Polskie pielęgniarki pracujące za granicą o pobieraniu krwi.

2 min czytania
Aktualności
Polskie pielęgniarki pracujące za granicą o pobieraniu krwi.

Pielęgniarki – pobieranie krwi za granicą

W dniu 31 stycznia 2022 r. poruszyliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych kwestię poszerzania kompetencji zawodowych opiekunów medycznych, w zakresie m.in. pobierania krwi żylnej i włośniczkowej. Ministerstwo zdrowia stoi na stanowisku, że zwiększenie kwalifikacji opiekunów medycznych jest konieczne ze względu na epidemiologiczno-demograficzne potrzeby kraju. Więcej w tej sprawie przeczytasz w artykule w linku poniżej. 

Powyższe zagadnienia spotkało się z bardzo wieloma opiniami wśród pielęgniarek i położnych. Pod postem na fanpage portalu zamieszczono ponad 300 komentarzy. Za i przeciw.

Opublikowaliśmy artykuł z opiniami pielęgniarek, które uważają, że to dobre rozwiązanie aby rozszerzyć kompetencje zawodowe opiekunów. Z argumentacją powyższych pielęgniarek można zapoznać się w artykule w linku poniżej.

Także przytoczyliśmy wybrane komentarze osób, które uważają, że rozszerzenie kompetencji zawodowych opiekunów medycznych nie jest dobrym rozwiązaniem. Argumenty tej grupy osób są zamieszczone w artykule w linku poniżej.

Natomiast poniżej cytujemy komentarze pielęgniarek, które opisują omawiane zagadnienie z perspektywy pracy za granicą. 

W szpitalach jest stanowisko osoby pobierającej krew i nie jest to pielęgniarka

  • Pracuję w Szwecji i opiekunowie, którzy mają kurs pobierają krew, nie ma tu żadnych pieczątek, wysyła się je klikając w odpowiedni kod badania i automatycznie idzie do laboratorium. Próbki wystawia się do specjalnej szafki, z której są odbierane przez personel pomocniczy laboratorium. Nie rozumiem w czym problem? Najpierw narzekanie ileż to pracy koleżanki mają, a jak pojawia się możliwość pomocy ze strony opiekunów to nagle ups.. Kto się podbije pod tym, kto weźmie odpowiedzialność itd.? Praca w szpitalu to praca zespołowa. Tak jest w większości krajów UE. Trzeba czasem wyjść poza schematy myślenia.
  • W UK jest tak od dawna i nie ma najmniejszych problemów. Poza tym w szpitalach jest stanowisko flebotomisty, czyli osoby która tylko i wyłącznie pobiera krew na oddziałach, I z pielęgniarstwem nie ma nic wspólnego. I takie rozwiązanie naprawdę się sprawdza!
  • W krajach UE, gdzie pielęgniarstwo jest na dużo wyższym poziomie, krew pobierają opiekunowie po szkoleniu, I nikt nie ma z tym problemu.
  • Jednak Polska to specyficzny kraj. Pracuje w Danii jako opiekun medyczny. Na zmianie są dwie pielęgniarki i 8 opiekunów medycznych. Opiekunowie uczą się tu 3.5 roku, tyle co pielęgniarki i nikt tu nie ma problemu że opiekun medyczny cewnikuje, czy podaje insulinę. Ma do tego uprawnienia oczywiście. Wszystko opiera się na współpracy i wzajemnym szacunku. A główny cel pracy tych grup zawodowych jest profesjonalny przebieg leczenia, gdzie pacjent znajduje się w centrum. A ponadto wszystkie pielęgniarki co tu spotkałam charakteryzują się wysokim poziomem kultury, zaufania do współpracowników i empatii. Praca z pielęgniarkami czy też lekarzami w Danii to ogromna przyjemność. I nigdy nie słyszałam pacjentów marudzących na pielęgniarki, że się mądrzą i piją kawę. Choć też uważam, ze system we wszystkim pomaga, każdy ma bardzo określony zakres kompetencji i każdy ma środki na odpoczynek 3 razy w roku. Nikt nikomu nie zazdrości, a po wakacjach lekarz opowiada o Filipinach, pielęgniarka o Majorce , pani sprzątająca o Grecji, a opiekun o Tajlandii. Każdy za swoją pracę ma wynagrodzenie na godne i wygodne życie. Nie każdy musi być lekarze
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 101

Bądź pierwszym, który oceni wpis

564 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

W szkołach dla pielęgniarek za przedmioty nieprzydatne do pracy dołożyć więcej ćwiczeń praktycznych.

2 min czytania
Posłowie o potrzebie zmianie programów kształcenia w szkołach pielęgniarek… Pod artykułem zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie: Czy w szkołach dla pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki: jaka jest średnia wieku studentów pielęgniarstwa?

1 min czytania
Działaczka OZZPiP powiedziała w Sejmie W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację na…
Aktualności

Haluksy - objawy, leczenie operacyjne i pozaoperacyjne

2 min czytania
Haluksy, znane również jako paluch koślawy, to powszechny problem ortopedyczny dotykający wiele osób, zwłaszcza kobiet. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek. Setki milionów PLN w tle.