Czy przy okazji tzw. podwyżek płac, dyrektor szpitala, może... obniżyć wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarkom i położnym?

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

 

 

 

 

WEŹ UDZIAŁ W SONDZIE NA FACEBOOKU

ZAGŁOSUJ TUTAJ!

 


 

 

Czy przy okazji tzw. podwyżek płac, dyrektor szpitala, może... obniżyć wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarkom i położnych?

 

Może. Przed taką sytuacją nie chroni podpisane porozumienie o 1.50 w nocy oraz rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie tzw. podwyżek płac pielęgniarek i położnych.

Może być tak, że pielęgniarka lub położna otrzyma od dyrekcji: "wypowiedzenie warunków pracy w zakresie płacy", następującej treści:

Wypowiadam pani z dniem 1 listopada 2015 roku, warunki płacy w zakresie, wynagrodzenia zasadniczego. Dotychczasowe wynagrodzenie zasadnicze 1950 zł, zostaje zmienione na kwotę: 1800 zł. 

Uzasadnienie: Z dniem 1 września wypłaca się Pani "dodatek Zembali" w wysokości 300 zł brutto brutto. Natomiast ze względu na trudną sytuacją finansową zakładu, konieczne jest obniżenie płacy w zakresie wynagrodzenia zasadniczego. Pani wynagrodzenie "globalnie" nie ulegnie zmniejszeniu.

Dyrektor szpitala

 

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.10.08 19:15:42 ~marita

Może już nie podpowiadajmy dyrektorom, i bez naszych "cudownych pomysłów "krzywdzili nas tyle lat,bo taki mają styl zarządzania, oszczędzać na dużej grupie zawodowej.Pomyślmy pozytywnie! Stan pielęgniarstwa w kraju to wstyd dla każdego rządu, należy to zmieniać.z naszym udziałem.

#2  2015.10.08 19:46:54 ~piel

Panie redaktorze naczelny, już mi się ulewa od Pańskich zaczepnych pytań, ogłoszeń itd. Rozsiewa Pan zamęt, wprowadza zamieszanie, bałagan myslowy. Czy poza zamieszczaniem "fantastycznych" komentarzy, robi Pan coś jeszcze dla dobra środowiska pielęgniarskiego. Nie dość, że życie nam dokopuje, to poza narzekaniem na tym portalu nie ma nic POZYTYWNEGO. Pozdrawiam

#3  2015.10.08 19:47:48 ~Mielcarek

Idź się leczyć chyba chłopie!

#4  2015.10.08 19:47:56 ~RENE

Wpłynęła pensja na konto i nic zero! Tyle wywalczyłyśmy, co nam zostaje tyrać na trzy etaty aż popadamy.Jestem zdruzgotana w nic już nie wierzę, obietnice bez pokrycia.

#5  2015.10.08 19:48:59 ~Zawsze!

Zawsze mógł i może to zrobić paranoiku!

#6  2015.10.08 19:49:41 ~piel

Przez tyle lat idziemy na ustepstwa to ja sie pytam po co tym razem przedstawicielki wogole poszly na ustepstwa , nie sadzicie ze dosc tych ustepstw ktore od nas przez tyle lat zadaja nasze pierzedstawicielki ? I przedstawicielki mowia ze przeciez musialy isc na ustepstwa a jak sie pytam dlaczego skoro przez tyle lat to my idziemy ministrowi zdrowia na ustepstwa i rzadowi.

#7  2015.10.08 19:51:13 ~Pensja

Ogólnie wiadomo,że pensją za października będzie większa z wyrównaniem za wrzesień. Dowiadywałam się u samego dyr NFZ.

#8  2015.10.08 19:54:20 ~piel

Taaa buhahahahahahahahhhah

#9  2015.10.08 20:18:05 ~Do8

Tylko na tyle Cię stać? Zadzwoń do swego NFZ a otwarcie powiedzą.Już spływają do nich opinię NT.propozycji prawodawców co do podziału kasy i będzie z wypłatą!

#10  2015.10.08 20:26:04 ~.....

10.09.2015 czwartek /z artykułu-warto przeczytać cały/ Brzydkie gry polityków wobec pielęgniarek. Na szkodę nas wszystkich .Dyrektor szpitala chce utrzymać szpital na finansowej powierzchni, a siebie – na kapitańskim mostku. Na czymś jednak oszczędzać musi. Na lekarzach nie bardzo się da, bo wstaną i wyjdą, jeżeli pewne minimalne wymagania nie zostaną dotrzymane. Po prostu pójdą „na swoje&rdquo. Wiele moich koleżanek i kolegów tak zrobiło, i dyrektorzy dobrze o tym wiedzą. Z pielęgniarkami jest inaczej. Można ze dwie zwolnić dla postrachu, a reszcie powiedzieć: „Jak się nie podoba, to spadaj! &rdquo. Bo pielęgniarki nie wiedzą niestety, że one też mogą wstać i wyjść, bo bez nich ten cały ansztalt trzeba będzie zaorać. Trzeba by więc tylko kilku dni cierpliwości, a dyrektorcio sam przyjdzie na kolanach, żeby tylko wróciły. Niestety, wieloletnia tresura zrobiła swoje. Pielęgniarki nie są świadome swojej siły.

#11  2015.10.08 20:34:27 ~Fajnie

KOPiP dziś zapowiedział debatę Jedynek nt.Pielęgniarstwa.Fajnie by był tam PAN Mariusz i też poatakował Jedynki pytaniami! Info wyczytałem na FB Jaś Polski Pielęgniarz! Przybywajcie! Strajku się!

#12  2015.10.08 20:35:57 ~Ww.

Literówka,sorrki:miało być: zgrajmy się!

#13  2015.10.08 20:46:17 ~Oj tak!

Fajny pomysł by dalej nie odpuszczać betonowi politycznemu!

#14  2015.10.08 20:54:25 ~MariuszM

MariuszM powinien być na tych debatach i przpunktować polityków pytankami konkretnymi! Każdy by to z chęcią pooglądał-grillowanie polityków!

#15  2015.10.08 20:56:33 ~gaga

Do ,5''- Owszem - mógł - tylko po co ten epitet na końcu? Drogie panie izbianki i związkówki ! Dobrze wiemy ,że to wy (celowo małą literą) stoicie za tymi wszystkimi obelgami(Mielcarek) oraz ochami i achami(Porozumienie) Dajcie już spokój i nie ośmieszajcie się dłużej :(

#16  2015.10.08 21:07:39 ~do art. 10

Cytat opnii ,belfrzyca 10 września o godz. 17:19 30538 ,Nie jestem pielegniarką, ale jestem całym sercem za podwyżkami dla nich. Te kobiety pracują naprawdę ciężko i za idiotyczne pieniądze. Obciążenie psychiczne i fizyczne, którym podlegają są tak wielkie, ze dziwię się, że w ogóle ktoś decyduje się na tę pracę. Dobrze, że w ogóle ktoś. I zapewne za jakiś czas 67-letnie pielęgniarki będą dźwigać 100-kilowych pacjentów i rozbić iniekcje. Super. Druga sprawa- normy zatrudnienia, żenująco niska liczba pielęgniarek na oddział. O wszystkim tym zresztą Pan, jako specjalista, jasno pisze. Zapewne padną zaraz słowa, że kasy nie ma, że nie można rozdawać przedwyborczo itp, itd. Skoro jednak np ministrę wielopartyjną Kluzik Rostkowską stać na wyrzucenie w błoto, na niewiele wartą autopromocję na jakimś niemądrym Kongresie Edukacyjnym psu na budę 2,5mln złotych,(pisze o tym m.inn. Wprost),to i w Min. Zdrowia się znajdą. Niech pielęgniarki walczą, należy im się,

#17  2015.10.08 22:22:27 ~Do gaga

Ty jesteś Mielcarek czy gaga? Zdecyduje się! Określ! Nie kombinuj:-)

#18  2015.10.08 22:38:49 ~gaga

Do 17(! ) A Ty jesteś kto - przepraszam? Przyjedź do Rzeszowa a poznasz mnie:))

#19  2015.10.08 22:59:27 ~Ja.

Ja to ja:-) przyjedź do Rzeszowa to też mnie poznasz.

#20  2015.10.08 23:34:07 ~Dobre

Dobre zalecenie do pracodawców jest na str.OIPiP gdańskiej. Grunt to jedność ! Tam nawet o Pielęgniarki w sanepidach zawalczono. Tak bynajmniej słyszałam.

#21  2015.10.09 00:15:57 ~e

Pracodawca nie może obniżyć wynagrodzenia tylko jednej grupie zawodowej, z powyższego powodu może obniżyć wynagrodzenie w całej placówce dla wszystkich pracowników w tym siebie.

#22  2015.10.09 03:36:37 ~nie prawda

W Kraju bezprawia i braku empatii wszystko można. I nie ma to nic wspólnego z prawem.

#23  2015.10.09 07:17:49 ~piel

Do 21 co ty opowiadsz jakies wydumane farmazony , ostatnio byla informacja ze Jakis szpital ma problemy finansowe i to walsnie tylko pielegniarkom obinzono pensje by ratowac szpital ! Wzcie sie obudzcie albo to pisza tak jak pisze kolezanka wyzej osoby pracujace w izbach zlosliwe komentarze . co ty zycia nie znasz nie czytasz nie masz kolezanek ktore ci potwierdza ze tak robia . Przepisy przepisami ale postraszyc pielegniarke ktora nie ma wyboru i zgadza sie na obnizenie bo nie ma innej pracy i meza by pomogl to nie ma wyjscia i zgadza sie a ty mi tu lecisz przepisami kazdy wie ze przepis swoje a zycie sowje i znalazla sie wielka buntowniczka tylko dlaczego jest tak zle i te przepisy sa omijane albo jestes jakas niedoinformowana albo b mloda ze cie taka sytuacja w zyciu nie spotkala . a uwiez mi potrafia postawic czlowieka w takiej sytuacji ze zgadza sie nawet na wlasne zadanie zwolnic jesli sobie tego pracodawca zyczy . Zycia nie znasz !

#24  2015.10.09 07:20:39 ~piel

A dodam ze znam wiele takich kolezanek wyszczekanych ale jak przyszlo co do czego tanczyly jak im pracodawca zagral i tez tak strasznie przepisami sie podpieraly i co . nic dodac nic ujac

#25  2015.10.09 10:58:57 ~kopi

No jeszcze tego brakowało,co pan za bzdury tu wypisuje,żądam by pan ten artukul natychmiast skasowa!

#26  2015.10.09 17:48:52 ~Maria

Wstyd mi czytać takie bzdury. Redaktor naczelny to chyba nie z tej "bajki" co pielęgniarki, a mieni się autorem tak poczytnego portalu. Słaba wiedza, a nawet szkodliwa. Nic dobrego i pozytywnego na tym portalu nie ma. Kiepskie osobiste refleksje i nic więcej! ZACHĘCAM DO BOJKOTU TEGO PORTALU BO PIELĘGNIARKOM TO ON NA PEWNO NIE SŁUŻY!

#27  2015.10.09 18:00:00 ~Eeee..

Maryś jak ci nie służy to jom cza zmienić genek

#28  2015.10.09 18:39:48 ~piel

Tyle szumu,a ja przed chwilą sprawdzam i goła bieda-pensja,bez żadnej podwyżki!

#29  2015.10.09 20:02:57 ~marcin

Co to jest brutto brutto przekonałem się dziś na zebraniu. Żenada tylko tyle mogę powiedzieć. Tylko szkoda że wszyscy będą myśleć że tak dużo dostaliśmy. Należy tylko informować młodych ludzi żeby nie wybierali jednak tego zawodu ale nie tylko przez niskie zarobki ale przede wszystkim przez brak możliwości rozwoju i poszanowania. A związki jak dla mnie to jednak pomyłka pozdrawiam

#30  2015.10.09 21:28:58 ~e

Do #23: nie może obniżyć tylko pielęgniarkom, przestań wierzyć w to, co piszą i zacznij samodzielnie myśleć i dowiedz się najlepiej u źródła

#31  2015.10.09 22:02:14 ~a po co

To nie tresura nas wyrobiła jak napisała jedna z pań, tylko brak jedności zawodowej.Jedna pielęgniarka drugiej będzie kopać dołek.Donosicxielstwo jestw modzie i to może bardziej niż w komunie.A po co donosik,by siedziałą cicho i nie za dużo oczekiwała.A co donosi taka ,ofiara losu"? A wszystkoco może wykorzystać pezeciwko myślącej reszcie.Bo donosicielki to osoby z ,układu".Jaki popatrzcie jak to wygląda w każdym szpitalu.

#32  2015.10.09 22:21:40 ~emerytka

A pocałujcie mnie wszyscy w d.idę na emeryturę.

#33  2015.10.10 07:32:11 ~:P

To spadaj starucho !

#34  2015.10.10 22:32:26 ~Ola

Ad. 32 - 33. Czy tylko w taki sposób potraficie się z sobą komunikować? Dobrze, że podjęła Pani decyzję o przejściu na emeryturę! Takie osoby jak Pani to wstyd dla polskiego pielęgniarstwa! Co na to Pan Mariusz? Nadal brak poziomu na tym portalu!

#35  2015.10.11 08:22:28 ~Ala

Do Ola: tak, tylko tak się porozumiewamy.a w ogóle co Ciebie to obchodzi ? Na 4 Twoje zdania padły 3 oceny, kolejna Wtrącalska-Mądralińska!

#36  2015.10.11 08:37:33 ~piel

W tym zamieszaniu chodzi władzom wyłącznie o skłócenie nas,a tzw podwyżki to będzie jakiś marny ochłap dla nielicznych.Dopóki nie będziemy miały normalnego,mądrego zarządu i nie wywalimy zamordyzmu w postaci obecnych izb to będzie jeszcze gorzej niż obecne dno.

#37  2015.10.11 11:33:04 ~Ola

Do 35.Dziękuję za opinię. Pragnę dodać, że asertywność nie jest wrodzona - można się jej nauczyć - polecam. Pozdrawiam serdecznie.

#38  2015.10.11 11:43:50 ~Ola

Do 36. Jest dokładnie tak jak napisałaś. Portal pokazuje to co dzieje się na co dzień w naszym życiu zawodowym. Przekazuje jak łatwo można nas sprowokować, skłócić, podzielić, a potem wykorzystać. Najgorsze jest to , że dociera do naszych usługobiorców, a przede wszystkim do tych, którzy nadal chcą na nas zarabiać.

#39  2015.10.12 10:43:42 ~irena

Nie wolno Dyrektorowi zastosować takich praktyk! Podwyżka jak sama nazwa wskazuje ma podwyższać płace a nie obniżać.A ponieważ żyjemy w krainie absurdów, taki sposób regulacji płacy pielęgniarskiej, byłby przywłaszczeniem sobie pieniędzy z ustawowej podwyżki przez Dyrektorów!

#40  2015.10.12 18:05:30 ~do #21

W jakim świecie Ty żyjesz tu jest POLSKA właśnie! U Nas już takie praktyki stosuje się od dawna np.ta sama koleżanka z tym samym stażem pracy otrzymuje inne uposażenie/ i nie mówię o bloku oper.czy anestezji/ bo te ciągle mają inne-wyższe uposażenia.A związki udają że nie widzą.

#41  2015.10.13 08:33:12 ~do21 i 39

Dyrektor może zrobić co chce,bo takie stworzono prawo