powiecie na to ,że w 2015 r musimy zapłacić podatek za szkolenia z latat 2008-2012 plus odsetki,co skutkuje złożeniem korekt do każdego roku rozliczeniowego

#51  2014.02.12 15:31:22 ~Kierowca

A ja za prawo jazdy, które umożliwia mi zarobkowanie musiałem zapłacić 100% i do tego co rok świadectwo kwalifikacji. też za swoje i to "tylko" po to, żebym miał pracę.

#52  2014.02.13 17:50:37 ~minister

Minister finansów dopiero się wprost określił i nie wina w tym izb,ale jak ministra słuchać to trzeba podatki uregulować wg tej wykładni za 5 lat wstecz. Gdy jednak szanować pielęgniarki to dopiero teraz wprost powiedzieć o zasadach czyli przed rozpoczęciem by wiedziały pełne zasady ''gry''

#53  2014.02.13 17:59:54 ~lobby

Te kursy wymusili wymogami sztucznymi i co działali kiedyś i teras w komisji ds doskonalenia zawodowego. Zobaczcie to oni teraz ciągle szkolą was i dwa okropną kasę.To chlernie nieetyczne!

#54  2014.02.13 18:02:14 ~lobby

Sorrki za literówkę-wyżej napisałem,teras'',haha,zaraz mnie na kurs ktoś pogoni.

#55  2014.03.03 14:34:02 ~piel

Szanowni Państwo, obowiązująca ustawa dała bardzo szeroką możliwość organizacji szkoleń- również podmiotom leczniczym- bez dokonywania jakiegokolwiek wpisu do rejestru gdziekolwiek- czyli każdy najmniejszy NZOZ może być szkolącym- biorąc pod uwagę to,że zaraz kursy wszystkie będą powszechnie dostępne - bo do tego zobowiązał samorząd zawodowy Centrum Kształcenia- mocą Ustawy- będziemy mieć jeden wielki bałagan. O szkoleniach powinien decydować wojewoda - rodzajach i ilości - to samorząd wojewódzki jest odpowiedzialny za organizację ochrony zdrowia i tak jak w innych zawodach medycznych na tym poziomie powinny być podejmowane decyzje w tym również powinno zostać zapewnione finansowanie . Samorząd zawodowy nadzoruje jakość i merytoryczną część, ale sam nie może być organizatorem, organem rejestrowym i nadzorującym - wszystkowiedzącym.

#56  2014.03.28 19:38:00 ~delegat

Dziś śląscy delegaci na OZPiP podjęli decyzję, że to pielęgniarki zapłacą podatek za kursy a nie Izba- zapytaj swojego delegata jak głosował - link do listy delegatów: http://www.izbapiel.katowice.pl/oipip-w-katowicach/organy-oipip/okregowy-zjazd-pielegniarek-i-poloznych

#57  2016.01.11 13:03:14 ~kosmedik

Okradłem własne dziecko idąc na kurs

#58  2017.05.04 21:19:55 ~in

Po co w ogóle są potrzebne Izby, jeżeli ze składek są opłacane jedynie płace pracowników Izb i kursy? Izby jak widać nie reprezentują interesów pielęgniarek. Równie dobrze można by opłacić kurs z własnej kieszeni, odpisać go od podatków zamiast płacić za niego podatek - oczywiście gdyby nie było haraczu dla izb. Reasumując - z Izb nie ma żadnego, najmniejszego nawet pożytku.